Trajtimi mjete popullore gju


Trajtimi në shtëpi i përbashkët gju: mjetet juridike popullore

Gju është e përbashkët e madhe në trupin e njeriut. Pavarësisht nga fakti se ajo përbën një ngarkesë të madhe, ajo është shumë e ndjeshme.

Sipas statistikave mjekësore, rreth 30% të të gjitha sëmundjeve të mbështetje - sëmundjeve të sistemit motorike përbëjnë gjunjët.

Sëmundjet e gju: simptomat, shkaqet, llojet ^


Sëmundjet e gju janë patologjitë e llojeve të ndryshme, të cilat ndryshojnë në shkaqet, shenjat dhe karakteristika të tjera. Çfarë i bashkon të gjitha këto sëmundje është që ata të reduktuar në masë të madhe lëvizjen e gju, i shoqëruar nga dhimbje të forta dhe mund të bëjë një person me aftësi të kufizuara.

Shkaqet më të shpeshta të sëmundjes në gju të përbashkët përfshijnë:

 • inflamacion që rezulton nga infeksioni apo shkaqe të tjera;
 • metabolizmin në indet e përbashkëta, veshin kërc, dmth lezione degjeneruese;
 • plagosje.

Simptoma të përbashkëta përfshijnë gjunjë zgjatura sëmundje dhe dhimbje të mprehtë që rrit me stresin në nyje, vështirësi në ecje, edemë. Varësisht nga shkaqet, simptomat dallojë Sëmundjet e mëposhtme:

 • Nëse sëmundja është shkaktuar nga inflamacion të përbashkët gju, shpesh nuk është ënjtje. Përveç kësaj, rrit temperaturën e trupit, të zhvilluar simptoma të tjera të inflamacionit.
 • Sëmundjet Grupi shkaktuar nga plagë degjenerative, shpesh zhvillohet ngadalë. Në mënyrë tipike, simptomat janë rritur me kalimin e kohës, ka rëndim dhe faljen.
 • Lëndimi shkakton ënjtje të gju, dhimbje të mprehtë, mavijosur. Në përbashkët ndjeva mpirje, dobësi, ndjesi shpimi gjilpërash, lëkurës kaltërosh atje.

Sëmundjet më të zakonshme gju të tilla:

 • artrit (inflamacion i nje ose me shume nyje);
 • Osteoarthritis (plakjes kërc);
 • sinovit (grumbullimi i lëngjeve në qese në kyçeve inflamacion membrana synovial);
 • bursit (inflamacion i Bursës dhe akumulimin e lëngjeve në të);
 • Kist Bakerit (inflamacion i gropës popliteal, i shoqëruar nga formimin e tumoreve);
 • osteophyte (formimin e kockave në gju);
 • sprains;
 • dëmtimi i menisk.

Mjetet juridike popullore gju trajtim, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk i gju: mjetet juridike në shtëpi

Trajtimi në familje gju është e mundur vetëm në rast të një kombinimi kompetent me terapi tradicionale. Përveç kësaj, përdorni ndonjë drogë apo mjete popullore vetëm pas konsultimit me një specialist.

Trajtimi i artritit të përbashkët gju

Për të hequr qafe të sëmundjeve duhet të përgatisë një zierje e gjethes efektiv gji.

 • Ju duhet të blejnë në dyqan një paketë të lë gjirit. Gjysma e përmbajtjen e paketës vendosur në një tenxhere dhe pour 300 ml ujë të nxehtë.
 • Mbani në ngrohje të ulët për 5 minuta, pastaj të përfundojë një anije peshqir dhe këmbëngulin 03:00, filtruar duke përdorur garzë.
 • Merrni herbs rekomanduara menjëherë para gjumit.
 • Është e këshillueshme për të përgatitur pije të freskëta në ditë për 3 ditë me radhë. Pas një ndërprerjeje javë duhet të përsërisin kursin.

Trajtimi i osteoarthritis e gju të përbashkët

 • Ju duhet të hiqni hulls e dy llamba të mëdha, pastaj të lajë atë tërësisht dhe pres.
 • Pastaj ju vënë husks dhe prej qepëve të tëra në një tas, pour 1 litër ujë të nxehtë dhe të ziej derisa qepë fillon të vlim butë.
 • Pije filtruar, të marrë një gotë para ushqimit tri herë në ditë.
 • Kohëzgjatja e ilaç - 7 ditë.

Trajtimi i gju sinoviti përbashkët

Thekër supë konsiderohet zgjidhje e shkëlqyer popullore për të ndihmuar të heqin qafe e sëmundjes.

 • Për ta bërë këtë, ju duhet të plotësoni thekër dhe derdh një gjysmë gotë të lëndëve të para në 1 litër ujë të nxehtë.
 • Vlim për 15 minuta, pastaj të ftohtë dhe të shtyjë me napë.
 • Në mjaltë të lëngshme duhet të shtohet (0.5 kg), vodka (250 ml) dhe grimcuar rrënjët e barberry (2 lugë).
 • Të gjithë komponentët duhet të jenë tërësisht të përziera dhe të insistojnë në një vend të errët për 21 ditë.
 • Merrni 3 lugë e ilaçeve tri herë në ditë për gjysmë ore para një vakt.

Trajtimi i sprains gju

Permiresimi i pacientit mirëqenien pas një ndrydhje të thjeshtë do të ndihmojë patate.

 • Ajo duhet të jetë i pastër dhe fshij në një çift të vogël rende e patate.
 • Rezulton slurry duhet banjë me ujë të ngrohtë.
 • Përzierje në temperaturën e dhomës është e rekomanduar për të aplikuar për vend plagë, plagë të lartë polietileni dhe fashë elastike.
 • Është e këshillueshme për të përsëritur procedurën çdo ditë për 7 ditë.

Trajtimi i bursit të përbashkët gju

Në mënyrë të konsiderueshme të lehtësuar situatën dhe për të zvogëluar dhimbjet në bursit gju mund të jetë kur duke përdorur Kalanchoe.

 • Së pari ne kemi nevojë për të vënë disa gjethe të bimëve në frigorifer për 24 orë.
 • Një ditë duhet të shtrydh lëng nga gjethet, të cilat më vonë do të përdoren për të compress.
 • Njomet një copë garzë ose një shtupë pambuku në lëngun mjekësore dhe aplikuar në vendet e prekura.
 • Ditët e para të sëmundjes kompresë duhet ndryshuar 5 herë në ditë në vend atëherë vetëm vënë atë në natën.

Trajtimi i gju menisk

 • Ju duhet të marrë një biliare mjekësore farmaci.
 • Një sasi e vogël e saj duhet të jetë në dush me ujë të ngrohtë dhe të bashkangjisë në vend të lënduar.
 • Mbi gju duhet të përfundojë celofan dhe do ta lidhë një shall të ngrohtë.
 • Daily 10 ditë rresht duhet përsëritur procedurën. Një kurs i dytë i trajtimit mund të kryhet vetëm pas pushim 5-ditor.

Kist Trajtimi gju Baker

Me kist Baker luftuar me sukses celandine.

 • Bluaj celandine barishte, u kthye në dy lugë.
 • Sheqer të para dhe një gjysmë gotë ujë të nxehtë, e mbylli jar dhe prisni 20 minuta.
 • Ekstrakt zaparenu bar në mënyrë të barabartë të shpërndajë atë në një copë gazë dhe vënë në rajon popliteal.
 • Mbani compress për të paktën dy orë. Kryen procedurën mundësisht çdo ditë.

Osteophytes gju trajtim

Gjumit të dobishme për të bërë banja këmbë me Angjinarja.

 • Ajo duhet të plotësoni një gjysmë kilogram lë grimcuar e Angjinarja 8 litra ujë, pak ftohtë dhe tendosje të valë.
 • Recommended këmbë të ulët në supë në mënyrë që uji të mbuluar gju.
 • Kohëzgjatja e trajtimit 20 minuta.
 • Nëse ju bëni tabaka çdo ditë për 10 ditë, osteophytes do të tkurret në madhësi.

Trajtimi gju kripë

 • Ju duhet të merrni kripë të rregullt ose deti dhe shpërndajë 100 gram për litër të ujit. Temperatura e ujit nuk duhet të kalojë temperaturën e trupit.
 • Në zgjidhjen rezulton duhet të lagur garzë, palosur më parë në disa shtresa.
 • Rotate gju lënduar dhe konsoliduar përfundojë polietileni dhe shall. Mbani 08:00.

Herbs gju trajtim

Bimor përdorur me sukses për të trajtuar më sëmundjet e përbashkët gju. Ilaç universal - zierje e lë hithër, thupër, lule Calendula dhe leh shelg.

 • Të gjitha komponentët janë marrë në sasi të barabarta, duhet të pres dhe përzierje, një lugë gjelle e krijoj bimor 400 ml ujë të nxehtë.
 • Mbush gjithë natën, pastaj tendosje nëpërmjet një sitë.
 • Pini 100 ml 4 herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i sup mjetet juridike popullore përbashkët.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të mbajtur të shëndetshëm gju ^

Duke bërë rekomandime të thjeshta, ju mund të shmangur sëmundje të gju. Para së gjithash, ju duhet për të rregulluar ushqimin e duhur. Është e rëndësishme për të vëzhguar e regjimit të bollshme të pijshëm dhe të pini të paktën 1,5 litra ujë të thjeshtë në ditë. Në dietë duhet të përfshijë ushqime që përmbajnë proteina të kafshëve dhe perimeve, yndyrna të pangopura dhe vitaminë E.

Nga produktet që kontribuojnë në rivendosjen e kërc dhe tretet lehtë, përfshijnë:

 • vaj peshku dhe mish;
 • gjalpë dhe perime të naftës;
 • thjerrëzat dhe fasule;
 • hikërror;
 • qumësht dhe arra.

Masa të tjera parandaluese përfshijnë:

 • Mungesa e tepruar e ushtrimit;
 • të ngrohtë-up para se të bëjnë ushtrime;
 • Refuzimi i këpucë paqëndrueshme në takë shumë të lartë;
 • kontrollin e peshës;
 • kryejnë ushtrime që forcon gju;
 • marrja e vitaminave;
 • jetese aktive.