Trajtimi i mjeteve juridike popullore blepharitis


Trajtimi në shtëpi i blepharitis: mjetet juridike popullore

Sytë - vendi më i prekshëm në trupin e njeriut, si autoritetet e pambrojtur dhe e ndjeshme ndaj faktorëve negativ të jashtëm.

Një nga sëmundjet më të zakonshme të syve, sipas statistikave, është blepharitis.

Çfarë është blepharitis: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Blepharitis është inflamacion nga vendi i shekullit. Trajtimi i mjeteve juridike popullore nje blefarit, nje edhe pse efektive, por lejohet vetëm nëse konsultimi paraprak me okulist.

Në mënyrë tipike, një trajtim të popullarizuara të blepharitis sukses kombinuar tradicionale. Kjo është shumë serioze në lidhje me këtë sëmundje për të shmangur komplikime të rënda të tilla si humbja e pjesshme ose e plotë e vizionit.

Nuk janë llojet e mëposhtme të blepharitis:

 • blepharitis luspa (qepallë buzë trashje, formimi i crusts nën qerpikët);
 • ulcerative (inflamacion purulent);
 • seborrheic (paraqitja e peshore mbi qepallat);
 • meybomievyh (paraqitja e flluska);
 • blepharitis alergjik (inflamacion si pasojë e jotolerancës e ilaçeve, kozmetike, pluhur, etj);
 • Demodectic (marimangat që ndikojnë në qepallë).

Shekulli Blepharitis: Shkaqet

 • Mënyrë jetese të sëmurë, zakone të këqija të hahet.
 • Reaksionet alergjike ndaj kozmetike, pluhur, bimët dhe kafshët.
 • Komplikimet që rezultojnë nga sëmundje të tilla si diabeti, tuberkulozi apo anemi.
 • Ticks që ndikojnë në sy gjatë reduktimin e pronave mbrojtëse të trupit.
 • Qëndrimi joserioze të sëmundjeve të syrit, mungesa e kujdesit kompetent.
 • Infeksion viral.

Simptomat më të zakonshme të blepharitis:

 • Ashpërsia dhe itchy sytë;
 • lodhje;
 • frika nga dritë e ndritshme;
 • skuqje e qepallat;
 • nën pamjen e rëna kafe;
 • Rritja qerpik brendësi të syrit.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore nje blefarit, nje recetave shtëpi ^

Trajtimi Folk i blepharitis: receta shtëpi

Trajtimi i blepharitis në shtëpi, së bashku me marrë drogë, mund të sjellë rezultate pozitive - është e rëndësishme që terapia është kryer nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Fëmijët Blepharitis

Kur kjo sëmundje tek fëmijët duhet të konsultoheni me mjekun tuaj para se të kryer trajtimin në shtëpi. Mjetet më efektive në blepharitis është infusions bimor dhe decoctions.

 • Për larje përdorim Calendula, kamomil, i urtë dhe lë eukalipt.
 • E përzierjes së bimëve brewed kupë ujë të vluar, dhe filtër.
 • Marrë përzierje është i larë sytë foshnjës 3-4 herë në ditë.

Trajtimi i blepharitis squamous

 • Shpëtoj e luspa blepharitis ndihmë naftës u rrit. Ata rekomanduan që të lyej qepallat u shfaq për të eliminuar peshore.
 • Petals të freskëta apo të thata e trëndafila të kuq mund të krijoj dhe të marrë si një çaj. Për të përgatitur petals lugë derdh një gotë me ujë të ngrohtë dhe pak më shtyn.

Trajtimi i blepharitis Demodectic

Kur demodekozny formë blepharitis përdorur me sukses lule tërfili. Ato ndihmojnë eliminimin e inflamacion dhe për të përmirësuar shëndetin e pacientit.

 • Ju duhet të prishin lule tërfili, kujdes bluaj ato dhe shtrydh lëng prej tyre.
 • Bury 3 pika lëng në secilin sy një herë në ditë.
 • Tërfil masë e butë e rekomanduar për kremra mbi qepallat.

Trajtimi i blepharitis alergjike

Për të hequr qafe inflamacion alergjike, duhet, para së gjithash, për të eliminuar alergjen që ndikon trupin. Nëse edhe pas heqjes së të shkaktojnë parehati ndodh, ju duhet të lani sytë tuaj dhe të bëjë kremra.

 • Washing mund të kryhet duke përdorur një solucion të acidi borik.
 • Për të bërë kremra terapeutike, nevojë për të vënë disa djathë të freskët në napë dhe të aplikojnë për syrin përflakur.

Trajtimi i blepharitis meybomyevoy

 • Llamba të vogla duhet të valoj në 500 ml ujë, shtoni në supë e mjaltë dhe përzierje tërësisht.
 • Shërimi lëngshme përdorur për të larë sytë. Në ditë të kalojnë të paktën pesë procedura.

Trajtimi i blepharitis kronike

Kur sëmundja bëhet kronike, ndihma vjen trumzë - një zierje e bimëve duhet të lahen sytë.

 • Për të përgatitur përzierje terapeutik, ajo është e nevojshme lugë gjelle e bimëve, derdh një gotë me ujë të ngrohtë zier dhe insistojnë.
 • Kryejë larjen dy herë në ditë.

Trajtimi i blepharitis seborrheic

Forma seborrheic e sëmundjes miratuar trajtohen me vaj rodhe.

 • Është e nevojshme që të të vajos qepallat këtë vaj para shtrat.
 • Ne gjithashtu rekomandojmë një shtupë pambuku zhytur në transportojë naftën gjatë shekujve për të hequr crusts.

Kjo procedurë në mënyrë të konsiderueshme të përmirësuar pacientit mirëqenien dhe të përshpejtojë shërimin.

Trajtimi i çajit blepharitis

 • Merrni një gjysmë gotë me çaj të fortë brewed zi dhe të gjelbër, shtoi një lugë verë të thatë.
 • Të gjitha komponentët janë të përziera tërësisht.
 • Rezulton ilaç larë sytë.

Është e këshillueshme për të kryer procedurën sa më shpesh të jetë e mundur dhe do të vazhdojnë deri në shërim të plotë larje.

Trajtimi i blepharitis gjelbër të shkëlqyer

Zelenka - testuar ilaç lashtë që efektivisht lufton sëmundjen. Ajo ulçerë sukses thaj se formua në sytë e saj.

 • Swabs pambuku rekomanduar që të njomet dhe të lyej Zelentsy arsye qerpikët.
 • Kjo duhet të bëhet me kujdes në mënyrë që zgjidhja nuk e goditi në sy.
 • Mos kini frikë shfaqjen e spoteve gjelbër, si Zelenka zhytur në poret pothuajse menjëherë.

Trajtimi i bimëve blepharitis

Për të hequr qafe blepharitis duke përdorur rekomanduar bimor për të blerë në një farmaci lule Calendula dhe kamomil.

 • Një lugë çaji i përzierje barishte për të derdh një gotë me ujë të vluar për 10 minuta dhe tendosje. Marrë 1/3 filxhan tre herë në ditë.
 • Ilaçe shumë efektive - borzilok gjethe të freskëta. Materialet Rozim'yate të para duhet të vihet në tryezë. Disa ditë sëmundja fillon të ulet.

Masazh i shekullit ndërsa blepharitis

Pas përdorimit të mjeteve juridike popullore, dmth larje dhe zakopuvan, rekomandohet për masazh, e cila e rrit efektivitetin e terapisë dhe të konsiderueshme të përshpejtojë shërimin.

Mjekët janë të këshilluar për të blerë në farmaci ngjit me një top në një fund dhe lopatë në anën tjetër. Shpatull qepallë masazh, lugë dhe vënë një krem ​​të veçantë. Masazh kryhet si më poshtë:

 • Një shpatull të vogël, duke shtypur edges për të mbajtur të shekullit drejt buzë e jashtme.
 • Gjithashtu, duhet të masazh qepallë sipërme dhe të poshtme.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Katarakti Trajtimi mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur inflamacion i qepallat (blepharitis) ^

Parandalimi i sëmundjes blepharitis përfshin hapat e mëposhtëm:

 • respektimi i rregullave të higjienës;
 • përjashton kontakt me personin e infektuar;
 • kryerjen ndërprerje që kërkon lodhje të syve;
 • trajtimi në kohë i sëmundjeve të syrit;
 • komplekset vitaminë pritje;
 • ushqimin e duhur dhe një jetese aktive.