Mjete kolit Trajtimi popullore


Trajtimi kolit herbs.

Për trajtim të butë dhe cilësisë së kolit mjetet më të përshtatshme popullore të thjeshta që japin një efekt të butë anti-inflamator, forcon dhe spastrimi në zorrët.

Shkaqet dhe simptomat e kolit zorrë ^


Kolit është sëmundja më e zakonshme inflamatore që prek murin mucous e zorrës së trashë.

Mjekësi marrë për të diagnostikuar format e sëmundjes kronike të tilla si, akute, parazitare, kolit, fytit, jospecifik, pseudomembranous, ishemike dhe segmental.

Për çdo lloj kolit karakterizohet duke shfaqur kryesore të mëposhtme të simptomave:

 • Rritja e temperaturave, të shoqëruar nga dobësi të fortë;
 • Fryrje, rumbling;
 • Jashtëqitje të paqëndrueshme të përziera me mukozë ose kapsllëk;
 • Cramping dhimbje stomaku.

Shkaqet e kolit janë:

 • infeksionet bakteriale
 • helmimi me ushqim,
 • Përdorimi i zgjatur i antibiotikëve,
 • Dështimi në përputhje me rregullat sanitare,
 • dietë e varfër,
 • parazitëve të zorrëve ose patogjene efekt - Staphylococcus ose Sarmonela.

Folk trajtimi kolit duhet të shoqërohet me përputhshmëri të plotë me dietë të veçantë shëndetësor, pa të cilat është e pamundur për të arritur rezultate të shpejta dhe efektive. Trajtimi në shtëpi kolit përbëhet nga përgatitjen decoctions, tinctures ose TEAS që kanë përparësitë e mëposhtme:

 • Butësisht vij Mukoza përflakur gut;
 • Mund të zvogëlojë dehje, inflamacion dhe spazma;
 • Në mënyrë efektive të pastruar zorrët nga organizmat e dëmshëm.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e suksesshëm të kolit përfshijnë:

 • Videos - fara kopër, lisi leh, farë liri, Bergenia, acaroj, bariut çantë, daisy, nëna dhe etj njerkë
 • Vaj buckthorn detit, mumje;
 • Honey, Propolisi;
 • Berries - raspberries, kulpër, hirit mal, rrush pa fara.

Trajtimi i kolit në të rriturit

Arsyet kryesore që provokojnë kolit sëmundje në të rriturit - dietë thyer dhe efekti i mikroorganizmave. Simptomat tipike të kolit në të rriturit është ënjtje, dhimbje akute në stomak, stools ngushtë apo diarre.

 • Përdorë trajtimeve të rekomanduara vetëm pas një mjek diagnostikuar formën e sëmundjes.
 • Për lehtësimin e dhimbjeve akute këshillueshme për të marrë drogë antispasmodic, por trajtimi i mëtejshëm është i kombinuar mirë me Phytotherapy, synon heqjen inflamacion dhe për të përmirësuar tretjen.

Trajtimi i kolit tek fëmijët

Fëmijët kolit shoqërohet me dhimbje në stomak, i dhimbshëm dhe stools lirshme të shpeshta, rraskapitje, ënjtje të rënda dhe ndonjëherë të vjella.

 • Për të lehtësuar gjendjen e dhimbshme e fëmijës duhet t'i përmbahen trajtimit kompleks që përfshin ilaçe dhe mjete popullore.
 • Përveç kësaj, fëmija është caktuar një dietë të detyrueshme të lehta, kryesisht e përbërë nga pelte, supë oriz, pureed qull dhe supave mukoze në formën e nxehtësisë.

Trajtimi i kolit në shtatzëni

Inflamacion i zorrët - një prej proceseve të padëshiruara të cilat mund të hasni një grua shtatzënë.

Vështirësia kryesore në krijimin e contraindications saj trajtimit për emërimin e barnave të caktuara. Prandaj, theksi është vënë në një dietë të veçantë që eliminon efektin termike dhe mekanike në mur përflakur zorrë.

Në të ushqyerit klinike mund të përshkruhen në adsorbyruyuschye shtatzënë dhe normalizimin drogë microflora si Linex, smectite dhe qymyr.

Trajtim i shpejtë dhe efektiv i kolit në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i kolit zorrëve: receta.

Trajtimi i kolit akut

 • 0.1 oz. mumje holluar në një tbsp zier me ujë të nxehtë dhe të marrë dy herë në ditë për një orë para ngrënies;
 • 3 tbsp lë grimcuar butë, derdh 0.5 litra ujë, të vënë në 10 minuta në ngrohje të ulët dhe pastaj këmbëngulin supë për rreth një orë. Rezulton vitaminë zierje është përdorur çdo ditë 0,5 gota tri herë para ngrënies.

Trajtimi i kolit kronik

 • Brenda dy javëve të agjërimit të marrë 50 ml vaj buckthorn detit;
 • Merrni pjesë të barabarta currants, rosehips dhe hithër. Në termos derdh 500 ml ujë të valë, shtoni 4 tbsp Mbledhja dhe mbush për 5 orë. Rezultuar infuzion përdoret në çdo kohë të ditës 150 ml;
 • Manaferrat kulpër (st.l) të vendosura në një filxhan me ujë të valë dhe mbush. Në çaj Kalynovy shtoni mjaltin dhe për të marrë 20 minuta përpara se të hahet.

Trajtimi i kolit spastik

 • Frytet e kopër (2 lugë) derdh ujë të valë (250 ml);
 • Përzierje u vendosur ne nje banjo me uje dhe nxehtësisë për 30 minuta;
 • Rezulton supë vëllimi kopër ndarë në tri doza dhe marrë gjatë gjithë ditës;
 • Kjo procedurë trajtim zgjat rreth 2 muaj.

Trajtimi i nje kolit fytit

 • Lugë fara qimnon derdhur ujë të valë në vëllimin e 200 ml dhe infused 30 minuta.
 • Rezultuar infuzion përdorur kmynnyy 2 tbsp katër herë në ditë.

Trajtimi i ulcerative kolit

 • Lugë Bimor me kamomil me zveroboem derdh 300 ml ujë të vluar dhe mbush për një orë. Në çaj bimor shtoni mjaltin dhe pije 150 ml dy herë në ditë;
 • Vëllimi lëng patate? të marrë kupën e përditshme në mëngjes.

Trajtimi i kolit jospecifik

 • Përgatitja mbledhjen e frytet e kopër, karamele mente, kamomil, fruta qimnon, Hypericum, Helichrysum lule, ostrolistnoy cassia dhe gjethe delli;
 • 2 tbsp mbledhjen gatuar derdh ujë të valë e 200 ml dhe të vendosur për 15 minuta në një banjë me ujë;
 • Supë të ftohtë dhe të shtoni 200 ml ujë të vluar;
 • Merrni tri herë për të ngrënë 0,5 gota.

Trajtimi i kolit pseudomembranous

 • Oriz supë merren me stomak bosh në mëngjes, 200 ml;
 • Lugë lisi kamomil krijoj 250 ml ujë të vluar në një banjë me ujë për rreth 30 minuta. Supë Ostudzhenyy, të marrë një gjysmë gotë dy herë në ditë.

Trajtimi i Propolisi kolit

 • Në një stomak bosh ngadalë përtypur 8 dhjetor. Propolisi;
 • 20% tretësirë ​​alkool i holluar Propolisi në numrin e 30 pika në një gotë me ujë të ngrohtë ose qumësht. Përzierje gatuar që ushqim për 40 minuta tre herë në ditë.

Herbs trajtim kolit

 • Muzik gjethet e thara delli, eukalipt, shoots celandine, kone verr dhe bimëve centaury;
 • Paul syze koleksion të përbërë nga pjesë të barabarta të bimëve, i hedh në një termos 500 ml ujë të vluar për 10 orë;
 • Infuzion marrë katër herë në ditë për një gjysmë gotë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe pancreatitis artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe normalizimin e pacientit kusht kolit ^

Kolit njihet kushte vetëm mjekësore duke përdorur historinë e të dhënave, të shprehura simptomat e dhimbshme, studim bakteriologjike e feces dhe procedurat e tjera.

Më shpesh, sëmundja trajtohet me sukses pa kirurgji duke përdorur terapi të kombinuar, i përbërë nga barnat dhe mjetet juridike popullore.

Dietë qëllim terapeutik për kolit ofruar ndihmë të drejtpërdrejtë në lehtësimin e pacientit dhe normalizimin e zorrë.

Parandalimi i kolit sëmundjes:

 • Kujdes larë ushqim - manaferrat, herbs, fruta, perime;
 • Rregullisht respektojë higjienës dore dhe zgavrën me gojë;
 • Kohë të fillojnë për të trajtuar ndonjë sëmundje të zorrëve infektive dhe parazitare;
 • Gjueti në një regjim të plotë dhe e rregullt e ushqimit.