Trajtimi i mjeteve juridike popullore urtikaria


Trajtimi i mjeteve juridike popullore urtikaria: receta.

Urtikarie ose urtykariya - një nga varietetet e dermatit të lëkurës që rrjedhin nga çdo ndikim - të cilat alergjen apo patologji nga ndonjë organ i brendshëm.

Për të trajtuar puçrra acaroj është e nevojshme për të aplikuar terapi komplekse që përbëhet nga teknikat medicinale, mjekësisë tradicionale dhe dietë.

Çfarë është urtikaria: shkaqet, simptomat, llojet ^


Urtikaria është një sëmundje e lëkurës ekzogjene (faktorë të jashtëm) ose endogjen (faktorë të brendshëm) origjina.

Pamja e saj është shoqëruar me arsyet e mëposhtme:

 • Mekanike, kimike, termike,, kontakte fizike farmakologjike (polen, kafshimet e insekteve, bimët helmuese apo djegie, kafshë të caktuara, uji, të ulët apo të lartë temperaturë dhe kështu me radhë.)
 • Alergjik ushqim - agrume, vezë, luleshtrydhe, ushqim deti;
 • Sëmundje të mëlçisë, sistemit nervor, stomak ose zorrët.

Për urtikaria karakterizuar nga pamja në pjesë të ndryshme të trupit blisters ose purpur-kuqe skuqje, i shoqëruar nga ënjtje, skuqje dhe kruarje.

Urtikaria klinikisht bëjnë dallimin në mes format e mëposhtme - akute, kronike, alergjik, holynerhycheskaya, të ftohtë, me diell, idiopatike, ngrohjes, nervore, të përsëritura, dermohrafycheskaya, urtikaria autoimune dhe Angioedema.

Trajtimi Folk i urtikarie është konsideruar si një nga metodat më efektive të shëndetit që nuk ka contraindications rëndësishme. Për të eliminuar këtë sëmundje fituar rëndësi të veçantë mjete të tilla popullore për të trajtuar koshere:

 • Bimeve medicinale - trumzë, leh lisi, nenexhik, livando, yarrow, HOPS kone, tufë, ajrit dhe bimëve të tjera;
 • Molla, mjaltë, lëng rrikë;
 • Oil - buckthorn detit, livando, pemë çaji dhe ca balsam, oe limon.

Fondet e propozuar në mjekësinë popullore përdoret në trajtimin e koshere, si ndërtimin e broths përdorim të brendshëm, gatim fasha dhe banjot terapeutike redukuar inflamimin.

Trajtimi i urtikarie në të rriturit

Metodat terapeutike e përdorur për të trajtuar urtikaria në të rriturit, e përbërë nga qëllimi antihistamine, kortikosteroid, hormonal, droga kunder kruarjeve dhe fizioterapi.

Gjithashtu përfitim paçmuar shtesë në trajtimin ethe acaroj nga mjetet juridike popullore shumta, teknikat dhe receta se ndikimi i madh në sëmundje, duke forcuar sistemin imunitar.

Trajtimi i urtikaria tek fëmijët

Fëmijët shpesh kanë tendencë urtykaryy akute, e karakterizuar nga një ënjtje të madhe dhe kruarje të rënda. Përveç kësaj, fëmija shpesh një ethe.

Urtikaria fëmijë Terapia konsiston në pastrimin e trupit, duke eliminuar barëra alergjen dhe dietë.

Trajtimi në shtëpi i urtikaria tek fëmijët ka qetësues, anti-inflamator dhe heq kruarje banjot bimor.

Trajtimi i koshere në nënave shtatzëna dhe lactating

Skuqje Hithër të ndikojë negativisht në gjendjen apo pleqsh të ardhmen nënën. Gjatë kësaj periudhe ata përjetojnë kruarje të rënda të lëkurës, e cila shkakton nervozizëm në rritje dhe pagjumësi.

Për të eliminuar këtë sëmundje gjatë shtatzënisë apo ushqyerjes me gji duhet të përdorni kujdes barnave farmaceutike.

Megjithatë, rruga më e sigurt është që të trajtojë mjetet juridike koshere në shtëpi, i përbërë nga disa recetave popullore që të lehtësojë simptomat e dhimbshme vazhdojnë për të përshpejtuar në masë të madhe procesin e shërimit.

Në mjekësinë popullore, kjo periudhë është e rëndësishme që të ndiqni një dietë të veçantë të përbërë nga produkte natyrore të shëndetshme.

Koshere Mjekimi në shtëpi: receta popullore ^

Receta shtëpi për trajtimin urtikaria.

Trajtimi i urtikarie akute

 • 50 oz. hithër derdh 500 ml ujë, vlim për tre minuta, të lënë për një orë dhe tendosje. Njomet me leckë supë dhe të zbatohet në shumë vende çdo ditë;
 • Rrënjët e butë shtoni ujë (50 oz. Në dy gota) vlim 15 minuta dhe të lënë për një orë. Purpur tendosura supë të marrë gjashtë herë në ditë për 100 ml.

Trajtimi i urtikaria kronike

 • Nivelet e Wort, vazhdimësisë, celandine, urtë, Valerian dhe kamomil përzierje Shën Gjonit, të marrë 5 tbsp përzierje dhe vlim tyre në një litër ujë për 10 minuta.
 • Supë zier mbush per 40 minuta, pastaj thahet dhe të shtoni në banjo.
 • Kohëzgjatja duke marrë një dush të përditshme - 15 minuta.

Trajtimi i urtikarie alergjike

 • Rrënjët Flamuri ëmbël kënetë bluaj në pluhur dhe të marrë gjysmën e një lugë të vogël dy herë në ditë;
 • Fshini skuqje hapësirë ​​kostum solemn të naftës.

Trajtimi urtikaria cholinergic

 • Përgatitja zierje e fortë e bagëtisë me kamomil, njomet një leckë dhe të aplikojnë atë në puçrra;
 • Ngjyhet në një zgjidhje të sode (lugë sode per filxhan) leckë ose garzë të aplikoni për vendin e lënduar për 5-10 minuta.

Trajtimi i urtikarie ftohtë

 • Pak ngrohur vaj ulliri për të yndyrat plentifully plagë;
 • Wort Shën Gjonit me Rosehip (gjethe) në shumën prej 5 përqind. l derdh dy litra ujë të vluar për tre orë. Rezultuar ekstrakt mund të përdoret për larje ose si një dhjetë-kremra.

Trajtimi i urtikarie

 • 250 gr. lisi pres, shtoni ujë në një shumë prej 2 litra dhe vlim 20 minuta. Pastaj supë tensionuar lisi të kombinuar me ujë të ngrohtë, të përgatitur për një dush, dhe të marrë atë për 15 minuta;
 • Lëng të freskët selino para ngrënies për marrin tbsp të paktën katër herë në ditë.

Trajtimi i urtikarie nervor

 • Mix Murriz dhe tretësirë ​​Valerian tridhjetë pika rënie 30 ml ujë dhe pini para se të shkojnë në shtrat;
 • Insistojnë orë në 250 ml ujë të valë, dy lugë nenexhik. Mint infuzion të marrë tri herë në ditë për 50 ml. Përveç kësaj mund të përdoret si një locion për skuqje.

Trajtimi i urtikarie korrente

 • Balsam limon, rrënjë sanëz dhe hop kone përzierje, të marrë tbsp përzierje, derdh atë në një gotë me ujë të valë një orë dhe pastaj tendosje infuzion. Merrni ajo duhet të jetë tre herë në ditë një gjysmë filxhan;
 • Patate të para fshij dhe duke përdorur garzë për të rregulluar atë në zonën e prekur për gjysmë ore.

Trajtimi i urtikaria Angioedema

 • 50 oz. kamomil Hidh një sasi të vogël me ujë të valë dhe kuzhinier deri në masë të butë butë.
 • Pastaj përzierje kamomil të ngrohtë nga mbi një copë të përfundojë garzë dhe atë të bashkëngjitni puçrra hithër.

Trajtimi i bimëve urtikaria

 • Përgatitja e një koleksion prej 10 gram. zveroboem me misk, 5 oz. nenexhik dhe 20 gram. Helichrysum. Pastaj dy lugë Herbs pour valë volumin e ujit prej 300 ml në orë. Infusion tendosur merret tre herë në ditë për 150 ml;
 • Art. l. Yarrow vendosen në një gotë dhe plotëso atë me ujë të vluar për 40 minuta. Dozimi infuzion - brenda 100 ml tri herë në ditë para ushqimit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe konyuktyvyta artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur urtikaria sëmundje ^

Për të shmangur përsëritjen e sëmundjes duhet të ndjekin rekomandimet e mëposhtme parandaluese:

 • Në krijimin e alergjen saj përsëritet përjashtojnë ndikim;
 • Trajtimi në kohë fillimin e mëlçisë, stomakut, zorrët;
 • Për të forcuar sistemin nervor;
 •  Mbani trupin nga temperatura, UV dhe hipotermi;
 • Përdorimi i kujdesshëm pastrimin e produkteve shtëpiake.