Trajtimi i mjeteve juridike popullore bronkit


Trajtimi i mjeteve juridike popullore bronkit ndihmon të shpejt të rifituar shëndetin.

Aplikimi metodave të popullarizuara të mjekësisë tradicionale ndihmon për të reduktuar ndjeshëm kohëzgjatjen e trajtimit të bronkit dhe të shpëtoj trupin e përdorimit afatgjatë të drogës shpesh bëjnë efekte anësore të padëshiruara.

Shkaqet dhe simptomat e bronkit ^


Bronkit - një sëmundje inflamatore e rrugëve të frymëmarrjes që ndikon indet mukozës bronkiale. Varësisht nga shkalla e shkatërrimit të dalluar akute, kronike, obstruktyvnuyu, bronkit astmatik dhe forma të pi duhan.

Simptomat kryesore që shoqërojnë çdo formë bronkit, si vijon:

 • Vazhdueshme expectorants thatë dhe jo (pas lagur) Kollë e dhimbshme;
 • Rritja e temperaturave;
 • Vrullshëm dhe fishkëllimë frymë, gulçim;
 • Dobësi të fortë;
 • Dhimbje në kollë shoqërues kafaz i kraharorit.

Trajtimi Folk i bronkit, sidomos për ta redukuar inflamimin udhë ajrore, depresioni dhe tërheqjen nga pështymë dhe lehtësim bronkial të rëndësishme të pacientit. Më të njohura metodat e përdorura në mjekësinë popullore në trajtimin e bronkit, mëposhtme:

 • Phytotherapy - përdorimi i vetitë shëruese të bimëve;
 • Përdorimi expectorant, pije anti-inflamator dhe antimicrobial;
 • Duke përdorur vajra natyrore shtëpi;
 • Procedurat thithur;
 • Kompresa të ngrohta.

Gjatë viteve, në vijim mjetet juridike të njohura popullore për trajtimin e shpejtë të bronkit:

 • Mish derri, yndyrë baldosa;
 • Rrepkë lëng, panxhar, qepë dhe aloe;
 • Manaferrat e egra u rrit, butë, kulpër;
 • Honey, dylli bee, Propolisi;
 • Bredhi apo kamfor vaj;
 • Bimeve medicinale kanë veti të ndryshme shëruese në trajtimin e bronkit - ëmbël, nënën dhe njerka, bli, Wort Shën Gjonit, nenexhik, gjethet dhe rrjedh e raspberries dhe të tjerët.

Shpejt trajtimin e bronkit në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i mjeteve juridike popullore bronkit, recetave shtëpi.

Trajtimi i bronkit në të rriturit

Manifestimi i shenjat e para të bronkitit në të rriturit fillon me pafuqi, dobësi dhe dobësi. Pastaj inflamacion progresive në bronke fillon të tregojë veten kollë e thatë, të mprehtë dhe të dhimbshme. Për të ndaluar bronkit nachinayuschiyssya, duhet menjëherë të fillojë trajtimi.

 • Nga një prej më të shpejtë dhe efektive drogës antitussive për trajtimin e bronkit përfshijnë decoctions e rrënjë jamball, nënën dhe njerka dhe gjethe delli ose badger yndyrë. Mjete të tjera mund të përdoret jashtmi (në formë të lubricating) dhe brenda.
 • Si anti-inflamator dhe përmirëson shkarkimin e trajtimit gëlbazë mbytje përdorur - bar, patate ose vaj.

Trajtimi i bronkit tek fëmijët

Në fëmijëri, inflamacion i bronke fillon të përparojë kundër sëmundjeve të fytit sfond karakterizohet nga ethe, dhimbje fyti, rrufë, sëmundjeje dhe kollë. Pastaj kollë bëhet e thatë, i paduruar, të mprehta dhe fillon të shkaktojë periudhave të shkurtra të vjella refleks.

Mjetet juridike popullore përdoret në shtëpi për të trajtuar bronkit, me sukses të ndihmuar në lehtësimin e gjendjes së fëmijës:

 • Trajtimi fillon me regjim shtrati në shtëpi dhe pije të bollshme të ngrohtë - çaj butë, qumësht dhe mjaltë, lëng boronicë, pije frutash.
 • Në mungesë të temperaturave të mira do të ndikojë mbytje, Llaçe mustardë për këmbët dhe yodova rrjetë ose compress ngrohtë në gjoks.
 • Badger yndyrë është e dëshirueshme që të përdorin jo vetëm si fërkim natës, por brenda me mjaltë në një lugë të vogël.

Trajtimi i bronkit në gratë shtatzëna

Kur shtatzënia është e ndaluar rreptësisht të përdorin metodat dhe mjetet e trajtimit të bronkit të tilla:

 • Ngrohja banjot këmbë;
 • Përdorni Llaçe mustardë ose kanaçe;
 • Përdorimi i bimëve - rigon, rozmarinë e egër, anise, lule misri, Omani, Wort Shën Gjonit dhe nettles.

Mjekësisë tradicionale rekomanduar vetëm trajtimin më të sigurt të bronkit në gratë shtatzëna:

 • Si të padëmshme dhe zbutjen lejohet të përdorë fondet kollë çaj gëlqere, qumësht dhe mjaltë, nëna supë dhe njerka (e kufizuar).
 • Përfitime të mëdha të sjellë sode ose alkaline propolysnoe mbytje.

Trajtimi i bronkit akut

 • Brenda rrepkë të mëdha të shkurtojë një vrimë, e vënë mjaltë e saj të trashë, të mbuluar dhe të vënë në natën e mundësisht në një vend të ngrohtë. Lëng rezulton duhet të merren në tre hapa;
 • Në patate të ziera shtoni 4 pika bredh naftës dhe përdoret si një mbytje dhjetë minuta.

Trajtimi i bronkit kronik

 • Përgatitja mbledhjen bimor me moçal (4 orë), rigon (2 orë), hithrat dhe buds thupër (1 pjesë). Pastaj të marrë një çift i lugë përzierje, derdh 400 ml ujë të vluar dhe të vënë në 10 minuta në zjarr. Pastaj 30 minuta supë infused miratuar nga 1/3 qind. tri herë pas një vakt;
 • Yndyrë baldosa lëngshme në formë të pastër ose i holluar me mjaltë 3/1 lugë ha çdo ditë tre herë.

Trajtimi i bronkit obstruktive

 • Grimcuar 150 gr. Manaferrat kulpër dhe përzierje e tyre me 8 lugë mjaltë. Merrni në disa lugë, duke pirë çaj të nxehtë me raspberries dhe limon;
 • Infused për një orë 200 ml - th supë shekullit. l. Mbledhja e trumzë, fruta anise, manushaqe, rrënjë nënës mashtruese dhe njerka dhe për të marrë? Art. tri herë në ditë.

Trajtimi i bronkit astmatik

 • 200 gr. Aloe lë të përziera me mjaltë 200 ml dhe 200 ml Cahors verës dhe të lënë për 10 ditë.
 • Përzierje rezultuar është marrë tre herë në ditë për shekuj. l. përpara se të hahet.

Trajtimi i bronkit duhanpirës

 • Merrni mbi lugë gjelle moçal kënetë, gjuetarët dhe trumzë, të mbuluar me nenin 1.5. ujë dhe vlim të vluar për 5 minuta.
 • Shtoni mjaltin dhe merret çdo ditë si një çaj.

Trajtimi i Propolisi bronkit

 • 20 gr. Propolisi i ndarë në tri pjesë dhe përtyp tërësisht para se të gllabërim gjatë ditës;
 • 40 oz. Propolisi pour shekullit. ujë të vluar, të vendosur në një termos për 24 orë të vazhdueshme dridhen. Infuzion të marrë dy herë në ditë për 30 pika.

Trajtimi i bimëve bronkit

 • Mix 2 tbsp gëlqere nga rrënjë jamball, derdh ujë të valë (200 ml) dhe për të mbajtur për ngrohje për rreth 8-10 minuta. Tendosura supë marrë tre herë 120 ml;
 • Art. lugë bimor (vjollcë trengjyrësh -. 5 oz, gjethe delli -. 10 oz, horsetail -. 3 oz, tërfili - 10 oz.) të derdh ujë (250 ml) të vluar për 8 orë. Merrni 50 ml 5 herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore pyelonephritis.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe normalizimin e pacientit kusht bronkit ^

Në mënyrë për të parandaluar bronkit inkurajuar të ndjekin rregulla të thjeshta që mbrojnë sistemin e frymëmarrjes nga kjo sëmundje:

 • Shmangni hipotermi sezonale;
 • Në kohë të filloni ndonjë trajtimin e ftohjet, sidomos mjetet juridike popullore në shtëpi;
 • Përpiqen për të ndaluar pirjen e duhanit ose të zvogëlojë numrin e tymosur cigare;
 • Të bësh ushtrime të frymëmarrjes;
 • Mos lejoni një dobësimin e sistemit imunitar.