Trajtimi i dhenve në shtëpi


Trajtimi i metodave popullore dhenve: receta shtëpi

Vitrianka - sëmundje infektive që shpesh prek fëmijët nën 10 vjet.

Dhenve rritur mund të merrni vetëm nëse nuk është i sëmurë si një fëmijë, si pasojë e bartjes së sëmundjeve në trupin e njeriut prodhon imunitet të fortë për të ri-infektimit.

Çfarë është dhenve (lisë së dhenve): simptomat, Periudha e inkubacionit ^


Dhenve, ose li pule eshte nje patogjen infektive sëmundje që është varicella - zoster. Bëni trajtim dhenve në shtëpi është e mundur, megjithatë, duhet së pari të konsultoheni me një specialist për të shmangur ndërlikimet e mundshme.

Shkaqet e dhenve në vijim:

 • Imuniteti lartë sensibilitet për herpes virusi i familjes;
 • kontaktoni me një person të infektuar;
 • kontaktoni me objekte, të cilat prekur të sëmurët;
 • stresi të rëndë dhe tendosje nervor.

Dhenve: simptomat

 • ethe;
 • dobësi të rënda, lodhje, përgjumje;
 • Shfaqja sypi, e cila fillon me një puçërr të vogël dhe të përhapet në të gjithë trupin;
 • përzier dhe mungesa e oreksit;
 • nyjet limfatike fryrë.

Periudhat e dhenve:

Periudha e inkubacionit:

 • Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit - 21 ditë në 10 ditët e fundit është në javën e parë pas fillimit te personi puçrra është një bartës i sëmundjes.
 • Në këtë kohë simptomat dhenve mund të jetë e lehtë të ngatërrohet me një të ftohtë apo të SARS.
 • Fëmijët zakonisht e merrni të sëmurë, të qaj, të refuzojë të hahet dhe të ankohen për dhimbje koke.
 • Në të rriturit, rrit temperaturën e trupit, nuk është një dobësi, dhe të përzier.

Skuqje Periudha:

Faza tjetër e dhenve kurs - paraqitja e skuqjen në lëkurë dhe mukozës.

 • Dehje është më e theksuar në të rriturit dhe ethet e zgjat më shumë se sa tek fëmijët.
 • Spote banesë në lëkurë janë konveks, kthehet në fshikëza të vogla të mbushura me lëng të qartë.
 • Nxituar itches dhe jep siklet pacientit. Disa ditë më vonë ata thahen, duke e kthyer në ngjyrë kafe. Në vend të tyre mund të duken plagët.

Periudha e pezullimit dehje:

 • Pas blisters 5-8 ditët kalojnë, dhe me ta ndërprerë dehje.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore dhenve, recipes shtëpi ^

Receta tradicionale për trajtimin e dhenve: banjot bimor

Trajtimi i dhenve në fëmijë

Siç e dini, dhenve infektuar më së shpeshti fëmijë të vegjël. Për të përmirësuar shëndetin e fëmijës në vitryantsi duhet të përdorin vetëm mjete natyrore dhe efektive. Kur simptomat e para janë të inkurajuara për të thirrur pediatrin, i cili do të rekomandojë një terapi kompetent.

 • Ndërsa dhenve Fshini zgjidhje e foshnjës lëkurës e Permanganat kalium për të dezinfektoj plagët dhe lëkurë të thatë. Zgjidhja duhet të jetë një ngjyrë të zbehtë rozë. Kjo baby bedding duhet të lahen dhe ndryshuar përditshme.
 • Për të reduktuar kruarje të lëkurës mund të pastrohen me një zgjidhje të sode buke dhe shtoni gjysmë gotë me sode buke në vaskë kur banje.

Për të rritur imunitetin e fëmijës, është e rekomandueshme që të përgatisë përzierje e shërimit:

 • Fllad lëng shtrydhur limoni duhet të përzihen me mjaltë.
 • Në një lugë çaji lëng shtesë të njëjtën sasi të mjaltit.
 • Përzierje gatuar për të dhënë fëmijën para ngrënies 1 lugë ëmbëlsirë.

Trajtimi i dhenve në të rriturit

Në të rriturit, dhenve ndodh shumë më të vështirë se sa tek fëmijët. Për të përmirësuar gjendjen e pacientit, ju mund të përgatisë një zierje e frutave të freskëta ose të thata e butë, leh shelg, anise dhe çel bli:

 • Të gjitha komponentët marrë në numër të barabartë.
 • Përzierje lugë për të bërë një gotë me ujë të nxehtë.
 • Zierje 10 minuta, që të insistojnë orë dhe tendosje.
 • Pi një gllënjkë çdo 20-30 minuta.

Trajtimi i dhenve në adoleshentët

 • Ne duhet të marrë tri lugë kamomil dhe të mbushur me ngjyra të papërpunuara ujë të zier, pastaj të sjellë një çiban dhe mbush 10 minuta.
 • Kjo zierje duhet të shtohet në banjo, ndërsa banje.

Në mënyrë efektive heq inflamacion në mumje zgjidhje vitryantsi shërim në bazë:

 • 10 mumje mg ju doni të shtoni një gotë e gjysmë ujë në temperaturën e dhomës.
 • Merrni mëngjes përpara se të hahet.

Trajtimi i dhenve në foshnjat

Nëse dhenve infektuar foshnjore, para së gjithash, duhet të shihni një mjek. Pastaj ju procesin blisters gjelbër të shkëlqyer.

Nëse fëmija shqetëson kruarje të rënda, mund të përdoret si një fenystyl drogës. Banje në banjo duhet të zëvendësohet me një dush të ngrohtë për të shmangur skuqjen më të përhapura në trupin e foshnjës.

Një tjetër ilaç efektiv për dhenve mund të gatuaj, Bay lugë gjelle copëtuar majdanoz dy gota me ujë të valë.

 • Ilaç duhet të këmbëngulin dhe tendosje.
 • Dhënë fëmijën mbi një lugë vogël tre herë në ditë.

Trajtimi i dhenve para

Nëse do të kishte një skuqje të lëkurës në mukozën e syve, nuk bien në panik. Duhet të kontaktoni një pediatër dhe okulist.

Permiresimi ndihmë shëndetësore bimor e mëposhtme:

 • Lugë përzierje me ca balsam, oe limon, kamomil, borzilok dhe kumak (të gjitha komponentët janë marrë në numër të barabartë) duhet të krijoj 200 ml ujë të valë.
 • Vendoseni në një termos dhe të lënë për 15 minuta, kullimin.
 • Pini një gjysmë gotë në mëngjes dhe në mbrëmje para ngrënies.

Trajtimi i dhenve në gojë

Kur njolla e dhenve në shpëlarje gojën duhet të jetë 3-4 herë në ditë. Ata do të heq inflamacion dhe për të përshpejtuar shërimin e pacientit.

 • Ju duhet të përzierje një lugë kamomil, trashëgimisë, i urtë, luleradhiqe dhe tërfili. Hidh 500 ml ujë, vlim, vendas dhe tendosje.
 • Shumë efektive për puçrra në tretësirë ​​Propolisi gojën holluar me ujë të pastër në një raport prej 1: 3. Numri i rinses ditë - 3.
 • Ju gjithashtu mund të aplikoni për blisters kube akulli për të reduktuar kruarje.

Trajtimi i lisë së dhenve në organet gjenitale

 • Në qoftë se njolla shfaq në organet gjenitale, është e rekomandueshme të përdorni 1% acid borik.
 • Ju gjithashtu mund të procesit organet gjenitale me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium.

Fshirje të tilla të ndihmojë për të zvogëluar intensitetin e nxituar.

Trajtimi i dhenve gjelbër të shkëlqyer

Zelenka konsiderohet trajtim më efektive për të dhenve. Zgjidhje e shkëlqyer e gjelbër duhet të përpunojë të gjitha blisters që janë shfaqur në lëkurë.

Përveç kësaj, trajtim fytyre Zelenka e nevojshme për të gjetur ndaluar kur nxituar.

Trajtimi i bimëve dhenve

Plagët e thatë dhe shërohet pas li e dhenve mund të përdorni infuzion e bimëve.

 • Për ta bërë këtë, përzierje dy lugë celandine barishte, Calendula dhe ngjyra kamomil.
 • Hidh litër bimor grumbullimin ujë të vluar, të lënë për 20 minuta dhe tendosje.
 • Supë duhet të derdh në një dush të ngrohtë. Ju gjithashtu mund të shtoni disa pika të vajit të bredh për të përmirësuar procedurat.
 • Pas larjes së trupit duhet të jetë e lehtë për të marrë peshqir të lagur dhe nuk fshij.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i pertusis në shtëpi.

Parandalimi dhe këshilla për të mbrojtur veten nga lisë së dhenve ^

Disa masa parandaluese që do të ndihmojë në parandalimin neduzi, për fat të keq, nuk ekziston. Vitrianka është një sëmundje, e cila nuk mund të jenë të mbrojtur.

Objektivi kryesor i parandalimit të dhenve - fëmijë të shëndetshëm izolimit dhe të rriturit të cilët nuk kanë qenë të infektuar më parë nga pacientët.

Sëmundje e detyrueshme vaksinimi Jo, sepse mjekët besojnë se dhenve mirë veprim në fëmijëri, kur sëmundja është në shumicën e rasteve pa komplikime.