Mjete Konyuktyvyta Trajtimi popullore


Mjetet juridike popullore Konyuktyvyta Mjekimi, receta shtëpi.

Konyuktivit është një e zakonshme lezione inflamatore sëmundje të cilat kanë sytë.

Për të arritur rezultatet e shpejtë pozitive në efektin e saj trajtimit është e rekomanduar për të kombinuar medikamente me metodat e mjekësisë tradicionale.

Çfarë konyuktyvyt: shkaqet, simptomat, llojet ^


Konyuktivit - është një proces inflamator që ndikon në Mukoza e konjuktiva (syrit).

Patogjene Konyuktyvyta kryesore mund të jenë viruset, bakteret, kërpudhat, infeksionet ose alergeneve që hyjnë mukozës nga ekspozimi ndaj faktorëve të mëposhtëm:

 • Kontakt direkt zgjatur me një pacient;
 • Dështimi për të vëzhguar higjienës personale (duart e pista);
 • Efekti i alergjen - lules, shtëpi apo pluhur rruge, pezmatim të kafshëve, kozmetikë, push plep, kimikatet shtëpiake dhe të tjera;
 • Sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes.

Konyuktyvyt tradicionale mjekësi ndahet në disa lloje - akute, kronike, qelbëzues, virale, adenoviral, alergjik, bakteriale, virus dhe difteria.

Për çdo lloj konyuktyvyta ka simptomat e mëposhtme:

 • Ënjtje dhe skuqje të mukozës;
 • Djegia, dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash dhe kruajtje në sy përflakur;
 • Fotofobi;
 • Prania e mukozës ose purulent shkarkimit.

Shkëlqyer mbështetje dhe shërimin efekt në këtë sëmundje është në gjendje të ofrojë konyuktyvyta kombëtare të trajtimit të përbërë nga kremra, fasha dhe prodhimi i syrit natyral bie. Për të kryer këto procedura të rekomanduara të sigurt pas mjetet juridike popullore për të trajtuar konyuktyvyta:

 • Patate të papërpunuara, kërpudha çaj, kopër dhe kastravec;
 • Bimët mjekësore - leh lisi, kamomil, aloe, gjethe delli, rose petals, lule misri, Kalanchoe dhe kështu me radhë;
 • Boronica ose hips;
 • Mjaltë të freskët Bee.

Trajtimi mjetet juridike në shtëpi konyuktyvyta gjithashtu ka anti-inflamator, antimicrobial dhe efekt qetësues, dhe farmaceutike emëruar okulist.

Rriturit trajtimi konyuktyvyta

Adult karakterizuar nga tre llojet e sëmundjes - virale, alergjik, bakteriale rrallë. Mjeku gjatë inspektimit përcakton llojin e konyuktyvyta dhe cakton përgatitjet e përshtatshme - ointments dhe pika.

Shpesh praktikohet trajtim në shtëpi konyuktyvyta ku ilaçe të përshkruara nga mjeku blends të përkryer me trajtimet në dispozicion në formën e popullore lan bimor me fasha.

Fëmijët trajtim konyuktivita

Fëmijët më të zakonshme bakteriale formë konyuktyvyta për trajtimin të cilin mjeku parashikon një rënie prej dezinfektues dhe vaj anti-inflamator.

Përveç terapisë kryesore e përcaktuar, duhet të ndjekin rregulla të caktuara:

 • Në kohën e trajtimit fshihet vizituar fëmijën në ndonjë institucion;
 • Çdo dy deri në tre orë me kujdes larë sytë bimor fëmijë (kamomil, lisi leh);
 • Para procedurës hedhjen krem ​​apo pika sy instalacioni duart tërësisht të pastra;
 •  Mos lejoni tuaja sytë fshij fëmijës.

Trajtimi konyuktyvyta shtatzënë

Trajtimi i kësaj sëmundjeje gjatë shtatzënisë është praktikisht identike me metodat konvencionale terapeutike.

Për moms trajtimit përshtatshme shtëpisë konyuktyvyta ku ata lehtë mund të kombinohen përdorimin e agjentëve farmakologjike me procedurat e sigurta kombëtare.

Masa shtesë për gratë shtatzëna është për të forcuar imunitetin nëpërmjet vitaminë të fortifikuara kompleks dhe ushqim të ekuilibruar.

Trajtimi Konyuktyvyta në foshnjat

Çdo ngjarje mjekësore në inflamacion të mukozës së syve të një foshnje e porsalindur ka emëruar mjeku. Turistik të vetë-ilaçe është i kundërindikuar në këtë rast, përndryshe ju lehtë mund të rrisin sëmundje.

Ndër mjetet juridike popullore rekomanduar kamomil ose Calendula në formën e decoctions për larjen e syve të sëmurë porsalindur e mukusit ose qelb.

Konyuktyvyta trajtim në shtëpi: receta popullore ^

Konyuktyvyta Trajtimi mjete popullore: receta të dobishme.

Trajtimi i konyuktyvyta akute

 • Lulet e lule misri (st.l) derdh ujë të valë për gjysmë ore (150 ml) dhe infuzion rezulton për të larë sytë disa herë në ditë;
 • Patate para hekura, qull me miell misri përfundoi në garzë dhe aplikuar në sy për 15 minuta.

Trajtimi i konyuktyvyta kronike

 • Mblidhni tërfili lule, bluaj, të marrë tbsp bimëve dhe të insistojnë në një gotë me ujë të vluar për 30 minuta. Infuzion i përgatitur duhet të bëjë kremra të rregullta;
 •  Alte hekura rrënjë, atëherë i 10 lugë Hidh një pintë ujë të ftohtë, të lënë të mbush brenda natës. Infuzion medicinale duhet të larë sytë disa herë, mundësisht para se hedhjen ointments ose pika.

Trajtimi i konyuktyvyta bakteriale

 • Lëng Kalanchoe përzier me ujë të ngrohtë 1: 1, leshi pambuku të lagur në të dhe të zbatohet për zonën e syve për 10 minuta;
 • 250 ml ujë të vluar derdh tbsp celandine, vendin e 5 minuta në zjarr, dhe pastaj të lënë për 20 minuta, kullimin, shtoni një lugë mjalti dhe supë përdoret si një locion.

Trajtimi i purulent konyuktyvyta

 • Dy lugë rosehip derdh ujë të valë nga një gotë, të sjellë një çiban, pastaj të lënë për rreth një orë.
 • Në Shypshynovyy marrë supë që të njomet një disk pambuku dhe të bashkangjisë në sy për 15 minuta.

Trajtimi i konyuktyvyta virale

 • Hidh një gotë me ujë të vluar për një tbsp orë daisies, pastaj tendosje infuzion, njomet një garzë dhe të aplikojnë atë në sytë e përflakur. Numri i procedurave të përditshme - 4-6;
 • Ochanku (dy st.l) vendoset në një pintë ujë të vluar për një orë. Infuzion thahet me kujdes dhe të larë sytë e tyre në mëngjes dhe në mbrëmje.

Trajtimi i konyuktyvyta adenoviral

 • Lëng i delli pambuk të lagur dhe të aplikojnë për sytë lënduar për 5 minuta;
 • Vëllimi Calendula tre lugë 2 orë pour 1,5 gota me ujë të valë, pastaj të filtruar të ngrohtë sytë lajë infuzion tri herë në ditë.

Trajtimi i konyuktyvyta alergjike

 • Lëng Aloe (1) të kombinuar me të ngrohtë ujë të zier (10) pastaj ekstrakt marrë pambuk të lagur dhe të aplikoni për 10 minuta në sy përflakur. Numri i procedurave në ditë - katër;
 • Blueberries thata pour vluar ujin për një orë në një raport prej pese lugë në gjysmë litër, pastaj shtoni lugë gjelle mjaltë dhe çaj boronice përditshme përdorim 150 ml katër herë.

Herbs trajtim konyuktyvyta

Sy Bimor pika:

 • Mblidhni dhe të pres katër lloje të bimëve - snapdragons, kamomil, gjethe të zeza helmarinë dhe rrënjë alte;
 • Lugë Mbledhja insistojnë në një gjysmë gotë me ujë të valë deri sa të ftohur;
 • Kujdes - filtruar disa herë duhet të dalë infuzion në sy dy pika;
 • Numri i procedurave në ditë - një.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Acne Treatment mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur konyuktyvyta ^

Për të luftuar në mënyrë efektive konyuktyvytom dhe parandaluar recurrences e mundshme duhet të i kushtoj vëmendje të kujdesshëm për masat e mëposhtme parandaluese:

 • Rregullisht të pastër sipërfaqen e duarve pas do të rrugëve, WC, vende publike, pas kontaktit me kafshët, etj;
 • Mos përdorni grim dikush tjetër;
 • Në formën e alergjik identifikuar dhe për të eleminuar alergjen;
 • Përdorni peshqir disponueshme dhe peshqir individuale;
 • Asnjë kontakt me personin e sëmurë.