Trajtimi i mjeteve juridike popullore menopauzë


Trajtimi në familje menopauza: receta popullore

Me fillimin e moshës së caktuar të gjitha gratë duhet të merren me fenomenin e menopauzës. Që nga ky proces nuk është një sëmundje, atëherë ndonjë nga mjetet e drejtuar vetëm në eliminimin simptomat e saj shoqëruese.

Për të minimizuar dhe eliminuar siklet është popullore jo vetëm droga, por edhe mjetet juridike popullore, përbërja e të cilave është plotësisht i sigurt për trupin e femrës.

Çfarë është menopauza (menopauza): shkaqet, llojet, simptomat ^


Menopauza (Menopauza) është një proces i natyrshëm fiziologjik që ndodh në trupin e çdo gruaje me fillimin e moshës së caktuar. Shkaku kryesor i menopauzës është një ndryshim në lidhje me moshën nivelet e hormoneve, funksionin e zvogëluar të sistemit riprodhues dhe reduktimin gradual në funksion riprodhues.

Simptomat kryesore që shoqërojnë menopauzë:

 • Ad hoc menstruacioneve pakët dhe përfundimin e tij të mëvonshëm;
 • Djersitje;
 • Tides (skuqje, ngrohje, etj);
 • Dhimbje koke;
 • Mosmbajtjeje urinare;
 • Thatësi vaginale;
 • Ndryshimet në humor, hutim.

Periudha normale për fillimin e menopauzës konsiderohet mosha e 45 deri ne 55 vjet. Megjithatë, ajo mund të ndodhë në një moshë të hershme ose më vonë dhe, për shkak të të cilit çdo patologji. Në këtë aspekt, procesi është i ndarë në llojet e mëposhtme - të parakohshme, në fillim, në fund, artificiale (kirurgji) dhe patologjike.

Më shpesh shoqëron sindromi menopauzë klimaterike, i cili është një kompleks të simptomeve karakterizuar psiko - emocional, metabolike-endokrine, çrregullime neurovegetative e kohëzgjatjen dhe intensitetin ndryshme.

Simptomet kryesore të sindromës klimaterike:

 • Lodhje, djersitje, vjellje, ethe, skuqje e lëkurës;
 • Rritja e presionit të gjakut, dhimbje koke, palpitations zemrës;
 • Humbja e elasticitetit të lëkurës, rrudhat, shtim në peshë;
 • Efikasiteti shkelje traktit urinar;
 • Ankthi, depresioni, rritje prekshmëri, ankthi.

Sindromi kritik mund të shkaktojë sëmundjet e mëposhtme - ateroskleroza, artrit, Arthrosis, osteoporozën, obeziteti, kardio - sëmundjet vaskulare, pagjumësisë, sëmundja Alzheimer dhe ndryshon atrofik.

Trajtimi i menopauzës tek gratë

Trajtimi i gruas në fillimin e menopauzës është bërë pas një studimi të plotë të ekspertëve. Më efikase terapi zëvendësimi të hormoneve përdorimi, e cila ka për qëllim për të mbushur hormonet humbur të trupit të femrës. Përveç kësaj, kjo teknikë mund të zvogëlojë simptomat e sindromi menopausal dhe rritjen pëlhura densitet minerale.

Së bashku me terapi të hormoneve dhe gruas fizioterapi duhet domosdoshmërisht të rregulluar dietën tuaj, të marrë vitaminat, të heqë dorë nga zakone të këqija dhe të çojë një mënyrë jetese fizikisht aktiv.

Trajtimi i menopauzës në meshkuj

Ky proces fiziologjik ekspozuar jo vetëm gratë, por edhe burrat. Menopauza Mashkull manifestohet si ulur epsh, shkelje të organeve të brendshme dhe psiko - paqëndrueshmëria emocionale. Simptomat shoqëruese menopauzë, në mënyrë të barabartë për femra dhe për trupin e mashkullit.

Trajtimi Mashkull menopauza është kryer duke ndjekur metodat e - dietë, aktivitet fizik, drogë hormon, sedativë dhe adaptogens biogenic (me dobësimin e ereksionit).

Folk trajtim menopauza ka për qëllim trajtimin ndërprerje hormonale, reduktuar nervozizëm, rritjen e performancës, duke lehtësuar flashes nxehtë, marrjen e shpëtoj djersitje, mosmbajtjeje urinar, dhimbje dhe gjakderdhje të mundshme mitrës.

Trajtimi i menopauzës në shtëpi është kryer kryesisht në bimë medicinale, lëngje natyrale dhe manaferrat të freskëta të cilat janë decoctions e përgatitura, infusions, tinktura alkoolit, TEAS qetësues dhe më shumë.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore menopauzës: receta shtëpi ^

Mjetet juridike popullore për trajtimin e menopauzës: receta shtëpi

Trajtimi i menopauzës patologjike

 • 200 gr. manaferrat të freskëta të malit hirit apo 100 gram. Crush të thata, të përziera me një litër raki dhe një vend të cilësisë për dy javë në një vend të freskët.
 • Infuzion tendosura duhet të merret tri herë në ditë për një lugë çaji.

Menopauza e hershme në gratë: trajtimi

 • Lidhu 50 ml krem ​​me 150 ml lëng të freskët karrota dhe për të marrë në mëngjes në një stomak bosh.
 • Lugë fruta, leh ose lule të kulpër duhet të plotësoni në një termos, pour përmbajtjen e 200 ml ujë të vluar, orë kulpër çdo ditë dhe do të marrë 2 tbsp katër herë.

Tides në menopauzë: trajtim

 • Manaferrat murriz 1 lugë derdh një gotë me ujë të vluar për gjysmë ore, dhe pastaj të filtruar me fruta dhe shtrydh lëng.
 • Merrni ekstrakt murriz të ushqimit duhet të jetë 80 ml filxhan dy herë në ditë në baticë të lartë.

Marramendje kur menopauza: trajtimi

 • Rrënjë sanëz njëpasnjëshëm (1 tbsp) vendosen në ujë (220 ml) të vluar për dy orë, pastaj të filtruar dhe të shtoni një të mëtejshme 2 tbsp lëng limoni.
 • Mjetet Gati marrë dy herë 0,5 gota - në mëngjes, një orë para gjumit.

Insomnia gjatë menopauzës: Trajtimi

 • Mix një lugë nenexhik, kamomil dhe rrënjë sanëz, pastaj të vënë në një koleksion orësh të gatshëm të bimëve në ujë të vluar (200 ml).
 • Infuzion i tendosje dhe të marrë gjysmën e një gotë në ditë në dy doza të ndara.

Djersitje gjatë menopauzës: trajtim

 • Sage (3 pjesë), rrënjë sanëz (pjesa 1), horsetail (pjesa 1) përzierje, pastaj 1 tbsp, vendas ujë të vluar (200 ml), të lënë për gjysmë ore dhe filtruar.
 • Hani shëndetshëm infuzion bimor duhet të jetë pas një vakt prej 100 ml dy herë në ditë.

Mosmbajtjeje urinar gjatë menopauzës: Trajtimi

 • Në 1.5 orë në filxhan me ujë të valë vënë disa spoonfuls mëdha të urtë të thatë, atëherë filtruar dhe hani gjatë ditës.
 • Shtrydh me një gotë me lëng të freskët karrota dhe të marrë atë në mëngjes dhe të njëjtin numër në mbrëmje.

Rritja e presionit gjatë menopauzës: Trajtimi

 • Shtrydh lëng nga gjethet e freskëta të urtë, pastaj të marrë atë për një ditë tre dy lugë
 • Pjesë e lëng karrote kombinuar me një pjesë të panxhar, pastaj të marrë një ditë më 100 ml tri herë para ngrënies.

Gjakderdhje gjatë menopauzës: trajtim

 • Mblidhni nettles freskëta acaroj, shtrydh lëng nga ajo dhe për të marrë 50ml dy herë përpara se të hahet.
 • Dy orë për të vënë tbsp çantë bariut zier vetëm në ujë (200 ml), pastaj tendosje përmes napë marrë infuzion dhe të marrë atë katër mënyra për të ½ filxhan.

Thatësi në menopauzë: trajtimi

 • Përgatitja përbërjen e mëposhtme shërimit - 1 tbsp rigon, 1 lugë gjelle mitër Upland, dy gota ujë të valë.
 • Lidhu herbs përzier me ujë të vluar, të lënë për disa orë. Pasi infuzion është i përgatitur, ajo është përdorur gjatë ditës për tre doza.

Trajtimi i bimëve menopauzë

 • Mblidhni herbs mëposhtme - pelin, sythe pishe, rrënjë ëmbël flamuri, Yarrow, i urtë.
 • Në tre litra ujë për të vendosur të paktën 10 lugë herbs, për t'u dhënë atyre një çiban dhe të ftohtë. Rezulton supë duhet të shtohet në ujë, ndërsa duke marrë një dush.

Ne ju rekomandojmë që të lexoni artikullin gjithashtu ulur presionin e gjakut mjete trajtim popullore.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si të ndihen mirë gjatë menopauzës ^

Ushqimi për menopauzë të përkryer në gjendje për të mbështetur trupin gjatë kësaj periudhe me ndihmën e një ushqim të shëndetshëm, të balancuar dhe të pasuruar me vitamina minerale. Në ushqim dietë dietë duhet të mbizotërojë këto produkte të dobishme dhe enët:

 • Produktet Kaltsiesoderzhaschie - të ulët-yndyrë qumështi, djathë, kos, kos, vezë, djathë dhe alga deti;
 • Ushqime që përmbajnë acide yndyrore polyunsaturated - arra, vaj perimesh;
 • Peshku - Troftë, sardelet, salmon, skumbri, karkaleca, gaforret;
 • Ushqim drithëra - yachka, bollgur, elbi;
 • Krunde;
 • Erëza herbs ose pjesërisht të zëvendësuar kripë;
 • Perime të freskëta, fruta, fruta të thata dhe manaferrat;
 • I verdhë;
 • Mahniesoderzhaschaya ushqimore - arra, cashews, sallatë leshterik;
 • Hudhër, qepë;
 • Mish të ulët-yndyrë, mish pule - në sasi të kufizuar.

Të gjitha ushqimet duhet të jetë i gatuar vetëm në avull, të ziera ose të pjekura formë. Meqenëse shumica mirëpritur pije pije frutash, lëng pije frutash të freskëta, lëngje të freskëta, çaj të dobët gjelbër ose bimor qetësimin dhe jo-të gazuara me ujë mineral.

Për të lehtësuar një shtet të rëndësishëm në menopauzë është e rëndësishme që të ndiqni këto këshilla:

 • Rritja e aktivitetit fizik;
 • Shmangni ushqim hedhurinë dhe zakone të këqija;
 • Për të ndjekur të gjitha rekomandimet e mjekut - një specialist;
 • Të monitorojë me kujdes shëndetin tuaj;
 • Vëzhgoni dietë e duhur;
 • Merrni një multivitamin;
 • Nëse ju merrni stresit qetësues TEAS, teas dhe banja.