Mjete Hipertensionit Trajtimi popullore


Trajtimi i hipertensionit: receta shtëpi.

Për trajtimin e hipertensionit ka shumë barna efektive që synojnë uljen e presionit të gjakut (BP) dhe përmirësimin e shëndetit.

Megjithatë, përdorimi i tyre afat-gjatë mund të shkaktojë efekte anësore si marramendje, humbje e oreksit, shkaku veshkave, alergji ose pasoja të tjera.

Në këtë rast është mirë për të kombinuar trajtim tradicional të drogës e hipertensionit të mjekësinë popullore që ndikon më së miri jo vetëm sëmundje, por edhe të gjithë organizmit.

Shkaqet dhe simptomat e hipertensionit (hipertensionit) ^


Hipertensionit arterial apo hipertensionit është një sëmundje që është i shoqëruar me presionin në rritje mbi kufijtë e lejuar: sipërme (systolic) - mësipërm 120 dhe më të ulët (diastolic) - mbi 80.

Simptomet kryesore të hipertensionit janë:

 • Zhurma e dhimbje në kokë, migraines, marramendje;
 • Pagjumësia, humbja e kujtesës, dobësi dhe lodhje;
 • Dhimbje në zemrën time;
 • Gulçim, vjellje, djersitje trupit.

Arsyet që kontribuojnë në zhvillimin e hipertensionit, si më poshtë:

 • Shkelja e sistemit nervor, stresi, te trupezuar me mbeshtjelljen emocionale, privimi gjumë;
 • Endokrine dhe sëmundje renale;
 • Zakone të këqija;
 • Përdorimi i tepruar i kripës;
 • Climax;
 • Trashje.

Hipertensionit ka disa klasifikime:

 • Hipertensioni primar dhe sekondar (e ndarë në renale, endokrine, neyrohennuyu, hemodynamycheskuyu dhe mjekësore);
 • Systolycheskaya apo diastolic;
 • Varësisht nga shkalla e hipertensionit është faza e parë (140-160 / 90-100), i dytë (160-180 / 100/110) dhe shkallës së tretë (180/110).

Trajtimi Folk i hipertensionit është një listë e shumë metoda që ofrojnë hypotensive (ulur), diuretik dhe qetësues (qetësues) fuqi. Mjekësisë tradicionale ofron mjetet e mëposhtme efektive dhe të thjeshtë popullore për të trajtuar hipertensionit:

 • Produktet e bletës;
 • Bimëve medicinale - motherwort, sanëz, tërshëra, Oman, balsam limon, nenexhik, etj
 • Berries - hirit mal, boronicë, boronicë, rrush pa fara, të egra u rrit;
 • Vaj.

Trajtim efektiv i presionit të lartë të gjakut në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i hipertensionit në shtëpi: receta.

Trajtimi i mjeteve juridike në shtëpi hipertensionit ofron një zgjedhje e përdorimit lëngjet e perimeve (karrota, rrepkë, panxhar), hudhër, qepë, rrikë, limon dhe ushqime të tjera natyrore.

Megjithatë, trajtimi në shtëpi e hipertensionit është projektuar për një kohë të gjatë, efektet pozitive të cilat do të jetë e gjatë vetëm, në qoftë se ju rregullisht të ndiqni një dietë të ekuilibruar dhe mënyrë jetese të shëndetshme.

Trajtimi i hipertensionit pa drogë është e mundur vetëm në qoftë se menjëherë të vazhdojë të trajtimeve dhe recetave tradicionale.

Trajtimi i hipertensionit në të moshuarit

Nuk është sekret se njerëzit e moshuar disa herë më shumë gjasa të vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut. Për të moshuarit sëmundje është shumë e rrezikshme, sepse ajo mund të çojë në krizë zemre apo goditje në tru.

Prandaj, pacientët të tilla kanë nevojë për terapi të plotë të përbërë nga ushqime të posaçme, mjetet juridike popullore dhe trajtimeve terapeutike.

Shumë njerëz të moshuar bëjnë theksin në trajtimin e presionit të lartë të gjakut në shtëpi, duke përdorur për këtë bimë medicinale, ushqim dhe banjot medicinale.

Trajtimi i hipertensionit në gratë shtatzëna

Rritja e presionit në shtatzëni ndodh rrallë trokitje e lehtë, por pas diagnozës së mjekut hipertensionit emëruar menjëherë trajtime antispasmodic dhe antihipertensive.

Gjatë kësaj periudhe theksi nuk është terapi të drogës, të përbërë nga një dietë të veçantë, konsum të reduktuar kripë, terapi fizike apo qetësues bimor.

Trajtimin e hipertensionit ne diabet

Hipertensionit dhe diabetit - shumë të shpeshta dhe të vështirë për të trajtuar fenomenin është kombinim shumë e padëshirueshme që mund të çojë në pasoja shumë të rrezikshme.

Si rezultat i presionit të reduktimin drogë provokon rritje të sheqerit në gjak, duke marrë ato kundërindikuar në mënyrë rigoroze për diabetikët. Prandaj, vëmendje e veçantë i është kushtuar dietë, duke shmangur stresin dhe disa teknika popullore që e bën efekte anësore.

Trajtimi i shkallës 1 hipertensionit

 • Manaferrat grimcuar Rowan derdh ujë të valë (2 lugë çaji per filxhan), gjysmë ore për të filtruar dhe të marrë 3-5 lugë tri herë në ditë;
 • Në një majë e sheqerit rënie 8 pika vaj bredh dhe të marrë sips të vogla.

Trajtimi i hipertensionit 2 shkallë

 • Lëng panxhar i holluar me ujë të zier (5/2) dhe të marrë në mëngjes në një stomak bosh;
 • Lemon hekura, të kombinuar me mjaltë (200 ml) hips grimcuar (0.5 st.l) dhe Kastrati (st.l). Përzierje përfunduar është përdorur dy herë - në mëngjes, në mbrëmje, në tbsp

Trajtimin e hipertensionit 3 gradë

 • Përgatitja mbledhjen bimor me lule Valerian e tërfili, nënës dhe njerkës, lë thupër, horsetail, kopër, bar gruri dhe lëpjetë. Nga mbledhja për lugë gjelle herbs dhe krijoj një filxhan me ujë të valë atë. Infuzion duhet të marrë ½ filxhan dy herë në ditë.
 • Pure boronicë me mjaltë (5/2) në mëngjes dhe të marrë disa lugë.

Trajtimin e hipertensionit jod

 • ¼ filxhan të ftohtë zier ujë të përzier me një lugë çaji iodum dhe 15 gram. niseshte patate;
 • Përzierje rezultuar është e përzier plotësisht dhe të lidheni me të ftohur ujë të zier në 200 ml;
 • Duhet rreptësisht të marrë para ngrënies për 2 lugë dy herë çdo ditë;
 • Përzierje gatuar ruhen në frigorifer.

Trajtimin e hipertensionit Kalina

 • Tre lugë Manaferrat kulpër vlim për ngrohje të ulët në 300 ml ujë të vluar për 5 minuta dhe për të marrë tri herë në ditë 80-100 ml;
 • Përgatitja pure kokrra të kuqe me pesë lugë Kulpër, kombinuar me 150 gram. mjaltë,
 • preheated në 40 gradë.
 • Insistojnë mjaltë - Kalyna përzierje për dy orë.
 • Përdorin atë duhet të jetë pas ngrënies për tbsp katër herë.

Trajtimin e hipertensionit hudhër

 • Tre limon dhe hudhër kreu tre rrotull madh në një mulli mishit;
 • Hidh përzierje 1.5 litra ujë të vluar dhe vendin në ditën në një vend të errët, nxitje rregullisht;
 • Infuzion të tendosura është marrë në tbsp tri herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i mjaltit hipertensionit

 • Honey lidhur me panxhar të papërpunuara integruar (1/1) dhe për të marrë tbsp përditshme para ngrënies tre herë;
 • Mjaltë të freskët tretur në ujë të ngrohtë (gjelle / 150 ml) dhe për të marrë dy herë në ditë - në mëngjes, në mbrëmje.

Trajtimi i Leeches hipertensionit (hirudotherapy)

Hirudotherapy më e përshtatshme e krizës hypertensive, ku Leeches janë në gjendje të japin efekt të shkëlqyer shërues - të zvogëlojë viskozitetit të gjakut, të zvogëlojë dhimbje koke dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Kur hipertensionit duke përdorur 6 -10 shushunjat që hirudoloh vlen për fusha të caktuara - veshët, tempuj rajon, qafën, ose zonës tailbone.

Trajtimi i bimëve hipertensionit

 • Mix pjesë të barabartë e manave aronia, Motherwort, fruta qimnon, fidaneve butë, gjethe, Kastrati, balsam limon dhe Calendula;
 • Merrni katër lugë Mbledhja, e mbuluar ato në një termos dhe derdh 800 ml ujë të vluar;
 • Insistojnë herbs nevojshme për 6 orë;
 • Infuzion rezultuar drogës marrë një gjysmë filxhan dy herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore ulcerat stomakut.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar tensionin e lartë dhe të normalizojë presionin e gjakut ^

Hipertensionit kushte mjekësore medikamenteve, terapi magnetike, fizioterapi (elektrike, elektroforezë), vaske terapeutike - pisha, sulfide hidrogjeni dhe procedurat e tjera. Kombinimi i teknikave të përshkruara nga mjeku juaj me trajtimin në shtëpi mund të përmirësojë ndjeshëm pacientit mirëqenien dhe normalizimin e tensionit të gjakut.

Ushqimi për hipertensionit përfshin kufizim të rëndë të kripës, produkteve miell, sheqer, ushqimeve yndyrore, alkool dhe kafeinë.

Parandalimin e hipertensionit:

 • Nëse është e mundur, për të shmangur emocional - shpërthime negative apo situata të vështira;
 • Vëzhgoni ushqyerit e duhur;
 • Mbani në optimale peshë normale të trupit, duke shmangur peshë të madhe hedhje;
 • Mbështeten në aktivitet të rregullt fizik tonik.