Mjetet juridike popullore Dentare


Mjetet juridike popullore: brendshme dentare trajtim.

Dhimbje dhëmbi - kjo gjendje rraskapitëse, i cili është i njohur për pothuajse të gjithë.

Në trajtimin e saj është ngjarja kryesore në zyrën e dhëmbëve, por nëse nuk ka mundësi të tillë (p.sh. gjatë fundjavës), vjen në mjekësinë popullore ndihma.

Dhimbje dhëmbi: shkaqet, simptomat, llojet ^


Një proces shumë dhimbje, paralajmëruar për praninë e inflamacionit ne kavitetin oral - dhëmbi.

Shkaqet e dhimbje dhëmbi janë:

 • Në mënyrë jo të mbyllur apo të dëmtuar mekanikisht dhëmb;
 • Dëmtimit të dhëmbëve ose të çara në dhëmbë;
 • Mishrat abscesi, periodontitis, pulpitis.

Në varësi të asaj që u quajt një dhimbje dhëmbi, ajo është e karakterizuar nga manifestime të ndryshme - rrit ndjeshmërinë ndaj ushqimeve të nxehtë dhe të ftohtë, edemë, ose ënjtje e mishrat, qelbëzim dhe të tjerët. Megjithatë, simptomë i saj kryesor është dhimbje të forta gjatë të hahet, natën ose ditën, kur presion në dhëmb, etj

Natyra e manifestimit të një dhimbje dhëmbi shtetërore sëmundje ndahen në akute, të vazhdueshme, intensive, dhemb, të ngrirë dhe prystupoobraznuyu.

Folk trajtim dhimbje dhëmbi për qëllim përmirësimin e përkohshëm, të parandaluar inflamacion të mëtejshme, lehtësimin e dhimbjeve dhe ënjtje. Antimicrobial, qetësues dhe efekt analgjezik me mjete të tilla popullore për një dhimbje dhëmbi:

 • Propolisi, sode dhe kripë;
 • Etilik (për infuzion), alkooli kamfor;
 • Bredhi, karafil, vaj karamele mente,
 • Bimeve medicinale - urtë, kamomil, rrënjë ëmbël flamuri, lisi leh, gjethe delli, gështenjë kali dhe të tjerët;
 • Valerian farmaci tretësirë ​​ose Calendula.

Trajtimi i vendas dhimbje dhëmbi përbëhet nga aplikuar dy teknika themelore - shpëlarje procedurë me ndihmën e concoctions bimor ose zgjidhje alkaline dhe vendosjen kompresa.

Megjithatë, para se të aplikoni trajtimin e mjeteve juridike dhimbje dhëmbi në shtëpi, ju duhet të tërësisht të pastër zonën e mishrat e dhëmbëve me furçë dhe pastë dhëmbësh, dhe vetëm pastaj do të vazhdojë për trajtimet.

Trajtim dentar në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi Folk dentar: receta shtëpi.

Trajtimi i dhimbjeve akute të dhëmbëve

 • Fletëpalosjet drogës sanëz përtyp, pastaj të vënë në dhëmb dhemb.
 • Njomet një copë qeth tretësirë ​​alkoolit e Calendula, pastaj bashkëngjitni për dhëmbin e pacientit për disa minuta.

Trajtimi bezdisur dhimbje dhëmbi

 • Njomet një leshi pambuku vaj bredh dhe bashkëngjitni të dhëmbit për 20 minuta. Një çift i orëve të përsëritni procedurën përsëri.
 • Fresh buds zezë plepit shtrirje, vë ato në një fashë, apo të aplikoni për një orë e gjysmë në dhëmb.

Trajtimi ngrirë dhimbje dhëmbi

 • Thith kamfor shtupë alkool dhe zbatohen në zonën e gurgullimë dhëmbit. Për këto qëllime, ju mund të përdorni tretësirë ​​alkoolit prej Valerian drogës.
 • Aspen leh (15 oz.) Hidh ujë (250 ml), vihet në zjarr të vluar, vlim për 7 minuta, pastaj le të ftohtë. Zierje të ngrohtë e Aspen duhet shpëlaj gojën disa herë në ditë.

Trajtimi i cysts dentare

 • Përgatitja e mëposhtme grumbullimin - kamomil, Calendula, yarrow, eukalipt dhe urtë.
 • Tre lugë vendosur në filxhan mbledhjes, i hedh ujë të vluar për dy orë, pastaj mori infuzion mjekësore për shpëlarje gojën tuaj çdo orë.

Trajtimi i dhëmbëve pulpitis

 • ½ lugë sode buke përzier me 15 pika të peroksid hidrogjeni farmaci dhe 5 pika lëng të freskët limoni. Kjo përzierje duhet të jetë leshi pambuku i lagur dhe butësisht fshij dhëmbët pacientëve zonë.
 • Tre lugë bimor (eukalipt, një palë vathë verr, nenexhik, buds thupër) birrë për një orë në një termos 0.5 litra ujë të vluar, pastaj pije marrë dhëmbët Ekstrakt çdo 1,5 orë për 3-5 minuta.

Trajtimi i granulomat dentare

 • Hidh një gjysmë litër vodka në tre lugë kamomil freskët, Calendula dhe i urtë, atëherë qëndroj pesë ditë në një vend të errët.
 • Para se shpëlarje të marrë një pjesë të tinctures medicinale që rezultojnë dhe holluar me ujë të zier në një raport prej 1: 1.

Trajtimi baring dhëmbët

 • Barishte freskët Wort Shën Gjonit - 4 tbsp, derdh 300 ml ujë dhe të vënë në një vend të errët për një javë. Në ½ gotë me ujë për të holluar 40 pika tretësirë ​​të marra dhe shpëlarje gojën e saj disa herë në ditë.
 • Njomet një leshi pambuku vaj buckthorn detit, pastaj vendin baring dhëmbët.

Trajtimi lëviz (merren këmbët) dhëmbët

 • Në një gotë me ujë për të holluar tbsp kripa e detit, pastaj pije gojën me zgjidhje të ngrohtë.
 • Kur lëviz e dhëmbëve ka një efekt të mirë shpëlarje zierje e fortë e kamomil ose lisi leh.

Trajtimi i rrënjëve dhëmbit

 • Merrni mbi lugë gjelle Acorus me sherebelës, ata vënë në një gotë, i hedh ujë të valë dhe mbush për një orë.
 • Infuzion të ngrohtë duhet shpëlarje gojën tuaj, pastaj njomet leshi pambuku në të njëjtën infuzion, dhe bashkëngjitni të dhëmbit në gjysmë ore.

Trajtimi i smalt dhëmbit

 • Burr (5 oz.) Boil 300 ml ujë, le të qëndrojë, pastaj thahet dhe pije të dhënat gojë supë një ditë 2-3 herë.
 • Në një gotë me ujë të ngrohtë për të holluar 10 pika tretësirë ​​propolisnoy dhe shpëlarje gojën e saj.

Trajtimi urtësi dhëmb

 • Me disa llamba të vogla hequr lëvore dhe derdh 500 ml ujë të vluar për një orë. Ekstrakt përgatitur qepë të thirrni në gojën tuaj dhe të mbajë për 20 minuta.
 • Në litër ujë të zier të ftohtë, shtoni lugë gjelle kripë, 100 gram. amoniak 10% dhe 10 oz. kamfor alkoolit. Pas plotë përzierjen kjo zgjidhje duhet të lagur leshi pambuku dhe të bashkangjisë në urtësi dhëmb zonën shpërthim për 15 minuta.

Mbushjet dentare Natyrore mjetet juridike popullore

Përgatitja dy infusions:

 • Mbi gjysmë litër vodka për të vënë 100 gram. Rrënjët e flamurit ëmbël (pluhur) dhe të lënë për 15 ditë;
 • Mbi gjysmë litër vodka vend më 20 dhjetor. Propolisi dhe këmbëngulin të njëjtin numër ditësh.
 • Pas tinktura janë të gatshëm, ata duhet të jenë të përziera në 3 tbsp dhe shpëlarje gojën tuaj.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore periodontitis.

Parandalimi dhe këshilla se si për të parandaluar dhimbje dhëmbi ^

Parandalimin e sëmundjeve të ndryshme të dhëmbëve kombinon disa rregulla të rëndësishme:

 • Futje të mjaftueshme të ushqimit me fosfor, kalcium, vitamina C, A dhe D;
 • Rregullisht (dy herë në ditë) dhe pastrim dhëmbët dhe mishrat e saktë higjienike;
 • Duke vizituar dentisti për inspektim rutinë çdo 6 muaj;
 • Përdorimi i zgjidhjeve antimicrobial dhe freskuese shpëlarje e gojës.