Mjetet juridike popullore Trajtimi i difterisë në fëmijët dhe të rriturit


Trajtimi në shtëpi i difterisë: mjetet juridike popullore

Përkundër faktit se difterisë është konsideruar të jetë kryesisht sëmundje për fëmijë, shumë shpesh ka raste të sëmundjes në të rriturit.

Deri më sot, kjo sëmundje mund të shërohet me sukses duke përdorur të dy ilaçe dhe receta popullore.

Çfarë është Difteria: simptomat, Periudha e inkubacionit ^


Difteria eshte nje semundje infektuese akute karakterizuar nga lezione te fytit, faring laring dhe dehjes rëndë. Ajo që është formë e sëmundjes në të cilën prekur nasopharynx është më e vështirë.

Agjent shkaktar i difterisë - bacileve difterisë, i cili është shumë rezistent ndaj faktorëve të jashtëm, që vazhdon të ekzistojë kur të thata dhe të ftohtë. Kur prekje, bakter prodhon një toksina që ndikon në nervor, kardiovaskulare sistemit, veshkat dhe mëlçinë.

Burimi i sëmundjes mund të jetë si një njeri të sëmurë, dhe një bakteret zgarë. Sëmundja transmetohet kryesisht nga pikat ajrore. Përveç kësaj, ju mund të infektohen përmes kontaktit me objekte të kontaminuara ose të hahet ushqim të kontaminuar.

Njerëzit janë shumë të ndjeshëm ndaj difterisë. Imuniteti antitoksik të difteria shkopinj të bëra pas sëmundjes ose pas vaksinimit.

Difteria: simptomat te fëmijët

 • Në fillim të sëmundjes fëmija ankohet për gjendje e sëmurë, të qenët i përgjumur dhe dhimbje të fytit.
 • Rritja temperaturën e trupit, dhimbje koke të shqetësuar dhe të vjella, nyjet limfatike zgjeruar.
 • Filmi Difteria mund të përhapet gradualisht në të gjithë mukozën e gojës, dendur dhe të bëhet shumë e vështirë për të hequr.
 • Fyt dhe mucous bymehet aq shumë sa që mund të shkaktojë asfiksisë.

Simptomet e difterisë në të rriturit

Shenjat e sëmundjes në të rriturit nuk janë shumë të ndryshme nga simptoma në fëmijët dhe formë të varur e sëmundjes:

 • Orofaringut difteria. Në këtë formë e sëmundjes në pacientët kanë një dhimbje koke dhe nuk ka oreks. Lëkura bëhet e zbehtë, impuls të shpeshta, filloi ënjtje e bajamet dhe shije. Bajamet janë të mbuluara me një film të lehta, është e vështirë për të hequr. Pas disa ditësh ajo mund të hiqet me lehtësi.
 • Laring difteria, trake, bronke. Ajo karakterizohet nga sulme të kollitjes rënda, ndryshimet në zë, vështirësi të frymëmarrjes. Pas kësaj impuls dobësuar, bie tensioni i gjakut, konfiskimet fillojnë. Trajtim vonë mund të rezultojë me vdekjen e pacientit.
 • Hundë difteria. Kursi i kësaj forme të sëmundjes është e vogël dehje. Mukoza fryrë nazale, duket shkarkimin purulent.
 • Sytë difterisë. Conjunctiva përflakur, rrit temperaturën e trupit. Qepallat kanë filluar të rritet me sytë lëshuar ujth dhe plehut organik.

Difteria lëkurës, veshët, organet gjenitale. Kjo formë e sëmundjes është i rrallë dhe i karakterizuar nga filmi difterisë në zonën e prekur, nënshkruar nyjet limfatike.

Kjo sëmundje e rrezikshme, në radhë të parë shfaqja e komplikime të rënda. Midis tyre:

 • ndërprerja e sistemit nervor;
 • strabismus;
 • Përkeqësimi i koordinimit;
 • rhinophonia zë dhe lëvizshmëri çrregullime;
 • Shkatërrimi i muskulit të zemrës;
 • lodh.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore difteria, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk i difterisë: receta shtëpi

Trajtimi i difterisë tek fëmijët

Trajtimi i kësaj sëmundjeje në asnjë rast nuk duhet të jetë në shtëpi për shkak të rrezikut të vdekjes. Receta tradicionale mund të përdoret vetëm si një shtesë kompetent për mjekim. Tiny nevojshme për të siguruar lëngjeve të pijshëm, ushqimeve të lëngshme dhe pjesa tjetër shtrat.

Përveç kësaj, inhalimi me avull e rekomanduar për të ndihmuar të heqin qafe e filmit. Ju gjithashtu duhet të lyej pasme të fytit të freskëta lëng boronicë ose eukalipt tretësirë, blerë në një farmaci. Të gjitha aktivitetet që lidhen me trajtimin e fëmijës kundër difterisë, duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Trajtimi i difterisë në të rriturit

Një plotësues i shkëlqyer për sëmundje terapi konvencionale është zierje bimor:

 • Ju duhet të përzierje nënën dhe njerka, leh shelg, rigon në përmasa 2: 2: 1.
 • Lugë përzierje bimor rekomanduar për të derdh ujë të valë (2 gota) dhe të lënë për gjysmë ore.
 • Përzierje duhet të thahet, të pini një gjysmë gotë tri herë në ditë.

Trajtimi i difterisë e laring

Për të lehtësuar ndjenjat e dhimbshme në laring duhet gargarë shpesh me solucion fiziologjik:

 • Për ta bërë këtë, ju duhet të shtoni 2 lugë kripë në një litër ujë të ngrohtë.

Kryerja shpëlarje mund të përdorni një zierje e rrepkë rrënjë:

 • Lugë gjelle rrepkë copëtuar brewed litër ujë të zier për një orë dhe të filtruar.
 • Në të lëngshme duhet të shtohet një lugë uthull dhe mjaltë.
 • Për të kryer procedurën e 3 - 4 herë në ditë.

Trajtimi i fyt difterisë

Për të trajtuar formën më të zakonshme të difterisë është shërimi i dobishëm meposhtme infuzion.

 • Ajo duhet të derdh një gotë me ujë të vluar copëtuar herbs Blackheads normale (1 tbsp) mbush 1 ore dhe kullimin.
 • Supë duhet të qetësoheni.
 • Për të kryer procedurën e gargarë të paktën shtatë herë në ditë.

Trajtimi i fyt difterisë

Infuzion i duckweed pak simptoma të ndihmuar në lehtësimin e sëmundjes dhe për të lehtësuar gjendjen e pacientit.

 • Ju duhet të pres duckweed për të marrë një lugë gjelle e lëndëve të para, pastaj derdh një gotë alkool.
 • Mbush javë.
 • Për të rritur imunitetin dhe për të reduktuar nevojën për ngrohje për të marrë një mjekim lugë gjelle tri herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i difterisë hundë

Përgatitja pika shëndetshëm hundë mund të jetë rrepkë.

 • Rrënjë duhet të pastër brenda, pour atë në vaj perimesh dhe të sjellë një çiban, duke përdorur një lugë slotted.
 • Rezulton ilaç ftohtë dhe të hyjë në një top pambuku pika në secilën vrimë hunde 2-3 herë në ditë.

Trajtimi i syrit difterisë

Nëse sytë tuaj nuk kanë qenë nxitëse apo pimples, përdorni kompresa të kripur dhe fërkim.

 • Një lugë çaji kripë duhet të derdh një gotë me ujë të ngrohtë dhe të bëjë fasha në sytë ose qepallat fshij mëngjes dhe në mbrëmje.

Trajtimi i mjaltit difterisë

Mjalti është një mënyrë efektive për të luftuar një sëmundje të rrezikshme.

 • Rrënjë bedrenets-saxifrage (3 tbsp) thatë duhet të bluaj në një pluhur dhe përzierje me mjaltë (3 lugë). Është e dëshirueshme që mjalti ishte i trashë.
 • Me një përzierje nevojë për të bërë topa vogla me një diametër prej 4-5 mm.
 • Bizele Hani një çdo katër orë.

Trajtimi i difterisë limon

Lemon - një produkt i madh që do të ndihmojë të hequr qafe të sëmundjes.

 • Për të përgatitur ilaç që ju duhet për të marrë pesë lugë lëng nga gjethet e helmarinë dhe pesë lugë lëng limoni.
 • Lëngjet duhet të shtoni 0,5 litra ujë të valë.
 • Medicines përdorur për gargling çdo 2 orë.

Trajtimi i bimëve difteria

 • Ne duhet të përgatisë mbledhjen bimor me rrënjë rodhe (20 g), bagëti, rigon, raspberries thata dhe ngjyra gëlqere (15 g), lule elderberry dhe rrënjët aguliçe (10 g).
 • Të gjithë përbërësit janë të përziera.
 • Merrni dy lugë mbledhjes, që të krijoj dy gota ujë të vluar, të lënë për 10-15 minuta, kullimin.
 • Pini tri herë në ditë, pas ngrënies.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe meningjit artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të mbrojtur kundër difterisë ^

 • Masa kryesore parandaluese që ndihmon në parandalimin e difterisë infeksionit - vaksinimit. Vaksinimi është bërë në të njëjtën kohë kundër zhvillimit të tetanozit, kollës së mirë dhe difterisë.
 • Paralajmërojnë dhe për të parandaluar epidemitë mund në kohë diagnoza e pacientëve dhe izolimin e tyre. Për këtë arsye, institucionet arsimore dhe e biznesit duhet të jetë komente vjetore.
 • Njerëzit që vuajnë nga angina kronik, pezmatimi i bajamet, duhet të jetë nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të një specialisti, pasi ato janë më të prirur për të difterisë infeksionit.