Trajtimi i kruarje në mjetet juridike popullore anus


Kruarje në anus: trajtim efektiv kombëtar.

Anal kruajtje - një problem shumë delikat me të cilat përballen pothuajse të gjithë.

Para se të vazhdojmë me trajtimin e menjëhershëm të nevojshme për të identifikuar faktorët që kanë kontribuar në kruar.

Për tërheqje të shpejtë të ndjesive të pakëndshme në anus të sëmundjes duhet të trajtohen në mënyrë gjithëpërfshirëse, duke përdorur këtë popullore metodat, ilaçe dhe dietë terapi.

Kruarje në anus: shkaqet, simptomat, llojet ^


Anal apo zorrës së trashë kruarje - proces patologjik, i cili karakterizohet nga një ndjenjë e padurueshme dhe kruarje të vazhdueshme në anus (anus). Kjo gjendje mund të jetë shkaktuar nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Kruajtje Proctologist anal klasifikohen në dy lloje:

 • Primar (suihennyy vërtetë, ideopaticheskiy, neurogjenik, kryptohennyy, thelbësore) - jo si rezultat i të cilit - apo sëmundje dhe mund të shkaktohet nga kequshqyerja, ndikimi i ilaçeve, higjiena joadekuate, etj
 • Kruarje të mesëm në anus - një simptomë që tregon praninë e një prej këtyre sëmundjeve: hemorroide, infektimi hlystyani, dysbiosis zorrëve, vesiculitis, erythrasma, sëmundje veneriane, Proktiti, diabet, alergji, fissures anal, dhe të tjerët.

Trajtimi Folk i kruarje në anus është plotësisht i sigurt, efektive, nuk ka efekte anësore dhe është një terapi e shkëlqyer shtesë. Mjetet juridike popullore për trajtimin e kruhet në anus përbëhen kryesisht nga kunder kruarjeve, anti-inflamator, qetësues, shërimin dhe bimëve të thata - kamomil, lisi leh, Calendula, karamele mente, rrënjë rodhe dhe të tjerët.

Përbërë nga mjetet juridike natyrore trajtim në shtëpi të kruhet në anus shpejt heq ndjenjë të pakëndshme nervoz.

Trajtimi i kruarje zorrës së trashë në shtëpi anus ofron opsione të ndryshme për të përdorur produkte në shtëpi:

 • Përgatitja e ointments, decoctions për përdorim të brendshëm, për enemas dhe banjot;
 • Duke përdorur fasha dhe kremra të ndryshme;
 • Përdorimi i qirinj.

Në këto procedura, trajtimi i kruarje në mjetet juridike në shtëpi anusit duhet të kombinohet me higjienën e rregullt, një dietë të ekuilibruar dhe përputhshmëri të plotë me rekomandimet e proctologist.

Trajtimi i kruarje në anus në shtëpi: receta popullore ^

Kruarje në anus: receta për trajtimin në shtëpi.

Qirinj për trajtimin e kruhet në anus

 • Vaj baldosa, fërkim alkool (70%) dhe Propolisi kombinohen në pjesë të barabarta, përzierje mirë dhe të vënë në një vend të freskët për tre ditë.
 • Nga patate të para të prerë qirinj formë, ta fusë në përbërjen terapeutik, pastaj të hyjë në anus për 15 minuta.
 • Kjo procedurë është e pranueshme për shkak të pranisë së kruhet fissures anal.

Ulur banjot për të trajtuar kruarje në anus

 • Gjysma plotësoni pellgu nuk është shumë e nxehtë leh supë lisi (tri lugë për litër ujë të vluar) dhe të ulet në të për 30 minuta.
 • Lisi leh është e dëshirueshme që të alternativ me Calendula, numrin, kamomil ose buds thupër.

Vaj për trajtimin e kruarje ne anusit

 • Në vazelinë kozmetike (200 gr.) Holluar 50 ml lëng boronicë dhe anusit përzierje yndyrat dy herë në ditë.
 • Kokrra të kënaqur të skuqura lehtë, pastaj bluaj në pluhur. Përzierje bollgur përzierje të dy pjesë gjalpë pakripur, pastaj mbaroi vaj rubbed në zonën anal dy herë në ditë.

TEAS medicinale për të trajtuar kruarje në anus

 • Dy lugë Veronica drogës derdh 400 ml ujë të vluar për dy orë. Mbaroi zierje medicinale duhet të marrë 100 ml katër herë në ditë para ushqimit.
 • Në Veronica supë mund të përdoret për një numër, Wort, kamomil Shën Gjonit apo Calendula.
 • Mix sasi të barabartë të lë karamele mente, lule kamomil, çel bli, dhe yarrow, marrin tri lugë bimor, derdh ujë (250 ml) të vluar, të mbajtur zjarrin pesë minuta, dhe pastaj të këmbëngulë për një tjetër dy. Merrni një zierje medicinale duhet 100 ml çdo ditë për tre herë.

Trajtimi i kruarje në enemas anusit

 • Lule kumak thatë në një shumë tbsp Bimët vendosen në ujë të vluar 100 ml. Pas duke e çuar në një supë vlim hiqni nga të nxehtit dhe të lënë për një orë.
 • Në supë gati ftohur shtoni dy lugë vaj buckthorn detit dhe e përdorin atë si microclysters gjumit.

Trajtimi i kruarje në kremra anusit

 • Merrni 100 gram. kumak freskët, e plotësoni atë në kavanoz 500 ml me vaj ulliri dhe vendin në një pjesë të ngrohtë të dritës.
 • Në naftës rezulton - infusions bimor bintik njomet dhe të aplikoni për vendin e lënduar për gjysmë ore.

Trajtimi i kruarje në bimeve anusit

 • Merrni pjesë të barabarta rodhe rrënjë, gjethe kamomil dhe arra, trazim dhe vlim për 15 minuta (4 litër st.l.na). Merrni një zierje tri herë gjatë ditës duhet të jetë 100 ml.
 • Mix 5 lugë leh copëtuar e shelg, buckthorn dhe lisi, atëherë në vlerë prej dy lugë derdh një litër ujë të vluar, të mbajtur në ngrohjes për shtatë minuta, le të qëndrojë dhe tendosje. Lejo supë të nevojshme për tbsp tri herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe giardiasis artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur shfaqjen e kruarje anale ^

Gjatë trajtimit të kruhet anale është e nevojshme për të vëzhguar një dietë pakët që përjashton yndyrore, erëza, tymosur, ushqime të kripura dhe të ëmbla, alkool, kafe, agrume, ushqyes supë dhe vezë.

Është e këshillueshme dietë dietë në trajtimin e pruritit bërë këto ushqime - mish pa dhjamë, perime, fruta, qumësht dhe prodhime qumështi, drithëra, pelte, lëng dhe pije frutash.

Për lëvizjet e rregullt të zorrëve është më e mirë për të zgjedhur produktet natyrore dhe nuk do të marrë laxatives. Për këtë ju mund të përdorni popuskayut herbs, pije qumësht dhe të respektojë ditë agjërimi.

Për parandalimin e kruhet anale është e rekomanduar që të respektojnë udhëzimet e mëposhtme:

 • Rregullisht respektojë higjienës personale zonë anal;
 • A nuk veshin sintetike, dhe të ngushtë-montim të brendshme;
 • Përdorimi i ujit për procedurat e higjienës xhel apo sapun të destinuara për vendet intime;
 • Çdo ditë, të shikojnë karrige (të shmangur kapsllëk zgjatur);
 • Përdorni letër higjienike pa ngjyra dhe flavorings;
 • Rekurs kohë për trajtimin e hemorroide dhe sëmundjeve të tjera që provokojnë ndjesi kruarje.