Trajtimi i zemrës koronare të mjeteve juridike popullore CHD sëmundje


Trajtimi i mjeteve juridike popullore ishemike, recipes shtëpi

Sëmundje koronare të zemrës është e rrezikshme, para së gjithash, se është e vështirë për të diagnostikuar në fazat e hershme.

Ndonjëherë ajo përparon pa asnjë simptomë. Kur simptomat e sëmundjes, trajtimi duhet të fillojë menjëherë.

Çfarë është sëmundje koronare të zemrës: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Sëmundje koronare të zemrës është një sëmundje e rrezikshme që zhvillon për shkak të gjakut të keq hyn në zemër, por më tepër për të sulmuar. Pengimi i arterieve të zemrës për shkak të formimit të pllakave sklerotike mund të çojë në ishemi.

Llojet e sëmundjeve koronare të zemrës:

 • Anhiospaticheskaya - ishemi që zhvillon nëpërmjet arterial vrull.
 • Compression ishemi - një sëmundje që ndodh si rezultat i ngjeshjes së tumorit të enëve të gjakut.
 • Obstruktive - sëmundje koronare të zemrës, e cila është shkaktuar nga trombozës.

Shkaqet kryesore të sëmundjeve koronare të zemrës:

 • mosha, hipertensioni, obeziteti, mënyrë jetese i ulur, zakone të këqija;
 • vrull e gjatë e trombo arterie bllokim arterie;
 • atherosclerosis e arterieve koronare, etj

Simptomet e sëmundjeve koronare të zemrës:

 • gulçim dhe dobësi;
 • dhimbje në gjoks që shfaqet pas tendosje të rëndë fizike;
 • ndryshimet në normën e zemrës;
 • paraqitja e ënjtje gjymtyrë.

Trajtimi popullore e sëmundjeve koronare të zemrës mund të jetë efikas vetëm nëse kombinimi i saj i saktë me terapi tradicionale. Është e rëndësishme të mbani mend se trajtimi i sëmundjeve koronare të zemrës në shtëpi mund të bëhet vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore koronare sëmundje të zemrës, receta shtëpi ^

Trajtimi i Motherwort ishemike: receta popullore

Metodat tradicionale të trajtimit të sëmundjeve koronare të zemrës janë përdorur gjerësisht për shumë shekuj. Konsideroni më popullore recetave popullore trajtimin e sëmundjes së arteries koronare.

Trajtimi i sëmundjeve të zemrës koronare Motherwort

 • Ne duhet të përgatisë mbledhjen bimor e Leonurus, lule kamomil, lule murrizi, gjethet e thupër, Heather, rhizomes barëra të këqia, lule të gështenjë kali.
 • Të gjithë komponentët duhet tërësisht.
 • Një lugë e vogël e përzierje të thatë për të derdh 200 ml ujë të vluar dhe vendin në një enë të mbyllur.
 • Tas supë duhet të përfundojë në një peshqir të ngrohtë dhe të lënë për gjysmë ore.
 • Pini një filxhan para mëngjes dhe darkë para se të përditshme.

Trajtimi i sëmundjeve koronare të zemrës murriz

 • Një lugë gjelle e manave murriz, të cilat së pari duhet të jenë të thata ose fruta janë blerë në një farmaci të thata, ju duhet të krijoj 200 ml ujë të valë e nxehtë dhe e vendosi në një termos.
 • Insistojnë disa orë.
 • 02:00 Kur mbajtur, rekomandohet tendosje supë me napë.
 • Merrni tri herë në ditë për 2 lugë supë.
 • Ju gjithashtu mund të gatuaj Murriz me çaj të zakonshëm.

Trajtimi i koronare hudhër sëmundjeve të zemrës

Hudhër është konsideruar si një trajtim efektiv për sëmundje të zemrës.

 • 50 g para-copëtuar hudhër duhet të derdh 200 ml të alkoolit.
 • Insistojnë tretësirë ​​hudhër nevojë për 3 ditë.
 • Pranuar do të thotë si në vijim: një lugë çaji në ujë të vluar 8 pika ilaç holluar terapeutike dhe të marrin tri herë në ditë.
 • Brenda një jave për të qenë të sëmurë shumë më mirë.

Trajtimi i IBS acaroj

Hithrat nevojë për të mbledhur atë para se të lulëzuar dhe të thatë. Ju gjithashtu mund të përdorni gjethe të freskëta hithër.

 • Rreth 50 gram bimë duhet të imët pres, të vënë në një tas smalt dhe derdh dy gota e ujit. Pastaj ziej për ngrohje të ulët për 10 minuta.
 • Merrni një gotë me zierje 3 herë në ditë para ushqimit.
 • Rezultati do të jetë i dukshëm pas 5 ditësh. Mbani supë gatuar duhet të jetë në frigorifer.

Trajtimi i sëmundjeve të zemrës koronare Feijoa

Frytet e feijoa është shumë i mirë për zemrën. Ju mund të hani 3-4 fruta në ditë mund të shtoni copat e pineapple gujava çaj apo kuzhinier një bllokim.

 • Është gjithashtu e rekomanduar për të pirë një lëng gujava lugë gjelle pineapple një ditë, duke shtuar atë në një filxhan çerek të ujit.
 • Frytet e feijoa mund të shtrembërojnë dhe përzierje me sheqer në një raport prej 2 me 1. Mbani në frigorifer dhe të përdorni 2 lugë përzierje në ditë.

Trajtimi i IBS rodhe

Zierje të rodhe me sëmundjen koronare të zemrës mund të jenë të përgatitur si me poshte:

 • 2 lugë të thata grirë rrënjë rodhe duhet të derdh 0.5 litra ujë të valë dhe mbush brenda natës.
 • Pritja është e rekomanduar si një mjet: gotë e pakompletuara 15 minuta para mëngjes, drekë dhe darkë, që tre herë në ditë.

Trajtimi i sëmundjeve të zemrës koronare Valerian

Tea e rrënjë sanëz ndihmon për të reduktuar presionin dhe normalizes kardio - vaskulare sistemit.

 • Për të përgatitur shërimin çaji duhet Root sanëz, flamurin e ëmbël (20 g), barishte mëtrik, Yarrow (10 g), lule dhe fruta e murriz (30 g).
 • Të gjitha të bimëve duhet të para-përzierje. Lugë përzierje, derdh 400 ml ujë të vluar, të lënë gjatë natës.
 • Para se të aplikoni për ngrohje.
 • Pini një gotë çaj terapeutik 2 herë në ditë.

Trajtimi i rrepkë ishemike të zemrës

Falë vetitë shëruese të rrikë, roli i saj në trajtimin e sëmundjeve të zemrës është shumë e lartë. Është e rekomanduar që mbytje duke përdorur një infuzion i rrënjë rrikë.

 • Kjo rrënjë rrikë hekura 5 gram dhe derdh një gotë me ujë të valë.
 • Insistojnë disa orë dhe do të kryejë procedurën.
 • Ju gjithashtu mund të fshij rrënjë rrikë integruar me mjaltë dhe hani çdo ditë në lugë çaji trajtimin përzierje.

Trajtimi i mjaltit ishemike të zemrës

Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet koronare të zemrës duhet domosdoshmërisht mjaltë, pasi ky produkt është edhe forcon muskujt e zemrës dhe stimulon qarkullimin e gjakut.

Për trajtimin e sëmundjeve koronare të zemrës dhe enëve të gjakut recetë e përsosur të bazuar në mjaltë dhe perime apo lëngje frutash. Përshtatshme karrota, panxhar, lëng limoni.

 • Për të përgatitur trajtimit përzierje secili duhet të marrë një gotë të këtij lloji të lëng dhe një gotë me lëng të shtoni mjaltin.
 • Merrni ilaç kërkuar nga lugë 2 herë në ditë për një orë para ngrënies.

Trajtimin e sëmundjes koronare të zemrës me bimeve

Për të përgatitur bimor e cila i ndihmon të luftuar ishemi, duhet të marrin 2 lugë fara kopër, të njëjtën sasi e barit dhe kallami zheltushnyka lule lulediellit, nëna lugë dhe njerka. Të gjithë përbërësit që ju duhet të pres dhe përzierje.

 • Në 250 ml ujë të vluar duhet të derdh një lugë e përzierje barishte dhe të lënë për rreth një orë.
 • Pastaj tendosje dhe shtrydh bar siç duhet duke përdorur garzë.
 • Merrni një zierje nevojë shumë shpesh - deri në 6 herë në ditë në një sasi prej 100 ml.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin miokardi Trajtimi infarkt mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur sulmet CHD ^

Parandalimi i sëmundjes koronare përfshin aktivitetet e mëposhtme

 • organizimi i një dietë të ekuilibruar;
 • kontrollin e presionit të gjakut;
 • luftojnë me varëshme;
 • shpërndarja e duhur dhe ndërrimin e punës dhe pushimit.

Ushqimi për sëmundje koronare të zemrës

Në sëmundje ishemike të zemrës duhet të monitorojë me kujdes dietën, e cila duhet të jetë e pranishme të gjitha elementet vitale. Pacienti duhet të hani sa më shumë ushqime që përmbajnë acid Askorbik. Me zemër mjekët sëmundje të rekomandojë për të reduktuar pjesë, por dëmtojnë numrin e ngrënies.

Produktet e rekomanduar janë:

 • fruta dhe perime unsweetened;
 • drithëra, produktet e qumështit;
 • ushqim deti;
 • qumështit dhe perime supave;
 • zier mish ligët dhe kështu me radhë. Z.

Ajo duhet të kufizojnë përdorimin e nënprodukteve, ëmbëlsirat dhe yndyrore, ushqime të kripura dhe miell.