Trajtimi i mjeteve juridike popullore osteokondroza kraharorit


Trajtimi në shtëpi i osteokondroza kraharorit: receta popullore

Osteokondroza gjoksit është mjaft e rrallë, sepse, për shkak të strukturës anatomike e shpinë kraharorit ka ngarkesën më të ulët, dhe kështu rreziku i proceseve patologjike është zvogëluar.

Çfarë është osteokondroza e shpinë kraharorit: Simptomat, shkakton ^


Gjoksit osteokondroza - një sëmundje e lidhur me ndryshimet degjenerative në disqe intervertebral, përkatësisht pako e tyre dhe një rënie në lartësi.

Për fat të keq, Shkaku i kësaj sëmundjeje deri tani ka studiuar në mënyrë të pamjaftueshme. Ekspertët identifikojnë faktorët e mëposhtëm që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve degjenerative disk e shpinë kraharorit:

 • predispozicion gjenetik;
 • moshës lidhur me ndryshimet që lidhen me hydration e indeve;
 • lëndimet e palcës të shkaktuara nga rënia ose lëvizje të papritur;
 • ushtrim të tepruar, pesha të rënda;
 • fluksi i paaftë të gjakut në këtë pjesë të shtyllës kurrizore.
 • mungesa e ushtrimit, mungesa e ngarkesave të plotë;
 • stresi konstante, hipotermi, dhe sëmundje të ndryshme infektive;
 • çrregullime metabolike, dështimi hormonal;
 • çrregullime të lindura të shtyllës kurrizore;
 • sjellje.

Simptomet e lezioneve torakal osteokondroza varet nga shkalla e kurriz, sëmundje fazë dhe mosha e personit. Shenjat tipike përfshijnë:

 • dhimbje në shpinë, e majta dhe më pak në anën e djathtë të gjoksit;
 • dhimbje në mes të xhades blades dhe jep zemrën;
 • zvogëluar lëvizjen e rruaza;
 • dhimbje të forta pas një qëndrimi të gjatë në një pozicion, gulçim, tension të rënda muskujve;
 • siklet gjoks që është më e keqe kur bending përpara;
 • shqiptuar spazma e muskujve dhe dhimbje shpine në shpinë;
 • osteokondroza kraharorit me lëkurën mund të fillojnë të zhvishem off, dhe thonjtë i brishtë rritet.

Rreziku i osteoarthritis gjirit është vështirësia e diagnostikimin dhe aftësive ngatërrohet me sëmundje të tjera, dhe trajtimi analfabetë ose vonuar mund të çojë në komplikacione të rënda:

 • hernie intervertebral;
 • distonia vaskulare;
 • spondylarthritis;
 • inflamacion i nerva që shtrihen nga të palcës kurrizore;
 • rritja e osteophytes;
 • ngushtimi i kanalit kurrizore.

Trajtimi i mjeteve juridike torakal popullore osteokondroza, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk i osteokondroza torakal, mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Terapi tradicionale kanë për qëllim adresimin të këqijat e dhimbje, inflamacion dhe edemë. Trajtimi i osteokondroza kraharorit në shtëpi do të jetë efektive vetëm në kombinim me marrë ilaçe, të kryer terapi fizike, masazh, ushtrime të veçanta terapeutike.

Për të rivendosur plotësisht shëndetin, ajo është rekomanduar me forcë për të kryer të gjitha aktivitetet nën mbikëqyrjen e një specialisti me përvojë.

Rastirki në osteokondroza kraharorit

Mjekësinë popullore rekomandon rastirku e osteokondroza kraharorit që ndihmon normalizimin e qarkullimit të gjakut të dëmtuara rruaza kraharorit:

 • Ajo duhet të marrë vodka (500 ml), jod (15 ml) analginum (15 tableta) vaj "yll" (1 pako).
 • Tableta duhet të pres, përzierje të gjithë përbërësit dhe i vuri në një kavanoz qelqi.
 • Mbush do të thotë 2 ditë. Përdorimi për fërkim vendin e lënduar.
 • Procedura duhet të kryhet çdo ditë deri sa të ndalet sëmundje të shqetësuar.

Vaj për trajtimin e osteokondroza kraharorit

Për të përgatitur ointments mjekësore duhet: yndyrë derri (150 g), NDRYSHME (2 lugë), vaj bredhi, amoniak (1 lugë gjelle).

 • Shkrihet yndyrë në një banjë me ujë, pastaj shtoni dylli.
 • Nxehtësia përzierje për një tjetër 20 minuta.
 • Pastaj ju derdh vaj bredh naftës dhe për të mbajtur dritat në për një tjetër 20 minuta.
 • Në fund të amoniakut duhet të shtohet, tërësisht përzierje përbërësit dhe vënë përzierje në kavanoza.
 • Shitore në frigorifer dhe fshij zonën e prekur do të thotë çdo ditë në kohën e gjumit për një muaj.

Trajtimi i mjaltit kraharorit osteokondroza

Honey - një ilaç universal për shumë Sëmundjet. Mjaltë hikërror me sukses do të të shpëtoj nga simptomat e pakëndshme të osteokondroza kraharorit.

 • Total-për-totale yndyrat kjo plagë vend, për të rregulluar një fashë dhe polietileni, lidhin një shall leshi.
 • Mbani compress për 2-3 orë.
 • Është e rekomanduar për të përsëritur procedurën çdo ditë para se të shkojnë në shtrat për të përfunduar zhdukjen e dhimbje dhe inflamacion.

Trajtimi i patate torakal osteokondroza

 • Ajo zier patatet 6 të mëdha dhe të bëjë ata të pure trasha. Pastaj të bëjë disa shtresa të fashë dhe e shtriu atë në mënyrë të barabartë pure.
 • Fashë duhet të zbatohen në zonën e prekur e pasme dhe të sigurt shall të ngrohtë.
 • Hold compress është e rekomanduar për të ftohur patate pure.
 • Pastaj fashë duhet të hiqet, fshij lëkurën me një leckë të lagur, fshij alkool dhe gënjeshtra në një shtrat të ngrohtë.
 • Është e këshillueshme që të kërkoni paketa në ditë deri në shërim të plotë.

Trajtimi i hudhër kraharorit osteokondroza

 • Nevoja për të shtrydh lëng hudhër për të ardhur dy lugë. Fshij në zonën e problemit apo të bëjnë kompresa.
 • Është e nevojshme që të njomet garzë në lëng, e vënë atë në pjesën e prapme dhe e sigurt me një shami. Mbani gjithë natën. Vendos fasha çdo ditë deri të ndaluar dhimbjen mbrapa.

Trajtimi i rrikë kraharorit osteokondroza

Për të lehtësuar simptomat mund të përgatisë një mjet efektiv të bazuar në rrepkë.

 • Për ta bërë këtë, hekura 50 g rrikë dhe rrënjë xhenxhefil, kujdes përzierje dy komponentë dhe pastaj shtoni një lugë e alkoolit dhe vaj perimesh.
 • Në kashtsi duhet të njomet leckë dhe atë të bashkëngjitni shpinë kraharorit.
 • Mbajeni compress për aq kohë sa nuk ka djegie të fortë fillim.
 • Pastaj ju merrni atë jashtë dhe lani lëkurën me ujë të ngrohtë.
 • Ngrohjes vënë fasha çdo ditë deri sa dhimbja është zhdukur.

Trajtimi i rrepkë kraharorit osteokondroza

 • Ju duhet të shtrydh 1, 5 gota me lëng nga rrepkë, përziejnë atë me një gotë mjaltë të lëngshme dhe gjysmë gotë vodka. Të gjithë përbërësit duhet të jenë të përziera tërësisht.
 • Përdoreni këtë mjekim për bluarje. Fshij zonën e prekur kanë nevojë për trajtim zgjidhje të përditshme deri në simptomat e sëmundjes nuk do.

Trajtimi i osteoarthritis me shushunjat gji

Shpëtoj e osteokondroza kraharorit efektive ndihmon hirudotherapy. Për trajtim të suksesshëm duhet të shpenzojë rreth 10 seanca me një interval prej 5 ditësh.

Gjatë procedurës, Leeches të vënë në vend të lënduar, dhe pastaj të marrë jashtë gjysmë ore pas thithje. Për një kohë të shkurtër, Leeches dhe stimuluar qarkullimin e gjakut në indet, të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe të ketë një efekt pozitiv në të gjithë trupin.

Trajtimi i bimëve torakal osteokondroza

Shumë barëra (kamomil, Calendula, i urtë, keqkuptime, kulpër, lë thupër dhe luleshtrydhe) janë përdorur me sukses në mjekësinë popullore për trajtimin e osteokondroza kraharorit. Ju mund të krijoj TEAS bimor apo broths, në mënyrë efektive në lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion.

 • Për të përgatitur mrekulli potions duhet të kulpër fruta (3 lugë), ngjyra e kamomil dhe lë thupër (2 tbsp) Nard dhe Calendula (1 lugë gjelle).
 • Përzierje bimor duhet të derdh një litër ujë të vluar dhe mbush për tre orë.
 • Merrni 200 ml tri herë në ditë.
 • Kohëzgjatja e Herbal Medicine - 30 ditë.

Ushtrimet me osteokondroza gjirit

 • Duke qëndruar në katin e, ju përkulem në anën me duart e tij presion për të trupit për 30 sekonda.
 • Pastaj të ngrejë majtë krahun lart, dhe shtrëngoj dorën e saj të drejtë dhe të prirur për të drejtën, tërheq dorën. Bëni 5 repetitions në çdo anë.
 • Ajo merr një ashensor shumë të ngadaltë, pastaj ngadalë poshtë të njëjtën shpatull. Bëni 15 repetitions.
 • Pastaj ju të rritur dhe më të ulët nga ana e sup, të drejtën e parë, pastaj u largua. Numri i repetitions - 15.
 • Duhet të shtrihen në stomak dhe gjoks pak të rritur në dysheme. Ajo duhet të zgjasë duart përpara, pastaj vendin e tyre së bashku në bagazhin dhe zchepyty kështjellën pas. Çdo pozicion është e dëshirueshme për të mbajtur 10-15 sekonda.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore osteokondroza qafës së mitrës.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur osteokondroza gjirit ^

Është e njohur se të parandaluar ndonjë sëmundje shumë më e lehtë se kurë. Parandalimi i sëmundjes është aktiviteti motor osteokondroza gjirit, Fizioterapeut performanca dhe mëngjes ushtrime. Gjithmonë dhe kudo duhet të monitorojë pozitën dhe të duhur të shpërndarë ngarkesën në shpinë.

Shërbimeve Ushqimi osteokondroza synon të përdorë ushqim që përmban proteina të mjaftueshme. Për të forcuar shpinë është e dobishme për të ngrënë pelte, pelte, pelte që përmbajnë chondroitin. Nga menyja, është e rëndësishme për të eliminuar ushqimet e skuqura dhe yndyrore, ushqime me OMGJ.

Masa shtesë parandaluese përfshijnë:

 • kontrollin e peshës;
 • një dietë të ekuilibruar;
 • ushtrim të moderuar;
 • ndalohet pirja e duhanit dhe të pijshëm;
 • Trajtimi në kohë i sëmundjeve infektive.