Mjete katarakt Trajtimi popullore


Trajtimi i shtëpisë katarakt: receta popullore

Me moshën, shumë njerëz të vëreni se vizioni i tyre të bëhet blurry dhe fuzzed, ka një ndjenjë të pranisë vello para syve.

Sipas statistikave, rreth 50 për qind e njerëzve më të vjetër se 40 vjet përvojë në një formë ose në një tjetër simptoma të ngjashme.

Çfarë është një katarakt: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Katarakt është një turbullt e brendshme objektiv e syrit. Në trajtimin e hershme të metodave tradicionale katarakt mund të jetë efektive.

Në fazat e mëvonshme të nevojshme kirurgji. Sëmundje kur diagnostikimin duhet menjëherë të fillojnë terapinë e tij për të shmangur komplikime të rënda.

Llojet e katarakt:

 • në varësi të lokalizimit dallojnë para trazim, e pasme, katarakte shtresa;
 • në varësi të kohës tregon - lindura dhe të fituara;
 • në varësi të mekanizmit të - primar dhe sekondar.

Shkaqet kryesore të syrit katarakt:

 • moshës lidhur me ndryshimet në lente;
 • trashëgim;
 • diabeti;
 • çrregullime metabolike, mangësi vitaminë;
 • ndikimi negativ i rrezatimit;
 • dëme mekanike dhe sëmundjet e syve;
 • toksina helmimet.

Simptomet e katarakte:

 • ndarë, imazhi paqartë;
 • pamje shpesh lindin shkëlqim verbues, pika, goditje;
 • ka një ylber rreth dritave;
 • zhvillimin miopi;
 • Ngjyrat janë të paqarta;
 • rrit ndjeshmërinë ndaj dritës të ndritshme.

Mjete kirurgjike të kataraktës popullore Mjekimi, receta shtëpi ^

Katarakt Trajtimi në shtëpi: mjetet juridike popullore

Trajtimi kataraktit në shtëpi është si duhet të plotësojnë metodat e terapisë drogës, nuk zëvendësojë ato. Për të shmangur humbjen e plotë të vizionit, pasi shenjat e para të cataracts duhet të kontrollohen dhe të fillojnë trajtim të menjëhershëm.

Trajtimi i kataraktit pa kirurgji

Një sy i shkëlqyer dhe shumë e efektshme kundër katarakt është morrat.

 • Lëng i këtij barishte rekomandohet në përzierje me ujë në një 1: 1 perzierje për përdorim në instalimin e disa pika në secilin sy tre herë në ditë.
 • Morrat infuzion përdorur edhe për larje. Të gatuaj atë, ju duhet të plotësoni të bimëve të ziera me ujë dhe mbush për 20 minuta. Kryerja për 5 trajtimet në ditë.

Trajtimi i katarakte fazë të hershme

Në fazën fillestare të kataraktit janë të njohur receta popullore mund të jetë më efektive. Për të kuruar sëmundje që ju duhet të gatuaj pika qepë.

 • Për ta bërë këtë, një lugë gjelle me lëng shtrydhur nga hark duhet të jetë i holluar në të njëjtën sasi të ujit të pastruar.
 • Për të maksimizuar të rritur efektin, bie mund të shtoni një lugë me lëng shtrydhur nga gjethet e dandelions.
 • Është e nevojshme për të dalë disa pika në secilën mjekësi sy tri herë në ditë.

Trajtimi i kataraktit mesme

Në fazën e mesme të kataraktit duke përdorur metoda tradicionale pa terapi mjekësore dështon, dhe vetëm mund të çojë në komplikacione të rënda. Patates ekstrakt përmirësojë ndjeshëm gjendjen e pacientit, megjithatë, të zëvendësojë ato ilaçe nuk është i rekomanduar.

 • Për të përgatitur përzierje terapeutik, ju keni nevojë për të prerë shoots sprouted patate, larë dhe pres që ata të thatë në furrë.
 • Pasi ju pour vodka dhe shoots thatë (secila një lugë e lëndëve të para janë 200 ml vodka).
 • Ilaç duhet të këmbëngulin 14 ditë, pastaj tendosje dhe të marrë në lugë çaji tri herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i kataraktit pas operacionit

Për të rivendosur në sy pas operacionit është e nevojshme për të përdorur mjetet juridike bimor. Një nga më efektive është përgatitur nga kamomil farmaci, të egra u rrit petals dhe gjethet e rodhe.

 • Duhet të marrin një lugë gjelle çdo përbërës copëtuar.
 • Lëndët e para duhet të derdh ujë të valë (çdo lugë gjelle e përzierje barishte të marrë një gotë me ujë), të sjellë një çiban, insistojnë 30 minuta dhe tendosje.
 • Bury 2-3 pika leng mishi në sytë 2 herë në ditë.

Trajtimi i katarakt aloe

 • Nga katër gjethet e aloe është e nevojshme për të shtrydh lëng dhe holluar atë në dy gota me ujë të valë.
 • Insistojnë herbs nevojë për të paktën 12 orë, pastaj tendosje dhe shtoni 2 lugë mjaltë.
 • Shitore përzierje në frigorifer për të sigurtë.
 • Ajo është përdorur si vijon: duhet të fut 2 pika në secilin sy tri herë në ditë për gjashtë muaj.

Trajtimi i katarakt kumak

 • Ne kemi nevojë për të marrë 2 lugë ngjyrë kumak dhe derdh 500 ml ujë të valë. Bar mund të përdoret në formë të freskëta dhe të thatë.
 • Supë të përgatitur duhet të insistojë për një orë, përfundoi një batanije ose peshqir, pastaj tendosje. Këto barna mund të përdoret në mënyra të ndryshme: për të larë sytë e tyre ose ha.
 • Është e rekomanduar për të pirë 100 ml terapisë lëngjeve dy herë në ditë.
 • Kryerja shtyer mund të jetë një numër të pakufizuar të kohës.

Trajtimi i mjaltit katarakt

Mjalti është shumë popullor në mjekësinë popullore për të trajtuar cataracts, për shkak se ajo përbëhet nga substanca që mund të ngadalësojnë apo edhe të ndaluar zhvillimin e sëmundjes, dhe për të përmirësuar shikimin.

 • Mjaltë majit duhet të jenë të përzier me ujë të distiluar në një raport prej 1: 3.
 • Ajo duhet të jetë futur në pika në secilin sy 5 herë në ditë për 3 muaj.

Kjo metodë nuk është i përshtatshëm për njerëzit që vuajnë nga diabeti dhe janë alergjik në mjaltë.

Trajtimi i bimëve katarakt

 • Për të përmirësuar gjendjen e pacientit duke përdorur barëra të nevojshme për të përgatitur mbledhjen e rodhe, rënie kapele dhe nëna dhe njerka mori një lugë gjelle çdo komponenti.
 • Përzierje e përgatitur është e rekomanduar për të mbushur 450 ml ujë të valë dhe mbush në një vend të errët për 2 orë.
 • Tri herë në ditë për të bërë kremra, lagur shtupë pambuku në supë.
 • Ju gjithashtu mund të lani sytë ilaç bimor.

Trajtimi i cataracts, sy fasha

Pako Kopra ndihmojë të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e shëndetit të pacientit dhe të përdoret në ndonjë probleme vizion, duke përfshirë katarakt.

 • Ajo duhet të qep dy qese të vogla të madhësisë fabulën e 5 cm në gjatësi dhe gjerësi.
 • Në çdo qese duhet të vendosen 3 lugë fara kopër, vendin e tyre në një tas me ujë të vluar, të lënë për një grimë.
 • Para procedurës, sigurohuni që kompresa ftohur pak. Kjo është e nevojshme për të parandaluar djegiet.
 • Duhet të përdorin qese në tryezë për 15 minuta para gjumit.

Trajtimi katarakt: ushtrime për sytë

 • Duhet të ulen të qetë në një karrige dhe përkthyer pamje nga njëra anë në tjetrën, duke pushuar 2-3 sekonda në çdo drejtim.
 • Ashtu si në ushtrimin e parë të jenë të përkthyera dhe të ndaluar vështrim në disa sekonda në krye dhe në fund.
 • Translate dhe vonojnë nevojën për të parë diagonalisht.
 • Brenda 15 sekonda, është e rekomandueshme që të injoroj me shpejtësi.
 • Ne duhet të shikojmë për të nxjerrë gjarpër qetë. Numri i repetitions - 2-3.

Masazh sy katarakt

Shumë efektive për çdo sëmundjeve të syrit, duke përfshirë katarakt, acupressure. Është e nevojshme që të shtypni mbi kushtet e mëposhtme:

 • pika që janë të vendosura prapa veshëve përpara kokës;
 • pikë në qendër të ballit;
 • earlobes.

Është e rekomanduar masazh 2-3 herë në ditë, që mbante klikuar në çdo pikë për një minutë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin e trajtimit Glaukoma mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur zhvillimin e cataracts ^

Masat parandaluese që ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të cataracts:

 • Mbrojtja e syve nga rrezet e diellit direkte;
 • kontrolluar peshën e trupit;
 • kontrollojë nivelet e sheqerit në gjak;
 • Përdorimi i komplekseve vitaminë;
 • të ushqyerit dhe të hahet ushqime që janë të dobishme për vizionin;
 • zakone të këqija nuk ka;
 • sport;
 • ushtrimet e përditshme për t'u çlodhur sytë.