Mjetet juridike dhimbje koke Trajtimi popullore


Mjetet juridike në shtëpi: këshilla dhe receta.

Dhimbje koke tregon një dështim në njerëzit dhe në gjendje të japë një shumë bezdi.

Në dhimbje të rrallë të shkaktuara nga punë jashtë orarit, stresi apo faktorë të tjerë vijnë në ndihmë mjetet juridike popullore sigurta dhe efektive. Megjithatë, në qoftë se dhimbjet janë të forta dhe të rregullt, është e këshillueshme për të parë një specialist për diagnostikimin e shkakut.

Dhimbje koke: shkaqet, simptomat, llojet ^


Dhimbje koke - është një shenjë nonspecific, duke treguar se ndryshimet patologjike në trup apo prania e sëmundjeve të caktuara.

Simptomë kryesor i saj - dhimbje të dobët, e fortë, e shurdhër, squeezing ose ngrirë të lokalizuara në të gjitha fushat e trurit apo vende të caktuara - tempuj, ballin, kurorë, qafë apo sytë.

Kjo simptomë mund të shfaqet si pasojë e arsyeve të mëposhtme:

 • Ftohjet, kardio - vaskulare sëmundje, infektive;
 • Kushtet e motit, çrregullime të gjumit, stresi;
 • Pirja, pirja e duhanit;
 • Sëmundje të trurit, dëmtimi traumatik i trurit;
 • Reumatizmi, sinusit.

Dhimbje koke, në varësi të etiologjisë dhe lokalizimin klasifikohen në këto lloje - vaskulare, kasetë, dhimbje tensioni, lykvorodynamycheskyh, nevralgjike, hallyutsynatornaya, të përkohshme, zverku, qafës së mitrës, primare, sekondare dhe kronike.

Trajtimi Folk dhimbje koke përbëhet nga shumë mjetet, recetave dhe procedurave të cilat jo vetëm që mund të lehtësojë dhimbjet pa përdorimin e analgesics, por edhe ndikojnë shkakun shkaktuar. Të përdorin teknika të lashta të tilla si fasha të ftohta, banjot, teas medicinale, fërkim tempujt e saj dhe zona ballin, mjetet juridike në vijim popullore të thjeshta për dhimbje koke:

 • Bimeve medicinale - sanëz, rigon, nenexhik, i urtë, rozmarinë, kamomil, Calendula dhe kështu me radhë .;
 • Vajra esenciale - limon, rozmarinë, livando, mentolovoe, nenexhik;
 • Balsam "yll";
 • Lakër të freskët, patate;
 • Propolisi, mjaltë;
 • Berries - Kastrati, raspberries, currants, kulpër;
 • Mumiet.

Trajtimi i dhimbje koke në fëmijët

Fëmijët shpesh ankohen për dhimbje koke. Kjo simptomë mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme - nga ftohjet banale për Sëmundjet më të rënda.

Para se të vazhdojmë direkt në trajtim është e nevojshme për të identifikuar shkakun e dhimbjes.

Trajtimi i mjeteve juridike dhimbje koke në shtëpi mund të sjellin lehtësim të madh të fëmijës. Për ta bërë këtë, ju mund të fshij tempujt dhe rajon ballin vaj mente dhe kuzhinier çaj qetësues bimor me kamomil me rigon.

Trajtimi i dhimbje koke në adoleshentët

Dhimbje koke adoleshente mund të jetë rezultat i sëmundjes, mënyrën e jetesës, të ushqyerit, kushtet e motit apo ndryshimet në natyrë hormonal.

Trajtimi i vendas dhimbje koke, në varësi të arsyeve mund të sigurojë ndihmë themelore ose shtesë.

Në raste të rralla e dhimbjes - për overvoltage, gjumë të dobët, ose mjekësi tradicionale ofron stresin për t'u marrë me të duke përdorur TEAS bimor qetësues me mjaltë.

Megjithatë, në qoftë se dhimbja e shkaktuar nga sëmundja, nuk ka nevojë për ndihmë mjekësore.

Trajtimi i dhimbje koke në nënave shtatzëna dhe lactating

Dhimbje koke gjatë shtatzënisë dhe gji - një dukuri mjaft e shpeshtë. Kërkesa në këtë rast analgesics apo droga antispasmodic është shumë e padëshirueshme për shkak se ata mund të ndikojë negativisht në shëndetin e fëmijës. Përdorimi i disa bimëve është gjithashtu e ndaluar.

Ardhshme dhe lactating nënat lehtësimin dhimbje mund fasha ftohtë në zonën e kokës, aromateropii apo acupressure. Përveç kësaj, është e dëshirueshme që të sigurojë një të balancuar vetë ushqime të dobishme, ajër të pastër dhe një krevat të plotë.

Dhimbje koke Mjekimi në shtëpi: receta popullore ^

Folk mjetet juridike, këshilla dhe receta.

Trajtimi i dhimbje koke kronike

 • Mblidhni pjesë të barabarta dafinë, eukalipt, balsam limon, vaj kamfor, pres, llokoçis dhe të mbushur me një përzierje të jastëk të vogël. Gjatë sulmeve të dhimbjes e vënë atë në kokën e tij.
 • Shtrydh lëng nga patate (150 ml) dhe tre hapa për të marrë para ngrënies gjatë gjithë ditës.

Trajtimi i dhimbje koke në shpinë

 • Manaferrat Mash kokrra kulpër, shtrydh lëng prej tyre dhe për të marrë tri herë në ditë para ushqimit tri lugë.
 • Lë lakër janë aplikuar në ballin me pjesën e pasme, pastaj të konsoliduar dhe të mbajë për rreth një orë.

Trajtim dhimbje koke përkohshme

 • Njomet një top pambuku në të dyja naftës - mentolovoe, livando ose nenexhik, shpifjeve atij tempuj, ballin dhe qafën.
 • Pritini përgjatë Aloe fletë, aplikuar për tempujt dhe dalin në pension në vend të errët të qetë për 30 minuta.

Trajtimi i dhimbje koke në osteokondroza qafës së mitrës

 • Përgatitja infuzion e gota dhe lugë ujë të valë Mbledhja e trumzë, tërfili, u rrit hips, balsam limon, gjethe delli dhe të marrin dy orë gjatë ditës.
 • Mblidhni hala prej kedri, bredhi, pisha, pastaj i 10 lugë pjekur në tre litra ujë, shtuar atë të ujit në banjo dhe marrin për 20 minuta.

Trajtimi i dhimbje koke vaskulare

 • Wort Shën Gjonit për 15 minuta, derdh ujë (250 ml lugë gjelle) të vluar, pastaj të filtruar dhe për të marrë 1/3 filxhan tri herë gjatë ditës.
 • Lugë Nëna dhe njerka të lënë për 30 minuta në një gotë me ujë të vluar, të marrë tre lugë para ngrënies gjashtë herë në ditë.

Trajtimi i cluster dhimbje koke

 • Një litër ujë të ftohtë, shtoni lugë gjelle Uthulla e Molles, pastaj thith në një zgjidhje të garzë dhe të aplikojnë në ballë.
 • Pas 30 minutash derdh 15 gr. Filxhan Melissa ujë të vluar, tendosje supë dhe për të marrë një gjysmë gotë dy herë në ditë.

Trajtimi i dhimbje koke me sinusit

 • Në 100 ml ujë për të holluar 5 pika livando, kamomil tre pika, dy pika vaj limoni, pastaj thith napë dhe e vënë atë mbi kokën e tij.
 • Gjumit të prodhuar dhjetë-minutësh thithjen e bimor - lugë Kamomil Calendula 700 ml ujë të valë.

Trajtimi i dhimbje koke me vvd

 • Grass prishin morrat, lani, vënë në lëkurë e kokës, kravatë dhe të qëndrojë disa orë.
 • Trangujve të freskëta të prerë në unaza dhe bashkëngjitni të syve.

Trajtimin e dhimbje koke gjatë menstruacioneve

 • Para larjes shtoni ujë jo më shumë se 10 pika limon apo vaj livando.
 • Të përgatisë një zierje e hips u rrit kamomil, shtoni pak mjaltë dhe pini në vend të çaj gjatë ditës.

Trajtimin e dhimbje koke gjatë menopauzës

 • Lugë urtë derdh ujë 500ml vlimit, vihet në zjarr disa minuta, pastaj të lënë për një orë. Kjo zierje është marrë në vend të çaj gjatë ditës.
 • Kalina shtrirje, të kombinuar me mjaltë dhe të marrë në tbsp ditë jo më shumë se 4 herë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore ftohjet.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme për të parandaluar dhimbje koke ^

Kur dhimbje koke duke filluar lehtësuar ndihmën e shtetit këshilla e mëposhtme:

 • Përgatitja çaj kamomil me mjaltë;
 • Për të siguruar paqe të plotë të mendjes vetë - tërhiqet në mënyrë të izoluar nga zhurma dhe njollë të lehta, të shtrihen në shtrat;
 • Aplikoni një kompresë të ftohtë në kokë;
 • Aplikoni Acupressure rajonin përkohshme.

Në masat parandaluese që parandalojnë shfaqjen e dhimbje koke janë:

 • Ndarja kompetent i punës dhe pushimi;
 • Ndalohet pirja e duhanit me alkool;
 • Përdorimi i qetësuesve dhe qetësuesit perime me ndjenja të forta, stresi ose intensive;
 • Ekspozimi i rregullt në ajër të pastër.