Mjete Hepatiti Trajtimi popullore


Trajtimi në shtëpi i hepatitit: mjetet juridike popullore

Hepatiti B është një sëmundje serioze që prek indet mëlçisë, trajtimi është e përshtatshme për të kryer komplekse, përdorimin e drogës, mjetet juridike popullore dhe terapi dietë.

Kombinuar të gjitha teknikat mund të eliminojë me sukses ndikimin e agjent shkaktar të hepatitit, reduktuar toksicitetit, shërohen humbur kapacitetin për të normalizuar mëlçisë dhe sistemit imunitar.

Çfarë është hepatiti, simptomat, shkaqet, llojet e ^


Hepatiti - është një sëmundje inflamatore të mëlçisë, të karakterizuar nga etiologies ndryshme. Shkaqet kryesore të hepatitit përfshijnë:

 • Viruset Hepatotropic;
 • Përdorimi i zgjatur i alkoolit;
 • Stanjacioni i biliare;
 • Medikamente të caktuara;
 • Sëmundja autoimune;
 • Efektet e kimikateve.

Mënyrat kryesore të hepatitit kontraktues - rrugë fekal-orale, kontakti me gjakun e infektuar hepatiti, kontaktit seksual, rrugën vertikale (nga një grua me fëmijën e saj të palindur).

Simptomat e përbashkëta të mëlçisë hepatitit vijim:

 • Pafuqi, ethe;
 • Të ndryshojë ngjyra e lëkurës (verdhëz);
 • Dhimbje në kokë dhe nyjeve;
 • Humbja e oreksit, të përzier;
 • Dhimbje në kuadratin e sipërm të djathtë;
 • Rritja e mëlçisë.

Mëlçisë hepatitit është e ndarë në format e mëposhtme:

Akute, kronike;

Infektive, virale ose forma - më e zakonshme, e cila është e ndarë në disa grupe - A, B, C, D, E, F, G. Këto grupe të ndryshojnë sipas llojit të viruseve - patogjene që kanë një efekt të ndryshme në trup, por kanë të njëjtin specifikën - zhvillimi i proceseve inflamatore në trup, lëndimi dhe shkatërrimin e mëvonshëm të indeve të mëlçisë.

Mendja më të zakonshme, të rënda dhe të rrezikshme përfshijnë lloj hepatitit C hepatitit C - "vrasës" të butë që mund të ndikojë në mëlçisë për shumë vite dhe të vazhdojë me asimptomatike, përfundimisht duke shkaktuar cerozë apo kancer;

Jo-infektive ose formë jo-virale, ndodh si pasojë e sëmundjeve të caktuara ose si rezultat i ekspozimit ndaj toksinave, helme, alkoolit, kimikateve apo drogave.

Varësisht nga shkaqet që provokojnë sëmundje të mëlçisë, hepatiti infektive është klasifikuar në alkool, toksike (helmuese ndikojnë), autoimune, mjekësore, reaktive, metabolike, ose yndyror NONALCOHOLIC (të shkaktuara nga diabeti apo trashje), bakteriale dhe rrezatimi.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore hepatitit, recipes shtëpi ^

Mjetet juridike popullore për trajtimin e hepatitit: receta shtëpi

Trajtimi i Hepatitit C

 • Në një gotë qumësht të ngrohtë holluar 4 oz. mumje natyrore, duke shtuar edhe lugë mjaltë apo lëng boronice, pastaj konsumojnë në një stomak bosh në mëngjes ose në mbrëmje.
 • Lugë stigmat misri krijoj një filxhan me ujë të valë për dy orë, pastaj të marrë ekstrakt 5 ushqime st.lozhek tri herë në ditë.

Trajtimi i hepatitit D

 • Tsp qymyr pluhur thupër holluar në një gotë qumësht dhe për të marrë në mëngjes.
 • Në një gotë me ujë të vluar për gjysmë ore për të vënë lugë Rrënja e ëmbël flamur, pastaj tendosje infuzion dhe për të marrë gjysmë filxhan katër herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i hepatitit A

 • Tsp rrahur rrënjë luleradhiqe derdh një gotë me ujë, steamed për ngrohje të ulët për një orë, pastaj të marrë tre vakte të dy shekujve. lugë.
 • Lidhu tbsp mjaltë të freskët me lugë çaji pergi dhe të marrë përzierje në mëngjes dhe pasdite.

Hepatiti B Trajtimi

 • Mblidhni pjesë të barabarta të Yarrow, horsetail, u rrit hips, atëherë tbsp gati për mbledhjen insistojnë në një enë të mbyllur në një gotë me ujë të vluar për tre orë. Rezultuar infuzion të marrë gjatë ditës në gjysmën e një gotë para ngrënies.
 • Lëng panxhar i holluar me ujë të zier të vakët (1: 1) dhe do të marrë dy herë pasi të hahet gjatë ditës për 50 ml.

Trajtimi i hepatitit E

 • Në një gotë me ujë të vënë në ëmbëlsirë lugë kamomil, leh buckthorn, karamele mente dhe yarrow valë.
 • Dy orë më vonë, infuzion duhet të jetë gati të llojit dhe të marrë 100 ml para ngrënies në mëngjes, në mbrëmje.

Trajtimi i hepatitit akut

 • Përgatitja e mbledhjes bimor - 3 oz. sanëz, thoroughwax, horsetail, 2 oz. kamomil, Wort, borzilok, motherwort Shën Gjonit dhe myshk, 2.5 oz. knotweed, luleradhiqe, pelin.
 • Nga përzierjes që rezulton në tre lugë herbs, vendin e tyre në një pintë ujë të vluar, vlim dhe të lënë për një orë.
 • Merrni zierje duhet t'i jepet 80 ml tri herë në ditë para ushqimit për një muaj.

Trajtimi i hepatitit kronik B

 • Connect dhe bluaj pjesët e mëposhtme: Pjesa 5. Hips; 3 h Wort Shën Gjonit. . 4 h lë thupër; 2 h. Stigmat e misër, fruta kopër, Calendula dhe celandine.
 • Në 07:00 vendosen në 500 ml ujë të valë, dy lugë përzierje bari, atëherë filtruar infuzion dhe të marrë atë në 200 ml para ngrënies, pas duke shtuar pak mjaltë.

Trajtimi i hepatitit toksike

 • Nxehtësia e zjarrit me një gotë qumësht dy lugë rrikë integruar, pastaj të ftohtë dhe të marrë sips të vogla gjatë gjithë ditës.
 • Dy lugë gjethe nenexhik derdh 500 ml ujë të vluar në ditë, dhe pastaj të marrë atë për të nesërmen.

Trajtimi i hepatitit alkoolike

 • Vendi tbsp Calendula 350 ml ujë të vluar për një orë, pastaj tendosje infuzion, të ndarë në katër pjesë dhe për të marrë gjatë gjithë ditës.
 • Lëng rrepkë (lugë), për t'u lidhur me lëng panxhar (Neni. L.), të shpërndajë ato në 100 ml ujë të ngrohtë dhe të marrë në një stomak bosh.

Hepatiti drogës

 • Dy lugë thatë grimcuar rrit hips lidhur me lepestochkov tbsp mjaltë dhe marrë, larë poshtë me çaj kamomil.
 • 100 ml lëng të freskët karrota përzier me 100 ml qumësht të nxehtë për 70 gradë dhe të marrë në një stomak bosh para ngrënies në mëngjes.

Trajtimi i bimëve hepatitit

 • Lidhu këto barëra në pjesë të barabarta - çikore, Wort Shën Gjonit, Calendula.
 • Në një gotë me ujë të ftohtë vënë dy lugë bimeve dhe të lënë për 9 orë, pastaj vlim për pesë minuta, të qetë dhe filtër.
 • Përgatitur supë duhet të pini sasi të vogla gjatë gjithë ditës.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore zbaticë ezofag.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizojë gjendjen e pacientit me hepatiti ^

Ushqimi për mëlçisë hepatitit është një nga metodat e trajtimit, detyra kryesore e të cilëve është që të ndihmojë në restaurimin e indeve të dëmtuara të mëlçisë dhe heqjen e imunitetit. Kushti kryesor i butë hepatitit ushqimor shëndetësor - rregullsinë, dobia, pasuria me vitamina, elementë dhe ushqim të tretshëm gjurmë.

Në dietën terapi dietë në hepatit përfshin produktet dhe enët e mëposhtme:

 • Grurit - oriz, tërshërë, bollgur, hikërror;
 • Enët e kungull;
 • Perime, këngë supave vegjetarian apo mishit;
 • Fresh Fruta ëmbël - mollë, pjeshkë, avocados dhe të tjerët;
 • Mish të ulët-yndyrë delikate, peshku i zier ose formë avulli;
 • Qumësht i thartuar, produkte të ulët-yndyrë qumështit;
 • Hips, raspberries, currants, detit buckthorn, hirit mal, boronicë, lulushtrydhe;
 • Gjelbrit - majdanoz, marule, spinaq;
 • Çaj bimor ose të gjelbër, lëngje të freskëta.

Për të shmangur kontraktuese mëlçi hepatitit, është e rëndësishme që të respektojnë rregullat e mëposhtme parandaluese:

 • Mos hani ujë çezme të papërpunuara;
 • Bëhu tërësisht ngrohur perime trajtohet, manaferrat dhe fruta;
 • Përmbahen nga tattooing ose shpues i trupit, nëse nuk plotësohen kushtet sanitare;
 • Kujdes qasje në zgjedhjen e partnerit seksual;
 • Jo për të përzier;
 • Plotësoni një provim vjetor mjekësore;
 • Mos përdorni shiringa të përbashkëta dhe hala.