Trajtimi i gurët e fshikëzës mjetet juridike popullore


Trajtimi në shtëpi i gurëve në fshikëz: receta popullore

Gurë në fshikëz - sëmundje, e cila ndodh mjaft shpesh sot si njerëz të moshuar dhe të rinj. Sëmundja karakterizohet me formimin e gurëve (gur) përbërjen ndryshme dhe madhësia.

Gurët e fshikëzës: simptomat, llojet, shkakton formimin gur ^


Sëmundje kronike të mushkërive është një shkak i zakonshëm i dhimbje akute për shkak të lëvizjes dhe tërheqjes së gurëve dhe rërës nga fshikëz jashtë. Nëse concretions jashtë, ata patjetër duhet të shoh një specialist.

Varësisht nga gurët e tyre përbërja kimike e fshikëzës janë të ndarë në:

 • Oxalate. Ata kanë gri të zezë ose të errëta, i përbërë nga kripërat e acidit oxalic. Lëvizja e tyre në fshikëz shkakton dhimbje të madhe për shkak të thumba të mprehta në sipërfaqe, duke dëmtuar Mukoza.
 • Fosfat. Ata kanë gri dhe struktura e saj është shumë më e butë se oxalate. Kjo mund të shërohet lehtë mënyra popullore.
 • Urate. Ata kanë një sipërfaqe e lëmuar dhe janë të përbërë nga acidi i urinës, nuk e vras ​​Mukoza. Identifikimi prania e tyre në fshikëz është me anë të analizave.
 • Struvytnoho. Ajo Kristal e formë të parregullt.
 • Cystine. Janë të rralla dhe janë kristalet gjashtëkëndor.

Ndër të gjitha shkaqet e gurët e fshikëzës është çrregullime kryesore metabolike në trup. Përveç kësaj, të çojë në shfaqjen e gur;

 • inflamacion ndikojnë në fshikëz;
 • shkelje rrjedhjen e urinës, duke rezultuar në kripëra të grumbulluara;
 • hyrje e trupave të huaj në trup, të tilla si pilula kontraceptive, catheters, etj ..;
 • përçarje e gjëndrave endokrine;
 • predispozicion gjenetik (besohet se përmbajtja e sasive të tepërta të kalciumit në urinë mund të trashëgohet);
 • Shkelja e sëmundje të veshkave, e cila ndikon në përbërjen e urinës;
 • mungesa e vitaminave, dietë të paekuilibruar;
 • dehidratim, ujin e fortësi të lartë të pijshëm;
 • çrregullimet kongjenitale te sistemit urogjenital;
 • sëmundje të tilla si prostatitis, pielonefrit, ptosis veshkave, etj

Simptomet e sëmundjes nuk mund të jetë në dispozicion për sa kohë që gurët të fillojnë të lëvizin. Prania e gur në fshikëz tregojnë shenjat e mëposhtme:

 • dhimbje të barkut, dhimbje prapa, prapa të ulët që i jep dorë;
 • një ndjenjë e fortë e gravitetit;
 • forcimin e dhimbje gjatë lëvizjes apo aktivitet fizik;
 • urinim i shpeshtë dhe e dhimbshme;
 • paraqitja e gjakut në urinë nëse kristaleve plagosur mukozës;
 • errësuar dhe turbullt e urinës duke ndryshuar përbërjen e saj kimike;
 • ethe, të dridhura, dobësi të rënda.

Kur simptomat e sëmundjes janë këshilluar me forcë për të konsultoheni me një specialist i cili do të kryejë një ekzaminim të plotë dhe të përshkruajnë trajtim në varësi nga lloji i gurit, si dhe vendndodhjen e tyre.

Trajtimi i gurët e fshikëzës mjetet juridike popullore, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk e gurëve në fshikëz, mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Në terapi konservative ose në kombinim me të, ju mund të kryejë trajtimin e gurëve në fshikëz në shtëpi. Për të shmangur ndërlikimet e mundshme, të tilla si dëmtim i veshkave, të gjitha veprimet që kanë të bëjnë me trajtimin e sëmundjes duhet të bëhet nën mbikëqyrje mjekësore.

Trajtimi i gurëve urate në fshikëz

Prodhimi i fshikëzës urate duke përdorur kënaqur.

 • Ju merrni oats para kokërr (1 filxhan), ata vënë në një termos dhe derdh ujë të valë (0.5 L).
 • Mbush përzierje për 12 orë.
 • Slurry duhet të fshij nëpër një sitë.
 • Është e rekomanduar për të ngrënë çdo ditë për mëngjes, pa shtuar ndonjë sheqer ose kripë.

Trajtimi i gurëve fosfat në fshikëz

Shpëtoj e fosfat fitozbir shkëmb ndihmë me Hypericum, zog alpine, rrënjë luleradhiqe, comfrey, violet trengjyrësh.

 • Është e rekomanduar për të marrë një lugë gjelle çdo përbërës.
 • Përzierje bimore duhet pour 1 litër ujë të ngrohtë, të lënë për një orë, pastaj të shtyjë nëpër një sitë ose napë.
 • Merrni nevojshme medicinale pini 1 gotë tri herë në ditë para ushqimit për një muaj.

Trajtimi gurë oxalate fshikëz

Për të hequr qafe oxalate, duhet të marrë shumë lëngje gjatë gjithë ditës. Printo ndihmë degët hardhia e tyre, mustaqe të mbledhura në pranverë.

 • Për të përgatitur duhet të pini një lugë çaji të degëve grimcuar trajtim.
 • Lëndëve të nevojshme për të bërë një gotë me ujë të vluar, të mbajtur në ngrohje të ulët për rreth 2-3 minuta, pastaj të largohet për të paktën një orë për të hedhur degët e tyre pronat e dobishme e ujit, të filtruara nëpërmjet një sitë.
 • Mjekim pritjes duhet të jetë katër herë në ditë për filxhan ¼ përpara se të hahet.
 • Kursi i trajtimit - 30 ditë.

Trajtimi i rërës në fshikëz

Mposhtur sëmundjen me sukses do të shkrihen bërë nga lëng i rrepkë, panxhar, mjaltë dhe lëng.

 • Të gjithë përbërësit duhet të merren në proporcione të barabarta, të përziera, të vendosur në një kavanoz dhe të vënë në një vend të errët për 4 ditë.
 • Përmbajtja e dridhen rekomanduar ditore.
 • Përzierje lugë tretur në 200 ml ujë të valë.
 • Pini tri herë në ditë para se vakt 1/3 filxhan.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 5 ditë. Pas 2 javësh Sigurisht mund të përsëritet.

Trajtimi i gurët e fshikëzës limon

 • Për shpërbërjen e gur është e rekomanduar për të holluar lëng limoni me ujë në një raport prej 2: 1. Merrni një gotë me pije 2-3 herë në ditë.
 • Së bashku me marrjen e lëng limoni duhet të pini 100 ml një përzierje e panxhar, karrota dhe lëng kastravec.
 • Kohëzgjatja e sokoterapiyi varet nga madhësia dhe gur mund të zë 7 deri në 30 ditë.

Trajtimi i gurët e fshikëzës rrikë

Ky mjet është përdorur jo vetëm për të hequr gurët, por edhe për trajtimin e shumë sëmundjeve të tëmthit.

 • Duhet Grate rrënjë rrikë për të marrë një lugë gjelle, e plotësoni atë me 200 ml qumësht të nxehtë.
 • Insistojnë ilaç 5-10 minuta, pastaj të shtyjë nëpër një sitë.
 • Merrni sips drogë vogla rekomanduar për ditë.
 • Pranimi kurs është 7 ditë.

Trajtimi i gurët e fshikëzës stigmas misri

Stigmat misri të ketë një efekt të mirë diuretik, kështu nxjerrjen bazën e tyre të mund të shpërndajë gurë të vegjël.

 • Për përgatitjen e tij duhet të vlim 4 lugë 0.5 Uji papërpunuara valë.
 • Mbush 2 orë, pastaj tendosje përmes napë.
 • Prano infuzion dy herë në ditë për një gjysmë gotë para ngrënies.
 • Përdorin këtë metodë për shërim të plotë.

Trajtimi i gurët e fshikëzës hips

 • Në mbrëmje, një gotë Rosehip derdh një litër ujë të vluar dhe të vënë mbush 10-12 orë.
 • Infuzion në mëngjes duhet të vihet në një zjarr të ngadalshëm dhe kuzhinier deri deri sa të gjithë të lëngshme është ¼ vykypyt.
 • Atëherë pini duhet të filtrohen nëpërmjet një sitë.
 • Tri herë në ditë për gjysmë ore para një vakt duhet të pini 1/3 filxhan pije. Ju mund të shtoni në supë të shkumës lugë ëmbëlsirë dhe lëng limoni.
 • Herbs dyqan në frigorifer dhe të ngrohtë deri pak para përdorimit.
 • Pritja supë duhet të vazhdojë të gurëve zhdukjes.

Trajtimi i gurët e fshikëzës majdanoz

Nëpërmjet përdorimit të supë nga rrënjët dhe gjethet e majdanoz të freskët, ose ju mund të harrojmë gurë atë fshikëz.

 • Për të përgatitur të inkurajuar për të larë dhe të imët pres rrënjë majdanoz dhe gjethet.
 • Një lugë gjelle e lëndëve të para të krijoj një gotë me ujë të vluar, të vënë në një vend të ngrohtë dhe të lënë për të paktën 2 orë, filtër.
 • Pini një gotë ilaç tri herë në ditë para ushqimit për tre javë.
 • Në dimer pi përshtatshme për përgatitjen e majdanoz thata.

Trajtimi i gurët e fshikëzës bimëve

Bimor tarifë numër i barabartë i knotweed, Kastrati gjethe, rrënjë ëmbël flamurit, stigmas misri dhe çaj i mbuluar me shkurre është shumë efektive për tërheqjen dhe shpërbërjen e urate.

Nga fosfateve dhe oxalates ndihmojë të merrni përzierje shpëtoj bimor bërë nga çikore barishte, kone hop, fruta, kopër, gjethe boronicë dhe rrënjë rodhe, të marra në pjesë të barabarta.

Të dy koleksion gatuaj fare e thjeshtë:

 • 2 tbsp lëndëve të para duhet të bluaj përdorur mulli dhe derdh dy gota e ujit.
 • Vendi në një termos, këmbëngulin gjithë natën për të nxitur përmes napë.
 • Merrni 1/3 filxhan tri herë në ditë para ushqimit për 2 muaj.
 • Pas një 14-ditore natyrisht pushim Herbalism mund të përsëritet.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore kapsllëk.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur gurë në fshikëz ^

Për të shmangur shfaqjen e concretions në fshikëz, ju duhet të ndiqni rregulla të thjeshta:

 • pini të paktën 1,5 litra ujë të pastër në ditë;
 • të heqë dorë nga zakone të këqija: pirja e duhanit dhe duke marrë pije alkoolike;
 • hani e drejtë dhe do të çojë një jetë aktive;
 • ekzaminohet rregullisht nga një mjek-urolog për të zbuluar problemet;
 • Koha për të trajtuar infeksionet e traktit urinar.

Ushqimi për heqjen e gurëve nga fshikëza

Ushqimi me gurë në fshikëz (në varësi të llojit të gurëve) është përcaktuar përbërja kimike kryesisht e gurë apo rërë. Është e nevojshme që të përfshijë në ushqime dietë që nxisin heqjen e shpejtë të concretions dhe eliminuar ushqimet që shkaktojnë formimin e gurit.

 • Në identifikimin e oxalate duan të kufizojnë apo edhe tërësisht të eliminuar ushqimet që përmbajnë acid oxalic. Ajo luleshtrydhe, majdanoz, spinaq, çokollatë, panxhar, arra, etj
 • Nëse fosfateve u gjetën në dietë duhet të hyjë boronicë dhe lëng boronicë për acidifikimin urinar. Produktet kryesore të menusë duhet të jetë mish dhe peshk. Ne nuk e rekomandojmë hahet zarzavate, perime, qumësht dhe produktet e qumështit.
 • Në prani të konsumit urate e mishit, te brendeshmeve, leng mishi mish, kërpudha, çokollatë duhet të jetë i kufizuar. Ajo duhet të rrisë konsumin e frutave dhe perimeve.