Trajtimi i mjeteve juridike fruthi popullore


Trajtimi i fruthit në shtëpi: receta popullore

Në fruthit shekullin e 15 ka qenë një nga sëmundjet më të rrezikshme, si rezultat i shpërthimit të fruthit vrarë shumë njerëz, të dy fëmijët dhe të rriturit.

Sot sëmundja trajtohet lehtë dhe nuk paraqesin rrezik të madh për jetën e njeriut, sidomos kur trajtimi specialist në kohë.

Çfarë është Fruthi: simptomat, shkakton periudhat e sëmundjes ^


Fruthi - një infeksion akut viral që transmetohet nga pikat ajrore dhe prek kryesisht fëmijët. Fruthi sëmurë vetëm një herë në jetë, dhe rreziku i ri-infeksionit është i vogël.

Trajtimi i fruthit në shtëpi kryhen në të njëjtën kohë me terapi të drogës nën mbikëqyrjen e një profesionist i kualifikuar.

Fruthi mëposhtme arsye:

 • goditi trupin e fruthit virusit;
 • kontaktoni me personin e infektuar;
 • qëndrojnë në një institucion të mbyllur me një bartës të infeksionit.

Simptomet e fruthit në fëmijët dhe të rriturit

Në shenjat e para të sëmundjes së infeksionit shfaqen rreth 10 ditë, dhe manifestim i tyre i mëvonshëm do të varet nga faza e sëmundjes. Ekzistojnë tri periudha fruthi kurs:

Periudha e fytit

 • Ka një rritje në temperaturën e trupit për 39 gradë, konfiskimet dhe kollë të rëndë të thatë, hundë i lëngshëm dhe teshtitjes, skuqje të syve dhe frika e dritë e ndritshme, gunga.
 • Në ditën e tretë të sëmundjes në gojë në mukozën e faqeve të shfaqen njolla të bardha me një kufi të kuqe.
 • Fëmijët mund të refuzojë për të ngrënë, duke cituar dhimbje barku, dhe të rriturit përjetuar dobësi të rënda dhe apati.

Periudha skuqje

 • Në 3-4 ditë pas fillimin skuqje shfaqet në trup, nga zona prapa veshëve.
 • Pas puçrra përhapet në qafë dhe supet, pastaj trungut dhe gjymtyrëve.
 • Dalloi-papular skuqje ose fruthi skuqje shpejt rritet në madhësi dhe madje mund të bashkohen me njëri-tjetrin.
 • Kohëzgjatja e fazave 7-10 ditë.

Periudha pigmentim

 • I shoqëruar nga transformimin e njolla të kuqe në arna e dritë-kafe ngjyra.
 • Peels lëkurës.
 • Pas 7-10 ditësh në kushte normale të pacientit, është një kollë dhe rrufë.

Rreziku i fruthit është infektueshmërisë e saj të lartë. Fruthi Periudha e inkubacionit zgjat 9-11 ditë, pas të cilat shenjat e para të sëmundjes. Terapi e gabuar mund të jetë i mbushur me komplikacione të rënda si encefalit, pezmatim i fytit, humbjes së vizionit, otitis media, pneumoni, etj Kjo është shfaqja e simptomave karakteristike duhet të kërkoni këshilla mjekësore.

Trajtimi i fruthit mjeteve juridike popullore, recipes shtëpi ^

Folk fruthi trajtimi: receta shtëpi

Trajtimi i fruthi tek fëmijët

Për të shpejt të shëruar fëmijën nga fruthi, e konsiderojnë duke përdorur mjetet juridike natyrore përgatitur nga bimeve.

 • Duhet të pres rrënjë majdanoz, për të marrë një lugë gjelle. Ju mund të përdorni rrënjët si të freskëta dhe të thata.
 • Lëndët e para duhet të derdh një gotë me ujë të vluar për 6 orë në një vend të errët dhe filtri.
 • Dhënia tuaj duhet përzierje fëmijë 3 herë në ditë në një lugë gjelle përpara se të hahet.

Në fazën e lëkurë mund të përgatisë një dush të ngrohtë me një zierje e krunde:

 • 3 grushta e krunde pour 2 litra ujë, të sjellë një çiban, të lënë për gjysmë ore dhe derdh në vaskë.

Trajtimi i fruthi në të rriturit

Në fruthit të rriturit më të rënda se sa tek fëmijët, shpesh me komplikacione. Të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të rrënjëve të freskëta supë rodhe.

 • Dy lugë copëtuar rrënjë rodhe duhet të derdh 500 ml ujë të vluar, të ziej për ngrohje të ulët për dhjetë minuta.
 • Nevojë për të marrë një ilaç lugë çaji çdo pesë minuta.

Trajtimi gëlqere leh

 • Për të përgatitur supë e çel bli duhet të marrë dy lugë papërpunuara thatë pour dy gota me ujë të valë.
 • Insistojnë tre orë dhe filtër duke përdorur garzë.
 • Është e këshillueshme për të përgatitur një ilaç menjëherë para pritjen. Në ditën që ju mund të pini një gjysmë gotë e zierje medicinale tri herë në ditë.

Përzierje ka një veti qetësues dhe analgjezik, ndihmon për të përmirësuar gjendjen e pacientit dhe në masë të madhe të shpejtojë shërimin.

Trajtimi buds leh thupër

 • Duhet të marrë një lugë çaji buds thupër dhe i hedh një gjysmë gotë me ujë të nxehtë.
 • Insistojnë orë dhe tendosje.
 • Merrni mjekësisë tri herë në ditë deri në dy lugë.

Gjatë trajtimit të fruthit nuk duhet të harrojmë ilaçe nevojë, e cila do të emërojë një mjek.

Trajtimi i fruthit raspberries

Për të kapërcyer fruthi me manave të tilla të shijshme dhe të dobishme si raspberries, është e nevojshme për të përgatitur një ilaç shërimi:

 • Ne duhet të derdh një gotë me ujë të valë manave 2 lugë të freskëta dhe të insistojnë orë.
 • Merrni një zierje tri herë në ditë për 200 ml.
 • Është e dëshirueshme se ajo ishte e ngrohtë dhe të freskëta.

Trajtimi i fruthit mjaltë

Honey - një mjet i shkathët që ndihmon të shpëtoj prej shumë sëmundjeve, duke përfshirë fruthi.

 • Është e rekomanduar për të pirë shumë concoctions bimor me mjaltë.
 • Ju mund të përdorni fruta të thata butë, një lugë gjelle e cila duhet të derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore dhe shtoni një lugë mjaltë. Pini në sasi të pakufizuar.

Trajtimi i fruthit, tarifat expectorants

 • Mbledhja antitussive përbëhet prej bimëve të mëposhtme: violet trengjyrësh, çel bli (2 tbsp) elderberry zi, fruta, kopër, fara fenugreek barit (1 st.l).
 • Ju duhet të përzierje të gjithë përbërësit, një lugë gjelle e përzierje barishte derdh dy gota me ujë të valë.
 • Mbush për një orë, ikjen.
 • Merrni një gjysmë gotë e supë të ngrohtë tri herë në ditë.

Trajtimi i fruthit, shpëlarje fyt

Njeriu i sëmurë me fruthit, siç e dimë, shumë të shqetësuar në lidhje me periudhave të shkurtra të kollitjes. Për të dobësuar ato, duhet të përgatisë infuzion të urtë dhe kamomil.

 • Duhet të marrin një lugë gjelle e papërpunuara derdh një gotë me ujë të valë.
 • Le të qëndrojë, thahet dhe të ftohtë.
 • Nevoja për gargarë barnave të përgatitur 2-3 herë në ditë.

Trajtimi i fruthit bimëve

 • Ju duhet me kujdes bluaj rrënjë alte dhe të papërpunuara derdh një gotë me ujë të valë.
 • Insistojnë 15 minuta.
 • Holluar 2-3 lugë përzierje ½ gotë me ujë dhe për të marrë tri herë në ditë para ushqimit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i rubeolës në shtëpi.

Parandalimi dhe këshilla për të mbrojtur veten nga fruthi ^

Parandalimi i sëmundjes mund të jetë pasiv ose aktiv. Në rastin e parë, organi që është në kontakt me pacientin, imunoglobulinave administruar. Në rastin e dytë, një vaksinë.

Fëmija i parë i vaksinuar kundër fruthit kryhet në moshën 12-15 muajsh, i dyti - në 6 vjet. Procedura e përsëritur është e nevojshme për mbrojtjen e fëmijëve të cilët kanë zhvilluar një imunitet të dobët ndaj sëmundjeve pas vaksinimit të parë.

Fruthi gjithashtu përfshin këto masa të detyrueshme:

 • kufizojnë kontaktet me personat e infektuar;
 • pajtueshmërinë me rregullat bazë të higjienës;
 • duke marrë vitamina për të rritur imunitetin;
 • jetesa e drejtë.