Mjete Morrat Trajtimi popullore


Folk trajtim morrat: receta.

Morrat - një sëmundje e cila karakterizohet parazitët në lëkurë dhe flokë pjesët e trupit të insekteve (morrave).

Për prodhimi i tyre të mund të përdorni një nga tre metodat - heqjen e plotë të flokëve duke përdorur shampo ose përdorimin shtrenjta farmaceutike të mjeteve juridike popullore.

Morrat dhe thërijat: shkaqet, simptomat e infeksionit, llojet ^


Morrat - insektet parazitare pa krahë që jetojnë me sukses në trupin e njeriut dhe gjiri gjaku. Mjedisi i tyre bëhet kokës, sqetull, mjekër dhe organet gjenitale.

Një nga shenjat e para të shfaqjes së kruhet bëhet i përhershëm, atëherë nuk është një rishikim i kujdesshëm i pranisë së vezëve ose thërija. Periudha e inkubacionit e morra zgjat 20 deri në 30 ditë dhe periudhën thërija embrionale - në 9 ditë.

Varësisht nga lloji i parazitit dhe vendbanimet e tyre, të qenët me morra ndarë në tri lloje:

 • Kryesore të shkaktuara nga morr që jeton në lëkurën e kokës;
 • Pubike morrat - paraqitur morr pubike që jeton kryesisht në organet gjenitale, por mund të ndodhë në mustaqe ose në sqetull;
 • Veshjet morrat - prania e morrave të kokës në folds ose seams e veshjeve dhe shtratit. Të ballafaquar me lëkurë, ata janë zvarritje në trup vetëm për të ushqyerit.

Infeksioni drejtpërdrejtë Morrat e kokës ndodh në kontakt të ngushtë lokal apo seksuale me një person që ka morra ose objekte (kapak, krehër, Veshje, etj).

Gjithashtu Morrat blihen lehtësisht në vende publike - sauna, dush, spital, pishina, trena, autobusë dhe të tjerët. Përveç kësaj, zhvillimi i morrave promovon një shkelje bruto të rregullave themelore të higjienës.

Morrat e njeriut - mbartës mjaft këmbëngulës parazit është e dëshirueshme që të përdorin disa recetave të ndryshme në mes të 3 - 5 ditë. Për këtë trajtim kombëtar morrat ofron një shumëllojshmëri e metodave, të ndryshme efikasitetin, thjeshtësinë dhe qasjes.

Në mjekësi joformal morrat, mjetet juridike në vijim popullore për trajtimin e morra:

 • Vajguri, terpentinë, dichlorvos;
 • Kripë, uthull, alkool;
 • Boronicë, lëng shegë;
 • Vajra esenciale - barbarozë, pemë çaji, livando, bergamot, eukalipt, anise;
 • Dustovoe ose sapun tar;
 • Bimeve medicinale - rrënjë hellebore, tansy, rozmarinë e egër, comfrey, rodhe dhe pelin.

Trajtimi i morrave të kokës në të rriturit

Morrat e kokës mund të ndodhë në të rriturit në tre format e saj, ndonjë nga të cilat mund të shoqërojnë mungesën e kanalizimeve, seksi shthurur, të qëndrojnë në vende publike, të udhëtimit, dhe të tjerët.

Nëse ju gjeni thërija mund të përdorni drogë si të veçantë farmaceutike dhe mjete zgjidhni në shtëpi trajtim morrat.

Për starters, ju mund të përdorni hellebore ujit të blera në farmaci, e cila është edhe shkatërrojnë individët që jetojnë. Pas kësaj është e nevojshme për të vazhduar me shkatërrimin e thërija me recetave të tjera (Dust, vajguri, etj).

Apo një shtet i embrioneve vdekur hequr nga flokët me një krehër të veçantë.

Trajtimi i morrave të kokës te fëmijët

Në fëmijët, morrat e më e zakonshme kreu blihen në kopshte, Spas shëndetësore, kampet verore apo shkolla.

Trajtimi morrat ndërtimin e një fëmijë duhet të përbëhet nga heqjen mekanike dhe përdorimin e produkteve jo-toksike të tilla si sapun tar, TEAS bimor shpëlarje kokën, fërkim holluar vajra esenciale dhe kështu me radhë.

Mjete të tilla si vajguri është e preferueshme për të përdorur për fëmijën në rastet ekstreme dhe vetëm me formën e naftës dobësuar.

Trajtimi morra në shtatzëni

Morrat gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë vështirësi në trajtimin, si shumë droga farmaceutike dhe disa mjete popullore ketë efekte toksike.

Edhe pse trajtimi morrat në shtëpi në gratë shtatzëna shpesh lejon vetëm heqjen mekanike të individëve dhe thërija, ata mund të përdorin mjete jo-toksike, të tilla si lëng boronicë, uthull molle ose decoctions e disa bimëve.

Trajtimi i morrave të kokës në shtëpi: receta popullore ^

Mjetet juridike popullore për kokë trajtim morrat: receta shtëpi.

Trajtimi morrat e kokës

 • Uji Chemerytsevu (tretësirë) përpunojë rrënjët e flokëve, duke e shpërndarë atë në të gjithë. Pastaj kreu duhet të përfundojë polietileni për gjysmë ore;
 • Mblidhni gjethe të freskëta dhe rrjedh nga murrizat, derdh ujë të vluar për një orë, shtoni disa pika vaj barbarozë dhe pastaj fshij atë në 40 minuta në flokë.

Trajtimi i morrat pubike

Kur ftyryaz ose pedykuleze pubike mundësisht para përpunimin e vendeve të prekura intime plotësisht të hequr flokët.

 • Pas sbryvanyya në zonat e prekura butësisht vënë sapun tar, pastaj lau një zierje e dobët të tansy ose pelin.

Trajtimi morrat vodka

Vodka ose 96% alkool fërkim holluar me ujë për 40%, është konsideruar si një mjet agresive për morrat dhe thërijat. Megjithatë, nga ana tjetër, vodka lëkurë të thatë, dëmtojnë flokët dhe mund të shkaktojë djegie, si fëmijët nën 5 vjet kjo metodë e trajtimit është e papranueshme.

 • Për informacion të parazitëve vodka duhet të fshij në zonat e prekura për 30 minuta dhe të mbyllë polietileni.

Trajtimi uthull morrat

 • Uthull holluar përqendrimin e 9% ujë në një raport 1: 2, pastaj shpërndarë atë përgjatë gjatësisë së flokëve, mbyllë polietileni dhe të largohet për një orë.
 • Pas flokët procedurës pije me përzierje dhe për të hequr parazitet nga përdorimi i një krehër të veçantë lajthi.

Trajtimi morrat, pemë çaji vaj

 • Holluar vaj esencial në ujë të ngrohtë (5 pika per filxhan), vënë në flokë për 40 minuta, pastaj të përfundojë dhe pije;
 • Holluar 100 ml shampo 15 pika të pemë çaji vaj dhe e përdorin atë çdo shampo.

Trajtimi morrat vajguri

Vajguri - një nga mjetet më të mira për të shkatërruar të rriturit dhe therrizat. Megjithatë, kjo nuk është e rekomanduar për përdorim në formë të pastër.

 • Për trajtimin e personave të prekur duhet të përziejnë atë me vaj ulliri në një raport prej 10 pjesëve të vajguri në 2 pjesë vaj.
 • Pastaj aplikoni një përbërje përgatitur në vendet ku përfundojë thërija polietileni dhe të lënë për gjysmë ore.
 • Kjo nuk do të thotë shkaktuar në prani të dëmtime të rënda pas kruarje e lëkurës.

Trajtimi dichlorvos morrat

Dichlorvos - agjent insekticide, të aftë për të shkatërruar të gjitha insektet.

 • Për të vrarë morrat me kujdes duhet të llak dichlorvos (duke iu shmangur thithjen e avullit helmues) në zonat e prekura dhe menjëherë të përfundojë polietileni.
 • Kohëzgjatja e procedurës - 10 minuta.

Trajtimi morrat sapun Dehtyarnyy

 • Sapun sapun Dehtyarnyy bollëk flokët e lagura dhe të mbyllë polietileni për 10 minuta, pastaj pije tërësisht supë e lëpjetë.
 • Pas procedurës është i nevojshëm për të krehër krehër flokëve për të hequr parazitet.

Trajtimi Kastrati morrat

 • Zhvishem off therrizat dhe shkatërrimi i pjesshëm guaska e tyre kontribuon lëng boronicë.
 • Ajo duhet të rubbed në flokë për disa orë, pastaj pije zierje e tansy dhe krehër thërija.

Trajtimi peroksid hidrogjeni morrat

 • Peroksid hidrogjeni duhet të holluar me ujë në mënyrë që përqendrimi i saj rënë në 1.5%.
 • Pastaj, zgjidhja që rezulton duhet të aplikojnë me një sfungjer dhe flokët pas 10 minuta pije.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin drithërat mjete Trajtimi popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur kokë kontraktues morrat ^

Me qëllim të parandalimit morrat duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për veprimtaritë e mëposhtme:

 • Mos përdorni hairbrushes tjera të njerëzve, kombinezon, bende elastike, hairpins, etj;
 • A nuk veshin kapele që i përkasin një personi tjetër;
 • Lahen shtratit në kushte temperaturë të lartë;
 • Kontakt Limit me një person të infektuar me morra të kokës.