Trajtimi i rubeolës në shtëpi


Trajtimit në shtëpi Rubeola: mjetet juridike popullore dhe receta

Në shekullin e 18 një sëmundje e veçantë të quajtur "Rubeola" nuk ekziston për shkak të ngjashmërisë së shenjave të fruthit dhe fruth i keq.

Vetëm në fund të shekullit të 19 për të përshkruar të sëmundjes dhe mund të identifikojë si një virus të veçantë.

Çfarë është Rubeola: simptomat, shkaqet, Periudha e inkubacionit ^


Rubeola, ose rubeolës është një sëmundje akute infektive të cilat shpesh kanë tendencë për fëmijë të vegjël ndjekin shkolla dhe kopshte.

Shkaqet Rubeolë

Agjent shkaktar është virus Rubeola, e cila përhapet nga ajrore - rënie nga. Sëmundje Infeksioni mund të ndodhë në barkun e nënës.

Virusi Rubeola mbetet në trup, por ajo është shumë e paqëndrueshme për mjedisin. Për rubeolës tipike periudhës së inkubacionit të gjatë - 12-23 ditë. Kjo është koha mes hit i drejtpërdrejtë i virusit në trup dhe shfaqjen e simptomave të para.

Individët e infektuar janë bartës të sëmundjes. Pas shërimit, personi bëri një imunitet të fortë për ri-infektimit.

Simptomet e rubeolës në fëmijë

Shenjat karakteristike të sëmundjes te fëmijët mund të ndodhë vetëm në fund të periudhës së inkubacionit. Për këtë fëmijë të sëmurë dhe i keq për asnjë arsye. Gjatë virusi Rubeola hyn në trup, gjegjësisht nyjet limfatike, ku race.

Pas kësaj infeksion hyn në gjak, dhimbje koke, dhe nganjëherë shkaktojnë ethe. Përveç kësaj, një rritje në pranë veshit, qafës së mitrës dhe nyjet limfatike të qafës së mitrës. Kështu hundë zihet fryma e fëmijës, sulmet e tij shqetësimin e kollitjes.

Shfaqja e skuqje të lëkurës - një shenjë se sëmundja është në aktivitet të plotë. Puçrra është njolla të kuqe të rrumbullakëta, të cilat fillimisht u shfaq në veshët dhe kokë, pastaj u përhap në të gjithë trupin.

Pas 3-7 ditësh pas fillimit të nxituar, ndjenja fëmijën përmirësuar në mënyrë dramatike zbehet njolla të kuqe, kongjestion i hundës dhe kollë. Nyjet limfatike janë ulur vetëm pas 2-3 javësh.

Simptomet e rubeolës në të rriturit

Shenjat e sëmundjes "fëmijë" në të rriturit të ndodhë në formë shumë të rënda dhe mund të shkaktojë komplikime të rënda. Kjo është arsyeja pse trajtimi Rubeola në shtëpi duhet të mbikëqyret nga një specialist me përvojë i cili do të rekomandojë drogë efektive.

Puçrra në të rriturit me rubeolës zakonisht më e theksuar sesa në fëmijët, dhe njolla të kuqe mund edhe të bashkohen me njëri-tjetrin. Pacientët i shqetësuar në lidhje me dhimbje koke, hundë i lëngshëm rënda, fyt gërvisht, dobësi dhe apati.

Rubeola gjatë shtatzënisë

Rubeola më i madh rreziku paraqet për gratë shtatzëna, sepse ajo mund të ndikojë në fetusin. Infeksion veçanërisht e rrezikshme në shtatzëninë e hershme. Vaksinimi kundër sëmundjes kur planifikon një fëmijë - mënyra më e mirë për të parandaluar infeksionin. Procedura e vaksinimit duhet të jetë jo më vonë se një muaj para konceptimit të drejtpërdrejtë.

Mjetet juridike Rubeola Mjekimi popullore, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk Rubeola: receta shtëpi

Trajtimi i fruthi tek fëmijët

Trupi i fëmijës dobësuar është e nevojshme, para së gjithash, pushim dhe paqe. Pacienti duhet të ofrohet në formë të çajit të pijshëm tepruar, lëng, pelte ose komposto. Është e rekomanduar për të përgatitur vitaminë çaj cilat përmirësojnë shëndetin e fëmijës.

 • Ajo duhet të marrë një fruta lugë rrush pa fara e zezë dhe të egra u rrit.
 • Përzierje duhet të bëjë një gotë me ujë të vluar për 15-20 minuta, mundësisht në një termos.
 • Dhënë fëmijës përzierje tre herë në ditë.

Trajtimi i fruthi në të rriturit

Liroj simptoma të rënda ndihmon sode. Ju duhet të holluar gjysmë gotë me sode ujë kaq shumë sa për të marrë një paste homogjene.

 • Në zgjidhje duhet të njomet një shtupë pambuku apo leckë dhe butësisht të aplikojnë lëkurës itchy që për 10 minuta.
 • Procedura e kryer duhet të jetë dy herë në ditë.

Trajtimi i rubeolës në gratë shtatzëna

Nëse një grua është e sëmurë në tremujorin e parë të shtatzënisë, ekspertët këshillojnë një abort. Infeksioni në fazat e mëvonshme mund të shpëtojë jetën e fëmijës, por nëna e ardhshme duhet të jetë nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore.

Permiresimi ndihmë shëndetësore zierje e frutave e raspberries dhe boronica të kuqe, nënën dhe njerka dhe gëlqeres lule.

 • Të gjitha herbs janë në lugë ëmbëlsirë, pastaj derdh dy gota me valë të lëndëve të para të ujit.
 • Ajo potions Brew 20 minuta që i dha ujë ushqyesve të tij përbërëse.
 • Tendosje drogë dhe për të marrë një gotë pije të nxehtë para se të shtrat.

Trajtimi i rubeolës kongjenitale

Trajtimi i rubeolës kongjenitale duhet të jetë në spital. Duke përdorur recetave të mundshme vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Është e rekomanduar për të dhënë fëmijën përgatiten mjete, të tilla si çaj me Wort Shën Gjonit.

 • Për ta bërë këtë, ju duhet të derdh një gotë me ujë të valë një lugë gjelle e barishte, mbush për 12 minuta.
 • Pini një gjysmë gotë në ditë.

Trajtimi vjollcë

Për të hequr qafe të sëmundjes, ju mund të përdorni një recetë të thjeshtë popullore:

 • Ne duhet të marrë 100 ml lëng Aloe, 0.5 kg arra grimcuar, 300 g mjaltë dhe lëng limoni shtrydhur nga 3 limon.
 • Përbërësit duhet të jenë të përziera dhe të marrin çaji lugë përzierje tre herë në ditë.

Trajtimi Rubeola: banja nga kruarje të rënda

Të ndihmojë në uljen kruarje zierje e celandine:

 • Është e nevojshme që të pres celandine bar, erdhi në 4 lugë, derdh një litër ujë të vluar dhe mbush për një orë.
 • Rezulton supë është e rekomanduar për të shtuar në banjo, ndërsa banje një fëmijë apo të rritur.

Trajtimi Rubeola, të rritur imunitetin

Për të rritur imunitetin gjatë sëmundjes, duhet të përgatisë një zierje medicinale bimor:

 • Ju duhet të marrë në sasi të barabartë (për shembull, një lugë gjelle), rrënjë alte, jamball dhe mashtrim para lartë podribnyvshy tyre.
 • Dy lugë e mbledhjes duhet të derdh një gotë me ujë të vluar, të ziej për ngrohje të ulët për 15 minuta.
 • Ilaç duhet të jetë i ftohtë dhe tendosje.
 • Pini filxhan ¼ çdo 3 orë.

Trajtimi Rubeola mjaltë

Honey - një produkt të gjithanshëm që ka veti unike shëruese. Përdorin atë për gatim obscheukreplyayuschey slurry, të cilat janë të rekomanduara për të reduktuar simptomat e rubeolës.

 • Ju do të duhet për të marrë një filxhan e gjysmë e mjaltë në maj, një gotë me kajsi të thata, arra peeled, rrush, dy limon.
 • Të gjitha komponentet e nevojshme për të nxitur përmes një mulli mishit, përzierje dhe pour mjaltë.
 • Merrni një lugë gjelle tri herë në ditë para ushqimit.
 • Fëmijët dozë duhet të reduktohet në një lugë çaji.

Herbs trajtim rubeolës

Për të mposhtur sëmundjen dhe për të përmirësuar mirëqenien, është e nevojshme për të përgatitur mbledhjen bimor e buds thupër, i urtë dhe yarrow, ngjyra tërfili dhe rrënjë luleradhiqe.

 • Ne kemi nevojë për të marrë një lugë gjelle çdo barishte.
 • Një nga përzierje duhet të shtoni 0,5 litra ujë të vluar dhe të lënë për 20 minuta.
 • Tendosje dhe marrin 1/3 filxhan tre herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i dhenve në shtëpi.

Parandalimi dhe këshilla për të mbrojtur veten nga rubeola ^

Parandalimi i rubeolës përfshijnë:

 • Kryerja e vaksinimit në kohë. Hera e parë duke bërë vaksinimet para moshës 1 vit. Përsëriteni procedura është kryer në 6-7 vjet. Kur njerëzit të cilët nuk janë të sëmurë me rubeolës, vaksinimi duhet të përsëritet. Kjo vlen kryesisht gra planifikojnë shtatzëninë.
 • Respekti për higjienë themelore personale.
 • Futja e masave të karantinës në zbulimin e infeksionit.