Mjete Dermatitis Trajtimi popullore


Trajtimi i dermatit: receta popullore.

Pezmatim i lëkurës është një sëmundje e zakonshme të lëkurës që sjell pronari i saj shumë shqetësim.

Prandaj, është e preferueshme që të ketë masa kurative janë të nevojshme teknikat dhe mjetet e përdorura si mjekësi tradicionale dhe popullore.

Çfarë është pezmatim: shkaqet dhe simptomat ^


Pezmatim i lëkurës - një sëmundje e lëkurës inflamatore të cilat shoqërojnë shfaqjen e faktorëve të jashtëm apo të brendshëm:

 • Kushtet e këqija të motit;
 • Morth, djegiet, dritë ultravjollcë;
 • Detergjenteve ose kozmetike;
 • Tendosje nervor;
 • Një reaksion alergjik ndaj polenit, pluhurit, pickimin e insekteve, bimëve, dhe acidet e tjera.

Në dermatit karakterizohet nga shprehja e simptomave të mëposhtme:

 • Skuqjen e lëkurës në formën e papules, pika të kuqe, spote, pustules, peshore apo erytem otshelushyvayuscheho;
 • Ënjtje dhe skuqje në zonën e përflakur të lëkurës;
 • Kruajtje të rënda, djegie.

Varësisht nga shkaqet, serioziteti apo lezione, sëmundja është e ndarë në atopic, alergjik, pëlhurë me lajle, me gojë, seborrheic, kontakti dhe toksydermiya.

Folk trajtim dermatitis është drejtuar në efekteve anti-inflamator, kunder kruarjeve, dezinfektues, zbutës dhe shërimin në lëkurë prekur. Përdorimi më efikas në vijim mjete popullore popullore për të trajtuar pezmatim i lëkurës:

 • Vegjetale dhe vajra esenciale - bredhi, u rrit, rozmarinë, buckthorn detit, Wort Shën Gjonit, pemë çaji;
 • Bimët mjekësore - violet, leh lisi, kamomil, tufë, buds thupër, Burnet, gjethe delli, etj
 • Propolisi, mjaltë;
 • Lëngjet e bimëve - Kalanchoe, aloe;
 • Kokrra të kuqe, perime, lëngje frutash.

Faqja trajtim dermatit sukses kompleton terapi të drogës përdorur banja, broths, aplikacione, tinktura, kremra, fasha dhe vaj natyrore shtëpi.

Trajtimi i dermatit në të rriturit

Si rezultat i kësaj, kontakti aktive me mjedisin, të rriturit në mënyrë të konsiderueshme të zgjeruar gamën e alergeneve që shkaktojnë sëmundje. Për të rriturit më tipike tre forma të sëmundjeve të lëkurës - seborrheic, atopic dhe pezmatim alergjik.

Mjekësi zyrtare në këtë rast caktojnë steroide sëmurë, antihistamine, rivendosjen dhe droga qetësues.

Trajtimi i shtëpisë dermatit ka një efekt lokal duke përdorur concoctions bimor antiseptik, anti-inflamator dhe heq kremra kruhet.

Trajtimi i dermatit në fëmijët

Fëmijët janë më të ndjeshëm ndaj të katër format e dermatit seborrheic -, pëlhurë me lajle, kontakti dhe atopic. Sëmundja mund të zhvillohet në një fëmijë për disa arsye:

 • predispozicion kongjenitale të alergjive,
 • Sëmundjet infektive të rregullta,
 • mjekim,
 • Dështimi në përputhje me rregullat e higjienës.

Trajtimi i mjeteve juridike në shtëpi pezmatim i lëkurës është një shtesë e rëndësishme për terapi primare projektuar dermatolog. Për këtë dush përdorur gjerësisht bimore e vazhdimësisë, ose Wort Shën Gjonit dhe kamomil fasha me vaj pluhur ose buckthorn detit.

Megjithatë, përveç masave mjekësore duhet të eliminojnë arsyet që ka shërbyer si shfaqjen e sëmundjes.

Trajtim efektiv i dermatit në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i dermatit atopic

 • Lëng të freskët shtrydhur nga një kastravec dhe mollë thartë (mundësisht në shtëpi), përzierje dhe procesin lëkurën e tyre;
 • Art. l. buds thupër insistojnë në një gotë me ujë të vluar për tre orë, tendosje, derdh në një banjë me ujë të ngrohtë dhe të marrë atë 20 minuta.

Trajtimi i dermatit seborrheic

 • 5 tbsp Luleradhiqe mbush në ujë të vluar për rreth një orë dhe të përdoret si një pije;
 • Mix Calendula tretësirë ​​e naftës pluhur 5: 1, atëherë procesi përbërjen mori njollat ​​e lënduar.

Trajtimi i dermatit alergjik

 • Dy lugë buckthorn detit përzierje vaj ¼ c. shkrirë dhjamë derri dhe yndyrat përbërjen e lëkurës të fytit;
 • Lugë Mbledhja e hithrat, lule misri, kamomil, sanëz, rigon derdh ujë të vluar për dy orë. Infuzion bimor është e rekomanduar për të shtuar një banjo.

Trajtimi i dermatit gojë

 • Një përzierje e mjaltit (2), vaj liri (2) dhe lëng qepë (1) vlim dy minuta në nxehtësi të ulët dhe të përdorur si maska ​​ose zakonshëm në vend shkatërrim;
 • Tul zbutur freskët e kungull për të vënë në 10 minuta para se të lëkurës pacientit.

Diaper Rash Mjekimi

 • Lule të freskëta me gjethe Wort Shën Gjonit (30 oz.) Muzik, pour 200 gram. vaj ulliri dhe të vënë në një vend të ngrohtë për dy javë, mos harroni të përzierje rregullisht;
 • Rezulton Zgjidhja është e nevojshme për të lyej lëkurën e prekur.

Trajtimi i dermatit e kokës

 • Lëng i gjethe delli dhe vazelinë, të marra në pjesë të barabarta, ju keni nevojë për kile në një enë qelqi;
 • Përzierje përfunduar është butësisht fshij në lëkurë e kokës e prekur dhe jo të larë për një orë.

Trajtimi i dermatit në fytyrë

 • Thata HOPS kone me një lugë të vogël për një orë e gjysmë, i hedh ujë të zier prej 150 ml. Pastaj supë ftohur për të njomet pëlhurë leckë dhe të aplikojnë për ballë. Përveç kësaj, është e dëshirueshme që të ha;
 • Fresh gjethe copëtuar e aloe aplikojnë yndyrat në fytyrë ose lëng e saj pa i larë larg gjysmë ore.

Trajtimi i dermatit të qepallave

 • Një numër i HOPS kone dhe të insistojnë në 150 ml ujë të vluar disa orë. Pastaj infuzion garzë të lagur dhe të aplikojnë në tryezë për 15 minuta;
 • Vaj pluhur të përziera me lëng aloe prej 1: 1 dhe 20 minuta për të vënë në të sëmurë përgjithmonë.

Trajtimi i dermatit në këmbë

 • 30 oz. thatë shelg-çaj, derdh tre shekuj. ujë të valë dhe për të mbajtur për ngrohje për 10 minuta. Pastaj, supë rezultojnë derdh në vaskë me ujë të ngrohtë dhe këmbët më të ulët në pacientët e saj për 20 minuta;
 • Rodhe larë rrënjë, pres dhe derdh lugë 500 ml valë ujë gjatë natës. Mjet rezultuar përdorur si fasha në këmbët pacientëve.

Trajtimi i dermatit në duart e tij

 • Humbur një mulli mishit patate të freskëta të përziera me krem ​​(3: 1);
 • Aplikoni përzierje në zonën e prekur e duarve, të rregulluar dhe të lënë për 15 minuta;
 • Aplikoni tani vetëm recetë pezmatim i lëkurës me duar thatë.

Trajtimi i dermatit vaj

 • Lëng boronicë (të freskëta) në shumën prej 60 ml përzierje me 200 gr. pelte naftës dhe yndyrat merret me vaj ekzemë xhepa;
 • Dy yolks vezë pule papërpunuara bluaj dhe përzierje me 50 oz. vaj kamfor, 120 gr. tar thupër dhe 100 gram. alkoolit. Njomet një krem ​​shtupë pambuku dhe të gatshëm për të trajtuar pacientët komplot.

Trajtimi i bimëve dermatit

 • 40 oz. lule e lule misri derdh 1.5 gota me ujë të vluar për 1,5 orë. Infuzion të gatshëm të marrin tri herë në ditë para ushqimit për 1/3 filxhan;
 • Tsp përzierje e jamball, trashëgimisë, kamomil, leh dhe kulpër kuq rrush pa fara derdh ujë të valë (200 ml) në orë. Infuzion droge të marrë 50 ml në ditë për katër herë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe të lënë artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar dermatit ^

Çfarëdo lloji i sëmundjes, masat parandaluese për të parandaluar dermatit përbëhet nga lista e mëposhtme e rekomandimeve:

 • Duke përdorur doreza për të kufizuar kontakti i drejtpërdrejtë i lëkurës me irritues kimike shtëpiake të tilla si detergjenteve, pastrues lavanderi, mobilje dishwashing, dritare, dysheme dhe të tjerët;
 • Përdorni krem ​​hypoallergenic mbrojtëse dhe kozmetikë;
 • Shmangur djegiet (diellin, në shtëpi) dhe ngrirja;
 • Vëzhgoni kujdesin e duhur të lëkurës.