Trajtimi i gurëve në veshka mjetet juridike popullore


Trajtimi në shtëpi i gurëve në veshka: receta popullore

Concretions në veshkat, ose gurë janë rreth 3% e popullsisë - janë të shqetësuar për mënyrën se si njerëzit më të vjetër dhe të rinj.

Shumica e gurë janë formuar në veshka e duhur përmes karakteristikat anatomike të trupit. Megjithatë, shpeshherë ka raste të edukimit të tyre në të dy anët.

Gurët në veshka: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Rërë dhe gurë në veshka janë tiparet kryesore të urolithiasis. Ato janë klasifikuar sipas përbërjes kimike.

. Gurët veshkave ndryshojnë në madhësi, peshës dhe formë - ato mund të jenë shumë të vogël dhe mund peshë disa qindra gram, që ka një madhësi prej 10 cm Gurët veshka perberje jane:

 • fosfat dhe oxalate - komponimet më të zakonshme inorganike;
 • Urate - Edukimi urate;
 • karbonat;
 • cystine dhe ksatinovye (të rralla);
 • kolesterol dhe proteina;
 • gurë të përziera përbërjen kimike.

Shkaqet e gurëve në veshka janë të ndryshme. Midis tyre:

 • metabolizmin e kalciumit;
 • predispozicion gjenetik;
 • mënyrë jetese i ulur;
 • fortësi të lartë;
 • dietë paekuilibruar, duke pirë sasi të mëdha të produkteve të mishit dhe bishtajore, duke kontribuar në urate;
 • sëmundje kongjenitale renale, shkeljet rrjedhje të urinës;
 • infeksion kronik renal;
 • thyerje;
 • Përdorimi i zgjatur i barnave të caktuara, të tilla si aspirina, sulfonamides.

Nephrolithiasis mund të ndodhë pa simptoma për aq kohë sa guri nuk do të lëvizë. Prania e concretions tregojnë shenjat e mëposhtme:

 • Dhimbje të mprehtë në rajonin e mesit, e cila mund të ndalet, atëherë shfaqen përsëri. Kjo është për shkak të lëvizjes së shkëmbit ose nga uretër.
 • Dhimbje e lehtë në të dy anët e pasme që rrit gjatë aktivitetit fizik. Kur guri rezulton dhimbjen zhvendosur në organet gjenitale dhe ijë, mund të heqë dorë.
 • Ndjeheni dhimbjen e urinim të shpeshtë.
 • Shfaqja e edemë.
 • Rritja temperaturën e trupit dhe presionin e gjakut.
 • Gjakderdhje në urinë.

Pas simptomat e para, të konsultohet urolog tuaj. Trajtimi i gurëve në veshka në shtëpi është e mundur vetëm në qoftë se ajo është një kombinim kompetent me terapi tradicionale e përshkruar nga mjeku juaj. Qëndrimi i pavlerë për sëmundje mund të shkaktojë komplikime të rënda të lumtur, të tilla si:

 • zhvillimin e infeksioneve të traktit urinar;
 • shkelje rrjedhjen e urinës;
 • dështimi i veshkave.

Trajtimi i gurëve në veshka mjetet juridike popullore, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk e gurëve në veshka, mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Trajtimi i gurëve në veshka koralovydnyh

Në praninë e gurëve në veshka me formë korallovydnuyu, ajo është e rekomanduar për të marrë një pije terapeutik bimor:

 • Për përgatitjen e saj duhet të marrë bar (1 lugë gjelle) lë të luleshtrydhe dhe currants (2 lugë).
 • Një lugë gjelle e përzierje barishte duhet të krijoj 250 ml ujë të vluar, të lënë për 5 minuta, pastaj tendosje infuzion është e nevojshme.
 • Përzierje është e rekomanduar për të marrë tri herë në ditë para ushqimit për 2 lugë.

Trajtimi gurë në veshka urate

Kristal Urate me veshkave sukses të ndihmojë të sjellë një infuzion i kënaqur:

 • Dy gota e kënaqur të para duhet të krijoj një litër ujë të nxehtë.
 • Insistojnë Potion të paktën 10 orë, atëherë kënaqur fshij nëpër një sitë.
 • Është çdo mëngjes për mëngjes.

Trajtimi gurë oxalate veshka

Për të shfaqur gurë oxalate në veshka, ju duhet të pini shumë lëngje, dhe një zierje të krijoj mustaqe rrushit dhe degët:

 • Ju duhet të mbledhë pranverë degët hardhi dhe e presin.
 • Një lugë çaji e lëndëve të para për të krijoj një filxhan me ujë të valë, të vënë në një banjë me ujë për 10 minuta.
 • Është e rekomanduar për të pirë filxhan ¼ pini çdo ditë.

Trajtimi i gurëve në veshka fosfate

Kristal fosfat Print nga trupi mund të, duke përgatitur potions efektive:

 • Duhet të marrin një lugë gjelle Wort Shën Gjonit, vjollcë trengjyrësh, rrënjët luleradhiqe. Vendose zog koleksion alpine dhe comfrey (1 lugë gjelle).
 • Pesë lugë përzierje barishte duhet të derdh një litër ujë të nxehtë, të lënë për 3 orë, pastaj të filtruar duke përdorur një sitë ose napë.
 • Merrni një gotë me zierje tri herë në ditë.

Trajtimi i gurëve në veshka me mjaltë

Honey është konsideruar si një mjet universal i cili është përdorur për të trajtuar shumë sëmundje, duke përfshirë edhe gurë në veshka.

 • Ju duhet të përzierje një lugë çaji mjaltë dhe të njëjtën sasi e rrënjë grimcuar të rrikë.
 • Merrni në një stomak bosh përditshme lugë 1 ëmbëlsirë.
 • Ju gjithashtu mund të pini ujë mjaltë çdo mëngjes. Për këtë lugë 2 mjaltë duhet të tretur në një gotë me ujë të ngrohtë.

Trajtimi i gurëve në veshka limon

Lëng limoni të përzier me karrota, panxhar dhe kastravec janë zgjidhje e shkëlqyer popullore për gur e veshkave:

 • Ju duhet të përzierje një gjysmë gotë me lëng çdo dhe të holluar përzierje e 100 ml ujë të valë.
 • Merrni një ilaç duhet 200 ml 3-4 herë në ditë.

Pas një kohe të shkurtër gjendja e pacientit përmirësohet.

Trajtimi i gurëve në veshka hudhër

Tretësirë ​​e hudhër nuk është përdorur vetëm për trajtimin e sëmundjeve, por edhe për parandalimin e suksesshëm të formimit të gurit në veshka.

 • Ju duhet të qartë 40 g karafil të hudhër dhe fshij ato në një rende gjobë.
 • Pulp derdh gjysmë gotë vodka.
 • Mbush mjekim rekomandohet 7 ditë, atëherë ajo duhet të filtruar përmes garzë.
 • Merrni mjekësi 20 pika tri herë në ditë, pas ngrënies.

Trajtimi i gurëve në veshka hips

Për të hequr qafe e gurëve në veshka, në mjekësinë popullore përdoret zakonisht u rrit:

 • Ne rekomandojmë rrënjë grimcuar tërësisht u ngrit, shkoi në 6 lugë.
 • Raw derdh 700 ml ujë të nxehtë, vlim për 15 minuta.
 • Merrni një gjysmë gotë e supë 6 herë në ditë për 30 ditë.

Trajtimi i gurëve në veshka mel

Shërimi supa mel përgatitur si më poshtë:

 • Tre-litër jar mbushur gjysmën mel dhe gjysmë ujë të valë.
 • Bankë private vënë në një vend të errët për një ditë, pastaj thahet lëngshme.
 • Lëndët e para përsëri derdh ujë të nxehtë.
 • Shërimi pini një gotë të marra çdo ditë, 5 herë në ditë.
 • Pi për përzierje deri në rërë fillon të dalë nga veshkat.

Trajtimi i gurëve në veshka bimëve

 • Mbledhja bimor i stigmas misri, alpinist shpendëve, ostudnyka dhe e lë bearberry ndihmojë në prani të oxalate.
 • Një përzierje e lë, Kastrati, luleshtrydhe, knotweed, rrënjë majdanoz dhe lulet e tansy promovon sekretim e urate.
 • Shpëtoj e mjetit fosfateve ndihmë me knotweed, fruta barberry dhe bedrentsya.

Metoda e bimore mjekësore:

 • Për të përgatitur mbledhjen lugë gjelle supë duhet të derdh një gotë me ujë të valë, dhe filtri.
 • Merrni 4 herë në ditë për 50 ml.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i fshikëzës mjete gurë popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur gurët në veshka ^

Një kusht i rëndësishëm për shërim të suksesshëm është aderimin në dietën për trajtimin e gurëve në veshka. Dietë duhet të zgjidhen në varësi të përbërjes kimike të gurëve:

 • Nëse gjendet urate Ndalohet përdorimi i bishtajore, prodhimet e mishit dhe çokollatë, kripë dhe kafe. Të përjashtuar nga dietë është e nevojshme për pijet alkoolike, erëza, ushqime yndyrore, brendshmeve.
 • Në prani të oxalate produkteve të ndaluara janë spinaq, lëpjetë, qumësht, produkte miell, kafe të fortë apo çaj. Dietë duhet të bazohet në perime - mish.
 • Në prani të fosfatit nuk është e rekomanduar për të pirë alkool, qumësht, erëza, herbs dhe perimeve. Dietë duhet të jetë i pranishëm mishit dhe produkteve të miellit.

Rregulli kryesor në dietë - Pirja e një shumë e lëngjeve (deri në 3 litra në ditë). Duhet të theksohet se uji duhet të pastrohen mirë.

Me qëllim të parandalimit rërë dhe gurë në veshka duhet të kryejë rregulla të thjeshta:

 • hani e drejtë;
 • kuzhinier vetëm ujë të pastruar;
 • ekzaminohet rregullisht nga një mjek;
 • të çojë një jetë aktive;
 • Koha për të trajtuar sëmundjet e sistemit urogjenital.