Mjetet juridike popullore trajtim glaukoma


Glaukoma ndërtimin Trajtimi: receta popullore

Ata thonë se sytë pasqyrojnë gjendjen e mendjes, por përveç kësaj, ata gjithashtu të funksionojë si informacion kryesor Analyzer marrë.

Për fat të keq, shumë njerëz nuk kanë aftësinë për të parë përmes sëmundjeve të tilla të pakëndshme si glaukoma.

Çfarë është kirurgjike për glaukomën: Simptomet, shkaqet, llojet e ^


Glaukoma është një shkelje e qarkullimit të lëngjeve intraokular, duke çuar në një rritje të fortë të presionit intraokular.

Rëndësishmja, trajtimi i glaukomës në shtëpi mund të jetë efektive vetëm nëse përdoret në kombinim me terapi konvencionale. Përndryshe, rreziku i humbjes të plotë të vizionit.

Llojet e glaukomës

Sëmundja është kongjenitale, dhe mund të blihet. Glaukoma fituar nga ana e tij të ndarë në:

 • fillor (investime të hapura, mbyllja, të përziera);
 • mesëm (traumatike, inflamatore, kardiovaskulare, postoperative, fakohennaya).

Shkaqet kryesore të glaukoma:

 • Mosha. Në rrezik janë njerëz të cilët kanë mbushur 40 vjet. Kjo është për shkak të moshës lidhur me ndryshimet në sy, presionin e lartë të gjakut, sëmundje tiroide, etj
 • Inflamacion akut e syrit, të tilla si keratitit ose Uveitis, cataracts.
 • Formimi beninje dhe malinje, dëmtimi mekanik sy.
 • Obeziteti, diabeti, atherosclerosis.
 • Duke marrë ilaçe të caktuara.
 • Predispozicion gjenetik.

Simptomat e glaukomës

Në fazën fillestare të sëmundjes ndodh pa simptoma, duke e bërë të vështirë për diagnozën. Në fazat e mëvonshme janë simptomat karakteristike të glaukoma:

 • ngushtuar fushën vizuale;
 • vizion të bëhet blurry, e paqartë;
 • fillon dhimbje në sy, e cila i jep tempullin apo veshin;
 • qarqet ylbertë Kur kërkoni në burim drite;
 • gjatë sulmit sëmundje fillon të vjella.

Mjetet juridike popullore trajtim glaukoma, receta shtëpi ^

Folk glaukoma: receta shtëpi

Folk trajtim glaukoma mund të jetë shumë efektive në fazat e hershme të sëmundjes. Mirëpo, krejtësisht të zëvendësojë mjetet themelore trajtim në shtëpi është rreptësisht e ndaluar.

Trajtimi i glaukomës mustaqe artë

 • Për të përgatitur infuzion, t'i shkurtoni mustaqet 20 cm të artë dhe të krijoj një litër ujë të valë.
 • Insistojnë herbs rekomanduara gjatë natës, përfundoi një peshqir Bankës.
 • Merrni një lugë gjelle e përzierje 4 herë në ditë për tre javë.
 • Ju gjithashtu mund të shtrydh lëng nga mustaqe artë. Në secilin sy duhet varrosur 2 pika e lëng 10 ditë.

Trajtimi Glaukoma patate

Për të reduktuar dhimbje gjatë sulmeve të glaukomës rekomanduar paketat e patate.

 • Ju duhet të fshij një patate disa të vogla, shtoni një lugë çaji uthull molle dhe të lënë për 15 minuta.
 • Përzierje përfunduar duhet të jetë mbështjellur butë në pjesë të garzë.
 • Aplikoni për syrin për 30 minuta 2-3 herë në ditë.

Trajtimi i vezës glaukomës

 • Për të filluar të gatuaj të ziera fort një vezë, lëre në gjysmë dhe për të hequr verdhat.
 • Dy gjysmat e proteinave duhet të jetë e mbushur me mjaltë, të lidhë dhe vendin në furrë për gjysmë ore.
 • Lëng rezulton duhet të zbrazur në një tas të vogël.
 • Përdorni lëngët për instalimin sy bie në 2 në mëngjes dhe para gjumit.

Trajtimi Glaukoma mumje

Mumiyo mund të përdoret me sukses në kombinim me lëng panxhar për rezultate më efektive në trajtimin e glaukomës.

 • Ju duhet të lidhë një lugë çaji me lëng të freskët e panxhar dhe 0.5 g mumje.
 • Është e rekomanduar për të marrë çdo ditë 30 minuta para mëngjesit.
 • Kohëzgjatja e një kurs të terapisë - 8 ditësh. Pushim i detyrueshëm - 4 ditë.
 • Për efekt të mirë duhet të kalojnë të paktën katër kurse të tilla.

Trajtimi Glaukoma kumak

Heqin qafe e mundim ndihmon nxjerrjen përgatitur nga kumak.

 • Tre teaspoons herbs krijoj nevojë për 0.5 litra ujë të vluar, të lënë për 2 orë dhe tendosje.
 • Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë potions.
 • Kjo përzierje është përdorur edhe për sytë larje. Për lehtësinë tuaj, ju mund të bleni në një farmaci Calendula qese çaj me dhe vënien e tyre në shekuj pas shpërthyer.

Trajtimi Glaukoma aloe

Kur mjekësi glaukoma sëmundje tradicionale rekomandon të përdorni ilaçe efektive përgatitur nga aloe.

 • Dy gjethet e aloe duhet të derdh një gotë me ujë, zierje për ngrohje të ulët për 5 minuta, pastaj thahet.
 • Qe mund gatuaj lëngshme lëng vydavyvshy aloe dhe hollimin atë me ujë i distiluar në një raport prej 1:10.
 • Kjo zgjidhje duhet të larë sytë 4-5 herë në ditë për dy javë.
 • Pas trajtimin e glaukomës e rekomanduar për të ndaluar t'i shtyer për 16 ditë, pastaj të përsëritur trajtim.

Mos u shqetësoni nëse gjatë larjes do të ndjesi shpimi gjilpërash ndiheni të dobët.

Trajtimi Glaukoma mjaltë

Ilaçe më të thjeshta dhe efektive për glaukoma - zgjidhje mjaltë. Cook është shumë e thjeshtë.

 • Ju duhet të kombinojë sasi të barabartë të mjaltë dhe ujë të pastruar.
 • Marrja fasha mjaltit kërkuara përditshme në kohën e gjumit.
 • Imponuar ndonjëherë në pads pambuku, para-mbarsur me zgjidhje mjaltë.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 2 javë.

Trajtimit glaukomës herbs

Medicine bimor ka vendosur veten si një metodë shumë efektive që ndihmon të shpëtoj nga glaukoma.

 • Ju duhet të përgatisë mbledhjen bimor e rrënjë jamball, ca balsam, oe limon, Motherwort, xhenxhefil, kanellë dhe lulet e hikërror. Secili komponent duhet të marrin një lugë gjelle.
 • Një kupë nga përzierjet bimore duhet të krijoj 200 ml ujë të vluar dhe mbush për 60 minuta, pastaj thahet.
 • Merrni një zierje tri herë në ditë për të ½ filxhan.

Trajtimi i glaukomës: locion Syri

 • Ajo duhet të përzierje një lugë çaji qimnon dhe anise fara, derdh një gotë me ujë të vluar për 2 orë dhe tendosje. A keni nevojë për një locion tri herë në ditë, duke aplikuar garzë për sytë për 20-25 minuta.
 • Një lugë çaji ngjyra livando duhet të përzihen me nettles (1/2 filxhan), derdh një gotë të zier, por mezi ujë të ngrohtë, të lënë për 9:00. Para përdorimit, shtoni gjysmë lugë çaji sode. Duhet të përdorin garzë ngjyhet në infuzion, në tryezë për 5-10 minuta dy herë në ditë.

Trajtimit Glaukoma: ushtrime për sytë

Gjimnastikë për sytë duhet të ngadalësojë ndjeshëm përparimin e sëmundjes dhe të ruajnë vizionin. Ekspertët rekomandojnë duke bërë ushtrimet e mëposhtme:

 • Uluni në një karrige dhe pa bërë lëvizjet e kokës, të përzënë sytë djathtas dhe majtas, pastaj lart dhe poshtë. Përsëriteni 10 herë.
 • Rritet opinion në një drejtim kaotike për 30 sekonda.
 • Brenda 10 sekonda, shpesh injoroj.
 • Fuqishëm Mbyll sytë tuaj 10 herë. Sytë Kjo duhet të jetë i qetë.

Masazh Syri

Masazh mund të bëhet në mënyrë të pavarur. Ju duhet butësisht masazh qepallat me gishtat tuaj dhe qoshet e syve. Kjo është për të përmirësuar qarkullimin dhe për të zvogëluar presionin intraokular. Filloni me një shtyn lehtë mocionet nga balli drejt tempuj.

Massing shikimet domosdoshmërisht të bëjë me sytë e tij të mbyllur, të lehtë duke i shtyre ato përmes moshave. Kjo procedurë lehtëson relaksim efektive të muskujve dhe për të përmirësuar qarkullimin e lëngshme në sy.

Acupressure është i njohur për të ndihmuar në lehtësimin e gjendjes së pacientit gjatë sulmeve. Ju duhet të shtypni qoshet e jashtme të syve, zonën në të dyja anët e hundës me gishtat tuaj, duke vepruar në çdo moment për 5 sekonda.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe shëmti artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur glaukoma sëmundje ^

Parandalimi i glaukomës përfshin rekomandimet e mëposhtme:

 • mbajtjen e një jetese aktive;
 • mungesa e stresit të fortë emocional, duke shkaktuar rritjen e presionit brenda syrit;
 • trajtimi në kohë i sëmundjeve të syrit;
 • punojnë në kushte normale e ndriçimit;
 • pajtueshmërisë me higjienën e parë;
 • zbatimi i rregullave të sigurisë për të parandaluar dëmtimin mekanik të syve;
 • vizitat e rregullta në një okulist.