Mjetet juridike popullore këmba kërpudhat Mjekimi


Trajtimi i kërpudhat në shtëpi: receta.

Këmbët kërpudhat sukses për të trajtuar jo vetëm nëpërmjet përdorimit të drogës antifungal, por duke përdorur metodat e thjeshta të mjekësisë tradicionale që mund të shpejt të ndaluar përhapjen e infeksionit.

Shkaqet dhe simptomat e shfaqjes së kërpudhat në këmbët e tij ^


Kërpudhat në këmbët e tyre - një sëmundje që prek lëkurën, gozhdë dhe këmbë shumëfishohen me shpejtësi kërpudhave të dëmshme (Mikozat).

Arsyet që kontribuojnë në sëmundjet kërpudhore, si më poshtë:

 • Kontaktoni me personin e infektuar nëpërmjet sendeve të caktuara - pantofla, Mats vaske, peshqir, etj .;
 • Hyperhidrosis (djersitja e tepruar), ose të thatë këmbët;
 • Veshur këpucë shumë të ngushta ose të shtrënguar;
 • Çarje, scratches ose abrasions në mes të këmbëve.

Simptomet kryesore të qenësishme këmbët kërpudhat:

 • Errësuar, shtresimit dhe deformim të gozhdë;
 • Erë të pakëndshme;
 • Lëkurë lëkurë;
 • Djegia, kruajtje, skuqje në mes të këmbëve;
 • Arsimi çarje të dhimbshme.

Infeksion fungale ndodh në format e mëposhtme:

 • Onihomikoza - humbja e pjatë gozhdë në duart apo këmbët;
 • Këmbë atletike;
 • Stryhuchyy ose liken me ngjyrë;
 • Infeksion maja - kjo është qendra e zonës ijë humbjen, sqetullat dhe folds e lëkurës.

Trajtimi Folk i kërpudhat gozhdë është metoda më e përballueshme, të efektshme dhe të sigurt e në mënyrë efektive duke shkatërruar çdo të lezioneve të saj.

Me një arsenal pasur të shtepi janë ilaç vijim njerëz për trajtimin e këmbëve fungale:

 • Birch tar, mangan, jod, kripa e detit dhe sode;
 • Propolisi, mjaltë, uthull, kërpudhat çaj;
 • Qepë, hudhër;
 • Aloe, lëng Kalanchoe celandine;
 • Vajrat - eukalipt, pemë çaji;
 • Herbs - Rose, karamele mente, kamomil, pelin lisi leh, dhe të tjerët.

Trajtim efektiv i këmbëve kërpudhore në shtëpi: receta popullore ^

Këmba kërpudhat Mjekimi mjete popullore, receta.

Trajtimi në shtëpi i kërpudhat në këmbë është në dispozicion për çdo teknikat si banja këmbë, lubricating apo fasha.

Trajtimi këmba rriturit kërpudhat

Infeksion fungale, e cila shkakton dhimbje dhe kruarje në folds interdigital, është në gjendje të japë shqetësim të rritur të madh. Shumica kërpudhat blihen lehtësisht në vende publike - dush, plazh, sauna, pishina apo palestra.

Kur iu referuar një pacient në një dermatolog caktuar zgjidhje antifungal, ointments ose sprays.

Megjithatë, shumë ilaçe janë toksike dhe nuk janë të rekomanduara për njerëzit me endokrine, ndihmon tretjen e ushqimit apo sëmundje të zorrëve. Në këtë rast, është e këshillueshme që të përdorë metodat e praktikuar këmbët trajtim kërpudhat mjetet juridike në shtëpi.

Trajtimi i kërpudhat në këmbët e fëmijëve

Këmbët infeksion mikotik i këmbës mund të jetë në çdo fëmijëri, por para se të filloni trajtimin, ju duhet të identifikojë shkakun e myk dhe të tregojnë dermatolog fëmijës.

Kur nuk kandidon trajtimin e sëmundjeve kërpudhat në këmbët ndërtimin e tij do të shpëtoj me sukses një fëmijë të simptomeve të pakëndshme, duke përdorur teknika të tilla - kripur, alkaline ose bimor banja dhe paketat e lë rodhe ose Rowan.

Trajtimi gozhdë kërpudhat këmbët

 • Një pjesë e vogël e kërpudhat çaj të bashkangjisë në gozhdë, perebyntuvaty dhe të lënë gjatë natës;
 • Me suva të natës për të bashkëngjitni për të gozhdë përflakur të ulur së bashku Kalanchoe fletë, mbuluar me vrimë gozhdë.

Kërpudhat trajtim në mes të këmbëve

 • Pas pastrimit zonën e prekur lyej interdigital bitum kërpudhat thupër. A nuk e pije;
 • Përgatitja e një zierje e lë delli, yarrow, i urtë dhe kamomil, pak më dënojnë, pour supë në vaskë and drop atë këmbët për 10 minuta.
 • Pas procedurës, është e dëshirueshme që të lyej prekur vaj zonë antifungal.

Trajtimi i këmbëve kërpudhat e lëkurës

 • Lëng i qepëve yndyrat lëkurës fungale dhe do të lejojë që të thatë, pa larë, të lënë gjatë natës;
 • Njomet një pambuk tretësirë ​​Propolisi 20% aplikohet në vend lënduar, polietileni dhe fix fashë.
 • Compress e dëshirueshme që të përdorin gjatë natës.

Trajtimi i këmbë fungale (të vetëm) këmbët

 • Dy herë në ditë lajë këmbët në zgjidhjen e kripë deti - lugë një gotë me ujë të ngrohtë;
 • Përgatitja e një banjë me ujë zierje e fortë e kamomil, lisi leh dhe gatuar dhe merr Calendula dush bimor për 10 minuta tri herë në ditë.

Trajtimi i kërpudhat në këmbët e tij jod

 • Swabs pambuku të njomet një zgjidhje 5% alkool e jodit;
 • Kujdes trajtuar vendet e prekura kërpudhat e lëkurës;
 • Rekurs për këtë procedurë është e nevojshme dy herë në ditë.

Trajtimi i kërpudhat në këmbët sode tij

 • Shpërndajë në tbsp kripë me sode buke në 4 litra ujë të ngrohtë dhe pije lëkurën e saj të sëmurë;
 • Mix tre lugë sode ushqim me sapun antibakterial dhe të shpërndajë ato në 8 litra ujë të ngrohtë.
 • Të përgatisë një dush këmbë për të marrë 05:57 ditë për 20 minuta.

Trajtimi i kërpudhat në uthull tij këmbët

 • Tri litra ujë të shpërndajë 800 ml uthull Apple dhe një kokrra pak të Permanganat kalium;
 • Në zgjidhjen rezulton për të mbajtur këmbët për 10 minuta;
 • Dush Dan këmbë për të marrë një javë gjatë natës.

Trajtimi i kërpudhat në këmbët celandine tij

 • Lëng portokalli, duke folur në vend të shqyer celandine, lyej zonat e prekura, atëherë, pritni dy minuta dhe të përsëritur procedurën;
 • Bimë tharë është grimcuar në pluhur, të përziera me pemë çaji vaj për një shtet të trashë.
 • Përzierje rezultuar është aplikuar si një kompresë në kërpudhat e prekur të lëkurës.

Trajtimi i kërpudhat në ointments tij këmbët

Vaj mbi bimeve medicinale:

 • Vaj luledielli në shumën e smalt mbushin 400 ml kapacitetin dhe shtoni 1 lugë gjelle comfrey, Rhodiola Rosea, Calendula dhe karamele mente;
 • Ndërgjegjshëm vënë zjarr të vogël, ngrohjes përzierje për 60 gradë, atëherë hiqni nga të nxehtit dhe le të qëndrojë për rreth 10 orë;
 • Zgjidhja Nastoyavsya ikjes dhe shtoni vitamina të lëngshme (në vaj) D, E, A;
 • Mori të naftës - bimor yndyrat vaj fungale të lëkurës dy herë në ditë.

Vaj nga kërpudhat e mjaltit dhe eukalipt:

 • Mix 20 gr. mjaltë, 20 gram. vaj eukalipt dhe 2 lugë Uthulla e Molles dhe vendin në frigorifer për tri ditë.
 • Vaj i gatshëm për të lyej zonat e prekura herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore herpes.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar kërpudhat në këmbët e tij ^

Një nga këshilla të rëndësishme për të parandaluar infeksion fungale është respektimin rigoroz të rregullave të mëposhtme higjienës:

 • Mos përdorni dikush tjetër, këpucë të ngushta, të pakëndshme ose të lagur;
 • Mbani këmbët pastër;
 • Të ketë një sërë personale pedikyr të mjeteve;
 • Mos u mundoni këpucë në këmbë zhveshur.

Metodat kryesore të parandalimit të kësaj sëmundjeje janë:

 • Mos përdorni asnjë - Cilat gjëra së bashku me një person të infektuar infeksioneve fungale;
 • Blej Socks mundësisht pambuk;
 • Pas sauna, banjo, lavamanit dhe lëkurën e tharë me kujdes.