Trajtimi i mjeteve juridike popullore herniation kurrizore


Faqja kurrizore trajtim hernia: receta popullore

Hernie vertebrale ose siç është quajtur, nxjerrje është një nga komplikimet më të zakonshme të osteoarthritis.

Nëse pacienti nuk duan të kenë një operacioni, mund të jetë ilaç shumë efektiv tradicionale në kombinim me terapi konvencionale të drogës.

Çfarë intervertebral hernie: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Hernia intervertebroreve është një zhvendosje të bërthamës disk, karakterizuar nga thyerje të unazës fibroze. Si rezultat, një pjesë e thyer akteve disk dhe ndikojnë nervore duke shkaktuar shumë dhimbje.

Në varësi të këputje e unazës fibroze të dalluar llojet e mëposhtme të hernie shpinë:

 • Mesit diskale dhe mesit - Departamenti sakrale.
 • Diskale qafës së mitrës.
 • Kraharorit diskale.

Shkaqet kryesore të ndryshimeve degjenerative në disqe intervertebral përfshijnë:

 • Të lidhura me moshën ndryshime. Me moshën, rrjedhjen e gjakut në indet e përkeqësimit disqe në kurrizorë është pak ushqyesve. Për shkak të kësaj indeve forca të humbur dhe elasticitet, dhe pulpoznoe thelbi penetron fibrave të rrethit fijor.
 • Predispozicion gjenetik. Ajo është e njohur për sintezën e indit lidhor gjeneve përgjegjëse. Në qoftë se një prind ishte një hernie, është e mundur që fëmija do të vuajnë këtë sëmundje.
 • Probleme me sintezen e indit lidhës, çrregullimeve metabolike.
 • Inaktiviteti fizik, të veshur këpucë të pakëndshme apo banesë. Nëse një person e punës ulur, por ai injoron sport, ai është në rrezik, sepse shumica e ngarkesës në vendin e bie mbi disqe intervertebral.
 • Ushtrim të tepruar. Presion të fortë në disqeve lehtëson ndarjen e unazës fibroze.
 • Lëndimit.
 • Sëmundje infektive.
 • Qëndrimi i gabuar.
 • Mbipesha, dietë paekuilibruar, futje të papërshtatshme lëngun.
 • Pirja e duhanit. Ky zakon promovon kequshqyerjes unaza fijor.

Trajtimi i herniation kurrizore pa kirurgji është e mundur kryesore Gjëja - koha për të vini re shenjat e para të sëmundjes dhe të kërkoni këshilla mjekësore. Përndryshe, nuk ka kirurgji do të jetë e vështirë për të bërë. Hernie intervertebral Zhvillimi karakterizuar nga karakteristikat e mëposhtme:

 • Dhimbje akute mbrapa që ndodh gjatë gjumit apo në pozitë të vështirë në tryezë.
 • Mungesa e ndjeshmërisë së gjymtyrëve, shfaqja e "milingonat" në lëkurën e pasme.
 • Paraliza e gjymtyrëve, lëvizja e kufizuar e shpinë prekur.
 • Marramendje, rrit presionin e gjakut.
 • Forcimi dhimbje gjatë kollitjes ose teshtitjes.

Për të shmangur komplikime të rënda të nxjerrje detyrimisht duhet të heqin qafe. Në operacion, ka metoda të tjera për të zgjidhur problemin: Trajtimi i intervertebral hernie në shtëpi duke përdorur recetave popullore dhe përdorimin e drogës.

Kryejë vetë një të tillë Sëmundjet serioze si hernia është rreptësisht e ndaluar. Terapia duhet të mbikëqyren nga një specialist.

Trajtimi i mjeteve juridike kurrizore popullore herniation, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk i hernie intervertebral: receta shtëpi dhe mjetet

Diskale shpinë mesit, trajtim

 • Një mulli mishit duhet të shpenzojë 300 g hudhër, derdh 200 ml vodka.
 • Është e rekomanduar për të vënë përzierje në një vend të errët dhe të lënë për 10 ditë.
 • B duhet tretësirë ​​njomet një leckë dhe të aplikojnë atë në vendin e lënduar, duke siguruar me polietileni dhe shall të ngrohtë.
 • Një orë më vonë, ju duhet të hiqni të përfundojë dhe lëkurë lagësht, leckë të thatë.
 • Për të kryer procedurën çdo ditë të tjera për një javë. Nëse simptomet dobësuar, kursi mund të përsëritet.

Trajtimi i mesit diskale - shpinë sakrale

Për të zbutur dhimbjen mund të jenë të përgatitur zierje e hips u rrit, bli dhe ngjyrë kamomil që duhen marrë në pjesë të barabarta.

 • Një lugë çaji i përzierje barishte duhet të bëjë një gotë me ujë të ngrohtë, të lënë për 20 minuta, të ftohtë dhe të filtruar përmes garzë.
 • Pije duhet të pini tri herë në ditë për një filxhan të tretë përpara se të hahet.
 • Potion rekomanduar për të marrë brenda dy javësh.

Shpinë qafës së mitrës diskale, trajtim

Nxjerrje qafës mund të trajtohen me Kalanchoe.

 • Në njërën anë të bimëve fletë duhet të hiqni kasetë, bashkëngjitni bimore në vend të lënduar, të rregulluar suva dhe rroba.
 • Vendos një kompresë në baza ditore para shtrat dhe të lënë deri në mëngjes.
 • Përsëriteni procedurën për çdo ditë deri sa hernia plotë resorption.

Diskale shpinë kraharorit, trajtim

Vaj terapeutik i rrënjës comfrey (500 g), rrëshirë pishe (600 g) yndyrë derri (300 g) duhet të fshij zonën e prekur.

 • Okopnyk duhet të kryhet përmes një mulli mishit dhe shtoni llapa në shkrirë mbi sallo ulët të ngrohjes. Kuzhinier për 40 minuta.
 • Në përzierje shtoni gomë shkrirë rrëshirë për ngrohje të ulët për 10 minuta.
 • Kur vaj ndërpreu, ajo duhet të fshij tij kthehet dy herë në ditë.
 • Për të kryer rëndë për një muaj.

Trajtimi i Leeches intervertebral hernie

Hirudotherapy lejon pacientit për të shëruar hernie vjetër. Kjo procedurë ka një ndikim pozitiv për shkak të faktit se Leeches sekretojnë substanca biologjikisht aktive që kontribuojnë në resorption e fragmenteve të disk prekur.

Me një enzimeve dedikuar përmirëson qarkullimin dhe metabolizmin në indet, ul inflamimin, rrit sistemin imunitar. Kursi i trajtimit të përbëhet nga dhjetë procedurat që duhet të kryhen në një interval prej tri ditësh.

Trajtimi i hernie intervertebral kalë yndyrë

Me yndyrë kalë rekomanduar për të vënë në prekur kompresë të ngrohjes zonë.

 • Kuajve duhet prerë yndyrë në feta hollë, të zbatuara në vend plagë, për të ndërtuar polietileni dhe do ta lidhë një shall leshi.
 • Hold compress të paktën një ditë.
 • Yndyrë kuajve mund të zëvendësohet nga një qen apo Borsuchym.
 • Dhimbja reduktuar pas 3-4 orë. Vendos një vë llapë nevojë për 10 ditë.

Trajtimi i mjaltit intervertebral hernie

Kombinimi i përbërësve të tilla si mjaltë, mumje, sipas kritikat, është shumë efektive.

 • Së pari, përsëri duhet të fshij vaj bredh, pastaj të zbatohet në lëkurë në skenën e një hernie intervertebral përzierje para-gatuar e mumje (1 g), mjaltë (100 g) dhe ujë (1 lugë çaji).
 • Përbërja e përgatitur duhet të rubbed tërësisht në lëkurë për 7 - 8 minuta. Pastaj të përfundojë prapa dëshirueshme.
 • Kryerja e rëndë të përditshme për një shërim të plotë.

Trajtimi i balta intervertebral hernie

Balta e kuqe, lagur pak me ujë, është një mjet i shkëlqyer që ndihmon të shpëtoj të sëmundjes.

 • Ne kemi nevojë Tortilla vogël të verbër dhe të mbyllë atë në napë, pastaj nxehet në temperaturën e saj nuk kalon 37-38 gradë.
 • Petull duhet të bashkangjitni në vendin e nxjerrje arsimit, të sigurta dhe rroba polietileni.
 • Kur dries balta, ajo mund të hiqet nga mbrapa.

Trajtimi i bimëve intervertebral hernie

Bimor ka qenë gjithmonë e përdorur për të trajtuar me sukses sëmundjet e shpinë. Është e rekomanduar për të përgatitur infuzion terapeutik të Shabelnik dhe largojnë ju dëshironi që do të përdoret për bluarje.

 • Shabelnik zërë rrënjë dhe mashtrim, tërfili barit (100 g), fara stepë HEMLOCK (150 g).
 • Përzierje bimore, pour vodka (1 litër) dhe të lënë për 21 ditë.
 • Ilaçet duhet të fshij në zonën e prekur dy herë në ditë mbrapa, pasi fërkim yndyrat rekomanduar krem ​​anti-inflamator të lëkurës.
 • Kryerja e rëndë çdo ditë deri sa hernia plotë resorption.

Hernie terapeutik në shpinë

Ushtrime terapeutike të ndihmojë rimëkëmbjen e shpejtësisë dhe të përmirësojë ndjeshëm shëndetin e pacientit. Kompleksi përbëhet nga tre ushtrime të thjeshta:

 • Ju duhet të shtrihen në shpinë dhe përkulem gjunjët. Ju duhet së pari të refuzojë gjurin e djathtë dhe të qëndrojnë për disa sekonda dhe pastaj u largua. Kryen 10 repetitions në të dyja anët.
 • Ajo duhet të shtrihen në anën tuaj dhe do të kryejë këmbën që është në krye, mahi horizontale. Përsëriteni të njëjtën gjë në anën tjetër. Numri i repetitions - 10 për çdo këmbë.
 • Nevojë për të marrë deri në të katër këmbët. Në nxjerr, bëj shpinën duhet të jetë deri, pastaj poshtë. Ky ushtrim është quajtur edhe "cat-qen".

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i dore mjetet juridike popullore përbashkët.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të mbrojtur veten nga pamja e hernie intervertebral ^

Për të përmirësuar lëvizshmërinë e shpinë dhe të mbrojtur veten nga nxjerrje, mundësisht ndiqni udhëzimet e thjeshtë, domethënë:

 • forcimin e muskujve dhe të shtypit, duke kryer ushtrime të thjeshta;
 • monitoruar sjellje;
 • të heqë dorë shtrat të butë, mundësisht të blerë dyshek ortopedik;
 • kontrollin e peshës;
 • hani për të shpejtuar metabolizmin;
 • të çojë një jetë aktive, shumë lëvizje, në këmbë jashtë;
 • ushtrim;
 • të heqë dorë nga zakone të këqija;
 • ekzaminohet rregullisht nga një mjek dhe të kërkojnë krijimin mjekësore kur simptomat e para të sëmundjes.