Trajtimi i mjeteve juridike popullore herpes


Trajtimi i herpesit: receta shtëpi.

Herpes është një nga sëmundjet më të zakonshme virale, për të cilat trajtimi duhet të trajtohen me delikatesë të madhe dhe kujdes.

Për asgjësimin e shpejtë të këtij fenomeni tepër i përpiktë mund të përfitojnë nga droga të veçanta të blera në një farmaci ose kërkoni ndihmë nga metodat efektive të mjekësisë tradicionale.

Shkaqet dhe simptomat e herpes ^


Herpes - një sëmundje virale e lëkurës që formon plagë dhe blisters në mukozës dhe lëkurës.

Faktorët që kontribuojnë në inflamacion të lëkurës, duke përfshirë:

 • Reduktuar imunitetin;
 • Ftohjet ose sëmundje infektive;
 • Hipotermia;
 • Çrregullime të forta emocionale.

Gjenerali shprehur simptomat e herpes - shfaqjen e ashpër itchy dhe të dhimbshme, skuqje ose ënjtje të faqes inflamatore. Në disa raste mund të ketë temperaturë të butë, dhimbje koke dhe dobësi.

Varësisht nga lezione celularë, herpes të klasifikojë llojet më të zakonshme të mëposhtme:

 • Lezionet mbi buzët - të thjeshta ose të tipit të parë;
 • Mukozës orale Herpes;
 • Lloji i dytë i gjenitale apo vaginale mbulon meshkuj dhe organet seksuale femërore;
 • Periodike (rregullisht - të përsëritura);
 • Herpes - ndikon në lëkurën e trupit.

Trajtimi Folk të përhapjes së herpesit sugjeron duke përdorur një larmi metodash, në mënyrë të veçantë që ndikojnë në qelizat e lëkurës përflakur dhe për të eleminuar të provokojë shkakton sëmundje.

Shumë mjete popullore për të trajtuar herpes në mend jo vetëm përdorimin e kremra, fasha, banja apo smearing, por përdorimi i pijeve të fortifikuar që të ndihmojnë për të forcuar sistemin imunitar.

Trajtimi i mjeteve juridike herpes shtëpi propozon për të përdorur një listë mjaft të gjatë të mjeteve juridike popullore:

 • Esenciale, kozmetike dhe vajra bimore;
 • Produktet e bletës;
 • Lëngjet medicinale bimë - Kalanchoe, aloe, celandine;
 • Bimeve medicinale - rodhe, tërfili, pelin, balsam limon, gjethet mjedër dhe të tjerët;
 • Alkooli tretësirë ​​- Calendula, Propolisi.

Në ndikimi i jashtëm në zonën e përflakur, trajtimi i ndërtimit të herpes ofron konsum natyrore vitaminë në formën e frutave, veçanërisht që përmban vitaminë C, fruta dhe manaferrat (buckthorn, raspberries, Kastrati, currants dhe Kastrati).

Trajtimi i herpesit në gratë

Sëmundja më shpesh ndikon në labia femra dhe vaginë, ndërsa në dërgimin e një shumë të ngushtë. Simptomat e para të manifestimit të tyre nuk do të ndryshojnë shumë nga njëri-tjetri. Megjithatë, herpes gjenital ose gjenital në gjendje për të bërë përshtypje jo vetëm gojën e mëdha apo të vogla, por në vaginë, qafën e mitrës apo uretrës.

Efikasiteti i terapisë, sidomos kur sëmundja gjenitale varet qasje me kohë në një takim mjek dhe trajtim të menjëhershëm e duhur.

Trajtimi i herpesit në meshkuj

Burrat shpesh të ekspozuar ndaj herpes gjenital, foto klinike është në vijim - skuqje itchy ijë në Pilaf trupit dhe gunga.

Mjekësi tradicionale në kohë ndihmon për të përballuar me sukses me këtë sëmundje, duke përdorur antivirale dhe drogë anti-inflamator.

Megjithatë, me trajtimin e duhur, kombinuar me thelbin e njerëzve, procesi i rimëkëmbjes do të kandidojë shumë më të shpejtë.

Trajtimi i herpesit në shtatzëni

Kjo sëmundje e lëkurës është shumë e padëshirueshme gjatë shtatzënisë, sepse virusi mund të lehtë të depërtojnë nëpër placentë në trupin e fëmijës. Prandaj, në qoftë se fazat fillestare të manifestimit të saj është i rëndësishëm për të kërkuar profesional dhe në shtëpi për të përpiqen për të maksimizuar imunitet.

Në luftën kundër sëmundjes herpes mjekësi antyherpetychni tradicionale aplikuar krem ​​me barna antivirale.

Si një mjete efektive popullore veprojë naftës u rrit, detit buckthorn dhe bredh si lubricating dhe Kalyna supë me mjaltë.

Trajtimi i herpesit në fëmijët

Në fëmijëri, më të zakonshme vetëm një formë e manifestimit të herpesit - një primar, fytyrë mbresëlënëse, buzët, mukozën e hundës ose gojës.

 • Kompleksi përbëhet nga masat immunostimulants mjekësore, përgatiten dhe barnave antivirale.
 • Si mjetet juridike popullore faqet ndikim të suksesshme mund të japin lëngje bimore vajosje dhe kremra bimor.

Trajtim efektiv të përhapjes së herpesit në shtëpi: receta popullore ^

Herpes Trajtimi metoda popullore: receta.

Trajtimi i herpes gjenital

 • Geranium vaj esencial i holluar në ujë të ngrohtë (3 pika në 100 ml), pastaj njomet një shtupë pambuku në të dhe bashkëngjitni të pjesëve të dëmtuara;
 • Në banjë të ngrohtë pemë çaji vaj të shtuar rreth 15 pika dhe të marrë atë jo më shumë se 15 minuta.

Trajtimi i herpes zoster

Soothing compress bimor:

 • Melissa derdh ujë të valë (lugë gjelle per filxhan), të mbuluar me një leckë të ngrohtë dhe të vënë në një orë e gjysmë në një vend të ngrohtë;
 • Leckë pambuku ngjyhet në infuzion dhe zbatohen në zonën e prekur të trupit;
 • Compress duhet të bëhet tre herë në ditë.

Trajtimi i herpesit në buzë

 • Pads pambuku ngjyhet në lëng aloe apo Kalanchoe, zbatohet për buzët çdo orë e gjysmë;
 • Pastë dhëmbësh nuk zbatohet për zonat e disa minuta nga buzët;
 • Split vezë të papërpunuara, hiqni shell nga brenda dhe bashkëngjitni pjesë shirit ngjitës për të bubbles.

Trajtimi i herpesit në fytyrë

 • Lëng limoni të freskët vënë butësisht në murtaja;
 • 4 tbsp kozmetike vazelinë përzier me 2 tbsp Kumak lëng dhe aplikoni një shtresë e hollë në mëngjes dy herë në ditë.

Trajtimi i herpesit në trup

 • Gjethet e rodhe derdh ujë të valë (150 ml lugë gjelle), largohet 03:00 në një të ngrohtë, tendosje dhe të marrë në filxhan ¼ tri herë;
 • Në një banjë me ujë të ngrohtë për të shtuar 7 pika vaj esencial të barbarozë apo limon dhe trazim. Dush thelbësore duhet të merren çdo ditë për 15-20 minuta.

Trajtimi i herpes gjenital

 • Buds thupër pour qumësht (20 oz / 200 ml.), Kuzhinier për rreth 5 minuta, pastaj të padisë, të përfundojë në napë dhe veshkave të bëjë fasha me plagë;
 • Manaferrat thata e kulpër derdh në 04:00 ujë të vluar dhe të marrë një të përditshme 1,3 gota katër herë.

Trajtimi i herpesit në gojë

 • Njomet një shtupë pambuku dhe butësisht Propolisi nuancë djegur blisters 4 herë në ditë;
 • Art. l. Mbledhja e kamomil dhe karamele mente derdh 300 ml ujë dhe vlim për 5 minuta në një banjë me ujë. Supë të gatshme duhet rregullisht shpëlarje gojën tuaj.

Trajtimi i bimëve herpes

 • Përgatitja mbledhjen bimor - 2 tbsp fletë butë, ca balsam, oe limon, kamomil, motherwort, fruta, dëllinjë dhe kulpër;
 • Get tbsp gati për mbledhjen, kombinojnë atë me një gotë ujë të vluar, të mbuluar fort dhe të lënë për pak më shumë se një orë;
 • Rezultuar ekstrakt tendosje dhe për të marrë katër herë një gjysmë gotë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Hipertensioni Trajtimi mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar herpes ^

Për të parandaluar të mundshme apo të ri-shfaqjen e sëmundjes duhet në mënyrë strikte të respektojë metodat e mëposhtme për të parandaluar herpes:

 • Përfshijnë në dietën tuaj të përditshme të fruta, perime, manaferrat;
 • Të organizojë pushim dhe mode gjumë;
 • Përjashton faktorët që shkaktojnë mbinxehje ose overcooling;
 • Periodikisht të barnave antivirale;
 • Shmangni situatat që lidhen me emocionet negative të vazhdueshme dhe të forta.