Mjetet juridike popullore trajtimit Gum


Trajtimi në familje hirit: receta popullore.

Neglizhimi goja shpesh çon në këto pasoja mjaft të pakëndshme dhe të dhimbshme si sëmundje të mishit të dhëmbëve.

Në këtë rast është e nevojshme për të filluar trajtimin menjëherë, mundësisht duke përdorur mjetet juridike të provuar dhe në dispozicion popullore, efektiviteti i të cilit ka qenë i njohur për shumë vite.

Sëmundje çamçakëz: shkaqet, simptomat, llojet ^


Sëmundje Gum - një ind çamçakëz humbje dhe kockave përreth dhëmbit.

Simptomet kryesore të kësaj sëmundjeje janë skuqje, ënjtje ose ënjtje e mishrat, gjakderdhje të tyre, dhimbje dhe fryma e keqe.

Shkaqet e sëmundjes çamçakëz përfshijnë:

 • Higjienës orale pamjaftueshme ose e parregullt;
 • Mungesa e elementeve gjurmë dhe vitamina;
 • Dëmtimi mekanik në gojë;
 • Gurit;
 • Ndryshimet hormonale.

Sëmundje Gum për të klasifikuar këto lloje - periodontitis, inflamacion çamçakëz (malcim nullesh), gjakderdhje, recesionin ose mosveprim, kist dhe fistula.

Trajtimi Folk ofron një listë të mjeteve juridike popullore në shtëpi, bimeve dhe ekstrakte të përdorura si aplikacione, tinktura, fasha, decoctions, banjot dhe rinses gojë. Vetitë shëruese të ketë në vijim trajtim antiseptik, anti-inflamator dhe analgjezik të mjeteve juridike popullore çamçakëz:

 • Bimeve medicinale - Calendula, leh lisi, trumzë, kamomil, buds thupër, i urtë, Wort, tufë Shën Gjonit dhe të tjerët;
 • Propolisi, mjaltë, mumje, kripa e detit apo ushqim;
 • Bimëve në vazo - aloe, mustaqe artë, Kalanchoe;
 • Lëng boronicë, hirit të kuqe mal.
 • Tar Birch;
 • Oil - pemë çaji, buckthorn, qimnon.

Trajtimi Gum në fëmijët

Nëse sëmundja çamçakëz në fëmijëri mundësisht kontaktoni klinikë dentare për procedurat e nevojshme dhe këshilla në lidhje me trajtimin. Terapi bazë në këtë rast konsiston në trajtimin lokal të barnave farmaceutike që synojnë efekt antibacterial, anti-inflamator dhe analgjezik.

Trajtimi i mjeteve juridike sëmundjes çamçakëz në shtëpi po aq efektive dhe ndihmon fillestar të shpejt të hequr inflamacion. Për këtë qëllim, më të përdorura TEAS bimor (leh lisi, kamomil, etj). Për shpëlarje gojën.

Trajtimi Gum në shtatzëni

Gjatë shtatzënisë trupi i gruas i nënshtrohet një shkelje të metabolizmit të kalciumit, ul imunitetin dhe fenomene të tjera të pakëndshme. Ndryshimet hormonale mund të ndikojnë në inde çamçakëz në grua shtatzënë, duke shkaktuar sëmundje të ndryshme.

Nëse vëreni shenjat e para të inflamacionit duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek - dentist për trajtimin e duhur.

Ndihmë e shkëlqyer shtesë, ndërsa në gjendje të ofrojë trajtim në shtëpi e çamçakëz që ndihmon për të në mënyrë të sigurtë dhe në mënyrë efektive të parandaluar sëmundje rishtar.

Trajtimi Gum në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi Folk Gum: receta shtëpi.

Ajo dhemb mishrat: trajtim

 • 4 tbsp Kamomil vendosen në një gotë, e plotësoni atë me ujë të vluar, të lënë për një orë. Rezultuar infuzion për shpëlarje gojën tuaj çdo 2 orë.
 • E Kalanchoe shtrydh lëng dhe fshij zhurmë e tij të madhe në mëngjes dhe në mbrëmje. Gjithashtu, gjatë ditës duhet të jetë leshi pambuku të lagur në lëng e Kastrati dhe bashkangjitni në zonat e prekura për disa minuta.

Trajtimi i mishrat e gjakderdhje

 • 3 Dhjetor. mumje drogës (jo tableta) holluar në 100 ml ujë të ngrohtë zier, atëherë zgjidhja që rezulton duhet shpëlarje gojën dy herë në ditë (në mëngjes, gjumit).
 • Kursi i trajtimit - 2-3 javë.

Trajtimi i sëmundjes çamçakëz

 • Një fletë e madhe e larë Aloe Vera, pres, e vënë në një tas, derdh ujë të valë dhe shtoni një lugë ëmbëlsirë e kripë deti.
 • Përzierje duhet të insistojë për disa orë, pastaj thahet dhe pije gojën dy herë në ditë.

Trajtimi gyp në mishrat

 • Gyp trajtohet me sukses me procedurat e mëposhtme shpëlarje zierje:
 • Mix një pjesë të Wort Shën Gjonit, lisi leh, Yarrow, derdh atyre një litër ujë të vluar 5 lugë në vëllim, pastaj të lënë për dy orë;
 • Në një gotë me ujë, shtoni ½ lugë sode, 1/3 lugë kripë dhe filxhan ½ e urtë infuzion.

Trajtimi i recesionit çamçakëz

 • Eukalipt vajra esenciale holluar në ujë (5 pika per filxhan) dhe shpëlarje gojën disa herë në ditë.
 • Marlechku lagësht në buckthorn detit, të bashkangjisë në zonën e prekur për 15 minuta.

Trajtimi mosveprim çamçakëz

 • Me rodhe shtrydh lëng, holluar me ujë (1/5) dhe shpëlarje gojën tri herë gjatë ditës.
 • Letër Aloe Vera larë, prerë në gjati, hiqni buzë, dhe pastaj të bashkëngjitni mishrat.

Trajtimi i cysts në mishrat

 • Vajra esenciale e bajame dhe karamele mente holluar në ujë të ngrohtë (5 pika per filxhan), atëherë zgjidhja rezulton shpëlarje gojën tuaj për 2 minuta.
 • Vaj susam me një lugë çaji të vënë në gojën tuaj dhe të mbajë për disa minuta.

Mishrat larg nga dhëmbët, trajtimin

 • 40 oz. Propolisi pres, shtoni 100 ml të alkoolit të pastër mjekësore dhe të lënë për 10 ditë.
 • Alkooli tretësirë ​​e holluar litër propolisnuyu ujë, pastaj e përdorin atë si një pije dhe aplikimet.

Trajtimi i mishrat pas nxjerrjes së dhëmbit

 • Mix dy lugë me tre lugë trumzë lisi leh, pastaj të vënë ato në një tigan, hedh një litër ujë, vlim për 15 minuta dhe le të qëndrojë.
 • Pas supë gatim ajo duhet të filtruar dhe të përdoret si një shpëlarje të rregullt në tri ditët e para pas nxjerrjes së dhëmbit.

Trajtimi çamçakëz me peroksid hidrogjeni

 • Hydroperyta tabletë shpërndarë në 100 ml ujë të ngrohtë dhe zgjidhjen që rezulton për shpëlarje gojën katër herë në ditë.
 • Njomet një pambuk 3% peroksid hidrogjeni, pastaj fshihen zonat e saj përflakur.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin mjete popullit stomatologji.

Parandalimi dhe këshilla se si për të parandaluar sëmundje çamçakëz ^

Për të siguruar shëndetin e mishrat dhe për të shmangur sëmundjet e mundshme, duhet në mënyrë strikte të respektojë këto masa parandaluese:

 • Kujdes kompetent me gojë - larja dy herë në ditë, flossing, shpëlarje dhe dezinfektimin zgjidhje antibacterial smearing ointments gojë medicinale si një parandalim shtesë;
 • Limit alkoolit dhe nikotinës;
 • Pranimi i vitaminave dhe mineraleve;
 • Heqjen në kohë të gurit.