Trajtimi i pertusis në shtëpi


Trajtimi në shtëpi i pertusis: receta popullore

Kolla është konsideruar si një sëmundje shumë e zakonshme që është më e zakonshme në fëmijët e vegjël dhe foshnjat për shkak se sistemi imunitar i fëmijëve më shumë se të rriturit preken nga faktorë të jashtëm.

Pavarësisht nga një pacient me rrituri pertussis apo fëmijë duhet të fillojë trajtimin e menjëhershëm të sëmundjes.

Çfarë është kollës së mirë: Simptomat, shkakton ^


Kolla - një sëmundje akute infektive karakterizuar nga sulmet e kollë vrullshëm dhe traktin e sipërm respirator.

Transferimi pertusis patogjen (bakteret Bordatella) është ajër - pikat. Pas transferimit sëmundjen sistemi imunitar bëhet më i qëndrueshëm, sepse trupi prodhon antitrupa për pertusis për të parandaluar reinfection.

Ashtu si me çdo sëmundje tjetër infektive, pertusis metodat e kombëtare të trajtimit të mundshme vetëm pas konsultimeve paraprake me një specialist. Është e rëndësishme që të kontaktoni një strukturë mjekësore për të parandaluar komplikime të rënda.

Shkakton kollë e mirë

Burimi kryesor i infeksionit - një njeri i sëmurë. Infektuar me pertusis thjesht mund të marrë frymë mukusit dhe gëlbazë nga shkop pertussis. Përveç kësaj, kontaktoni me objekte të përdorura nga një person i infektuar, rrit në mënyrë dramatike rrezikun e infeksionit.

Sëmundja më parë pertusis u konsiderua tejet fëminore, por studimet kanë treguar se 25% e të rriturve janë të prirur për infeksion. Shpesh sëmundja është kujton një të ftohtë të thjeshtë apo shenja të SARS-it me një kollë të fortë.

Simptomat e kollës së mirë në çdo fazë të sëmundjes 

 • Periudha e inkubacionit zgjat nga 7 ditë deri në dy javë. Megjithatë, pacienti mund të transmetojë infeksionin për 25 ditë. Kohëzgjatja e Sëmundjeve - 6 javë. Ka tre periudhat e përparimit të sëmundjes, dallohen nga karakteristikat e tij:
 • Periudha e fytit (3-14 ditë). Faza e parë e kollës së mirë është karakterizuar nga rritja e temperaturës së trupit në 39 gradë, kollë të fortë, rënduar gjatë natës.
 • Periudha ngërç ka simptomat e mëposhtme: të rritur frekuencën dhe intensitetin e kollitjes që e bën të vështirë për frymë. Në këtë fazë, zakonisht mjekët diagnostikuar sëmundjen.
 • Periudha e shërimit. Numri dhe intensiteti i sulmeve të reduktuar kollë, fillon këlbazë shkarkimit, përmirëson shëndetin.

Mjetet juridike popullore Mjekimi pertusis, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk i pertusis: mjetet juridike në shtëpi

Trajtimi i pertusis në shtëpi duhet të plotësojnë terapi tradicionale, por në çdo rast jo ta zëvendësojë atë. Detyra kryesore që do të ndihmojë në zgjidhjen metodat tradicionale - reduktimin e numrit të sulmeve të kollitjes.

Trajtimi i pertusis në të rriturit

 • Ne duhet të marrë një gotë me fara luledielli, larë dhe të thatë e tyre në furrë.
 • Bluaj fara duke përdorur një mulli. Lugë gjelle marrë pluhur, pour dy gota me ujë dhe shtoni një lugë mjaltë.
 • Përbërësit për të valoj deri sa të lëngshme është përgjysmuar.
 • Supë të ftohtë, tendosje dhe për të marrë 100 ml tri herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i pertusis në fëmijët

Gjatë sëmundjes janë të rekomanduara për të përgatitur fëmijët çaj me gëlqere dhe butë. Kjo pije nxit sekretimin aktiv të djersës dhe eliminimin e toksinave nga trupi.

Është e dobishme për të bërë fëmijën të përfundojë me mjaltë - përzierje hudhër:

 • Duhet të humbasë 3-4 karafil të hudhër përmes një mulli mishit, shtoni një lugë gjelle mjaltë dhe mënyrë të ngrohtë.
 • Pastaj për të bërë compress dhe të përfundojë shall të ngrohtë qafë.
 • Procedura është e dëshirueshme për të kryer para se të shkojnë në shtrat, duke lënë një ilaç për të qafës gjithë natën.

Trajtimi i qumështit pertussis

Është e rëndësishme që qumështi Mares ishte gjithmonë shtëpi dhe të freskëta. Ata duhet të pini pacientëve me pertusis fëmijët apo të rriturit. Para përdorimit, qumështi duhet të jetë pak e ngrohtë.

Përdoreni këtë produkt mund të jetë në sasi të pakufizuar, pasi ajo nuk është vetëm e këndshme për shije, por edhe shumë të shëndetshme. Pas përdorimit të qumështit të freskët ndalon kollë, dhe sëmundje është.

Trajtimi i mjaltit pertussis

Struktura e shumicës së mjeteve juridike popullore për të ndihmuar të heqin qafe e kollës së mirë, është mjaltë. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse mjalti ka veti të shkëlqyera shëruese.

Një nga drogat më të efektshme janë gjalpë mjaltë.

 • Për të përgatitur të marrë 100 gram mjaltë dhe të njëjtën sasi e gjalpë, shkrihet përzierje në një banjë me ujë.
 • Merrni këtë përzierje duhet të jetë tri herë në ditë për një lugë çaj. Gjalpë mund të zëvendësohet me ullinj.

Trajtimi i qepëve pertusis

 • Bluaj disa llamba dhe për t'u dhënë atyre gjysmën kuart kat.
 • Ka gjithashtu duhet të shtoni 4 lugë sheqer.
 • Pas një kohë, le lëng qepë.
 • Rezulton lugë shurup është e rekomanduar për të marrë gjatë gjithë ditës, gjatë sulmeve të kollitjes.

Trajtimi i pertussis mumje

Mumiyo ndihmon në uljen kollë të përkryer në çdo fazë të sëmundjes. Përveç kësaj, ky mjet ka efekt anti-inflamator dhe tonik.

Është e nevojshme për të përgatitur një mumje zgjidhje:

 • Për këtë u shtua 0,1 g mumje në një gotë me ujë të ngrohtë.
 • Merrni ilaç që ju nevojitet në mëngjes përpara se të hahet.

Trajtimi i rrepkë pertussis

Po aq efektive është konsideruar si lëng i zi rrepkë.

 • Për të bërë një përzierje e dobishme duhet të përzierje numër të barabartë me lëng rrepkë dhe mjaltë. Është e dëshirueshme që mjalti ishte lëngshme.
 • Rezulton ilaç duhet të konsumohen në lugë çaji tri herë në ditë para ushqimit.

Ky ilaç në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon intensitetin e kollitjes.

Trajtimi i pertussis hudhër

Hudhër - një produkt universale, e cila është përdorur për të hequr qafe e shumë sëmundjeve infektive. Të përmirësojë ndjeshëm pacientit ekstrakt hudhër shëndetësor. Përgatitja është e thjeshtë:

 • Duhet të pres pesë karafil të hudhër, shtoni një gotë qumësht të lopës freskët s.
 • Përzierje rezultuar duhet të ziej për ngrohje të ulët për 10 minuta, pastaj thahet.
 • Është e rekomanduar për të marrë një lugë gjelle ilaç mjekësor disa herë në ditë.

Trajtimi i pertussis vajgurit

Kjo metodë e trajtimit të sëmundjes mund të quhet ekzotike. Mos kini frikë që ju duhet të përdorin vajguri brenda. Në fazën fillestare të sëmundjes kështu të jetë shumë efektive.

 • Ajo duhet të jetë shami të lagur në vajguri dhe e vënë atë pranë shtrat natën.
 • Me mëngjes, pacienti duhet të thith avujt vajguri.
 • Pas 3-4 trajtime ulur ndjeshëm kollë.

Trajtimi i bimëve pertusis

Ndonjëherë ilaç bimor mund të jetë më efektive se sa terapi tradicionale. Për të hequr qafe këtë problem, ju mund të përdorni një recetë të provuar të TEAS bimor.

 • Për të filluar për të përgatitur mbledhjen e gjethet e ca balsam, oe limon, nënës dhe njerkës, kopër, trumzë dhe gjethe delli. Duhet të marrin një lugë gjelle çdo lloj të barit.
 • Lugë përzierje gatuar, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për dhjetë minuta, pastaj thahet.
 • Është e rekomanduar për të shtuar një pak mjaltë.
 • Të rriturit mund të pijë deri në 5 gota a potions ditë. Fëmijët këtë dozë të zvogëluar përgjysmë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore fruthi. 

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur sëmundjes sëmundje ^

Ajo është një mjet i besueshëm që ndihmon në parandalimin e neduzi - vaksinim. Të gjithë fëmijët që kanë mbushur tre muaj të moshës, të mbajë një kurs të veçantë të vaksinimit. Është vërtetuar se rreziku i kontraktuese vaksinimin e mirë kollë për fëmijët është zvogëluar në masë të madhe.

Për më tepër, mënyra më e lehtë për të parandaluar - pajtueshmërinë me rregullat e higjienës;

 • Së pari, ju duhet të lani duart tuaja, pasi duke qenë në vende publike.
 • Së dyti, ju duhet të shmangin kontaktin me personat e infektuar me pertusis.