Trajtimi i mjeteve juridike popullore gastrit


Trajtimi i gastritit: receta shtëpi.

Trajtimi i gastritit mundësisht të fillojë me mjetet juridike efektive dhe të thjeshtë popullore se, ndryshe nga droga se nuk kanë efekte negative në organet e tjera të shëndetshme.

Shkaqet dhe simptomat e gastritit në stomak ^


Gastrit - një sëmundje inflamatore e cila ndikon në Mukoza dhe mur stomak. Arsyet kryesore që shkaktojnë procesin inflamator stomakut janë:

 • Një dietë e çekuilibruar dhe të parregullt;
 • Helmimi me ushqim ose alkaline;
 • Përdorimi afatgjatë i barnave të fuqishëm;
 • Infeksionet e zorrëve;
 • Stresi;
 • Dietë të rreptë;
 • Abuzimi i alkoolit.

Gastrit është i ndarë në dy lloje kryesore - akute dhe kronike. Megjithatë, në varësi të llojit të inflamacionit në sëmundje mund të ndodhë në format e mëposhtme:

 • Erozive ose hemorragjike gastrit - prania e gjakderdhje erozionit;
 • Atrofik - lodhje Mukoza;
 • Hypertrophic - formimi i rritje në stomak;
 • Sipërfaqja - impresionuar vetëm shtresat e sipërme të mukusit;
 • Hiposekretornyy - reduktuar aciditetit;
 • Hipersekretornyy - në rritje aciditetit;
 • Ulçerë - një lloj i formave akute gastrit;
 • Flehmanoznyy - inflamacion purulent.

Pothuajse çdo formë e gastritit shoqëruar nga simptomat e mëposhtme të rënda:

 • Vjellje e vazhdueshme me retching mundshme, belching, urth;
 • Marramendje, zbehje, dobësi, lodhje të rënda;
 • Ulur oreksin;
 • Karrige shkelje - kapsllëk ose diarre;
 • Dhimbje (dhimbje urisë) dhe ashpërsia e ndjerë vazhdimisht në stomak.

Trajtim i shpejtë dhe efektiv i gastritit në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i mjeteve juridike popullore gastrit, recetave shtëpi.

Trajtimi Folk i gastritit është shoqëruar me dietë të lirë, pa të cilat është e pamundur për të shëruar në mënyrë efektive inflamacion stomakut. Metoda kryesore e trajtimit të përdorur në mjekësinë popullore - përdorimi i pijeve mjekësore në shtëpi që kanë enveloping, antiseptik, plagë shëruese dhe anti-inflamator pronave.

Pronat provuar këto mjete më efektive dhe shumë efektive popullore zakonshme për trajtimin e shpejtë të gastrit:

 • Vaji i ullirit i buckthorn detit;
 • Lëngjet - patate, lakër, karrota dhe lëng aloe, gjethe delli;
 • Bimëve medicinale - delli, fara liri, kamomil, yarrow etj
 • Gruri germinated;
 • Mjaltë bletë, Propolisi;
 • Mollë jeshile.

Trajtimi i gastritit në të rriturit

Zhvillimi fillestar i gastritit në të rriturit fillon me revista dhe shqetësime të vogla të tilla si të përzier, ndjenja hidhërime dhe dhimbje të lehtë në stomak.

Për të filluar duke përdorur paratë e nevojshme e njerëzve të diagnostikuar saktë formën dhe shkallën e inflamacionit, dhe vetëm pastaj të fillojë trajtimi.

Megjithatë, disa masa mund të përmirësojë durim - një dietë të përbërë nga zier, avull përjashton ushqim dhe aromë, yndyra dhe i tymosur. Përveç kësaj, ju mund të mbështetet në përdorimin e zgjidhjeve mjaltë, vaj detit buckthorn dhe concoctions flaxseed.

Trajtimi i gastritit në fëmijët

Ndryshe nga simptomat rritur në fëmijët është më e theksuar dhe është e karakterizuar nga rënie oreksit, vjellje, të vjella dhe ankuar për dhimbje stomaku.

Trajtimi i fëmijëve, kryhen në shtëpi, duhet të fillojë me pjesën tjetër krevat, duke pirë shumë lëngje minerale ende ujë dhe dietik të butë të përbërë nga pure ushqime të ziera - drithëra, pure, supave pureed, pelte.

Për të përcaktuar shkallën e fëmijës inflamacion mund të krijoj çaj kamomil me mjaltë dhe hani gjobë - mollë integruar gjelbër.

Trajtimi i gastrit shtatzënë

Metodat tradicionale të trajtimit të gastrit gjatë shtatzënisë mund të përdoret vetëm pas instalimit të mjekut - lloj gastroenterologist e sekretimit dhe veçoritë strukturore të gastrit.

Nënat e ardhshme, të cilët qëndrojnë në trajtim në shtëpi duhet të sigurojë veten me regjim shtrati ngrënies ndarë përbërë kryesisht nga porridges mukozës, supave dhe pijeve (buding).

Përdorni ndonjë - ose decoctions e bimëve vetëm pas një përcaktim të saktë të formës së inflamacionit të stomakut.

Trajtimi i gastrit me aciditet

 • Patates (karrota) lëng dy herë në ditë për të bërë? syzet;
 • Një çift i lugë Mbledhja Hypericum i ulëritës -. 4 ch, leh buckthorn me nenexhik - 2 orë për të mbushur? l ujë të valë. Përzierje është vendosur në një banjë me ujë për një orë, pastaj shtypni një tjetër 4 orë. Pranimi është kryer tre herë në ditë, pas ngrënies 0.5 qelqi.

Trajtimi i gastrit me aciditet të ulët

 • Aloe lëng përzierje me mjaltë në pjesë të barabarta dhe të marrë tbsp përditshme për ushqimin;
 • Kalyna marrë lëng të artit. l. tri herë para ngrënies.

Trajtimi i gastrit akut

 • Lëng lakër për të marrë? Art. dy herë në ditë;
 • Tre lugë buckthorn detit derdh 300 ml ujë dhe vlim për pesë minuta. Pastaj shtoni mjaltin dhe për të marrë çaj në vend.

Trajtimi i gastrit kronik

 • Butësisht ngrohjes vaj ulliri dhe për të marrë para ushqimit tri herë në st.l .;
 • Gjethe delli (lugë) krijoj ujë të vluar (200 ml) dhe të bëjë deri në tre vakte të 100 ml.

Trajtimi i gastrit erozive

 • Pak ngrohur vaj buckthorn detit në një stomak bosh për të marrë tre shekuj. lugë;
 • Fresh lëng Aloe para se një vakt për të marrë lugë çaj.

Trajtimi i gastrit atrophic

 • Oats larë (qelqi) derdh një litër ujë të vluar dhe të ziej për ngrohje të ulët për derisa nuk është 300 ml. Lejo supë në një gjendje të ngrohtë në 0.5 përqind. për ushqimin;
 • Në 200 ml qumësht të ngrohtë shpërndajë një çift i teaspoons detit buckthorn naftës dhe pini me stomak bosh.

Trajtimi i gastrit hemorragjike

 • Mjaltë dhe lëng gjethe delli 1: 1 përzierje dhe të marrë në mëngjes në lugë çaji .;
 • Lisi leh (lugë) të valoj në 400 ml. ujë, të lënë dhe për të marrë një 100 ml tri herë.

Trajtimi i Propolisi gastrit

 • 10 gr. Propolisi përtyp në mëngjes në një stomak bosh;
 • Gradualisht ngrohjes litër qumësht me 50 gram. Propolisi. Merrni 100 ml çdo ditë në vakt kryesore.

Trajtimi i mjaltit gastrit

 • Honey (st.l) holluar me të ngrohtë ujë të zier (200 ml), dhe për të marrë para ngrënies;
 • 50 ml mjaltë hikërror përziera me 150 gram. Rowan dhe të marrë tbsp çdo dy orë.

Trajtimi i bimëve gastrit

 • Brew tbsp koleksion i kamomil, yarrow, celandine dhe filxhan Hypericum e ujë të vluar për disa orë. Gati për të marrë çaj bimor para ngrënies tre herë një gjysmë gotë;
 • Të sjellë një çiban 250 ml qumësht me pesë lugë kamomil. Qumësht - çaj kamomil duhet të konsumohen çdo mëngjes para se një vakt prej 250 ml.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore bronkit. 

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe normalizimin e pacientit kusht gastrit stomak ^

Me qëllim të parandalimit gastrit e rekomanduar për të përdorur këto këshilla të dobishme dhe të thjeshta:

 • Ngrënë të shëndetshme, të ekuilibruar dhe të rregullt;
 • Shmangni natën vonë apo ushqim;
 • Tërësisht larë para se të hahet perime, fruta dhe manaferrat;
 • Limit pijeve alkoolike;
 • Të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të marrë drogë fuqishëm.