Trajtimi i mjeteve juridike të gurëve të tëmthit popullore


Trajtimi në shtëpi i gurëve të tëmthit: receta popullore

Sëmundje tëmthi karakterizohet me ndërprerje të prodhimit dhe sekretimit të biliare për formimin e grimcave të ngurta (gurë) e pigmentet biliare, kolesteroli, kripëra gëlqeres.

Sëmundja zakonisht ndodh në të moshuar dhe të mesme të moshës (kryesisht femra).

Gurëve të tëmthit, simptomat, shkakton formimin gur ^


Shkaqet e formimit të gurit në fshikëz fshikëz e tëmthit është shpesh:

 • çrregullime metabolike,
 • Mekanizmi i sekreteve biliar çrregullim
 • ndryshimet inflamatore kanalet e mëlçisë,
 • stanjacion i biliare,
 • infeksion.

Roli i madh i luajtur nga ushqimi vazhdueshme aritmi, natyra e ushqimit, faktorët neuro-endokrin dhe, natyrisht, mungesa e aktivitetit fizik. Shpesh sëmundja shkon dorë për dore me aftësi të kufizuara të tjera në shëndetësi: hipertension, atherosclerosis, diabet dhe trashje, çrregullime nervore.

Një tipik rritje prani simptomë në fshikëz e tëmthit janë:

 • Prania e mëlçisë (biliare) dhimbje barku kur janë prerja dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme të ndikimit të shpatullat e njeriut. Kohëzgjatja e dhimbjes ndryshon (ndonjëherë - deri në disa orë).
 • Të vjella dhe të përzier, sclera verdhëz, urina e errët, kur ju lidheni infeksione mund të rrisë temperaturën e trupit.

Dhimbje ndodh papritmas kundër sfondit të tendosje nervor dhe mendor, duke marrë të mprehtë ushqim, erëza dhe shumë të yndyrshëm, ftohje. Sëmundja shfaqet në mënyra të ndryshme, ndonjëherë duket (në epigastrike rajon) ndjenja e intensitet dhe (ose) gulçim, bloating, diarre.

Sizes grimcat mund të jenë të ndryshme (të vogël - vetëm pak milimetra i gjatë - nga veza). Arsimi i madh mjeku janë të përcaktuara me kontakt, të vogla mund të zbulohet nga ultrazërit.

Shumica e gurë nuk janë duke u ndjerë për shumë vite. Nëse ata mbivendosen në kanal dhe për të parandaluar lirimin e biliare, mund të shfaqen sulme të rënda të konvulsione dhe humbja e vetëdijes.

Sëmundje tëmthi është vetëm e rrezikshme komplikimet e tij. Shansi i pengesave lëvizur guri ose puzyrnohoprotoky predhës (me zhvillimin e mëtejshëm të hidropizi) nuk mund të përjashtohet dhe shfaqjen e fistulat, peritonit, infeksion të traktit biliar.

Hiq gurë mund të vihet në funksionim deri - është metoda më radikale treguar sulmet e shpeshta dhe paraqitja e komplikimeve. Nëse transaksioni për ndonjë arsye nuk mund të bëhet, duke përdorur trajtimet konservatore. Ju mund të merrni ilaçe që përmbajnë acide që promovojnë shpërbërjes ngritje. Metodat Hardware përfshijnë dërrmues formacionet e mëdha të ngurta me një lazer apo me ultratinguj.

Ajo është e kombinuar shpesh me mjekësisë tradicionale duke përdorur mjetet juridike popullore kohë-testuar, të cilat janë një shtesë e shkëlqyer për të trajtimeve aktuale. Çdo metodë mund të jenë efektive, por pothuajse të gjithë kanë disa contraindications, kështu që ju duhet gjithmonë të konsultoheni me një mjek c. Pavarësisht ndonjë teknikë popullor nuk është i rekomanduar.

Trajtimi i gurëve të tëmthit mjeteve juridike popullore, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk i gurëve të tëmthit, mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Mjetet juridike popullore për trajtimin e gurëve të tëmthit është përdorur shpesh, me ndihmën e tyre është e mundur për të arritur rezultate të mira. Ka shumë mënyra për të "ekzil" të gurëve nga fshikëz e tëmthit - madje edhe duke përdorur concoctions konvencionale bimor dhe tinctures përgatitura në shtëpi, me sukses mund të zbutur shkollimin dhe të përpiqen për të hequr ato.

Megjithatë, mos harroni se këto metoda janë të përshtatshme vetëm për heqjen e grimcave të vogla, mbeturinat ose rërë dhe vetëm pas shqyrtimit nga ultrazërit, që pa parë se çfarë është në të vërtetë ndodh brenda trupit, është e pamundur të parashikohet pasojat.

Gurë mund të jetë aq i madh se mjetet juridike popullore për të shpëtoj prej tyre dështojnë. Dhe me formacionet shanset relativisht të vogla të bllokimit të kanalet biliare.

Trajtimi i biliare gurëve të tëmthit pule

Pse bile pule? Zakonisht pule mal gurë të vegjël që janë të nevojshme për tretje. Tregojnë se ato pjesërisht të shpërndarë atë në trupin via biliare.

Kjo metodë është e shtrenjtë, për shkak se ajo është e nevojshme për të përdorur biliare vetëm të freskëta pule, që do të thotë se tregu do të kandidojë shpesh. Zakonisht një pulë me fshikëz fshikëz e tëmthit humbur për 2 ditë.

 • Pra, blej freskët, mish pule svezheohlazhdennoy therur (shumë yndyror më mirë të mos për të marrë - fshikëz e saj më pak).
 • Prerë me kujdes nga "thes" hidhërimin. Në një përmbajtje shiringë.
 • Që biliare shumë të hidhur, më mirë të marrë atë me bukë të bërë shtëpi "pilula".
 • Nga thërrime bukë për të formuar një top (10 copë.) Madhësia (afërsisht fasule), duke e bërë depresioni, shtoni dy pika brenda biliare pule, shkarko topin përsëri që të gjithë ishte hidhërim brenda.
 • Balls mund të jenë të përgatitur menjëherë para përdorimit ose paraprakisht. Bile qëndruar vënë në frigorifer deri në ditën e ardhshme.
 • Këto "pilula" duhet të merren në intervale të rregullta (2 orë) pas ngrënies gjatë gjithë ditës.
 • Kursi - një muaj. Disa njerëz mund të kenë nevojë më pak kohë. Është e këshillueshme për të bërë 2 javë ultratinguj dhe të shohim efektin e trajtimit.

Trajtimi i gurëve të tëmthit rrush të thatë

Një tjetër mënyrë për të hequr gurët - të thjeshta, të shijshme dhe unpainful - duke përdorur rrush të thatë (rrush). Ky mjet mund të përdoret për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve gur tëmthi.

Ajo do të marrë një numër të thatë 1 holosas kg (rosehip ekstrakt) dhe uji mineral (Borjomi, Essentuki). Holosas, siç e dini, ka një efekt choleretic dhe shije të këndshme, të ëmbël, pak kosi.

Rrush i thatë përmban inulin, i cili promovon heqjen e substancave të dëmshme, relakson kanalet hepatike, eliminon stanjacion e biliare. Për këtë vështrim recetë në dyqane, por më të mirë në tregjet e thata rrush errëta, natyrore, pa aditivëve kimike (marr-bishtin e bishta - nuk mund të shkojnë keq).

 • Rrush të ndarë në 10 seksione. Secili prej tyre do të duhet të plotësoni në mbrëmje në një termos dhe të mbushur me ujë të valë (1 filxhan).
 • Një ditë një ilaç është gati. Rrush të thatë për të ngrënë në mëngjes në një stomak bosh, dhe pastaj kërkon ujë mineral, i cili shtoi holosas (1 lugë. L.).
 • Pas kësaj është e dëshirueshme që të shtrihem në anën e djathtë (mundësisht me shishe të nxehtë me ujë). Këto barna janë përdorur fillimisht 2 herë në javë (2 ditë) dhe pastaj 1 herë në muaj.
 • Recetë mund të thjeshtohet dhe të përdorin vetëm rrush dhe ujë të thjeshtë të zier. "Izyumnyh" uji është shumë i dobishëm, ajo mund të shtohet në salads, drithëra dhe enët tjera.

Ju mund të përdorni rrush në kombinim me ekstrakt rosehip dhe bimëve:

 • Merrni 50 gram rrush të thatë, holosas farmaceutike (100 g), 50 g barishte Senna.
 • Përhapjen bar me rrush të thatë, pour 1,5 litra ujë, ngrohje dhe vlim të gjitha disa minuta rreth ngrohjes ulët.
 • Lini të mbush, tendosje mëngjes dhe kthehen në të ftohtë për ruajtje.
 • Pini në mëngjes (100 ml) për 20-30 minuta para gatimit, duke shtuar një lugë ekstrakt.

Trajtimi i gurëve të tëmthit arra pishe

 • Merrni 1 kg arra pishe (me shell) duke përdorur mulli për bluarje disa herë për përzierje ishte shumë i cekët, të mbuluar alkool mjekësore (500 ml).
 • Më vete kuzhinier shurup sheqeri (ujin dhe sheqerin në proporcione të barabarta).
 • Pasi të ftohur, ftoh dhe shtoni arra.
 • Masë që rezulton është vënë në ruajtje (15 ditë) në xhami kavanoz tre-litër, duke mbuluar kapak. Mos harroni se herë pas here duhet të përzierje përmbajtjen.
 • Get masë thickish e ngjyrë të errët, ajo duhet të marrë pas një vakt i çajit. lugë.
 • Është e këshillueshme që të përdorni përsëri se si të përzierje.
 • Në rrjedhën (2 muaj) - 3 kg arra.

Trajtimi i gurëve të tëmthit patate

 • Patate të freskëta (1-1,5 kg) janë larë mirë, të prerë "Glazko", por jo të pastër.
 • Vendos një tenxhere me ujë (6 L), vlim për ngrohje të ulët për 3 orë.
 • Pure Liquid Bëni, shtoni kripë dhe le të ftohtë.
 • Kur pure zgjidhur, derdh të lëngshme u shfaq në bankë dhe për të mbajtur mbyllur kapakun, në të ftohtë.
 • Merrni supë patate 2 tryezë. l. vakt (rreth një orë) 3 herë në ditë.
 • Sigurisht - 1.5 muaj. Patate dhe printime rërë dhe gurë.

Trajtimi i vajit të ullirit të gurëve të tëmthit

Vaji i ullirit përmban yndyrna që janë të absorbuar me lehtësi nga trupi dhe nxisin sekretim e biliare tepërt. Ajo ka një efekt të mirë choleretic, parandalon stanjacion e proceseve biliare dhe inflamatore, ul kolesterolin, parandalon grimcave të ngurta.

 • Ullirit më i çmuar shtypur. Merrni ai ka nevojë duke filluar nga gjysmë një lugë çaji.
 • Rritet gradualisht këtë dozë (mundësisht një xhami).
 • Vazhdo trajtimin për 2-3 javë.

Nuk është një tjetër mënyrë e mirë për të hequr qafe të ardhura në fshikëz e tëmthit:

 • Ne kemi nevojë për të marrë një litër lëng të freskët dhe një litër naftë në mëngjes dhe të fillojnë për të pirë 4 lugë (takëm) vaj dhe 1 lugë lëng (më mirë të përsëritur çdo 15 min.).
 • Hani gjalpë në numër të tillë - procedura nuk është shumë e këndshme, por efektive. Lëng ndihmojnë parandalimin e përzier.

Trajtimi i gurëve të tëmthit gooseberries

Gooseberries të nxitur sekrecionet e biliare dhe, përveç kësaj, ka një numër të veprimeve të tjera të dobishme: eliminon toksina, stimulon metabolizmin dhe të tjerët. Këto manaferrat shijshme kosi përgatitur infusions medicinale.

 • Për ta bërë këtë, terren i tretë dhe i hedh ujë të vluar (2 lugë të mëdha për 750 ml.), Insistojnë në një termos rreth 5 orë.
 • Pastaj të filtruar dhe pini një gjysmë gotë në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • E mirë për të ngrënë dhe manaferrat të freskëta.

Trajtimi i gurëve të tëmthit rrepkë

Lëng nga rrepkë zi ka një pronë shumë të fortë choleretic, ajo shpejt do të sjellë grimcat e rërës dhe për të shmangur formimin e mëtejshëm guri.

 • Përditshme e tij të marrë 2 ose 3 lugë (tabela) për ushqim, dhe në qoftë se ajo zakonisht mbart stomak, doza mund të rritet gradualisht në 100 ml, dhe një muaj tashmë pini 2 gota në ditë.
 • Lëng mund të jetë përzier me mjaltë natyral (1: 1).

Trajtimi i gurëve të tëmthit panxhar

Panxhar është shumë i mirë për inflamacion fshikëz e tëmthit dhe prania e gurëve, zvogëlon sasinë e kolesterolit të mirë. Përdorni lëngje dhe teas nga panxhar. Lëngjet janë përdorur të freskëta (ju mund të shtoni karrota dhe mollë).

 • Për të përgatitur rrënjë supë çiban, prerë në të vogla, vidzhyvayut, të lëngshme në ngrohje të ulët të sjellë një çiban dhe të nxehta për trashje.
 • Pini një gotë tremujorin e 3 herë në ditë. Gurë do të shpërndajë gradualisht në dhe jashtë në mënyrë të sigurtë.

Trajtimi i gurëve të tëmthit luleradhiqe

Pronat e mirë shëruese janë luleradhiqe gjethe të freskëta - ata mund të thyej grimcave të ngurta në fshikëz e tëmthit.

 • Narva dy vile rrushi të lë, shtrydh lëng prej tyre (në lidhje me një lugë gjelle), shtoni pak ujë dhe pini 2 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.
 • Sigurisht - 2 muaj. Ju mund të shtoni një sallatë të lë luleradhiqe.
 • Herbalists rekomandojë gjatë lulëzuar gjeth luleradhiqe ngrënë 5-6 ditë. Rrjedh janë ulur pranë tokës. Ata kanë nevojë për të larë siç duhet, të prerë lule dhe hani të papërpunuara me ujë.

Trajtimi i gurëve të tëmthit bimëve

Me ardhjen e pranverës dhe verës udhëtime në farmaci për pilula mund të shtyhet. Ju do të kujdesen për natyrën. Nxitoni të ruajtura bimor, përdorimi i të cilit do të zgjidhë një sërë problemesh që lidhen me sëmundjen e gur tëmthi.

Duke përdorur materiale bimore mund të merrni sukses ngecje qafe e biliare, eliminimin e spazma, lehtësimin inflamacion, hiqni gurët vogla dhe rërë.

Barëra të këqia

Merrni lëng i lë të freskëta dhe rrjedh prej qelqi në ditë.

 • Lëng përgatitur si më poshtë: rrjedh me gjethe larë, edhe oshparyty ujë, mish i grirë, i holluar me ujë (1: 1) të vluar, të shtrydh përmes një leckë të shtrënguar dhe vlim për 3 minuta.
 • Shitore në një të ftohtë jo më shumë se 2 ditë.

Wort Wort Shën Gjonit

 • Përgatitja infuzion: 2 tryezë. l. sheqer të para dhe ujë të vluar, të lënë për 1-2 orë, të marrë një filxhan të ngrohtë 3-4 herë në ditë para ushqimit.

Strawberry Forest

Infuzion i gjethet e luleshtrydhe përdoret jo vetëm si cholagogue, dhe ai ka një efekt të mirë tonik.

 • Përgatitja mënyrë të zakonshme: një lugë gjelle ujë të papërpunuar derdh të vluar, të japë ajo krijoj dhe të marrë një gjysmë gotë 3-4 orë.
 • Përdorni lëng frutash të freskëta, të pijshëm atë në 4 lugë. lugë në një stomak bosh.

Bird Highlander (knotweed)

Supë, zbut gurëve të tëmthit, i përgatitur si më poshtë:

 • Në ujë (0.7 l) i mbuluar me 2 tavolina të valë. l. bari, të mbajtur në ngrohjes për 5 minuta, insistojnë.
 • Pini një gotë tremujorin e 3 herë në ditë.
 • Sigurisht - 10 ditë apo më shumë (me një ndërprerje prej 2 ditë).

Ky trajtim mund të kombinohet me marrjen zierje e rrënjët e egra u rrit;

 • Cook ajo ka nevojë për vete (2 tavolina. Lëndëve të para AL për xhami).
 • Pini radhë (u rrit, atëherë nyjë dhe kështu me radhë. D.).

Celandine

 •  Bëni lëng të freskët nga bar, duke pirë një lugë çaji, i holluar me ujë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i veshkave mjete gurë popullore.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla: si për të shmangur gurëve të tëmthit ^

Paralajmërojnë gur në fshikëz e tëmthit për të ndihmuar rregulla të thjeshta:

 • Ushqim të shëndetshëm: përdorimi i produkteve bimore, refuzimin e festave bujar gjatë festave, nga skuqur, mish, kafe, vezë, akullore, të përjashtuar nga dietë është shumë yndyrore ushqime.
 • Përfitimet padyshimtë e ushtrimit të rregullt.
 • Parandalimin e veçantë mund të jetë ditë e uritur agjërimi - 1-2 herë në javë.

Në qoftë se gurët janë atje, ju duhet të ndiqni masat e përgjithshme parandaluese dhe të ndjekin një dietë të veçantë.

 • Ushqimi për gurëve të tëmthit përfshin hahet shpeshtë të pijshëm tepruar, përdorimin e ujit mineral.
 • Ne duhet të përmbahen nga enët djegëse, mish, pastë, alkoolit.
 • Ushqimet e përgatitura në ujë, pije frutash, pelte.
 • Pets mish, peshk i gatuar në (pak), perime pureed, kos dhe produkte të tjera të qumështit.