Mjete Gastroduodenita Trajtimi popullore


Trajtimi gastroduodenitis në shtëpi: mjetet juridike popullore

Gastro është një sëmundje e zakonshme e gastro - traktin e zorrëve, trajtim i cili kombinon droga, enzime, multivitamina dhe dietë Wellness.

Përveç trajtimit të përshkruar nga mjeku juaj, përdorni një recetave të veçantë rëndësinë e mjekësisë tradicionale, në mënyrë të konsiderueshme mund të përshpejtojë procesin e shërimit.

Çfarë është gastroduodenitis, simptomat dhe shkaqet ^


Gastro - një lloj i gastro - sëmundje intestinale, proceset inflamatore të cilat ndikojnë në mukozën e stomakut dhe duodenum.

Arsyet për shfaqjen e kësaj sëmundjeje përfshijnë:

 • Dietë e thyer;
 • Përdorimi i rregullt i alkoolit;
 • Depresioni, stresi;
 • Përdorimi i zgjatur i antibiotikëve;
 • Infeksionet e zorrëve;
 • Reduktuar imunitet.

Simptomet kryesore gastroduodenita - nauze, vjellje, urth, ndjenja e shurdhim në stomak, diarre ose kapsllëk, cramping dhimbje të mprehtë në pjesën e sipërme të stomakut.

Gastro ndarë në disa lloje - akute, kronike, erozive, sipërfaqja (eritematoze), atrophic, hypertrophic dhe të përziera.

Trajtimi Folk gastroduodenitis ofron thjeshtë dhe të sigurt për të përgatitur përbërjen e recetave të përbërë nga bimëve, produkteve të bletëve dhe manaferrat medicinale.

Ndihmë e shkëlqyer shtesë janë në gjendje për të siguruar pas anti-inflamator, antimicrobial, mjetet juridike antispasmodic dhe shërimin popullore për trajtimin e gastroduodenitis:

 • Kamomil, gjethe delli, flamurin e ëmbël, nenexhik, knotweed, lule të thata, centaury, Chaga, aloe dhe shumë bimë të tjera mjekësore;
 • Propolisi, mjaltë;
 • Buckthorn detit, hirit mal, kulpër, ferrë;
 • Patate, lëng lakër.

Trajtimi gastroduodenitis rriturit

Simptomat gastroduodenitis në të rriturit mund të jetë e ndryshme, si një formë e manifestimit të sëmundjes varet nga shkaqet dhe rrjedhën e natyrës. Ata ose mund të shqiptohet, por afatshkurtër ose përforcohet përgjithmonë.

Trajtimi i sëmundjes është si më poshtë:

 • Pjesa tjetër Weekly shtrat;
 • Dietë të veçantë të rreptë;
 • Terapia me antibiotikë;
 • Preparatet e pritjes enzimatike;
 • Procedurat Terapia fizike.

Trajtimi gastroduodenitis në fëmijët

Gastroduodenitis Natyrisht në fëmijët manifestohet si dhimbje në stomak pasi të hahet, të përzier, të vjella, belching, kapsllëk dhe zbehje e lëkurës.

Trajtimi i sëmundjes përfshin obvolakyvayuschyh emërimin, enzimatik, ilaçe antimicrobial dhe një dietë të rreptë që spares.

Trajtimi gastroduodenitis shtatzënë

Gastro shtatzënë shkakton dhimbje në stomak, vjellje, shkelje të karrige dhe shëndetit të sëmurë. Pas përcaktimit formën e saktë të sëmundjes mjeku përshkruan sigurt për barnat e palindur fëmijë që reduktojnë inflamacion dhe dhimbje.

Në mjekësi, pacienti duhet patjetër të respektojnë pjesën tjetër krevat, të rreptë, por në të njëjtën kohë duke mos kursyer dhe dietë të ekuilibruar.

Gjatë trajtimit gastroduodenitis shtatzënisë, në varësi të aciditetit të sëmundjes, është e rekomandueshme të përdorni ujë mineral.

Trajtimi gastroduodenitis në shtëpi: Mjetet juridike popullore, receta ^

Trajtimi gastroduodenitis metoda popullore: recetave shtëpi

Trajtimi i gastroduodenitis akute

 • Bluaj në një mulli kafeje 5 lule të pjesëve të thata, knotweed tri pjesë, dy rrënjë ëmbël flamurit dhe nenexhik, një nga fara qimnon.
 • 150 gr. gatuar mbledhjen lidheni litër ujë të vluar, të vendosur në një termos dhe këmbëngulin natën.
 • Infuzion gati për të marrë tre vakte të 100 ml.

Trajtimi i gastroduodenitis kronike

 • Manaferrat gjysmë filxhan kulpër valoj tre litra ujë, pastaj të lënë për një ditë.
 • Në Kalynovy supë të shtoni një çift i gota copëtuar kërpudhat, dhe pastaj të lënë për një tjetër 40 orë.
 • Pas kohës së specifikuar duhet të tendosje supë, shtoni 100 ml lëng aloe dhe 150 ml mjaltë të freskët.
 • Got mjekësi marrë dy lugë tri herë para ngrënies.

Trajtimi i gastroduodenitis erozive

 • Lidhu pjesë të barabarta të Wort barishte centaury Shën Gjonit, dhe pastaj të përgatisë infuzion (lugë gjelle në filxhan me ujë të valë).
 • Pije tendosura përdorur në mëngjes dhe në mbrëmje në një gjysmë filxhan stomak bosh.

Trajtim sipërfaqësor gastroduodenitis

 • Mblidhni 20 oz. Rrënjë jamball i alte, lule kamomil dhe frutat e kopër.
 • Në një filxhan të valë tbsp vësh ujë Mbledhja, vlim, ikjen, atëherë merret para gjumit për 200-250 ml.

Trajtimi gastroduodenitis me aciditet

Përgatitja mbledhur barëra të mëposhtme:

 • 40 oz. Gjethe delli;
 • 40 oz. Wort Shën Gjonit;
 • 20 gr. centaury;
 • 15 gr. Yarrow;
 • 10 gr. rrënjë calamus.

Në një filxhan të valë tbsp vësh ujë Mbledhja, atëherë le vlim në një banjë me ujë. Supë të gatshme duhet të thahet, të ndarë në tri pjesë dhe për të marrë gjatë gjithë ditës.

Trajtimi gastroduodenitis me aciditet të ulët

 • Shtrydh me lëng të zi rrush pa fara e 50 ml, të holluar të njëjtën sasi të ujit në tri pjesë dhe për të marrë gjatë gjithë ditës.
 • Lugë ëmbëlsirë me lëng aloe dy herë në ditë për të marrë para ushqimit për 30 minuta.

Trajtimi i një gastroduodenitis rëndim

 • Mix pjesë të barabartë të Wort, gjethe delli, qimnon, kamomil Shën Gjonit dhe cinquefoil, pas së cilës numri i tablespoons bari derdh ujë të zier për 15 minuta.
 • Pastaj tendosje, të ndarë në katër pjesë dhe për të marrë gjysmë ore para ngrënies.

Trajtimi gastroduodenitis Propolisi

 • Në mëngjes në një stomak bosh ngadalë përtyp dhe pastaj gëlltitje Propolisi të freskëta natyrore në shumën prej 6 gram.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - një muaj.

Trajtimi gastroduodenitis mjaltë

 • Mjaltë të përzier me Rowan pure, të lënë përzierje për tre orë, pastaj të marrë në tbsp 4 herë në ditë.
 • Dy lugë mjaltë holluar në ujë të ngrohtë dhe të marrë orë prokypyachennoy para ngrënies.

Trajtimi gastroduodenitis buckthorn

 • Lidhu litër ujë me një gotë buckthorn detit, vënë në zjarr, vlim për 5 minuta, tendosje dhe shtoni një lugë çift mjaltë. Gati për të marrë ilaçe para ngrënies 100 ml katër herë në ditë.
 • Buckthorn detit marrë vaj natyral tsp dy herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi gastroduodenitis barëra

 • Mix pjesë të barabarta Calendula, Wort Shën Gjonit, rrënjë ëmbël flamurin, Peppermint yarrow, dhe pastaj vendoset në një gotë me ujë të vluar, dy lugë Mbledhja për 20 minuta.
 • Infuzion të tendosura është marrë brenda dy javësh, tri herë në ditë para ushqimit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe cholecystitis artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizuar gjendjen e pacientit në gastroduodenitis ^

Ushqimi për gastroduodenitis - një regjim të rreptë të ushqimit, bazuar në një përpunim të caktuar termike, mekanike dhe kimike të ushqimit.

Ushqimi përbëhet jo vetëm të ushqimeve të ndaluara dhe të lejuara, por subjekt i rregullave të mëposhtme:

 • Ushqimi duhet të jetë i zier ose me avull;
 • Ushqim i gatuar para se të hahet duhet të jetë me kujdes bluaj ose peretyraty;
 • Përjashton përdorimin e produkteve në formë të papërpunuara;
 • Ushqimi pjesë të vogla të kryer deri në gjashtë herë në ditë;
 • Ndaluar të marrë ushqim të nxehtë apo të ftohtë.

Si një dietë terapeutik dietë përfshin produktet e mëposhtme:

 • Bukë e bardhë, biskota të bardhë, biskota gjalpë;
 • Djathë i butë, dietë buding;
 • Ziera ose steamed perime, fruta (hurmë, mollë);
 • Manaferrat gatuar;
 • Qumësht e tërë, krem, djathë;
 • Omëletë steamed, vezë të fërguara;
 • Gjalpë, vaj vegjetal rafinuar;
 • Supave të ulët-yndyrë, qull mukozës apo i zier.

Metodat kryesore të parandalimit gastroduodenitis përfshijnë:

 • Mos abuzojnë kërcënuese ushqim në stomak dhe pije - skuqur, yndyrore, marinuar, tymosur, pije alkoolike dhe të gazuara;
 • Vëzhgoni mënyrën optimale temperaturën e pjatave;
 • Trajtojnë diarre ose kapsllëk kohë;
 • Tërhiqeshin nga stresi;
 • Gjueti për një mënyrë jetese të shëndetshme.