Trajtimi i mjeteve juridike popullore hyperthyroidism


Trajtimi në shtëpi i hyperthyroidism: mjetet juridike popullore

Çrregullime Sot tiroide janë të zakonshme në të dy të rriturit dhe fëmijët.

Ata lindin për shkak të mosfunksionim të sistemit endokrin dhe të varet nga sasia e hormoneve të prodhuara nga gjëndër tiroide. Këto përfshijnë sëmundjet dhe hyperthyroidism (hyperthyroidism).

Çfarë është hyperthyroidism (hyperthyroidism): simptomat, shkaqet, llojet e ^


Kanceri hyperthyroidism tiroide është një sëmundje e karakterizuar nga mbiprodhimin e hormoneve tiroide.

Me fjalë të tjera, nuk është helmimi i gjakut këto hormone. Kjo metabolizmi nuk është ngadalësuar, si në hypothyroidism, por përshpejtuar.

Nuk janë llojet e mëposhtme të hyperthyroidism:

 • Hyperthyroidism fillore. Shkaktuar nga kjo formë e sëmundjes tiroide. Nga ana tjetër, ekzistojnë tri lloje të hyperthyroidism primar, subklinike, të dukshme dhe të komplikuar.
 • Hyperthyroidism mesëm. Zhvilluar si rezultat i anomalive hipofizë.
 • Hyperthyroidism terciar. Ka nga çrregullime patologjike në hypothalamus.

Shkaqet e hyperthyroidism:

 • Situatat e vështira janë shkelur për shkak të aftësive adaptive të organizmit. Këto përfshijnë shtatzënisë, sëmundjeve kronike të organeve të tjera grafike të modifikuara stresi mendor apo fizik.
 • Sëmundjeve infektive.
 • Hipotermia, plagosje, efektet e rrezatimit, e cila çon në inflamacion.
 • Faktor autoimune, dmth formimin e antitrupave ndaj qelizat e gjëndrës tiroide.
 • Predispozicion gjenetik, reduktimi i pronave mbrojtëse të trupit.
 • Shperndare goiter toksike është një gjëndër tiroide zgjeruar, e cila është e shoqëruar nga prodhimi i tepërt i hormoneve.
 • Goiter gunga toksike, pra formimin e një ose më shumë nyje që prodhojnë hormonin. Kjo ndodh kryesisht në gratë mbi 45 vjet.
 • Kanceri tiroide, tiroidet.
 • Droga hormonale tumoret ovarian.

Simptomat e hyperthyroidism

Kjo sëmundje karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:

 • urinim i shpeshtë;
 • rrjedhjen e gjakut në fytyrë;
 • një rritje të dukshme në tiroide;
 • reduktuar potencë ose pjellorisë në njerëzit në gratë;
 • humbje peshe të shpejtë;
 • dridhje, djersitje rritur;
 • ethe;
 • Ndryshimi i papritur i humor, çrregullimeve të gjumit, nervozizëm, etj .;
 • përshpejtimin e rrahjes së zemrës, rritjen e presionit;
 • lodhje dhe dobësi e muskujve.

Simptomat e syrit të hyperthyroidism janë më pak të zakonshme. Këto përfshijnë ënjtje të moshës, sytë e fryrë, keq ngadalshëm, etj Simptomat e sëmundjes duken të ngjashme në meshkuj dhe në përfaqësuesit e grave. Për gratë shtatzëna tirotoksikozë konsiderohet sëmundje shumë të rrezikshme, sepse ajo mund të shkaktojë lindjen abortim spontan apo të parakohshme.

Në mungesë të një trajtimi kompetent dhe në kohë të hyperthyroidism mund të shkaktojë komplikime të rënda. Kjo është arsyeja pse kur simptomat e para të hyperthyroidism duhet të konsultoheni me një mjek endokrinolog.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore hyperthyroidism, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk i hyperthyroidism: receta shtëpi dhe mjetet

Trajtimi i hyperthyroidism në të rriturit

Alkooli tretësirë ​​e hurmë është shumë e lehtë për të prodhuar dhe shumë efektive në trajtimin në shtëpi të hyperthyroidism.

 • Ju duhet të shtrydh lëng e disa fruta dhe shtoni alkool.
 • Në 5 lugë lëng merret një lugë e alkoolit.
 • Mbush ilaçe ditë e nevojshme.
 • Merrni një kupë tri herë në ditë.

Trajtimi i hyperthyroidism tek fëmijët

Në mënyrë të konsiderueshme dobësojë simptomat negative të hyperthyroidism dhe ndihmon në shërim shpejtësi limon.

 • Ajo duhet hekura pa pastrimin e lëkurës.
 • Në slurry acid duhet të shtoni 4 tbsp. l. sheqer dhe përzierje tërësisht mjekësi.
 • Tri herë në ditë është e rekomanduar për të ngrënë potions vogla lugë.

Lemon mund të zëvendësohet nga portokalli, atëherë mjekësi do të bëhet më e këndshme shije.

Trajtimi i hyperthyroidism në shtatzëni

Trajtimi i gabuar i hyperthyroidism në gratë shtatzëna mund të çojë në komplikacione të rënda. Kjo është arsyeja pse gratë shtatzëna e ndaluar për të trajtuar hyperthyroidism në shtëpi pa u konsultuar me një mjek.

Në mënyrë të konsiderueshme për të përmirësuar pacientët mund zierje e rrënjë sanëz:

 • Rrënjët copëtuar nevojë për të bërë një gotë me ujë të nxehtë zier.
 • Mbush për dy orë dhe të bëjë 5 herë në ditë për 2 lugë.

Trajtimi i hyperthyroidism subklinike

Përballen me problemin e hyperthyroidism ndihmën e buds qershi dhe degëve. Recommended për të mbledhur ato në fillim të pranverës.

 • 100 gram e lëndëve të para duhet të pastrohen dhe të vendoset në një tigan, pour 0,5 litra ujë dhe të sjellë një çiban.
 • Insistojnë orë.
 • Marrë një lugë tre herë në ditë.

Trajtimi i hyperthyroidism autoimune

Woodlice, përzier me mjaltë është një ilaç i mrekullueshëm popullore për hyperthyroidism autoimune.

 • Është e nevojshme për të shtrydh lëng nga bimëve të freskëta deri në 4 lugë ndodhur, dhe shtoni një lugë mjaltë.
 • Me kujdes përbërësit e përzier që ju duhet për të bërë 4 herë në ditë në një lugë gjelle.
 • Gatim drogë mundësisht çdo ditë për 30 ditë.

Trajtimi mjekësor i hyperthyroidism

 • Ne duhet të marrë një gotë vodka, një lugë gjelle e xhensen dhe 2/3 filxhan vaj liri.
 • Të gjithë komponentët duhet të jetë mirë të përziera, vend në një enë të mbyllur dhe të lënë për një javë, pastaj të shtyjë nëpër një sitë ose napë.
 • Infuzion duhet të merret dy herë në ditë në një lugë gjelle për orë para ngrënies. Ju mund të pini një përzierje të vogël të ujit.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 2 javë.

Trajtimi i verës hyperthyroidism

 • Ju duhet të marrë ¼ filxhan verë të kuqe dhe Gluconate kalcium pllakat prej 10 copë.
 • Ilaçet duhet të grimcuar me kujdes dhe të shpërndahet në verë.
 • Pini përzierje tre herë në ditë në një lugë gjelle përpara se të hahet.
 • Pije kurative mund të jenë të përgatitur me filxhan ½ verë të bardhë dhe glicerofosfat (10 tab.).
 • Zgjidhja duhet të këmbëngulin natën dhe pini tri herë në ditë.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 21 ditë.

Trajtimi i hyperthyroidism murriz

Mjekësisë tradicionale për të trajtuar hyperthyroidism rekomandon duke përdorur një tretësirë ​​e murriz për të ndihmuar të rivendosur funksion tiroide dhe sundo sëmundje.

 • Për përgatitjen e saj duhet të marrë dy lugë të lëndëve të para, dmth lule murrizi dhe plotëso atë me dy gota e alkoolit (20 për qind).
 • Mjet që rezulton duhet të lihet në errësirë ​​për 40 ditë.
 • Pini Ky medikament 4 herë në ditë 30 pika.

Trajtimi i balta hyperthyroidism

Balta blu, të bardhë apo të verdhë ka veti të veçantë shëruese që promovojnë shërimin e sëmundjeve të gjëndrës tiroide. Që nga ajo është e rekomanduar për të bërë kompresa.

 • Është e nevojshme për të holluar balta kaq shumë ujë të ftohtë në mënyrë që ajo i ngjante konsistencën e krem ​​trashë, dhe të aplikoni shtresë inç në pëlhurë.
 • Pastaj aplikoni një kompresë në qafë dhe të siguruar atë me një shami.
 • Mbani disa orë, pastaj pije me ujë të ngrohtë.
 • A procedurën dy herë në ditë.

Trajtimi i bimëve hyperthyroidism

Bimor ka ndihmuar gjithmonë humbjen e sëmundjeve të ndryshme. Shumë të dobishme në tirotoksikozë zierje bimor është bërë nga hithër, gjethe arre, rrënjë jamball, i cili duhet të marrë 2 lugë dhe sanëz (1 tbsp).

 • Një çift i spoonfuls e përzierje të derdh dy gota me ujë të nxehtë dhe vlim për disa minuta.
 • Mbush për 12 orë, pastaj tendosje.
 • Përzierje duhet të pini gllënjka të vogla gjatë një dite.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore hypothyroidism.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur tirotoksikozë sëmundje ^

Një dietë e ekuilibruar është një parakusht për shërim të suksesshëm dhe për të rivendosur funksion tiroide në hyperthyroidism. Mjekët rekomandojnë përdorimin e një dietë të veçantë për tiroides, i cili promovon futje e një numri të madh të ushqyesve.

Numri i ngrënies duhet të rritet me 5 - 6. Është e dëshirueshme për të gatuaj ushqim, piqem apo të gatuaj atë për një çift. Të përjashtuar nga dietë duhet ushqimet yndyrore, alkool dhe ëmbëlsirat.

Menuja duhet të jenë produkte të pranishëm mëposhtme të shëndetshme:

 • bukë;
 • ligët pulave dhe mishit;
 • produktet e qumështit;
 • gjalpë dhe perime të naftës;
 • drithëra, supave, fasule;
 • fruta, manaferrat dhe perime, lëngje dhe pije frutash;
 • hips supë;
 • mjaltë dhe fruta të thata, etj

Parandalimi i hyperthyroidism është gjithashtu në përputhje me rregullat e mëposhtme:

 • forcim dhe jetese aktive;
 • Konsumi i produkteve të shëndetshme, të pasura me vitamina;
 • Shfrytëzimi racional i ushqimit dhe barnave që përmbajnë jod;
 • vizitat e rregullta në endokrinolog;
 • sunbathing moderuar;
 • trajtimi në kohë i sëmundjeve endokrine.