Lythat Trajtimi mjete popullore


Si të shpëtoj nga lythat: receta popullore.

Penetrimi në trupin e HPV shpesh çon në një pjesë të veçantë të tumoreve të lëkurës të sigurt, të quajtur lythat.

Pamja e tyre mund të shkaktojë disa parehati, ndërsa në vende publike, si dhe të bëhem i lagur sa më shumë pamjen.

Për të hequr lythat, ka dy metoda - heqjen apo tërheqjen e produkteve natyrore dhe metodat e mjekësisë tradicionale kirurgjike.

Lythat: shkaqet dhe llojet ^


Lythat - rritje beninje të lëkurës (papules) etiologji virale, e cila është një papilla dendur, të butë dhe të thatë ose pako.

Marrjen e të dhënave jep rritje të lëkurës papillomatoznyh virusi transmetohet me anë të kontaktit - një shtrëngim duarsh, një konstatim në një dush publik, banja sauna, pishina dhe vende të tjera publike.

Megjithatë, shkas për aktivizimin e virusit janë faktorët e mëposhtëm:

 • Microtrauma lëkurës;
 • Imunitet;
 • Këmbët djersitje, duart,
 • Veshur këpucë të ngushta.

Lythat janë këto lloje - zakonshëm (vulgare), shputës, të sheshtë (të rinjtë), senile, pidnihtovi dhe lythat gjenitale. Vendet kryesore ku ata janë të vendosura - duart, fytyrë, këmbë, organet gjenitale dhe sqetull.

Me këtë fryrje beninje lëkurës ka tendencë askënd, pavarësisht nga gjinia apo mosha. Më shpesh ato ndodhin në fëmijëri dhe të ndikojë në dorën ose këmbën e fëmijës. Trajtimi i mjeteve juridike lythat në shtëpi tek fëmijët është e mundur vetëm në rast të arsimimit individual dhe të vogla.

Megjithatë, në qoftë se papules të shumta dhe të mëdha, për të treguar provimin mjekun e fëmijës, testet laboratorike dhe emërimin e mëvonshëm të terapisë duhur. Në të rriturit, Lythat mund të shkaktojë parehati kozmetike në qoftë se vendi i tyre nga duart e lokalizimit apo fytyrën, dhe fizike - me formën shputës së sëmundjes.

Shpesh për shkatërrimin e lythat mbi rriturit fytyrë përdorë për trajtim lazer, nitrogjen të lëngët, electrocautery dhe teknika të tjera kirurgjikale. Megjithatë, rastet e vogla të izoluara të paraqitjes së tyre, të rriturit mund të aplikojnë lythat praktykuemoe vjet trajtim në shtëpi.

Trajtimi Folk lythat propozon për të përdorur këto teknika të thjeshta:

 • Sokoterapiya, perime dmth në natyrë, lëng Berry apo bimëve të lëngshme;
 • Paketa (ditë, natë, koha), pellgje, të naftës vajosje dhe vaj natyral shtëpi;
 • Concoctions brendshme përdorimit që forcojnë trupin.

Mjekësisë tradicionale ofron përdorim të tillë efektiv të mjeteve juridike popullore për trajtimin e lythat:

 • Honey, Propolisi;
 • Lëngje bimë - celandine, luleradhiqe, Calendula, tufë, Kalanchoe dhe aloe;
 • Bimeve medicinale - ca balsam, oe limon, trumzë, rigon, gjethe delli, dëllinjë dhe kështu me radhë;
 • Vajrat - pluhur, pemë çaji, ullirit, liri ose buckthorn detit.

Në këtë trajtim në shtëpi të lythat jep rezultate të shkëlqyera duke hudhër, patate, qepë, lë lakër, mollë e gjelbër dhe uthull.

Si të shpëtoj nga lythat në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i lythat: receta e mjekësisë tradicionale.

Trajtimi i lythat në fytyrë

 • Gjethet e Kalanchoe shtrirje, bashkëngjitni tek Ati dhe fix suva;
 • Vaj kërpi (4) të përzier me mjaltë (1) dhe lyej rritje të lëkurës 5 herë në ditë;
 • Holluar lugë çaji në një gotë me ujë zgjidhje sode dhe procesin site plagë. Pastaj prerë fletë aloe, të prerë dhe të rregullohet për ndërtojë-up. Compress zbatohen gjatë natës.

Trajtimi i lythat në duart e

 • Shtrydh lëng të mollë kosi shtëpi dhe lyej ato lez çdo ditë;
 • Pemë çaji vaj të përzier me vaj detit buckthorn (1/1) dhe butësisht lyej sipërfaqen e papules.

Trajtimi i lythat në këmbë

 • Fruta dëllinjë (të freskëta) përziera 1: 1 me vaj gjalpë, vendosen në një enë qelqi dhe le të qëndrojë në një banjë me ujë për një orë. Atëherë Lythat lubrifikuar përzierje filtruar brenda natës, duke e vendosur suva të lartë baktericid;
 • Vaj liri është rubbed lëvizjet e përditshme i zoti në papules rajon.

 Trajtimi i lythat në organe gjenitale

 • Melissa insistojnë 02:00 në ujë të vluar 2 lugë numërimit 350 ml të ujit. Përgatitur Infuzion të marrë një gjysmë gotë një ditë tri herë në ditë;
 • Para se të marrë një dush në ujë shtoni 8-10 pika e pemë çaji vaj.

Trajtimi i lythat pleqërishte

 • Thuja tretësirë ​​ose proces përditshme amoniakut të lëngët lythat;
 • Me lulevese kruhlolistnoy shtrydh lëng dhe lyej ato dy herë (në mëngjes, në mbrëmje) papules pleqërie.

Trajtimi i lythat shputës

 • Tre lugë rigon insistojnë në një filxhan me ujë të valë tre orë dhe mori infuzion shtoni ujë për banjot këmbë;
 • Ekstrakt celandine (farmaceutike) me kujdes të trajtojë rezultat shputës. Procedura kryhet si më poshtë - trajtim një herë në ditë gjatë natës dy ditë, atëherë një ditë pushimi. Pra, duhet të përsëris nxirje dhe shkatërrimin e saj.

Trajtimi i lythat banesë

 • Fruta pure e malit hirit dhe të rregulluar papules rezultojnë slurry në natën;
 • Tre lugë dragua derdh ujë të valë (200 ml) për dy orë. Pastaj infuzion i filtruar bërë fasha të përditshme.

Trajtimi i lythat celandine

 • Lëng të freskët e celandine aplikuar për ndërtimin e-deri tri herë në ditë;
 • Përzierje lëng të celandine me glicerinë (1: 2) dhe papules lyej përzierjes tre herë në ditë.

Trajtimi i lythat me hudhër

 • Mix sasi të barabartë të tul hudhër me gjalpë dhe vënë gati-përziera përditshme në zonën e prekur për një orë;
 • Pritini karafil hudhër butësisht fshij papules çdo ditë.

Trajtimi i lythat me uthull

 • Me tre pika uthull dhe një majë mielli të gatuaj si një përzierje qëlloj dhe duke përdorur një shtupë pambuku për të aplikuar atë në ndërtuar-up;
 • Qepë të mesme, të prerë në feta, pour 1/3 filxhan uthull për dy orë. Feta pastaj ngjyhet qepë aplikuar butësisht në vendin e prekur dhe për të siguruar virusin. Kohëzgjatja compress është 4 orë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe papilomat artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur shfaqjen e lythat ^

Bazuar në faktin se lythat janë rezultat i virusi lyth aktivizimi, këshilla kryesore e dobishme do të shërbejë për të forcuar sistemin imunitar. Ju duhet të shikoni ushqimin e tyre të përditshme dhe të bëjë atë dyqan bazuar më shumë ushqim fortifikimi.

Përveç kësaj, edhe të ndihmojë në forcimin e imunitetit tarifat kokrra të kuqe, fruta dhe TEAS bimor imune-rritjen.

Si një masa shtesë parandaluese janë si më poshtë:

 • Në mënyrë strikte të respektojë rregullat e higjienës personale dhe vizituar ndonjë vendet publike;
 • Zona ofron shkurtime të menjëhershme përpunimit gjelbër të shkëlqyer, peroksid hidrogjeni ose jod;
 • Shmangni këpucë apo veshje të ngushta dhe të pakëndshme;
 • Mos përdorni objekte individuale të njerëzve të tjerë të familjes;
 • Shmangni kontakt të ngushtë me njerëz të sëmurë.