Trajtimi i cysts ovarian mjetet juridike popullore


Trajtimi në shtëpi i cysts ovarian: receta popullore

Kist ovarian eshte nje tumor beninj, e cila është trajtim kryesor përbëhet nga droga medicinale dhe shtrëngohet.

Paralelisht butë sëmundjes në kursin e përshkruar nga mjeku juaj rekomanduar mjetet juridike në dispozicion dhe të sigurt popullore që janë në gjendje të dyfishtë procesin e shërimit.

Megjithatë, kur tumoret u bë operacioni të rënda nevojë.

Çfarë është një kist ovarian, Simptomet, shenjat, llojet ^


Ovarian kist - nje tumor beninj me përmbajtje të lëngët si kapsule, e cila është e formuar në strukturën e vezores dhe rritet në atë madhësisë. Origjina e kist në vezore paralajmërojnë vijim simptomat:

 • Cikli Shkelja apo menstruacione të parregullta;
 • Dhimbje Drag në bark të ulët;
 • Dhimbje barku gjatë raportit seksual;
 • Dhimbje, menstruacioneve pazakontë.

Faktorët më të zakonshme që kontribuojnë në shfaqjen e cysts në vezore janë:

 • Menstruacioneve herët;
 • Trashje;
 • Abortet e shpeshta;
 • Hormonale dhe endokrine çrregullime.

Cysts ovarian të klasifikojnë format të tillë - folikulare (funksionale) lyuteynovaya apo trupin e verdhë, endometrioid, dermoid, shtojcë paraovarialni nad'yaichnikovoho, polykystoznaya, i lëngshëm, mutsynoznaya dhe cysts hemorragjike.

Metodat tradicionale të trajtimit të cysts ovarian janë në gjendje për të zvogëluar madhësinë e tumoreve, duke reduktuar numrin e tyre dhe për të eleminuar mosbalancim hormonal. Mjetet juridike popullore përdoren për trajtimin e cysts ndryshojnë nga naturalness farmakologjike, sigurinë dhe mungesa e efekteve anësore. Trajtimi kryesor i mjeteve juridike cysts ovarian popullore përfshin përdorimin e ilaçe bimor, produkteve të bletëve dhe vajra të ndryshme.

Trajtimi i cysts ovarian në shtëpi kërkon përdorimin e rregullt dhe të zgjatur të procedurave të cilat kanë nevojë për swabs veçantë gatim shtëpi dhe infuzione për përdorim të brendshëm.

Mjekimi pas largimit të cysts ovarian

Mjekimi pas largimit të cysts ovarian në ditët e para të pranimit ofron anti-inflamator, antimicrobial dhe ilaçe dhimbje.

Për të normalizuar nivelet hormonale dhe parandalimin e acarimin, pacientët janë të caktuar për një kohë të caktuar kontraceptivëve oral. Mbështeten në mjekësinë tradicionale pas operacionit në vezore mundësisht vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Cysts ovarian, trajtim pa mjetet juridike popullore kirurgji ^

Trajtimi Folk i cysts ovarian: receta shtëpi

Endometrioid Trajtimi kist ovarian

Mix lëng të freskët e kulpër mjaltë lule natyrore në përmasa të barabarta, e ndjekur duke marrë drogë si më poshtë:

 • Javën e parë - gjysmë lugë mëngjes:
 • E dyta, java e tretë - në lugë dy herë në ditë (në mëngjes, në mbrëmje);
 • Javën e katërt - në tbsp mëngjes dhe në mbrëmje.

Pas procedurës përsëritet javë pushime në mënyrë të kundërt.

Folikulare Trajtimi kist ovarian

 • Upland mitër (lugë) dhe vendin në një enë qelqi të thellë, derdh një gotë me ujë dhe ngrohjes të vluar për 20 minuta në një banjë me ujë.
 • Pasi supë nastoyitsya tri orëve, ai duhet të llojit dhe të marrë përsipër disa muaj lugë përditshme të paktën pesë herë.

Corpus luteum Ovarian kist Trajtimi

 • Mix në tansy lugë, tërfili, bearberry, nenexhik, nënës dhe njerkës, rrënjët Bergenia, pastaj dy lugë bari vënë në një termos, pour 0,5 litra ujë të valë dhe të lënë gjatë natës.
 • Në mëngjes, tendosje infuzion dhe marrë katër herë në ditë në vlerë prej 1/3 filxhan.

Cysts ovarian funksionale: trajtim

 • Mblidhni nivelin e fermës, i urtë, acaroj, bariut qese, kamomil, rrënjë Yarrow mashtruese.
 • Dy lugë Mund të vënë në një termos, derdh një litër ujë të vluar dhe mbush brenda natës (ditë). Marrë ilaçe duhet të pranohet nga gjysmë filxhan tri herë në ditë për 25-30 ditë.

Paraovaryalnaya Trajtimi kist ovarian

 • Mix lëng të freskët gëlqere me aloe mjaltit në proporcione të barabarta, pastaj përzierje në shtupë garzë të lagur dhe të vënë në vaginë për 15 minuta.
 • 50 oz. furçë kuqe derdh një litër vodka, këmbëngulin për dy javë, pastaj të marrë dy lugë në ditë përpara se të hahet.

Dermoid Trajtimi kist ovarian

 • Mblidhni mbledhjen herbs - 10 oz. Leh Kalinowa, liri, Calendula bar gruri dhe 20 gram. fletë thupër.
 • Nga mbledhja për lugë gjelle herbs, pour atë në një gotë me ujë të vluar, të vënë në 10 minuta në një banjë me ujë, pastaj të ftohtë dhe tendosje.
 • Përdorimi supë duhet të jenë pjesë të vogla gjatë gjithë ditës.

Lëngshëm Trajtimi kist ovarian

 • Vendin për ngrohje të ulët 50 ml lugë gjelle vaj detit buckthorn beeswax. Pasi vlon përzierje, ajo duhet të shtohet vezë rozkryshenyy verdhë veze me një lugë çaji lëng Aloe, pastaj vlim për një minutë.
 • Pas heqjes nga përzierje të ngrohjes duhet të jetë i ftohtë, thahet mirë, e vënë atë në një shtupë garzë dhe brenda natës të hyjë në vaginë.

Lyuteynovaya Trajtimi kist ovarian

 • Një grusht me lule të akacies derdh një litër vodka në dysheme, të vënë në një vend të errët për një muaj.
 • Në fund të kësaj kohe ajo duhet të tendosje dhe të marrin tri herë në ditë para ushqimit për lugë çaji për 3 muaj.

Hemorragjike Trajtimi kist ovarian

 • Me rodhe konvencionale lë shtrydh lëng, tendosje dhe të marrë dy teaspoons çdo dy orë.
 • Merrni dy lugë Collection (hithër, murriz, lë rrush pa fara, trumzë), të vendosura në një termos, pour 0,5 litra ujë të valë dhe të lënë gjatë natës. Lejo supë për një gjysmë filxhan duhet të jetë të paktën tri herë në ditë.

Trajtimi i cysts ovarian mjaltë

 • Në fashë të gjerë për të vënë dy teaspoons mjaltë lule, pastaj dele atë në dy shtresa, një të fortë napë kravatë thread dhe futur në vaginë si thellësisht të jetë e mundur.
 • Procedura kryhet mundësisht jashtë gjatë natës.

Trajtimi i cysts ovarian celandine

 • Në 250 ml valë tbsp vësh ujë Celandine për tre deri në pesë sekonda, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të lënë për një orë. Lugë supë tensionuar holluar ne nje gote me uje dhe pije.
 • Të marrë ilaçin tuaj duhet të jetë rreth një javë në tre herë në ditë.

Trajtimi i cysts ovarian bimëve

 • Bluaj dhe përzierje pjesë të barabarta të bimëve të mëposhtme - Motherwort, kulpër leh, hithrat shurdhër, fruta hirit mal, Rhodiola rrënjë Rhodiola, kamomil, pranga.
 • Një litër ujë të valë vënë tre lugë mbledhë dhe të mbajë ngrohjes për 10 minuta, pastaj lëngun në një termos 6 orë.
 • Supë tensionuar duhet të merren tre herë në ditë me mjaltë 150 ml.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore mastitit.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar formimin e cysts ovarian ^

Sipas mjekëve, cysts ovarian në gratë mund të shmanget nëse ju ndiqni këshilla të thjeshta për parandalimin e:

 • Rregullisht vizitojnë gjinekologun për inspektim rutinë;
 • Shmangni stresin;
 • Jo mbiftohem;
 • Gjueti për një mënyrë jetese të shëndetshme;
 • Merrni vitaminë - komplekset minerale.