Trajtimi i mjeteve juridike popullore kapsllëk


Trajtimi në shtëpi i kapsllëk: mjetet juridike popullore dhe receta

Përkeqësuar faktorët e mjedisit të produkteve më të ulët të cilësisë, mënyrë jetese aktive, stresi rregullt dhe humbjen e lidhjes me mjedisin natyror çon në faktin se gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga çrregullime në gastro - traktin e zorrëve dhe kapsllëk kronik.

Çfarë është kapsllëk: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Kapsllëk është proces i vështirë i zbrazjes zorrë e ushqimeve të përpunuara. Kjo ndodh në të dy fëmijët dhe të rriturit në rrezik të të moshuarit.

Norm lëvizje zorrë është konsideruar nga një karrige disa herë në ditë për 2 - 4 herë në javë, duke marrë në konsideratë rehati njeriut. Për të trajtuar me sukses metoda kapsllëk tradicionale duke pasur parasysh natyrën e shumë recetave shëruese natyrore.

Kapsllëk ndarë në atonycheskye dhe spastik. Kapsllëk i ngathët për shkak të arsyeve të mëposhtme:

 • ristrukturimi i zorrës së trashë për shkak të anomalive gjenetike;
 • efektet e sëmundjes, lëndimit mekanike të lidhura me sistemin e tretjes dhe organe të tjera, jo të lidhura drejtpërdrejt me këtë fenomen (p.sh., lëndimet kokë);
 • zhvillimi i sëmundjeve që komplikojë proceset natyrore të jashtëqitjes. Kjo ulcerat, tumoret hemorroide, të gjitha llojet e çara ose prishet.

Konstipacioni spastik ndodh në rastet e mëposhtme:

 • stresi dhe ndryshimet në sistemin endokrin;
 • shkelja e strukturës së tretjes. Kjo mund të jetë për shkak të ndryshimeve të lidhura me moshën, shtatzënisë, mungesa e lëvizjes fizike apo, anasjelltas, te trupezuar me mbeshtjelljen e tepruar;
 • marrjen e një numër të ilaçeve;
 • zvogëlimin e numrit të ushqimeve bimore dhe ujit për shkak të dietë apo mënyrë jetese.

Rreziku i kapsllëk është si vijon:

 • Një lëvizje të rralla zorrë shpesh shoqërohet me fryrje, bloating, dhe peshën e parehati të barkut.
 • Lirimin parregullt i mbetjeve ushqimore mund të çojë në një gjendje të dysbiosis.
 • Toksina helmimit të gjithë trupin, duke shkaktuar marramendje, depresion.
 • Kapsllëk kronik mund të shkaktojnë zhvillimin e hemorroide dhe kancerit të zorrës së trashë.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore kapsllëk, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk e kapsllëk, mjetet juridike në shtëpi, receta

Për të kapërcyer me sukses problemin e kapsllëk, ka një sërë aktivitetesh. Kjo respektimin e rekomandimeve të mjekësisë zyrtare, rregullimin e dietë, aktivitet fizik dhe një burim i mjeteve të pafundme natyrore.

Trajtimi i kapsllëk në të rriturit

 • Shëndetin e shkëlqyer dhe të sigurojë të rregullt mëngjes git puna drithëra me krunde thekre. Qumësht të nxehtë pour 100 gram krunde dhe të lënë për 20 minuta, fort kapak të mbyllur.
 • Piper bullgare apo domate, prerë në gjysmë, dip në vaj dhe hani para shtrat. Vaj soothes lëkurës përflakur, dhe perime të pasura me vitaminë rregulluar saktë zorrët.

Kapsllëk në të moshuarit: Trajtimi

 • Në moshën e vjetër do të ndihmojë në eliminimin e shpeshta lëng fryrje lakër turshi.
 • Butësisht pastruar trupin sallatë me panxhar i pjekur, arra dhe kumbulla të thara.

Trajtimi i kapsllëk gjatë shtatzënisë

Fryrje dhe probleme të tretjes shpesh shoqëron shtatzëninë për shkak të zvogëluar tonin e muskujve të zorrëve.

 • Nëna shtatzënë nga kapsllëk ndihmë zierje e kumbulla të thara dhe kajsi të thata.
 • Gjithashtu eliminon vanitet dhe dysbiosis bollgur zapareni (2 tbsp. Luget në 100 ml ujë) me shtimin e vaj liri (lugë 1 lugë çaji) dhe mjaltë (1 tbsp. Lugë).

 Trajtimi i kapsllëk në fëmijët

Shumica e fëmijëve si produkte të ëmbël dhe jo veçanërisht të dobishme dhe drithëra, fruta dhe perime që kontribuojnë në kryerjen si duhet ne rend të dytë.

Për të ndihmuar fëmijën tuaj të shmangur problemet me zorrët, kolit dhe kapsllëk, ju duhet rregullisht të marrë në një stomak bosh një gotë kefir ose kos.

Pak dhëmb i ëmbël do të vlerësojmë dhe ëmbëlsirë me kajsi të thata, rrush dhe kumbulla të thara:

 • Komponentët në një mulli mishit të bluaj dhe trajtojnë fëmijën pas çdo vakt, një lugë çaji.

 Trajtimi i kapsllëk në foshnjat

Shkaqet e vonesës stol në foshnjat mund të bëhet zhvillimi jonormal i sistemit të tretjes, dietë paekuilibruar (nënat dietë ose përzierjet e varfër artificiale), çrregullime hormonale dhe sëmundjet e sistemit nervor.

 • Nga ditët e para të fëmijës mund të jepet çaj me kopër.
 • Fillimi i vogël me një lugë çaji, dhe fëmija rritet rritur dozën.

Në rast të një shteti të sëmundjeve për shkak të kapsllëk (ankohem, bloating, jo më shumë se një zorrë sporozhnyavsya ditë) nënkupton qirinj përdorur patate:

 • Vlim një patate të formuar prej saj një të vogël (2-3 cm) qiri kon, kujdes lyej naftës.

 Kapsllëk kronik: Trajtimi

 • Të pasura me fibra applesauce, grimcuar krunde thekër dhe kumbulla të thara të përdorin gjatë gjithë ditës me ujë të bollshëm.
 • Çdo ditë, hani karrota të ziera me një sasi të vogël salcë kosi.

 Kapsllëk spastik: Trajtimi

 • Shkëlqyer rritur stresi zbutës dush me vajra esenciale - dëllinjë, bergamot, i urtë.
 • Procedurat e tilla janë edhe të zbutur sistemin nervor si një nga manifestimet e faktorëve psikologjikë spasiticheskih kapsllëk.

Kapsllëk i ngathët, trajtim

 • Daily kalojë një distancë minimale prej 2 kilometra. Kjo do të përmirësojë ton muskujve, duke përfshirë edhe organet e brendshme.
 • Complete enemas naftës sigurisht dhe për të rritur përdorimin e kastravec, një sasi të madhe të ujit të cilat lehtësojnë punën e traktit gastrointestinal.

Trajtimi i kapsllëk me hemorroide

 • Para se vakt të pini një gotë me ujë me lëng e aloe (2 teaspoons) do të ndihmojë të përshpejtojë shërimin e çara.
 • Hemorroide trajtim më efektive e naftës kapsllëk pluhur: 1 tbsp. lugë në një stomak bosh forcojë peristaltikės dhe oleik, acid linoleik dhe pluhur razmyahchat ushqimeve të mbetura.

Trajtimi i kapsllëk drogës

 • Në rast të ilaçeve kapsllëk duhet të ndalojë marrjen e ilaçeve, duke folur me mjekun tuaj në lidhje me terapi zëvendësuese për të sunduar nga problemet e tretjes.
 • Për të pastruar trupin çdo ditë për të pirë 2 litra. ujë mineral ende.
 • Në të njëjtën sasi të përdorni rrush supë.

Trajtimi i gjendjes akute kapsllëk

Këto fonde janë përdorur vetëm në rast të dhimbjes dhe nuk janë gjithëpërfshirëse. Me konsum të vazhdueshëm mund të shkaktojë dobësimin e indeve të muskujve të zorrëve dhe të çojë në kapsllëk kronik.

Provuar efektivitetin e saj në trajtimin e kapsllëk të tilla si natyra si lë Senna, rrënjët dhe rrjedh e raven, panxhar, fruta buckthorn laksativ (buckthorn). Ata janë komponentet kryesore të decoctions dhe infuzione, një kohë e përdorur për të marrë rezultatin e dëshiruar.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore gurëve të tëmthit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur kapsllëk kronik ^

Si shëndetësor dhe konsumi i ushqimit është një fakt i njohur, si asimilimin e ushqyesve thelbësore, minerale dhe vitamina të sigurojë energjinë e nevojshme për jetën:

 • Është e nevojshme për të pasuruar dietën tuaj me drithëra, fruta dhe perime që përmbajnë sasi të lartë të fibrave;
 • Yndyrë përdoret në formën e vajrave vegjetale - ullirit, lirit, susam;
 • Mishi dhe peshku nuk duhet të tejkalojë 20% të dietën e përditshme;
 • Përjashtojë Menu Soft pije, condiments, salcat, produktet që përmbajnë ngjyra dhe enhancers shije;
 • Hani vetëm ushqim natyral të shëndetshme - përbërësit e natyrshme të ketë contraindications dhe promovojë harmonizimin ndjesi fizike dhe emocionale;
 • Gjithmonë përdorni një sasi të madhe të ujit të pastër (të paktën 2 litra në ditë).

Mos harroni ushtrimin dëgjueshëm: terapi ushtrim për kapsllëk përfshin një sërë ushtrimesh për të forcuar shtypin dhe për të rritur elasticitetin e muskujve. Mirë për të bërë çdo gjë që sporti, madje edhe ecje intensive rregullt të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e kapsllëk.