Mjete këmbës Trajtimi popullore


Faqja Trajtimi kyçin e këmbës: receta popullore

Në sëmundjet moderne të jetës e mbështetjes - aparatit motorik në vendin e dytë pas hipertensionit. Veçanërisht të prekshme në këtë drejtim nyjeve kyçin e këmbës, kështu që ata të japin llogari për pjesën më të madhe të trupit.

Në të kaluarën e afërt këto sëmundje të lidhura me moshën më të vjetër. Në ditët e sotme kyçin e këmbës patologji të rinj me çdo brez kalon.

Sëmundje kyçin e këmbës: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Mendoni se çfarë lloje të sëmundjeve mund të ndodhë kyçin e këmbës se shkaqet e tyre dhe simptomat kryesore:

Artrit

Kjo diagnozë modulare e sëmundjeve inflamatore të përbashkëta, shkaqet e të cilit ka shumë faktorë - nga agjentë infektivë për reagimeve autoimune.

Simptomë e tyre e përbashkët është një proces inflamator, i shoqëruar nga ënjtje, dhimbje, ethe - si trupi lokale dhe tërë. Trajtimi i gabuar ose vonë të artritit filluar kërcënuese përgjigje rritje inflamatore, zhvillimin e proceseve të deformimit dhe humbjen e plotë të lëvizshmërisë së përbashkët.

Osteoarthritis

Osteoarthritis - një sëmundje kronike, progresive e kyçin e këmbës, të shkaktuara nga shkatërrimi i shtresës kërc. Si rezultat, të përbashkët humbet lëvizshmërinë e saj natyrore, kockat fillojnë të shtrembëroj ngadalë, duke çuar në ngurtësi. Simptomë kryesore është dhimbja.

Diagnoza nuk është bërë deri studimit radiografike për shkak se natyra e dhimbjes, frekuenca dhe intensiteti i saj ndryshon, dhe nuk është një tregues objektiv. Faktorët që nxisin zhvillimin e Arthrosis është ushtrim i madh, sjellje të dobët, çrregullime metabolike dhe madje edhe zakone të këqija (p.sh., pirja e duhanit). Trajtimi i sëmundjes - gjatë.

Bursit

Bursit - inflamacion i kyçin e këmbës çanta të përbashkëta, i shoqëruar nga akumulimi parregullt e lëngjeve.

 • Shkaqet e bursit mund të jenë trauma, trashje, gjë e shëmtuar këmbë dhe të tjerët.
 • Procesi inflamator shoqërohet me dhimbje të forta, ënjtje e dukshme, sidomos me ndjenjën vibracioneve të lëngshme.

Kyçin e këmbës ndrydhje

Shtrihen kyçin e këmbës - është dëmtuar marrëdhënien, karakterizohet nga dhimbje akute, ënjtje dhe ndonjëherë ethe lokale.

Ndrydhur kyçin e këmbës

Karakterizohet nga zhvendosja e pjesshme të eshtrave, i shoqëruar nga simptomat e reaksioneve inflamatore - ënjtje, dhimbje, njollë e lëkurës.

Therje kyçin e këmbës

Me lëndimet kyçin e këmbës prekur indet e muskujve që rrethojnë përbashkët, kështu që ka dhimbje, vend i vrarë mund të bymehet, gunga bruises mundur.

Mjete kyçin e këmbës popullore Mjekimi, receta shtëpi ^

Trajtimi popullore kyçin e këmbës, mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Mjekësia moderne ofron një shumëllojshmëri të barnave për trajtimin e kyçin e këmbës të përbashkët. Por efektiviteti i shumë terapive rritet në qoftë se metodat e mjekësisë zyrtare kombinuar me mjetet juridike popullore dhe trajtimet fiziologjike dhe korrigjimin e dietën dhe mënyrën e jetesës.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore artritit kyçin e këmbës

 • Për të shpejt lehtësimin e dhimbjeve dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në të përbashkët prekur, mjekësisë tradicionale rekomandon rrotullohen brenda natës rodhe kyçin e këmbës gjethe, pranverë - lë nënën dhe njerka dimrit - lë lakër.
 • Well nxehtë dhe liri lehtësimin inflamacion. Nxehet dhe palosur në një thes e pambukut, ato zbatohen në zonën e përflakur.
 • Efektivisht kyçin e këmbës të nxehtë, duke lehtësuar procesin inflamator, mustardë të zakonshëm, të cilat qëndrojnë 15-20 minuta dhe pastaj rroba leshi përfundojë përbashkët.

Vetëm duhet të mbani mend - të gjitha procedurat që lidhen me ngrohjen, nuk mund të mbahet gjatë sëmundjes akute.

Trajtimi i osteoarthritis kyçin e këmbës

Për trajtimin e Arthrosis mbizotëron në rodhe mjekësi popullore.

 • Gjethet e Rodhe duhet të pres në qull me miell misri, pallto kyçin e këmbës të sëmurë, të përfundojë e tërë gjethet e tij të rodhe dhe të ngrohtë.

Nëna ime - Natyra ka në kazanët e saj Arsenal plotë e bimëve që nxisin rigjenerimin e kërc. Kjo - lë thupër, rrënjë luleradhiqe, horsetail bar, trumzë barishte, Shabelnik bar, leh shelg.

 • Zierje ose infuzion të bimëve (mundësisht veç e veç), të përgatitur në mënyrë tradicionale - 1 lugë gjelle për 1 filxhan ujë të valë, ju duhet të ha 2-3 herë në ditë kurs 14-21 ditë, me pushimet e 1-2 muaj.
 • Kriteri i kohëzgjatjes së trajtimit dhe intervalin midis trajtimit është ndjesi subjektive - dobësimi apo forcimin e dhimbjes, përmirësimin apo përkeqësimin e mobilitetit të përbashkët.

Trajtimi i ndrydhje kyçin e këmbës

Kur vendosjen këtë diagnozë, gjëja e parë që bëni - është që të sigurojë të plotë të përbashkët të pasurive të patundshme.

 • Një nga mjetet më të efektshme është aplikimi i përbashkët me tul dëmtuar nga patate të papërpunuara.

Ju mund të bashkangjitni një slurry e lë grimcuar e aloe:

 • Të mbajë deri në përzierje nxehet, atëherë kjo përzierje për të hequr dhe zëvendësuar atë me të freskëta.
 • Aloe shumëfishon proceset rigjeneruese, kjo metodë është e mirë, kur ju duhet të shpejt të kapërcyer sëmundje.

Nuk është një mënyrë shumë e thjeshtë në vetëm disa ditë për të hequr ënjtje dhe dhimbje - një kompresë vodka:

 • Çdo pëlhurë pambuku mbarsur me vodka, sillet rreth e përbashkët, celofan e pacientit të imponuar nga lart, dhe e gjithë kjo fashë uteplyuyetsya leshi.

Trajtimi këmbës bursit

Ashtu si në rastin e mëparshëm, bursit trajtim kërkon pushim të plotë për të përbashkët përflakur.

 • Në këtë kohë, janë aplikuar në paketat lënduar vend të bimëve që kanë efekt anti-inflamator - këtë infuzion me lule kamomil, yarrow, rrënjë rodhe, Wort barishte Shën Gjonit, lule bli.
 • Infuzion e bimëve është ftohur në një temperaturë prej 45 gradë, dhe të aplikohen në zonën e prekur. Nëse dhimbja është e fortë në këtë rast alternuara kompresa të ngrohta dhe të ftohta.

Kur bursits rekomanduar gëlltitje e kësaj përzierje:

 • 250 ml ujë të ngrohtë shpërndajë 1 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë çaji uthull molle.
 • Kjo përzierje duhet të pini në ditë në 2-3 orë.
 • Nëse sëmundja është kronike, kohëzgjatja e administratës është 2-3 javë.

Trajtimi i dislokimit të kyçin e këmbës

 • Mjekësisë tradicionale në këtë rast ofron një përzierje të qepë copëtuar dhe sheqer në një raport prej 1:10.
 • Përzierje është vënë në natën dhe fix.

Një mjet efektiv për dislokimin compress janë lulet e tansy:

 • Ai përgatitur nga infuzion me lule 3 lugë në 200 ml ujë të vluar për një orë.
 • Pastaj mbarsur me një zgjidhje të përgatitur ndonjë pëlhura natyrore, top letër përfundoi nënshkrimin.

Bruises Trajtimi kyçin e këmbës

 • Për shekuj me radhë metodë e provuar - një shul për bruises delli gjethe.
 • Një mjet i mirë është dush i ngrohtë qetësues çdo ditë gjatë natës. Struktura duhet të jetë në concoctions e tyre të bimëve të tilla si Wort bar Shën Gjonit, lë nënën dhe njerka, buds thupër.

Metodat e universale të përdorura në të gjitha sëmundjeve inflamatore kyçin e këmbës

Masazh

 • Kjo procedurë mund të përmirësojë jo vetëm qarkullimin e gjakut në zonën e përflakur, por edhe promovon asimilimin më të mirë të barnave të përdorura në nivel lokal.
 • E vetme contraindications të masazh - është faza akute e sëmundjes, e cila karakterizohet nga dhimbje të forta.

Banja lokale me vajra esenciale prej kedri, pisha, bredhi

 • Për këtë 3 - 5 pika vaj esencial holluar në 2 lugë Detit të Kripur, qumësht ose mjaltë dhe përzierje është shtuar në një banjë me ujë të ngrohtë.
 • Merrni këto banja për 10-15 minuta.

Banja dhe dyll parafine

 • Mrekulli joints kurë banja me parafine dhe dylli.
 • Temperatura nuk duhet të kalojë 45 gradë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin zgjatje të mjeteve juridike popullore Trajtimi shpinë.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të mbajtur të shëndetshëm kyçin e këmbës ^

Çfarë duhet të bëhet për të shmangur sëmundje të kyçin e këmbës:

 • Të gjithë njerëzit që kanë mbushur moshën madhore, duhet të shihni menynë e saj në favor të një rritje të ushqimeve të saj përmbajnë kërc dhe kolagjenit. Këto produkte janë një shumëllojshmëri të mishit dhe enët peshk përmbytjes, jellies fruta, ushqim deti.
 • Limit futje kripë dhe për të rritur sasinë e ujit pije të pastër. Dhe në qoftë se ky ujë është infused me silikon apo shungit, ajo në përgjithësi është alternativa më e mirë.
 • Ajo duhet të kufizojë ushqime që përmbajnë acid oksalik - konservuar domate dhe speca, lëpjetë, spinaq, seasonings djegëse.
 • Ju duhet gjithmonë të rregulluar peshën e trupit - mbipeshë mos hezitoni të ndikojë në "shëndetin" e kyçin e këmbës.
 • Rënduar sëmundjen e pijshëm nyjeve dhe pirja e duhanit për shkak të këtyre shprehive duhet të heqin qafe.
 • Në mënyrë që të ruajë integritetin e kockave, është e nevojshme për të rritur konsumin e ushqimeve të lartë në kalcium.
 • Rol të rëndësishëm ka luajtur nga zgjedhja e këpucë, të cilat duhet të jenë të rehatshme, të ngrohtë, këmbë lartësi optimale.

Por, në çdo rast, mos harroni - nëse masat nuk do të çojë në përmirësimin dhe sëmundja përparon, ajo është e detyrueshme për të vizituar një pretekst përjetuar trauma.