Trajtimi i mjeteve juridike popullore infarkt miokardi


Rehabilitimi pas shtëpinë e miokardit: receta popullore

Infarkt miokardi është një manifestim i sëmundjeve koronare të zemrës.

Pas pësimit të një sulmi në zemër është e rëndësishme që të ndiqni të gjitha rekomandimet e ekspertit. Dhe për rehabilitim pas sëmundjes në mënyrë dramatike rrit rolin e mjeteve juridike testuar popullore.

Çfarë infarkt miokardi: simptomat, shkaqet, llojet ^


Infarkt miokardi është një sëmundje në të cilën muskujve të zemrës ndikohet nga bllokim i një arteries koronare. Mpiksje gjaku mund të bllokojë arterien, nga e cila zemra dobëson dhe humbet oksigjen.

Miokardi Klasifikimi dallon llojet e mëposhtme: krupnoochagovy (të madh) dhe të imët; në varësi të lokacionit nekrozë: drejtë ose të majtë barkushe; Kreu i zemrës (izoluar), septal ventricular.

Gjendja mund të ndahet në këto faza: peredinfarktnomu fazë, e, akute, periudha Subacute më akute dhe dhëmbëza.

Shkaqet kryesore të sulmit në zemër:

 • atherosclerosis;
 • predispozicion gjenetik;
 • kolesterolit ngritur të gjakut;
 • hipertension;
 • diabeti;
 • trashje;
 • pirja e duhanit.

Simptomat e një sulmi në zemër:

 • dhimbje shtypëse në zemër;
 • dhimbje që i jep në dorë, mbrapa, qafën;
 • djersë të ftohtë, zbehje;
 • Shteti peredneprytomnyy.

Megjithatë, këto simptoma nuk janë gjithmonë të dukshme. Ka raste kur një person thuajse nuk ndihet dhimbje. Ajo mund të ndihet vetëm siklet të dobët në gjoks, frymëmarrje vështirësi dhe gulçim. Raste të tilla janë shumë të vështirë për të diagnostikuar.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore miokardit infarkt, receta shtëpi ^

Trajtimi pas mjete miokardit popullore, recipes shtëpi

Trajtimi nga sulmi në zemër në shtëpinë e pamundur. Trajtimi i pasaktë ose vonuar mund të çojë në kushte të rrezikshme të tilla si dështim akut të zemrës, shoku kardiogjenik, një sulm në zemër.

Herën e parë pas pësimit të një sulmi të inkurajuar për të ndjekur në mënyrë strikte të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj. Trajtimi tonik pas një sulmi në zemër nuk është i kufizuar vetëm në një mjekim. Folk zemra trajtim sulm mund të jetë një shtesë efikase për mjekim. Rehabilitimi pas ndërtimit të miokardit infarkt është e mundur, në qoftë se ajo është kryer nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Trajtimi i distrofi miokardit

Kur mjekësi degjenerim miokardi tradicionale rekomandon:

 • Një herë në javë, të kryer ditën e shkarkimit në mollë. Gjatë ditës lejuar për të ngrënë vetëm 2 kg mollë. Ju mund të përmirësojë ditë agjërimi, duke shtuar djathë. Është e mundur për të ngrënë një kilogram djathë dhe 300 g mollë.
 • Përdorni një dietë patate, gjatë së cilës pacienti japin patate pakripur ziera, ju doni të pini qumësht i thartuar.
 • Përdorni një përzierje e bërë nga husks dhe pulpë molle. Përzierje terapeutik për të ngrënë një lugë gjelle 3-4 herë në ditë. Kjo përzierje është shumë i dobishëm, sidomos nëse shqetësuar metabolizmin në miokardit.
 • Ne duhet gjithashtu të marrin një lugë çaji pluhur alga deti tri herë në ditë.

Trajtimi i buds thupër infarkt miokardi

Përdorni jo vetëm buds thupër, por gjethet dhe lëng thupër. Recipes e mjekësisë tradicionale me buds thupër si vijon:

 • Një lugë çaji buds thupër të derdh 300 ml ujë të vluar, të mbuluar, të lënë për 2 orë dhe tendosje. Pini një lugë gjelle 4 herë në ditë.
 • 2 teaspoons veshkave për të pour vodka (0.5 litra) dhe të lënë për 10 ditë. 3 herë në ditë për të marrë 20 pika tretësirë.

Trajtimi i mumje miokardit infarkt

Duke përdorur mumje për trajtim në çdo fazë të sëmundjes shumë efektive. Mumiyo ndihmon në normalizimin e qarkullimit të gjakut në indet e zemrës, norma e zemrës shërim.

 • Është e rekomanduar për të pirë 2% tretësirë ​​ujore mumje.
 • Sigurisht duhet të fillojë me 13 pika mumje dhe të rritet gradualisht dozën në një lugë çaji.
 • Zgjidhje pije e nevojshme për 1-1,5 orë para ushqimit për 10 ditë.
 • Pastaj ju bëni një pushim 2 javor dhe të shpenzojnë edhe 5 kurse për këtë skemë.

Trajtimi i hudhër miokardit infarkt

Hudhra është shumë i mirë për zemrën. Për rehabilitim pas një sulmi në zemër është e rekomanduar për të përdorur një përzierje të hudhër, mjaltë dhe limon.

 • Ju duhet të pres 2 kokat e mish i grirë hudhër 5 limon.
 • Këto përbërësit janë të përziera, t'i shtosh edhe një lugë mjaltë, e vënë përzierje në një kavanoz dhe të mbyllë atë mirë.
 • Mbush javë. Merrni 4 lugë ditës përzierje 1 për.

Trajtimi i Valerian miokardit infarkt

Është e rekomanduar për të përgatitur një zierje e bimëve të mëposhtme: rrënjë sanëz, lule Calendula, Helichrysum, Angelica Root, livando dhe urtë. Të gjitha kullosa duhet të marrin dhe përzierje në mënyrë të barabartë.

 • Për të përgatitur racione ditore 2 lugë nevojë për të mbledhur dhe pour 2 gota ujë të valë.
 • Vendoseni në një termos dhe këmbëngulin natën, ikjen në mëngjes.
 • Pini tri herë në ditë për një filxhan çerek për dy muaj.

Trajtimi i murriz miokardit infarkt

Pas një atak në zemër nga ekstrakt murriz përgatitur frytet e saj.

 • Për ta bërë atë një lugë gjelle fruta të papërpunuara derdh 200 ml ujë të valë.
 • Insistojnë gjysmë ore dhe filtruar.
 • Shërim efektiv duhet të pini një gotë me infuzion në mëngjes dhe në mbrëmje.

Trajtimi i Motherwort miokardit infarkt

Ilaç popullore me Motherwort mund të jenë të përgatitur si më poshtë:

 • 1 lugë çaji herbs copëtuar Leonurus të derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 20 minuta.
 • Pini një gjysmë gotë 3 herë në ditë.

Qen i referohet bimë që ulin presionin e gjakut dhe për të përmirësuar gjendjen e zemrës.

Trajtimi i infarkt miokardi sprouted grurë

 • Njëqind gram grurë duhet të shtoni ujë në mënyrë që të mbulohen ato.
 • Pak kokrra mbin. Kur shoots rritet për një milimetër, ata mund të merrni.
 • Ne duhet tërësisht të larë dhe pres grurin e tyre.
 • Shto fasule në një lugë mjaltë dhe vaj perimesh.
 • Gjithashtu në përzierje që ju dëshironi të shtoni rrush dhe kumbulla të thara, më parë i preu një mulli mishit.
 • Merrni në mëngjes do të thotë një lugë gjelle.

Trajtimi i mjaltit miokardit infarkt

Për të përgatitur mjaltë mjete të dobishme nevojë për komponentët e mëposhtëm:

 • 250 gram mjaltë, rrush të thatë, arra dhe kajsi të thata.
 • Të gjithë përbërësit që ju duhet për të nxitur përmes një mulli mishit dhe lugë për të ngrënë shijshme ilaçe tri herë në ditë para ushqimit.

Gjithashtu efektive është një mjet i chokeberry dhe mjaltë:

 • Kilogram Rowan kaluar më parë përmes një mulli mishit, të përziera me dy kilogramë mjaltë.
 • Pini një lugë gjelle në ditë.

Trajtimi i bimëve sulm të zemrës

Shumë efektive në rehabilitimin pas një sulmi në zemër është infuzion e bimëve. Përgatitja ajo mund të jetë si më poshtë:

 • Ne kemi nevojë për të marrë 50 gram rosehips dhe 100 g kulpër, hirit të kuqe mal, murriz, rrush të thatë dhe kajsi të thata.
 • Mbledhja xhami duhet të derdh një litër ujë të nxehtë dhe të lënë gjatë natës.
 • Ky infuzion është e rekomanduar për të pirë 4 herë në ditë për një gjysmë gotë.
 • Vazhdo trajtim infuzion mund të jetë çdo numër në qoftë se ajo ka efekte anësore.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore goditje.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur infarkt miokardi ^

Ndihma e parë të pacientit gjatë një sulmi:

 • Nëse simptomat e sulmit në zemër u panë rekomanduar telefononi menjëherë një ambulancë.
 • Ardhja e tij është e nevojshme për të mbjellë apo vënë njerëzit japin nitroglycerin për gjiri dhe 30 pika Corvalol.

Parandalimi i infarkt miokardi:

 • Aktiviteti i mjaftueshëm fizik;
 • një dietë të ekuilibruar;
 • ndërprerjen e duhanit dhe konsumit të alkoolit;
 • emocionet më pozitive për të shmangur problemet e kardio - vaskulare të sistemit;
 • kontrollin e peshës;
 • vizitat e rregullta në kardiolog.

Ushqimi pas sulmit në zemër:

Ndiqni ushqimin e duhur të nevojshëm për të parandaluar sulmin e përsëritur të zemrës dhe shërim me shpejtësi. Parimet themelore të dietës:

 • duhet të hani shumë fruta dhe perime, veçanërisht të pasura me fibra;
 • sasia e proteinave në dietë duhet të reduktohet;
 • mundësisht përjashtuar nga menyja e ushqimit, e cila e rrit nivelin e kolesterolit në gjak;
 • rekomanduar për të reduktuar futje kripë.