Trajtimi i mjeteve juridike popullore sinusit


Trajtimi i sinusit në shtëpi ndihmon për të shmangur birë.

Trajtimi në kohë i sinusit në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të mëtejshme dhe për të eleminuar përdorimin e birë kirurgjikale (shpuese) sinuseve të hundës.

Shkaqet dhe simptomat e sinusit nofullës ^


Sinusit - një sëmundje inflamatore e nofullës infeksioneve (vartës) sinus patogjene, të cilat janë të mikroorganizmave ynfytsyruyuschye - viruset, fungi dhe bakteret.

Në varësi të rrjedhës është e ndarë në sinusit fytit (akute), kronike dhe ekzemë.

Simptomat klinike të inflamacionit të sinuseve nofullës në vijim:

 • Kongjestion i hundës fortë dhe ënjtje të qepallave;
 • Dhimbje koke;
 • Dhimbje në ballë dhe hundë;
 • Humbja e shije dhe erë;
 • Ethet;
 • Output mukusit trashë nga hunda dhe të gjelbër - të verdhë.

Zhvillimi i sëmundjes kontribuojnë sinusit nofull mëposhtme kushte:

 • Ftohtë të rregullt, ftohjet zgjatura ose sëmundje infektive;
 • Imunitet;
 • Tiparet anatomike e strukturës së hundës;
 • Rritja e adenoids, polyps dhe të tjera;
 • Alergjia.

Trajtim i shpejtë dhe efektiv i sinusit në shtëpi: receta popullore ^

Folk trajtim sinusit në shtëpi.

Trajtimi Folk sinusit ofron tre mënyra kryesore:

 • Shpëlarje zgavrën e hundës - ka për qëllim larjen larg prej agjentëve të sëmundjeve sinus;
 • Mërzi - që synon uljen e inflamacionit, zbutjen dhe largimin përmbajtjen e hundës;
 • Thithja - mukusit shkëlqyera hedh lëng akumuluar në mënyrë efektive dhe për të ndihmuar të luftuar infeksionin.

Trajtim shtëpi e sinusit pa çaj është përdorur në prani të sekrecionit nga hunda, duke treguar rrjedhjen prani në sinuseve nofullës. Për ndihmë në kohë të pacientit janë si në vijim mjete efektive popullore për trajtimin e shpejtë të sinusit:

 • Honey, beeswax, Propolisi;
 • Cyclamen, gështenjë, aloe, celandine;
 • Ushqimit dhe kripa e detit, sode;
 • Herbs;
 • Bredhi, ulliri, vaj mente;
 • Lëng rrepkë, qepë dhe hudhër.

Trajtimi i mjeteve juridike sinusit në shtëpi janë një terapi e shkëlqyer alternative mjekësore që kombinon naturalness, butësi, efikasitetin, pa dhimbje, me kosto të ulët dhe mungesa e toksicitetit.

Trajtimi i sinusit në të rriturit

Faza fillestar i ashpërsia e sëmundjes në të rriturit dhe karakterizohet nga dhimbje në kokë me anim dhe i kthyeshëm, kongjestion i hundës dhe sekrecionet e mukusit.

 • Trajtimi i sinusit washings në shtëpi duhet të fillojë me - 200 ml ujë - një lugë kripë dhe pika çift të jodit.
 • Aksioni i ardhshëm do të jetë i varrosur në çdo pikëza prehër (lëng Aloe - dy pjesë qepë lëng dhe Kalanchoe - një pjesë).
 • Periodikisht, ju mund të përdorni turundas (swabs pambuku), ngjyhet në vaj dhe bredhi vendosur për 10 minuta në hundë.

Trajtimi i sinusit në fëmijët

Bright - simptoma të rënda të sinusit në fëmijë - ankesat e dhimbjeve në pjesën ballore, sytë e përlotur, humbje e oreksit, qepallat fryrë, konstante të errët ose të verdhë - gjelbër shkarkimit nga hunda.

Mjekësisë tradicionale ofron fëmijët metoda më të buta të inflamacionit trajtimin:

 • Për të hequr ënjtje e hundës pasazhe dhe pastrimin pikat përdoren lubricating dhe hundës mur ndarës ballin me vajra me mente, bredh apo shypshynovym.
 • Për mbytje ju mund të përdorni patate të ziera ose TEAS bimor.

Trajtimi i sinusit në shtatzëni

Mjetet juridike popullore e përdorur në trajtimin e sinusit gjatë shtatzënisë nuk mund të vetëm në mënyrë të sigurtë dhe në mënyrë efektive të hequr qafe të sëmundjes, por nuk dëmtojë fëmijën e palindur.

 • Trajtimi në shtatzëni duhet të fillojë me larje sodë, kripë apo yodovuyu zgjidhje ose zierje e urtë, kamomil, kafshët dhe bimëve të tjera anti-inflamator.
 • Pastaj ju duhet periodikisht varrosur hundë bie me vajra të ndryshme, mjaltë, bimë lëng dhe perimeve.
 • Holding mbytje gjithashtu do të zvogëlojë në mënyrë efektive inflamacionin e sinuseve mukozës nofullës.

Trajtimi i sinusit akut

 • Merrni një pjesë të Calendula dhe eukalipt, tre gjethe kuq, i hedh ujë të vluar për 40 minuta. Përdorur si një inhalacion avull (zgavër hundës para-qartë);
 • Kashopodibnyy hudhër përfundoi në napë dhe të përdorin turundas freskëta futur atë alternuar në çdo vrimë hunde 5 minuta.

Trajtimi i purulent sinusit

 • Mjaltë dhe vaj ulliri 1: 1 përzierje dhe të përdorin si pika;
 • Një efekt i shkëlqyer është arritur duke e trajtuar mbytje sinusit avull - mbush per 30 minuta barishte livando me nënën dhe njerka, duke shtuar 4 pika vaj mente;
 • Pika (tri herë në ditë) - janë të përziera në pjesë të barabarta mjaltë, qepë (hudhër) dhe lëng patate.

Trajtimi i nje sinusit fytit

Forma bluetongue karakterizohet me inflamacion në mënyrë të drejtë të butë. Me trajtimet thjeshta popullore shpejt mund ta ndalë procesin e habitshme.

 • Muzik madh fletë mustaqe të artë, derdh 250 ml ujë të vluar për një orë. Përdorimi për Lavage hundës;
 • Mix sasi të barabartë të mjaltë, lëng dhe Kalanchoe qepë, vaj Vishnevsky. Në përgatitura swabs pambuku dip përzierje dhe pasazhe të hundës vënë në 20 minuta. Procedura kryhet një herë në ditë.

Trajtimi i Propolisi sinusit

 • Propolisni pika: një copë Propolisi pres, derdh tre lugë valë vaj ulliri dhe vlim në banjë me ujë disa minuta.
 • Varros sinus hundës në formën e nxehtesise.

Trajtimi i mjaltit sinusit

 • Mix mjaltë me dy pjesë lëng hudhër. Hunda përzierje varros në procesion tre herë në ditë;
 • Në mjaltë - dy lugë, shtoni 10 pika lëng panxhar dhe trazim. Pastaj garzë swabs zhytur në panxhar - një përzierje e mjaltë dhe administruara në zonën e hundës për 15 minuta.

Trajtimi i sinusit Cyclamen

 • Që rrënjë Cyclamen dhe lëng shtrydh holluar me ujë 1: 3.
 • Solucion gati përdoret në formën e pikave.

Trajtimi i sinusit gështenjës

 • Fruta kalë i egër gështenjë pastrohen nga shtresa e lartë dhe grinded jashtë në një formë të përshtatshme për kontribut në sinus.
 • Pastaj gështenjë vendosur në hundë për 5 minuta.
 • Pas heqjes mukozën e hundës duhet yndyrat naftës pluhur ose vazelinë.

Trajtimi i kripës sinusit

 • Kripë Deti është përdorur shpesh për trajtimin në shtëpi, si larja e kripë - në një gotë me supë kamomil (uji) holluar tbsp kripë.
 • Ngrohja hundë (në fazën përfundimtare të trajtimit të sinusit) - në inde të paguajnë kripë të detit të nxehtë dhe të aplikojnë për të urës.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe faringjit artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizuar gjendjen e pacientit me sinusit ^

Respektimin rigoroz të këtyre metodave parandaluese të ndihmojë në uljen e rrezikut të sinusit nofullës:

 • Rregullisht kryer masa parandaluese kundër ftohjet - të marrë vitamina zahartovuvatysya, një ritëm të shëndetshëm të jetës dhe të hani;
 • Rritur imunitetin;
 • Vëzhgoni rregullat e detyrueshme të higjienës;
 • Për maksimum shmangur alergeneve të mundshme;
 • Vazhdimisht dhe me kujdes të monitoruar gjendjen e shëndetit;
 • Në fazën fillestare të inflamacionit të ndërmarrë veprime në kohë.