Trajtimi i mjeteve juridike popullore hypothyroidism


Trajtimi në shtëpi i hypothyroidism: receta popullore

Gjëndër tiroide është një organ i rëndësishëm, pa të cilin funksionimin normal të trupit pamundur.

Prandaj, sëmundje tiroide, duke përfshirë hypothyroidism, është shumë e rrezikshme dhe kërkojnë një trajtim kompetent.

Çfarë është Hypothyroidism, simptomat, shkaqet, llojet e ^


Hypothyroidism është një sëmundje tiroide që shkaktohet nga reduktimin e funksioneve të tij. Si rezultat, duke filluar mangësi hormon në organet dhe indet, duke çuar në çrregullime të rënda metabolike.

Hypothyroidism mund të jenë të dyja të lindura dhe të fituara. Forma më e zakonshme e fituar e sëmundjes. Hypothyroidism mund të jetë autogenic ose iatrogjenike; primare, sekondare ose terciare.

Shkaqet e hypothyroidism:

 • Faza kryesore e hypothyroidism shkaktohet nga mungesa e jodit, sulmojnë sistemin imunitar të pacientit. Përveç kësaj, sëmundja shpesh ndodh pas trajtimit të goiter shpërndarë toksike. Predispozitë dhe të trashëgueshme sëmundje gjenetike mund të shkaktojë hypothyroidism.
 • Faza e mesme e hypothyroidism mund të shkaktohet nga një rënie në hypothalamus dhe hipofizë. Tumoret, trauma, marrja e barnave të caktuara mund të shkaktojë sëmundje.
 • Faza e terciar të sëmundjes shkaktuar dëmtim të rëndë të trurit, tumoreve, duke marrë medikamente të caktuara.

Simptomat më të zakonshme të hypothyroidism:

 • menstruale parregullsi në gratë;
 • të shpejtë të fituar peshë, e cila shpjegohet me çrregullime metabolike;
 • dispepsi, të tilla si kapsllëk, të përzier;
 • përkeqësimi i flokëve dhe humbjen e saj;
 • ënjtje të fytyrës, sidomos qepallat, gjymtyrë;
 • kokës bëhet verdhë;
 • ënjtje të fytit, gjuhës, veshëve, e cila negativisht ndikon të dëgjimit dhe të votojnë;
 • lodhje, dobësi e muskujve, reaksionet frenimit;
 • memorie të dobët dhe vëmendje, depresioni;
 • dhimbje koke, rritja e presionit të gjakut.

Rreziku i kësaj sëmundjeje qëndron në kompleksitetin e diagnozës së tij, si simptomat e hypothyroidism janë ngatërruar shpesh me simptomat e sëmundjeve të tjera. Për shembull, dhimbje në kokë shpjeguar praninë e osteoarthritis, dhe për të rritur presionin - çrregullime të zemrës.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore Hypothyroidism, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk i hypothyroidism: receta shtëpi

Trajtimi i hormoneve hypothyroidism bez mund të mjaft të zbatuar me sukses përmes recetave kombëtare dhe mjeteve juridike homeopatik. Megjithatë, në çdo rast, para se të përdorni ndonjë drogë duhet të konsultohet me endokrinolog.

Trajtimi i hypothyroidism

Trajtimi i kësaj sëmundjeje duhet gjithmonë të mbikëqyret nga një endokrinolog. Speed ​​up shërim ndihmë TEAS bimor dhe lëngjet e perimeve:

 • Ju duhet të përzierje 200 ml patate, panxhar dhe lëng karrote. Dhënia fëmijën tuaj ¼ filxhan lëng para ngrënies tri herë në ditë.
 • Për përgatitjen e çajit terapeutik për të derdh një lugë lingonberry lë filxhan ujë të nxehtë, vlim për 10 minuta. Duke i dhënë fëmijës një gjysmë gotë tri herë në ditë.

Trajtimi i hypothyroidism në të rriturit

 • Nevoja për para-thatë lule zambak maj.
 • Ata kanë nevojë për të mbushur një gotë kati 2/3 shishe litër, pastaj derdh gjysmë gotë alkool. Llokoçis përzierje është e rekomanduar ditore.
 • Ajo duhet të fillojë duke marrë ilaç me 5 pika në ditë, rritet gradualisht dozën në 15 pika, dhe pastaj ngadalë të zvogëlojë atë. Pini infuzion kërkuar një herë në ditë.

Trajtimi i hypothyroidism subklinike

Përmirësuar pacienti qe vuan nga kjo formë të sëmundjes, duke përdorur tinctures alkool panxhar:

 • Për përgatitjen e tij duhet të fshij një panxhar vogla në rende, pastaj në napë dhe shtrydh mirë.
 • Lëng panxhar për të shpërndarë në një gotë e alkoolit ose vodka, vënë përzierje në një vend të errët dhe të shtyjë dy ditë.
 • Merrni ilaç tri herë në ditë për dy lugë.
 • Trajtimi duhet të zgjasë dy javë.

Trajtimi i hypothyroidism autoimune

Të shpëtoj prej autoimune hypothyroidism ndihmë buds pishe:

 • Ju duhet të marrë një farmaci dy pako të lëndëve të para dhe plotëso atë me kuart kat. Pastaj, kapaciteti për të plotësisht të mbushur me vodka.
 • Përzierje duhet të insistojnë për tre javë në një vend të errët, pastaj tendosje. Trajtimi duhet të jetë kafe.
 • Ky lëng jetëdhënës duhet të fshij qafën, të tilla si rajon, ku gjëndrës tiroide.

Trajtimi i hypothyroidism është jod

Për funksion normal tiroide, ajo ka nevojë për jod.

 • Ju mund të përgatisë një përzierje e qelqi valë ujit, një lugë çaji uthull molle dhe disa pika të jodit.
 • Peshon deri në 65 kg duhet të shtoni 1 pikë jod, nëse pesha e kalon 65 kg - 2-3 pika.

Ky mjekim duhet të merret vetëm dy herë në javë për disa gllënjka para ngrënies.

Trajtimi i laminaria hypothyroidism

Një produkt i shkëlqyer që do të kapërcejë me sukses hypothyroidism është alga deti ose leshterik saharystaya. Ajo mund të marrë të freskëta apo në formë pluhur, e cila është shitur në një farmaci. Kantier jo vetëm që përmban sasi të lartë të vitaminave, por gjithashtu kripë jod dhe bromine.

 • Është e rekomanduar për të marrë një lugë çaji pluhur thallus apo tri herë në ditë.
 • Pluhur mund të tretur në ujë ose supë.

Trajtimi i hypothyroidism Eleutherococcus

 • Për trajtim efektiv ju duhet të marrë një lugë rrënjë Siberian xhensen, luleradhiqe, bari fshesë fara për t'u ngjyrosur morkvyanyku.
 • Pastaj shtoni dy lugë durnishnik përzierje barishte dhe tri lugë hithër, përzierje tërësisht.
 • Dy lugë përzierje barishte të derdh tre gota ujë të valë.
 • Të sjellë një çiban rreth ngrohjes ulët, të lënë dhe të kalojë atë nëpërmjet garzë.
 • Në ilaç duhet të shpërbëhet 80 pika tretësirë ​​përgatitur me mure arre.
 • Përzierje terapeutik për të pirë 4 herë në ditë për një gjysmë gotë.

Trajtimi i hypothyroidism hudhër

 • Ju duhet të grimcuar hudhër me kujdes për të marrë një lugë gjelle.
 • Një lugë çaji pelin të hidhur për të shtuar në përzierje hudhër dhe derdh dy gota vodka.
 • Tas qull me miell misri fort, zhvillohet në një vend të errët dhe të lënë për pesë ditë.
 • Gjatë muajit duhet të marrë ëmbëlsirë barishte lugë tri herë në ditë.

Trajtimi i hypothyroidism fara liri

Tretësirë ​​e lirit dhe lë boronicë është shumë efektive.

 • Ajo duhet të marrë një lugë çaji i grirë mbushur papërpunuara me filxhan ½ e vodka.
 • Enë të mbyllur me tretësirë ​​duhet të vihet në një vend të errët dhe mos prekni 5 ditë.
 • Droga marrin mundësisht kryer në mëngjes dhe në mbrëmje lugë gjelle.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 7 ditë.

Trajtimi i bimëve hypothyroidism

 • Rrënjë Angelica, jamball, Rhodiola Rosea, u rrit, celandine, Wort dhe virsoides lë Shën Gjonit duhet të grimcuar dhe të përziera.
 • Çdo përbërës që ju duhet të marrë në të njëjtën sasi.
 • Tre lugë përzierje barishte duhet të valoj 0,5 litra ujë të nxehtë, vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban.
 • Insistojnë 04:00, pastaj duke përdorur napë ose një sitë, kullimin.
 • 4 herë në ditë pas ngrënies për të pirë një lugë çaji lëng mishi.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe encefalopati artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur hypothyroidism sëmundje ^

Ndër masat parandaluese që ndihmojnë të eliminuar pasojat negative të funksionit të reduktuar tiroide, dietë luan një rol të madh në hipotireoeze.

 • Për të fituar hypothyroidism, duhet të marrë sa më shumë ushqime të pasura me jod. Provuar shkencërisht se njerëzit që jetojnë pranë detit apo oqeanit, shumë më pak vuajnë nga hypothyroidism se popullsisë që jeton në qendër të kontinentit.
 • Ne duhet të kemi një shumë të alga deti. Megjithatë, gjatë shtatzënisë, si dhe të mëlçisë dhe veshka sëmundjeve të përdorni këtë produkt dëshirueshme. Plain kastravec - një burim i jodit, i cili shpejt mëson gjëndër tiroide.
 • Në dietë duhet të përfshijë ushqime që përmbajnë vitaminë A. fruta dhe perime, ushqim deti dhe pulave gatuar mish ligët duhet të mbizotërojë në menynë.
 • Ajo duhet të kufizojnë konsumin e yndyrore, ushqime me sheqer dhe miell.

Parandalimi i hypothyroidism gjithashtu përfshin këto aktivitete:

 • trajtimin e duhur dhe në kohë i sëmundjeve infektive;
 • të përgatiten aktivitete të tilla si administrimi i barnave që përmbajnë jod;
 • të ushqyerit e duhur (raporti optimal të proteinave të përdorura, yndyrnat dhe karbohidratet);
 • Trajtimi thyroiditis, përhapur shkakton strumë toksike;
 • jetese aktive.