Mjete popullore Trajtimi Stroke


Trajtimi goditje në shtëpi: receta popullore

Përçarje e papritur e qarkullimit të gjakut në enët e trurit, ose goditje pacienti kërkon guxim dhe i familjes së tij - durim.

Në qoftë se një fatkeqësi e tillë ka ndodhur ende, mos e humbni shpresën dhe duhet të besojnë profesionistë me përvojë.

Çfarë një goditje: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Një goditje është një goditje e trurit, e cila është rezultat i bllokimit të trurit ose gjakderdhje në tru.

Shkaqet e pash përfshijnë:

 • Mosha. Sëmundja zakonisht ndodh në njerëz të moshuar, por sot ajo është më e zakonshme tek të rinjtë.
 • Meshkujt më shumë të ngjarë të vuajnë goditje.
 • Alkooli dhe duhani - faktorët që rrisin rrezikun e hipertensionit, arteriosklerozës dhe shteteve prandaj peredinsultnyy.
 • Sëmundje të zemrës, atherosclerosis, diabeti.
 • Overeating konstante dhe trashje. Rritja e pesha e trupit çon në rritjen e kolesterolit në gjak dhe clogging e enëve të gjakut.
 • Përdorimi afatgjatë i kontraceptivëve. Hormonet përfshira në kontrollin e lindjes, të nxitur koagulimit të gjakut dhe gjakut clots që mund të merrni në enët e gjakut të trurit.

Simptomet e pash janë të ndryshme dhe varet nga ashpërsia dhe në të cilën hemisferë ishte qarkullim të dobët. Ka raste që një person nuk e di se ai kishte një goditje, pasi ai kaloi asimptomatike. Në mënyrë tipike, simptomat fillojnë papritmas ata mund të në mënyrë progresive përkeqësohet nëse trajtimi nuk fillon në kohë.

Simptomet kryesore të pash:

 • dhimbje koke të rëndë, e cila shfaqet pas zgjimit nga gjumi dhe rritet gjatë lëvizjeve;
 • të qenët i përgjumur, humbja e vetëdijes;
 • humbjen e dëgjimit, çrregullime të shijes, ekuilibrit, koordinimit, vizion, fjalës, lëvizjes;
 • urinim i pavullnetshëm ose jashtëqitje;
 • swings humor, agresioni;
 • dobësi e muskujve, ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrë, etj

Llojet e pash:

 • Ishemike - është një infarkt cerebral, me fjalë të tjera, rrjedhjen e gjakut cerebrale, e cila karakterizohet me mosfunksionim e shkatërrimit të trurit dhe të indeve për shkak të ndërprerjes së qasjes së gjakut në një departament të caktuar.
 • Hemorragjike - konsiderohet si forma më e rrezikshme e sëmundjes. Ajo rezulton nga këputje e enëve të gjakut dhe formimin në vendin e saj të një mpiksje gjaku, dhe pas - fushat e nekrozë.
 • Gjerë - një sëmundje e rrezikshme që mund të çojë në vdekje ose paaftësi.
 • Lacunar - lloj forme ishemike, kur dikush është prekur perforating arterie.
 • Kurrizore - dëmtohet rrjedhjen e gjakut në të palcës kurrizore.

Efektet trajtimin e pash shtëpi mund të ndikojë në masë të madhe jetën e ardhshëm të pacientit. Trajtimi tonik pas një goditje ka për qëllim për të mbështetur funksionet kritike të jetës dhe për të rivendosur rrjedhën e gjakut në enët.

Mjetet juridike popullore Mjekimi pash, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk goditje: receta shtëpi

Trajtimi goditje në shtëpi është pjesë e trajtimit. Ju nuk mund të zëvendësojë vetëm trajtim tim spital. Trajtimi Folk do të jetë shumë efektive në qoftë se para se të përdorni fondet kombëtare të konsultoheni me një specialist.

Trajtimi i goditja ishemike

 • Ekspertët rekomandojnë që të hani tre banane në ditë. Siç e dini, kjo pemë është e pasur me kalium, të nevojshme për funksionimin normal të muskulit të zemrës.
 • Për të trajtuar efektet e sëmundjes është chylybuhy shumë i mirë tretësirë. Një lugë gjelle e bimëve copëtuar derdhur 50 gram vodka dhe këmbëngulin 21 ditë. Pi 30 pika në ditë.
 • Shumë të dobishme dhe një zierje: lugë çaji grimcuar rrënjët të thata peonies duhet të derdh një gotë me ujë të valë. Pastaj të lënë për një orë dhe tendosje. Merrni një lugë gjelle supë 5 herë në ditë.

Trajtimi i goditja hemoragjike

Pasi simptomat akute kanë kaluar, vijnë në recetat popullore ndihma:

Rosehip kafe

Një zierje e rrënjët e bimëve që përdoren për banjot, e cila duhet të bëhet në një ditë 1-2 muaj.

Vaj Bay

 • I përgatitur në këtë mënyrë si 30 g fletë gji të derdh një gotë me vaj perimesh.
 • Insistojnë 2 muaj, çdo ditë banka duhet të shkundur.
 • Vaj filtër nevojë, pastaj të sjellë një çiban.
 • Përzierje është rubbed në vendet paralizuar rekomanduara.

Berries elderberry zezë

 • Pini si çaj.

Trajtimi i marramendje pas pash

Nëse një pacient pas pësimit të një goditje shpesh kanë marramendje, rekomandohet për trajtimin zierje efektive bimor:

 • Ne duhet të përgatisë mbledhjen bimor e Leonurus, hips, lule murrizi dhe meadowsweet vyazolystnoy.
 • Çdo herbs duhet të marrë një lugë gjelle.
 • Përbërësit përzierje, derdh një litër ujë të vluar dhe të lënë për një ditë.
 • Merrni një zierje 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Trajtimi goditje me Leeches

Deri më sot, për të rimarrë pas një goditje shpesh përdoret hirudotherapy, se trajtimi me Leeches. Leeches vënë në zonat refleks: mollaqe, krye coccyx dhe qafës.

Përfitimet e përdorimit të shushunjat është se ata lirimin e ushqyesve të cilat, kur ajo hyn në gjak për të përmirësuar strukturën e saj, normalizimin e koagulimit dhe për të parandaluar mpiksjen e gjakut.

Hirudotherapy gjithashtu ndihmon për të reduktuar ënjtje të trurit, i cili ngadalëson procesin e shërimit. Duke përdorur shushunjat gjatë rehabilitimit mund të zvogëlojë rrezikun e sulmeve të përsëritura.

Trajtimi i kone pishe goditje

Me kone pishe në mënyrë të pavarur të përgatitur një tretësirë. Për përgatitjen e tij kanë nevojë për kone rinj pishe me fara.

 • Mblidhni këto gunga të mund të jenë të verës apo në fillim të vjeshtës.
 • 5 kone duhet të bluaj dhe pour vodka.
 • Mbush për 14 ditë dhe të tronditur përditshme.
 • Para se të përdorni filtrin e rekomanduar e infuzionit.
 • Marrë një ilaç për parandalimin nevojë lugë përditshme ëmbëlsirë pas ngrënies.
 • Gjatë infuzion pije fazën e rimëkëmbjes në të njëjtën sasi disa herë në ditë.

Trajtimi i pash mjaltë

Në mjaltë përmban një sasi të madhe të ushqyesve që ndihmojnë për të reduktuar koagulimit të gjakut. Kjo zvogëlon rrezikun e clots gjakut dhe përmirëson gjendjen e murit të enëve të gjakut.

 • Ju duhet të përzierje gotë gëlqere e mjaltë, 60 ml infuzion e kërpudhat çaj, 5 ml nenexhik infuzion.
 • Merrni përzierje duhet të jetë çdo ditë pas darkës lugë gjelle.

Trajtimi i pash mumje

 • Ju duhet të zërë rrënjë grimcuar Valerian (3 lugë), të thata Marsh (2 lugë), shoots horsetail (1 lugë gjelle), përzierje përbërësit dhe derdh 600 ml ujë të valë.
 • Mbush në një vend të errët për 5 orë, pastaj tendosje dhe shtoni 0.2 g mumje dhe përsëri përzierje tërësisht.
 • Infuzion duhet të pini 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Trajtimi i pash limon

 • Ne duhet të marrë një kilogram e limon, larë ato tërësisht dhe të lëvizni nëpër një mulli mishit.
 • Shto të njëjtën sasi e sheqerit dhe përzierje.
 • Përzierje duhet të jetë në frigorifer.
 • Merrni mëngjes për 1 lugë lugë çaji.

Vezë Trajtimi Stroke

Vezë e para - një mjet efektiv për të rivendosur pacientët pas goditje në tru.

 • Pacienti duhet të pini dy vezë të papërpunuara në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Brenda një muaji për të qenë shumë më të mirë.

Trajtimi i bimëve pash

Për të shpejt të rivendosur gjuhën, mjekësisë tradicionale rekomandon marrjen e një zierje e urtë.

 • Gjethet e Grass (1 lugë gjelle) të derdh 200 ml ujë të vluar, të sjellë një çiban përsëri.
 • Mbush për 30 minuta. Pije sips shkurt 8-10 herë në ditë.

Gjithashtu konsiderohet si tretësirë ​​shumë efektive e trumzë. Përgatitja në këtë mënyrë:

 • 50 g herbs copëtuar të derdh 200 ml vodka apo alkoolit.
 • Mbush 2 javë. Fshij tretësirë ​​duhet paralizuar trupin.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe pectoris artikull mjete popullit Mjekimi. 

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur goditje ^

Parandalimi i pash përfshin masat e mëposhtme:

 • Monitorimi i rregullt i tensionit të gjakut.
 • Ulur nivelet e kolesterolit në gjak. Kjo duhet të kontrollojë dietë për të përjashtuar atë nga ushqimet që përmbajnë sasi të lartë të yndyrave të pangopura. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e pllakave aterosklerotike.
 • Refuzimi i shprehive të këqija: pirja e duhanit dhe alkoolit. Konsumi i moderuar i alkoolit, të tilla si vera apo birra nuk është e dëmshme.
 • Trajtimin e diabetit.
 • Pesha humbje.
 • Aktiviteti fizik. Lëvizja e rregullt ndihmon për të reduktuar presionin, nivelet e kolesterolit në gjak. Përveç kësaj, përmirësimi i gjendjes së anijeve, stabilizon zemrën. Sport - një mjet i madh për humbje peshe.
 • Dietë duhet të jetë e pasur me fruta dhe perime.

Ushqimi pas një goditje në tru - një nga kushtet e rëndësishme për shërim të suksesshëm të pacientit. Është e rekomanduar për të ndjekur rregullat e mëposhtme të thjeshtë:

 • nevojë për të reduktuar konsumin e yndyrë të kafshëve, ushqime të kripura, produktet e turshi;
 • kufizojnë konsumin e sheqerit;
 • menu duhet të jetë e pasur me vitamina, minerale, fibra;
 • duhet të ushtrojnë të paktën 4 vakte në ditë, por në pjesë të vogla.