Mjete Bradycardia Trajtimi popullore


Bradycardia trajtim në shtëpi: receta popullore

Bradycardia është një shkelje serioze dhe të rrezikshme e normës së zemrës në të cilën trupi fillon të ndjejë mungesën e oksigjenit dhe të marrë ushqyesve të mjaftueshme.

Trajtimi i sëmundjes bëhet në tri fusha - terapi të drogës, mjetet juridike popullore dhe dietë.

Çfarë është bradycardia: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Bradycardia - një lloj i aritmia në të cilën ka një rënie në normën e zemrës (50 rrahje në minutë, ose më pak).

Si rezultat i rënies së indeve dhe organeve të filloni të ndjeni një mungesë akute të furnizimit me gjak, oksigjen dhe ushqyesve, të cilat mund të ndikojnë punën e tyre të çmuar.

Simptomet kryesore të zemrës bradycardia:

 • Marramendje, humbje e vetëdijes;
 • Hedhur presionin e gjakut;
 • Wheezing, gulçim;
 • Çrregullime të gjumit;
 • Lodhje, dobësi.

Shkaqet e bradycardia në vijim:

 • Mosha;
 • Hiperkalcemia, hyperkalemia;
 • Zemra, infeksione, sëmundje tiroide;
 • Ndikimi i drogës të fuqishëm;
 • Helmimi toksike;
 • Uria, hipotermi.

Diagnoza e bradycardia është si vijon:

 • Mbledhja e ankesave të pacientit;
 • EKG, me ultratinguj i zemrës;
 • Metoda echocardiography ultratinguj.

Kardiologji bradycardia të klasifikojë llojet e mëposhtme - absolute, relative, sinus, nesinusovaya, fiziologjike, farmakologjike (drogës), neurogjenik dhe toksike.

Në varësi të reduktimit të normës së zemrës, norma e zemrës për bradycardia ndarë në:

 • dritë (50-60 goditje)
 • moderuar (40-50 goditje)
 • të theksuara (më pak se 40 rreh).

Trajtimi Folk bradycardia jep rezultate të shkëlqyera në dritë dhe të moderuar format e saj, normalizimin ritmin e zemrës, duke ulur gradualisht simptomat sëmundje dhe përmirësimin e gjendjes së përgjithshme të pacientit.

Për përmirësimin e metodave të përdorura në herbs mjekësinë popullore, rrënjët, manaferrat, si individualisht ashtu edhe në grumbullimin, produkteve të bletëve dhe produkteve bimore (hudhër, rrikë, etj).

Trajtimi Bradycardia në shtëpi përfshin përgatitjen e concoctions medicinale, qetësues dhe rivendosjen e teas zemrës, tinctures dhe alkoolit natyrore përzierjet dendur.

Trajtimi i bradycardia në fëmijët dhe adoleshentët

Kursi i sëmundjes në fëmijëri dhe adoleshencë mund të përcaktohet nga simptomat e mëposhtme - dobësi, lodhje, lodhje të lartë, hyperhidrosis, dhimbje gjoksi, gulçim, shtetërore gjysmë pa ndenja, dhe oreks të dobët.

Që kryesisht bradycardia është pasojë e sëmundjeve të caktuara, për këtë arsye, mjeku fillimisht është shkaku, atëherë trajtimi është përshkruar.

Kjo përshkruesit shtesë, metabolizmi korrigjuese karbohidrate, të ruajtur ekuilibrin electrolyte dhe për të eleminuar uria oksigjenit.

Trajtimi bradycardia shtatzënë

Reduktuar reduktim norma e zemrës gjatë shtatzënisë - diçka mjaft të rralla dhe zakonisht ndodh pa karakteristika të dallueshme. Megjithatë, në qoftë bradycardia shoqërohet me simptoma të pakëndshme, ju duhet të shihni një specialist dhe të kalojë provimet e nevojshme.

Kujdesit në shtëpi për gratë shtatzëna në këtë gjendje është kryesisht në përshtatjen dietën dhe mënyrën e jetesës. Qëllimi i barnave përcaktohet nga mjeku, pas një diagnozë të plotë.

Trajtimi bradycardia mjete popullore: receta shtëpi ^

Folk trajtimin bradycardia: receta shtëpi

Trajtimi i sinus bradycardia

 • Mblidhni përbërësit e mëposhtme në pjesë të barabarta - lë rrush pa fara e zezë, hithrat, Tripharmacum, rrënjë luleradhiqe, u rrit hips, lule murriz.
 • 1.5 tbsp herbs përziera kombinuar me 250 ml ujë të vluar, të lënë për 3:00. Infuzion tensionuar është e gatshme për të marrë para ngrënies tre herë një gotë.

Trajtimi bradycardia nesinusovoy

 • Merrni 10 fruta të madhe (pafarë) ijet, vlim e tyre në 400 ml ujë 10 minuta, pastaj të lejojë të ftohtë, të kalojë nëpër një sitë dhe të përzier me 4 teaspoons Mjaltë maj.
 • Pranuar rezulton supë me tul gjysmë ore para çdo vakt për 70 ml.

Trajtimi i bradycardia butë

 • Në maj të mbledhur nettles rinj, imët pres dhe masën 20 Dhj. lidhë atë me 300 ml 45% alkool mjekësore.
 • Hidh përbërjen rezulton në një enë të bërë prej qelqi të errët dhe të lënë për 10 ditë. Merrni tretësirë ​​alkoolit e nettles duhet gjumit 20 pika.

Trajtimi i bradycardia moderuar

 • Në një banjë me ujë për 15 minuta për të vënë një gotë me ujë të vluar me dy lugë Yarrow, pastaj të lënë për një orë.
 • Gati për të marrë tre herë në zierje e dy lugë çdo ditë.

Trajtimi bradycardia murriz

 • Murriz thata (10 oz.) Ju duhet të lidheni me 100 ml alkool të pastër dhe të lënë për dhjetë ditë.
 • Shërimi tretësirë ​​duhet të marrë 10 pika tri herë në ditë.

Arra trajtim bradycardia

 • 500 gr. Kernelit arre grimcuar, të përziera me 50 ml vaj susam dhe 220 gram. sheqer.
 • 4 fetë limoni, vendin e tyre në një litër ujë të vluar, pastaj vijnë përzierje të trashë limoni.
 • Kombinoje dy pjesë janë të gatshëm, llokoçis dhe të marrë në një lugë gjelle para ushqimit tri herë.

Trajtimi verë bradycardia

 • 1 litër verë të kuqe për të vlim 10 minuta, pastaj shtoni një oz 50. fara kopër dhe pastaj vlim për 10 minuta.
 • Përzierje ftohtë duhet të derdh një enë qelqi dhe dyqan në frigorifer. Ajo duhet të marrë para ngrënies për tre tbsp brenda 14 ditëve.

Trajtimi bradycardia hudhër

 • Hudhër (100 gr.) Muzik, lidhur me vodka (250 ml) mjaltë (50 oz.) Dhe propolisnoy tretësirë ​​e farmacisë (25 ml).
 • Përzierje infused e 10 ditë për të marrë ushqimin në lugë të vogël tri herë.

Trajtimi bradycardia limon

 • Me 10 limon shtrydh lëng, kombinojnë atë me kashopodibnym hudhër (10 kokat), vënë përzierje në një kavanoz, pastaj derdh një litër mjaltë dhe të lënë për 12 ditë.
 • Merrni medikamente si vijon - gjysmë ore para ngrënies për katër teaspoons.

Trajtimi bradycardia mjaltë

 • 300 gr. mjaltë të përzier me grimcuar 300 gr. Walnut dhe kaloi përmes një mulli mishit 300 gram. kajsi të thata.
 • Merrni mjekim duhet të marrë brenda një muaji tre herë në ditë për dy lugë tryezë.

Herbs trajtim bradycardia

 • Përgatitja përbërjen e mëposhtme - mbledhjen e 30 gram. Lë hirit të Acorus, 50 oz. Rrënjët luleradhiqe, lë rrush pa fara dhe murriz lule.
 • Taksa e gatshme në shumën e lugë gjelle vendosur në 200 ml ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore, filter.
 • Merrni drogës duhet të jetë gjatë ditës për dy herë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin takikardi: trajtojnë në shtëpi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur bradycardia ^

Ushqimi për bradycardia nuk siguron rregulla të rrepta, por vetëm korrigjon dietë. Për ta bërë këtë ushqimet e përditshme duhet të përbëhet me produktet e mëposhtme:

 • Perime, fruta, manaferrat;
 • Mish Lean;
 • Ushqim deti, peshk;
 • Qull qumështi bërë nga oriz, bollgur, hikërror;
 • Produktet e qumështit.

Për gatim është e këshillueshme që të përdorin me avull, të ziera ose të pjekur mënyra. Duhet të hani shpesh dhe në doza të vogla, duke eliminuar overeating.

Masat parandaluese për të shmangur bradycardia, kryesisht në lidhje me parandalimin e sëmundjeve të enëve të gjakut dhe të zemrës. Për të minimizuar rrezikun e kësaj sëmundjeje është e dëshirueshme që të respektojnë udhëzimet e mëposhtme:

 • Shmangni stresin;
 • Marrë numrin maksimal të produkteve të dobishme për zemrën;
 • Të refuzojë apo të kufizojë zakone të këqija;
 • Koha për të ulur kolesterolin ngritur;
 • Të mbajë një peshë të shëndetshme;
 • Të mbajë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të saktë.