Trajtimi i mjeteve juridike popullore për kollën


Metodat tradicionale të trajtimit të kollës: receta shtëpi.

Kollë është një manifestim i madh i simptomave të shumë mushkërive dhe sëmundjeve të zemrës butë apo të rëndë.

Para se të filloni trajtimin, ju duhet të përcaktoj diagnozë shkaku i paraqitjes së tij, dhe vetëm pastaj të përdorë trajtime të ndryshme.

Kollë: shkaqet, simptomat, llojet ^


Kollë - një reagim refleks shkaktuar nga inflamacion udhë ajrore, dështimi i zemrës apo stimujt prekje të ndryshme.

Pamja e saj është shoqëruar me sëmundje të tilla:

 • Ftohjes, sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes, pneumoni, bronkit, pezmatim i fytit, tracheitis;
 • Astma bronkiale, tuberkulozi pulmonar, kollës së mirë;
 • Dështim të zemrës;
 • Pirja e duhanit apo alergji.

Kollë, në varësi të shkaqeve mund të ndryshojnë nga karakteristikat e mëposhtme:

 • Duke u mbështetur në - hysterically, i shoqëruar nga retching ose kollitjes e lehtë;
 • Nga timbër - leh, torakale, i ngjirur, i shkurtër, i qartë, i mbytur;
 • Nga simptomat me kohë - në mëngjes, në mbrëmje apo natën, pranverë - vjeshtë;
 • Numri i shkarkimit - lagësht (lagur), thatë;
 • Natyra e gëlbazë - mukusit, purulent, të përgjakshme;
 • Për kollitjes e tij karakterizohet nga llojet e mëposhtme - të thatë, i lagësht, leh, pavullnetshëm, kardiak, torakale, ngjirur, alergjik, kronike, pertusis dhe kollë duhanpirësit.

Trajtimi Kollë Folk përbëhet nga mjete provuar, teknikat dhe recetave që kombinuar me terapi të drogës me sukses. Antimicrobial, efekt vidkashlyuye, anti-inflamator dhe tonik ka mjetet e mëposhtme popullore efektive për kollë:

 • Baldosa, patë yndyrë;
 • Rrepkë, qepë, patate, qumësht, mjaltë, Kastrati, raspberries;
 • Bimeve medicinale - e ëmbël, nëna dhe njerka, urtë, nenexhik, kamomil, kopër, gjethe delli dhe bimë të tjera antitussive.

Mjetet juridike popullore për trajtimin në shtëpi përdoret për prodhimin e pako ngrohjes, procedurat mbytje, concoctions brendshme mjekësore dhe përzierjet.

Trajtimi i kollë në fëmijët

Kollë në fëmijët shpesh ndodh kundër një sfond të infektive apo ftohjet. Në mungesë të temperaturës duhet të sigurohet shumë pije fëmijë e lëngjeve dhe pjesës tjetër, mustardë dhe kërkoni atë për të përgatitur fëmijën është qumështi shumë e nxehtë me mjaltë.

Treat metoda mjekimi fëmija është i dëshirueshëm vetëm në qoftë se ka një përkeqësim të shëndetit.

Trajtimi i kollë është shoqëruar me mjetet juridike në shtëpi mbytje bazuar në përbërësit bimor që moisturize dhe të reduktuar acarim. Si expectorants e dobishme për të përdorur decoctions e nënës dhe njerkës apo jamball me mjaltë.

Trajtimi i Kollë në shtatzëni

Pavarësisht nga shkaqet, kollë gjatë shtatzënisë mundësisht trajtohen nën mbikëqyrje mjekësore.

Shumica e drogave farmaceutike mucolytic kanë contraindications për nënën, ndihmën në mënyrë efektive në një fazë të hershme të sëmundjes mund të ofrojnë metoda popullore parrezikshëm.

Për mbytje dhe gatim broths mund të përdoret nga qumështi shtatzënë, mjaltë, rrepkë, fruta butë ose hips, nënë-dhe-njerka dhe kamomil.

Trajtimi i kollë në shtëpi: receta popullore ^

Mjetet juridike në shtëpi për të trajtuar kollë: recetave.

Trajtimi i kollë kronike

 • Në një vskypevshyy qelqi Hidh dy lugë qumësht urtë, vlim përsëri, thahet, pastaj të marrë supë të nxehtë qumësht gjatë natës.
 • Mix me lugë mjaltë, barsucheho yndyrë dhe vodka, pastaj ngrohjes përzierje, pastaj fshij para krevat në këmbë, prapa (pa ndikuar nga e majta).

Trajtimi i kollë e thatë

 • Qartë katër llamba, ata vënë në 500 ml qumësht, të sjellë një çiban dhe kuzhinier deri qepë deri në provë të butë. Pas gatimit onions hequr nga qumështi, shtoni një supë pak qumësht mjaltë, për të bërë çdo orë për një lugë tryezë.
 • Badger yndyrë përzier me mjaltë (2: 1) dhe për të marrë natën pa pirë.

Trajtimi i lagësht kollë (lagur)

 • Mix lëng aloe, Kastrati dhe mjaltë dy lugë, dhe pastaj nga tre hapa për të marrë gjatë ditës.
 • Shtrydh lëng i një limoni, përziejnë atë me 6 lugë mjaltë, pastaj të marrë gjatë ditës.

Trajtimi i kollë kardiak

 • Me pesë limon shtrydh lëng, lidheni atë në 500 gram. gëlqere ose mjaltë hikërror dhe copëtuar 5 hudhër. Vendin përzierje në një kavanoz dhe le të qëndrojë për 10 ditë në një vend të ftohtë të errët.
 • Rezulton nevoja për të marrë mjekësi katër herë në ditë para ushqimit për lugë çaji.

Trajtimi i kollë të gjirit

 • Nivelet e jamballit, nënës dhe njerkës, violets dhe daisies përzierje, atëherë tbsp Mbledhja derdh një filxhan 40-minuta me ujë të valë, pastaj thahet dhe të marrë gjatë gjithë ditës.
 • Goose yndyrë rubbed në gjoks dhe mbrapa, lidhin në krye me leckë të ngrohtë dhe të lënë gjatë natës.

Trajtimi i kollë alergjike

 • Holluar lugë mjaltë 0.2 oz. mumje në një gotë qumësht të zier të nxehtë dhe të marrë atë para se të shtrat.
 • Insistojnë orë tbsp kamomil në një filxhan me ujë të valë, pastaj tendosje, shtoni mjaltin dhe për të marrë pas ngrënies të nxehtë.

Trajtimi kollë leh

 • Llokoçis tbsp Nëna dhe njerka, lugë delli, ata vënë në një termos, derdh një litër ujë të valë në katin e për dy orë, pastaj të marrë 1/3 filxhan para ngrënies tre herë.
 • Në tre litra ujë të nxehtë, shtoni tre pika vaj të eukalipt dhe bredhi, pastaj të mbajë mbytje per 15 minuta.

Trajtimi kollë duhanpirës

 • Një litër e yndyrë shkrirë patë për të vënë 200 gram. grimcuar daisies dhe vlim për 10 minuta. Merrni përzierje duhet të jetë gati brenda një muaji tre herë çdo ditë në një lugë gjelle.
 • Panxhar Madhe prerë në feta të vogla, vënë ato në një kavanoz, të mbushur me sheqer dhe prisni deri sa të qëndrojë jashtë lëng. Për trajtimin e duhanpirës kollë tani duhet të marrë tri lugë shurup çdo ditë.

Trajtimi i kollë nate

 • Holluar lugë qumësht të nxehtë gjalpë dhe për të marrë në kohën e gjumit. Gjithashtu e dobishme gjatë natës për të vënë mustardë në këmbë.
 • Përgatitja 100 ml e një zierje e fortë e rrënjë jamball dhe hani gjatë ditës, pasi të lidh me lugë çaji mjaltë.

Trajtimi kollë të vjetëruara të gjatë

 • Mblidhni mbledhjen medicinale e pjesëve të barabarta të nenexhik, trumzë, gjethe delli, Calendula, nënës dhe njerkës, Lungwort, gëlqere, buds pishe.
 • Tre lugë krijoj bimor 700 ml ujë të vluar për dy orë, pastaj tendosje dhe marrin para ngrënies tre herë në ditë për 200-250 ml.

Trajtimi i kollë rrepkë

 • Në redtsi hiqni pjesën e sipërme, e bëjnë të uritur, të vënë mjaltë atje natyrore. Në fund të pesë orë dhe përfshijnë dal lëng me mjaltë. Rezultojnë barnat duhet të merren gjatë gjithë ditës në lugë çaji.
 • Rrepkë Qendrore peeled, prerë në peta, sasi e vogël me sheqer dhe të lënë për 6 orë. Lëng të ndarë duhet të marrë tbsp çdo orë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin migrenë Trajtimi mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur kollë kronike ^

Për lehtësinë e pacientit me kollë kronike dhe për të eliminuar atë dhe për të parandaluar ndodhjen e saj të ardhshëm ka një numër të masave parandaluese:

 • Shumë Daily pirja e lëngjeve - pije frutash lëng, ujë mineral, lëngje, teas dhe mjaltë;
 • Kombinimi i trajtimit parësor me praktikën popullore;
 • Ndërprerjen e duhanit;
 • Rregullisht lagështi dhe ventilimit objekteve;
 • Trajtimi në kohë i infektive, zemrës, ftohjet;
 • Sigurimi trupit të fortifikuara ushqim;
 • Aplikime sezon;
 • Forcimi i imunitetit;
 • Mungesa e kontaktit me alergjen që shkakton reaksion alergjik - kafshë, pluhuri, bimë, lule, dhe kimikateve të tjera shtëpiake.