Trajtimi i mjeteve juridike krimbat popullore


Dëbimi i krimbave në shtëpi.

Gëlltitja dhe riprodhim i mëvonshëm i krimba, ose nematodikeve në njerëz - një proces shumë të padëshirueshme që shkakton dehje dhe shkatërrimin e organeve të brendshme.

Për tërheqjen e tyre përdoret aktivisht jo vetëm drogë protyhlystni farmakologjike, por mjete të testuara popullore nga krimbat për të ndihmuar ju me sukses të sjellë parazitët nga trupi.

Çfarë krimbat (helmintet): shkaqet, simptomat, llojet ^


Worms (helmintet) - një worms parazite që jetojnë në shëndetin e njeriut ose të kafshëve. Rruga kryesore e infeksionit me krimba - goditur larvat e tyre apo vezët për shkak të burimeve të mëposhtme:

 • Duart e pista;
 • Mbylle kontakti me kafshët - qentë, macet;
 • Ushqime të palara (fruta, perime, fruta);
 • Përdorimi i peshkut undercooked, mish apo ujit të ndotur nga ata.

Simptomat kryesore që ndodhin pas depërtimit të krimbave, si më poshtë:

 • Dhimbje koke, lodhje, prish gjumin;
 • Kruarje anale (të rralla);
 • Diarre ose kapsllëk;
 • Ulet në oreks apo fitim;
 • Pesha humbje;
 • Dhimbje konvulsiv stomak, vjellje, në raste të rënda - të vjella.

Worms mund të jetojnë jo vetëm në zorrë, por edhe në mëlçi, mushkëri, muskujve, nyjeve dhe organeve të tjera dhe indet e njeriut. Rreziku i tyre qëndron në ekstrakt nga trupi e raste të rënda të dobishme dhe ushqyesve organeve vitale e alergjive dhe helmimit trup të plotë.

Worms për të klasifikuar për krimb zorrësh, roundworm, whipworm, krimbat kasetë, hookworm, Trichinella, flukes mëlçisë (dvuustka), derra ose shirit gjedhit.

Worms në njerëzit kur prekje e aftë të riprodhimit të shpejtë, e cila çon më tej deri në rraskapitje, imunitet të ulët, anemi dhe pasoja të tjera të padëshirueshme. Trajtimi Folk shirit bazuar në përdorimin e përbërësve natyrore dhe të freskëta janë përdorur për të përgatitur infusions ose decoctions për përdorim të brendshëm ose enemas.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e krimbave të zorrëve që kanë anthelmintic shkëlqyer, veprimet e bën të dalë djersë dhe pastrimi janë:

 • Bimeve medicinale - tansy, pelin, Shkumë, eukalipt, Shën Gjonit Wort, borzilok, Oman, buckthorn, nenexhik dhe Valerian;
 • Fara kungull, arra;
 • Hudhër, rrikë, qepë, piper i kuq;
 • Li, vaj kungull.

Trajtimi i krimbave të rritur

Trajtimi i krimbave të rritur shoqërohet drogë shpejtësi pritja që mund të shkatërrojë në mënyrë efektive parazitëve.

Para se të marrë e rekomanduar e tyre për të pastruar plotësisht zorrë duke përdorur enemas dhe pastaj anthelmintic marrë ndonjë laxatives. Këto procedura janë kryer shpesh në shtëpi, ku, së bashku me terapi bazë mund të përdoren mjetet juridike të trajtimit nematod shtëpi.

Trajtimi i krimbave të zorrëve tek fëmijët

Për trupin e fëmijës duhet të përdoren do të thotë efekte të buta dhe jo-toksike. Për të filluar është duke u përgatitur për të prodhimit parazitët e zorrëve duke përdorur kungull ose vaj liri, protivohelmintnyye emërua më pas do të thotë origjinë bimore.

Në fazën përfundimtare për të rivendosur microflora zorrëve dhe funksionet mbrojtëse të trupit të fëmijës, përdorimin e drogës farmaceutike (lineks, byfydobakteryn dhe të tjerët.) Dhe vitamina.

Përveç kësaj, trajtimi i krimba shtëpisë është bërë duke përdorur hudhër dhe kungull fara, e cila gjithashtu kontribuojnë në heqjen e parazitëve.

Worms Trajtimi shtatzënë

Terapia e barnave gjatë shtatzënisë komplikuar contraindications helmintiasis, në dispozicion në shumë agjentë protyhelmintnyh farmakologjike. Prandaj krimbat tërheqjes shpesh përdoret metoda popullore.

Krimbat në familje e trajtojnë propozon për të përdorur gjatë shtatzënisë pas veturave që kanë veprim protyhelmintnyy - qepë, fara kungulli apo vaj, hudhër, arre, hirit, karrota dhe kamomil.

Përveç masave themelore mjekësore, nëna shtatzënë përmbahen në mënyrë rigoroze për higjienën e rekomanduar dhe rregullave sanitare.

Worms trajtimit në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i krimbave me mjetet juridike në shtëpi, receta.

Trajtimi i shirit

 • Shegë leh të thatë në shumën prej 10 gram. 30 minuta pour 100 ml ujë të valë. Shegë pranuar lugë ekstrakt në tri herë në ditë;
 • Kopër dhe kamomil përzierje tre lugë Mbledhja orë derdh 500 ml ujë të vluar, pastaj tendosje, shtoni mjaltin dhe për të marrë gjatë gjithë ditës.

Trajtimi i roundworm

 • Kuart në gjysmë të mbushur melkonarezannym qepë, pour vodka dhe mbush atë në terr për 10 ditë.
 • Infuzion të gatshëm duhet të thahet dhe të marrë dy herë në ditë para ngrënies lugë gjelle.

Trajtimi i pinworms

 • Një lugë çaji pelin e hidhur hedh 2 gota ujë të vluar, pastaj të lënë të ftohtë dhe kullimin.
 • Para përdorimit, shtoni dy lugë mjaltë të freskët dhe për të marrë para ngrënies tre herë në ditë për tre lugë gjelle.

Worms Trajtimi arra

 • Fruta jeshile rinj të arre me lëkurë të bluaj, të marrë 4 tbsp dhe derdh 150 ml ujë të vluar për 30 minuta.
 • Merrni infuzion arre duhet të jetë gjatë ditës, i kombinuar ato me laxatives.

Worms Trajtimi fara kungull

 • Fara kungull në numrin 3 tbsp ha me stomak bosh, dhe pastaj të marrë një pastrues;
 • 150 gr. fara kungull grimcuar, të përziera me 50 oz. mjaltë gëlqere dhe të marrë në një stomak bosh për gjysmë ore. Pas dy orë për të marrë një pastrues dhe ndoshta të bëjë një klizmë.

Trajtimi i krimbave me hudhër

 • 8-10 karafil të hudhër të marra me qumësht të zier;
 • Hudhër zhvishem, derdh litër brenda natës qumësht të zier, pastaj të marrë të nesërmen.

Worms Trajtimi qepë

 • Prerë pastrohet qepë, derdh një gotë me ujë të ngrohtë gjatë natës. Merrni ekstrakt qepë pas zgjimit;
 • Lidhu nivelin e lëng qepë me lëng aloe, pastaj shtoni lugë gjelle mjaltë dhe për të marrë një lugë gjelle tri herë në ditë brenda dy javësh.

Worms Trajtimi enemas

 • Vlim për rreth 10 minuta tbsp tansy në 1/2 litër ujë të vluar, pastaj thahet. Rezulton supë është përdorur si një klizmë një herë në ditë.
 • Në misk, për këtë qëllim, ju mund të përdorni qumësht - hudhër supë ose supë pelin.

Worms Trajtimi herbs

 • Përgatitja e një koleksion të urtë, rrënjë ëmbël flamurit, buckthorn dhe centaury. Mbi bar të marrë katër lugë bimët, vendin e tyre në një kavanoz 1 litër dhe derdh 700 ml valë ujë gjatë natës.
 • Merrni infuzion duhet të marrë dy lugë dy herë në ditë për 10 ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i kruarje në mjetet juridike popullore anusit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur helmintiasis ^

Para trajtimit helmintiasis rekomanduar spastrimin zorrë të protivohelmintnyye fondet ndikojë efektivisht parazitëve. Ju mund të përdorni laxatives barnave farmaceutike apo bimët popuskayut drogës. Pas lëvizjes plotë zorrë mund të fillojnë për të trajtimin e krimba drejtpërdrejtë në metodat më të përshtatshme.

Dëbimi nematodikesh promovon një dietë, e cila duhet të përfshijë produkte kryesisht të qumështit, drithëra, mustardë, hudhër, qepë, piper, mish, perime të freskëta dhe fruta. Sa për ëmbëltore, sheqer dhe gjalpë produkteve, ata duhet të jenë të përjashtuar nga dietë në trajtimin.

Për të shmangur helmintiasis duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për metodat e mëposhtme për parandalimin e:

 • Kujdes larë me valë zarzavate ujit, manaferrat, perime dhe fruta;
 • Shmangia undercooked (nedozharennoho) mishit, produktet e peshkut;
 • Pas vizitës në dhomë tualet, lojrash ose vende publike lani duart tuaja tërësisht me sapun dhe ujë;
 • Mos përdorni ujë çezme (TAP, ujë);
 • Mos bëj thonjtë;
 • Të mbajë të rregullt shtëpinë e lagësht pastrim;
 • Shmangni kontakt të ngushtë me kafshët;
 • Nëse ka kafshe e deworming tyre në mënyrë periodike.