Trajtimi i mjeteve juridike popullore bursit


Trajtimi në shtëpi bursit: receta popullore

Bursit referohet sëmundjet që nuk janë shumë të zakonshme dhe ndodhin vetëm në grupe të caktuara të njerëzve.

Rreth tij e di njerëz të dorës së parë puna e të cilëve shkakton atyre që të punojnë vazhdimisht në xhiron tuaj ose të vënë disa bërryl në sipërfaqe.

Çfarë është bursit përbashkët: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Nëse ju merrni aktivitet tepërt fizik ose si rezultat i ndikimit mekanik traumatik të nyjeve është një reagim mbrojtës. Ata synovial membrana fillon të grumbulluar një sasi të madhe të lëngjeve që provokon zhvillimin e inflamacionit në qese të përbashkët është bursit.

Bursit mund të shfaqet si në akute dhe kronike. Trajtimi i gabuar ose vonë e fazës akute të sëmundjes mund të shkaktojnë bursit kronike faza. Inflamim mund të jetë purulent, i lëngshëm ose hemorragjike.

Në varësi të bursit lokacionit është:

 • bërryl;
 • gju;
 • shpatull;
 • thembra;
 • hip;
 • bursit e këmbës dhe këmbën më të ulët;
 • shputë bursit.

Zhvillimit të kësaj sëmundjeje, kryesisht si pasojë e lëndimeve apo shoku kur infeksioni hyn në gjak dhe ndikon në zonën e pacientit. Në rrezik për bursit sëmundjes janë njerëz të cilët janë të angazhuar profesionalisht në çiklizmit, gjimnastikë apo futboll. Megjithatë, ka shkaqe të tjera të bursit. Këto përfshijnë:

 • lëndim gilcë direkt qasje të përbashkët;
 • Joints rritje, pesha heqjen shpeshta;
 • trashje;
 • këpucë të pakëndshme;
 • Disa sëmundje, të tilla si abrasions, ARI, grykët, otitis, artrit, etj .;
 • bedsores metabolike;
 • drithërat prerja e pakujdesshëm dhe calluses në lëkurë në nyjeve;
 • faktor autoimune.

Për bursit karakterizohet rritje të dukshme në madhësinë e zonës së dëmtuar - ënjtje formë shpesh ka rrumbullakosura, qëndrueshmëri elastike dhe mund të ketë një diametër prej 8-10 cm. Ka edhe simptomat e bursit në vijim:

 • ethe, në disa raste edhe deri në 40 gradë;
 • , dhimbje e fortë pulsating se është shumë më e keqe gjatë natës dhe në pronën e gjatë;
 • akumulim në vëllimin e seminarit të madhe të lëngshme quajtur lëngjeve,;
 • ënjtje;
 • dobësi dhe lodhje;
 • gunga përreth përbashkët përflakur;
 • të përzier;
 • reduktuar lëvizshmërinë e përbashkët;
 • skuqje sipas të cilit lëngu akumuluar tepërta.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore bursit, recipes shtëpi ^

Folk trajtim bursit në shtëpi: receta

Trajtimi i bursit në shtëpi përmirëson gjendjen e pacientit dhe për të eleminuar inflamacion, megjithatë, duhet të kombinohet me terapi konservative.

Rreziku i kësaj sëmundjeje është se thirrja parakohshëm te mjeku mund të zhvillojnë komplikime të rënda të mbështjelljes që kufizojnë lëvizjen e gjymtyrëve, kalcifikim, nekrozë, infeksion të organeve të tjera, etj

Trajtimi i bursit të përbashkët gju

Hiq inflamacion në gju Bursa ndihmë kompresë me gjethe lakër.

 • Ju duhet të hiqni venat e vështirë e një gjethe, pure me një okllai, përhapet me mjaltë dhe aplikuar në gju.
 • Mundësisht të lartë të përfundojë polietileni dhe shall leshi.
 • Mbani të paktën 6 orë.

Një zgjidhje e shkëlqyer tonik është një zierje e selino:

 • Për të bërë atë që ju nevojitet një gotë me ujë të ngrohtë për të krijoj një lugë fara dhe bimëve mbush pini dy orë.
 • Lejoni të krijoj filxhan ½ dy herë në ditë.

Trajtimi i bursit sup përbashkët

Një zierje e rrënjë rodhe ndihmon për të parandaluar formën kronike të sëmundjes.

 • Për të përgatitur atë, ju duhet të marrë një lugë gjelle e papërpunuara te grire derdh 200 ml ujë të nxehtë.
 • Vlim lëngshme merr 5 minuta dhe të lënë për 15 minuta.
 • Kjo zierje duhet lagur garzë dhe të aplikojnë atë në shpatull, për të mbajtur një shami.
 • Mbani vë llapë të thahet plotësisht.

Trajtimi i bursit bërryl

Për të kuruar këtë formë të sëmundjes duhet të vënë kompresa në bërryl sëmurë.

 • Ajo duhet të marrë një lugë eggshell grimcuar dhe përzierje me një lugë kos.
 • Përzierje duhet të vendoset në një leckë pambuku dhe të bashkangjisë në vendet ku lëngu. Rritur efektin mund të përfundoi bërryl shall leshi.
 • Është e këshillueshme për të vënë shërimi fasha para gjumit.
 • Kohëzgjatja e trajtimit natyrisht - 5 ditë. Nëse është e nevojshme, ajo mund të përsëritet, duke bërë një pushim pesë-ditore.

Trajtimi i këmbës bursit

 • Ju duhet të marrin sasi të barabartë të uthull dhe mjaltë.
 • Përbërësit dhe përzierje në mënyrë të barabartë në gazë.
 • Marley me përzierje mjaltë-uthull duhet të bashkangjisë në zonën e prekur e këmbë.
 • Procedura kryhet mundësisht në mbrëmje dhe të lënë compress natën.

Trajtimi i bursit pesë

Eliminimi zierje puffiness ndihmë përgatitur nga sanë veshur.

 • Ju duhet të shtoni kilogram veshur në 4 litra ujë të nxehtë, ziej për ngrohje të ulët për 20-30 minuta.
 • Lëngu filtruar duhen derdhur në legen dhe këmbët noton në të.
 • Këmba rekomanduar secili për të përfunduar shërim.

Trajtimi këmbës bursit

Ngrohja tretësirë ​​e Propolisi ndihmon të hequr qafe dhimbje në kyçin e këmbës.

 • Për të përgatitur atë, të derdh filxhan ½ e vodka 10 g Propolisi.
 • Insistojnë 5 ditë.
 • Paketa e eliksir e shërimit për të aplikuar për kyçin e këmbës dhe për të mbajtur 12 orë.

Trajtimi i bursit hip

 • Gjethet e Lilac duhet të shtrihet edhe, kështu që ata le lëng. Ai do të ketë një ndikim të përbashkët pozitiv përflakur.
 • Gjethet duhet të aplikohet në hip përbashkët dhe fashë sigurt mjekësore.
 • Mbani 4 orë, të përsëritur procedurën çdo ditë.

Trajtimi bunion

Duhet të bëni banja këmbë me një zierje e hala pishe dhe kone.

 • 300-400 gram e lëndëve të para duhet të zhytem në ujë të ftohtë, pastaj vlim për gjysmë ore.
 • Mbush për 12 orë, pastaj të shtyjë nëpër një sitë ose napë.
 • Ajo prekur çdo ditë gishtin vidparyuvaty këmbë gatuar në supë.
 • Disa ditë më vonë gjendja e pacientit përmirësuar dukshëm.

Trajtimi i bursit Kalanchoe

Me këtë fabrikë mund të hiqni dhimbje dhe shpejtësi shërimin e pacientit.

 • Ju duhet të marrë pesë gjethe të vogla të Kalanchoe. Para se të përdorni çdo fletë nevojë informoi çekan, filloi të dalë jashtë lëng.
 • Lë duhet të aplikohet në joints prekur dhe për të mbajtur ato shall të ngrohtë.
 • Mbani gjithë natën. Përsëriteni procedurën e rekomanduar brenda 7 ditësh një herë në ditë.
 • Pas kësaj kohe të gjitha simptomat e sëmundjes zhduken.

Trajtimi i bimëve bursit

Bimor është një mënyrë efektive për të luftuar bursit.

 • Për të përgatitur ilaçe efektive për të derdh një gotë me ujë të valë lugë mustaqe artë, vihet në zjarr dhe vlim për 10 minuta. Pastaj të filtruar supë dhe të ftohtë.
 • Garzë apo leckë pambuku në të lëngshme duhet të lagësht dhe bashkëngjitni të përbashkët lënduar, të përfundojë polietileni.
 • Për të rritur efektin e procedurës, pacienti duhet të përfundojë një të përbashkët të ngrohtë shall.
 • Është e rekomanduar për të vënë një kompresë në natën.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin mbi mjetet juridike popullore kockat këmbë trajtim.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur bursit ^

Është shumë e rëndësishme dhe roli nganjëherë vendimtar në parandalimin e sëmundjes janë masat parandaluese. Prandaj, për të parandaluar nevojën sëmundje:

 • dezinfektoj pas marrjes abrasions, gërvishtjet;
 • mos harroni trajtimin në kohë të sëmundjeve që lidhen me inflamacion;
 • shmangur tendosje të tepruar fizike;
 • hani e drejtë;
 • ushtrim, duke pasur parasysh gjendjen;
 • Produktet ortopedike përdoren për të korrigjuar nyje deformuara.

Njerëzit puna e të cilëve përfshin stres të përhershëm në nyje duhet të bashkëngjisë në gjunjë apo bërryla jastekë, përdorni fashë mbrojtëse.

Para rënda fizike tendosje kërkohet nyje pure, kryerjen e ndërlikuar të ngrohtë deri ushtrime. Goditje e lehtë të rekomanduara, të angazhohen me shtangë dore, duke notuar.