Trajtimi mjete popullore shëmti


Home mjeteve juridike për trajtimin e cataracts në sy: receta popullore

Shëmti është praktikisht sëmundja më i dukshëm syrit, e cila tërheq të tjerët dhe sjell siklet për njerëz të sëmurë.

Më parë, kataraktit dhe kataraktit nerozriznyalysya dhe konsiderohet të njëjtën sëmundje. Por pas studimeve të kryera kanë treguar se këto janë dy sëmundje të ndryshme.

Çfarë është një shëmti (leykoma): Simptomet, Shkaqet ^


Dhimbje ose leykoma sy - inflamacion kornesë për shkak të saj, ndryshe nga cataracts, e cila është një turbullt i vetëm lente. Shpesh, në mënyrë që të shpëtoj të sëmundjes, duhet të mbështetet në kirurgji.

Shëmti në njerëzit mund të jenë të lindura apo të fituara. Në rastin e parë, sëmundja është rezultat i rrjedhës së proceseve inflamatore në mitër. Kjo dhëmbëza patologji corneal ndodh rrallë.

Fituar forma më e zakonshme e sëmundjes. Shkaqet dhëmbëza të kornea janë të ndryshme:

 • Sëmundje Ophthalmological. Para së gjithash, Keratitis, me fund ose në mënyrë të paligjshme trajtimin katarakt është formuar.
 • Dëmtimi mekanik sy, si dhe djegie termike dhe kimike.
 • Bit.
 • Kirurgji që kërkon thyerjen corneum shtresë e sipërme.

Simptomat shëmti në vijim:

 • Blerje kornea porcelani - ngjyrë të bardhë.
 • Reduktimi pamjen e cilësisë së imazhit të mjegullës para syve të tij.
 • Humbja e mprehtësi vizuale.

Në shenjat e para duhet të kontaktoni okulist tuaj, sepse dështimi trajtim mund të shkaktojë humbjen leykoma të pjesshme apo edhe të plotë të vizionit.

Mjetet juridike popullore trajtim shëmti, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk shëmti: receta shtëpi

Vlen të përmendet se trajtimi shëmti në shtëpi pamundur. Edhe terapi të drogës nuk ka gjithmonë të ndihmojë për të hequr qafe të sëmundjes dhe rehabilitimin e nevojës për kirurgji. Megjithatë, përdorimi i recetave popullore mund të lehtësojë në masë të madhe gjendjen e pacientit dhe në masë të madhe të shpejtojë shërimin.

Qepë trajtim shëmti

Në mjekësi Lindore, ky produkt është përdorur me sukses për trajtimin dhe rehabilitimin e leykoma. Ajo do të marrë vetëm një hark të kuqe.

 • Me llamba të vogla duhet të shtrydh lëng që do të përdoret si pika sy.
 • Bury 1-2 pika e nevojshme brenda një muaji.
 • Lëng qepë mund të jetë i holluar me qumësht në një raport 1: 1 për të reduktuar acarim.
 • Procedura instalacioni duhet të kryhet tre herë në javë.

Trajtimi shëmti mjaltë

Ka disa receta popullore nga mjaltë për të ndihmuar me LEYKOME.

 • Ajo duhet të jetë përzier lëng të freskët qepë në shumën e një lugë çaji mjaltë dhe të njëjtën gjë.
 • Bury herbs gatuar në një sy i lënduar nevojë pika dy herë në ditë për një muaj.

Përveç kësaj, ekziston edhe një ilaç efektiv, i cili mund të gatuaj me mjaltë, dandelions freskëta lëng dhe lëng qepë.

 • Ajo duhet të marrë një lugë gjelle çdo komponent, përzierje dhe të lënë për katër ditë.
 • Atëherë vë shumën e rekomanduar vogël qepallë përzierje tre herë në ditë.

Trajtimi shëmti sheqer

Sheqeri ndihmon të reduktojnë ndjeshëm simptomat leykoma.

 • Ajo duhet të jetë duke përdorur mulli për të bërë pluhur e sheqer dhe analizoj atë.
 • Ajo duhet të marrë një tub plastik 10 cm e gjatë dhe për të prodhuar injeksion pluhur në sy i lënduar. Me
 • ditë është e rekomanduar për 10 procedura. Kështu mund të ketë siklet se së shpejti do të kalojë.
 • Trajtim të jetë e mundur - 2 javë.

Trajtimi biskota shëmti thekër

Bukë thekre mund të përmirësojë gjendjen e pacientit.

 • Është e nevojshme për të piqem thekër Tortilla dhe vendoseni në një bankë të pastër dhe të thatë. Jar qelqi në mënyrë të vendosur të mbyllur dhe të presin deri në trashje.
 • Pika nevojë për të mbledhur nga muret e bankave në shishe të pastër të vogël dhe t'i varrosin sytë tri herë në ditë për 3 pika.

Trajtimi shëmti kopër

Kopra - të paktën një mjet efektiv që do të dobësojë shenjat e sëmundjes.

 • Për të përgatitur ilaç kurativ, duhet të jetë tërësisht pres kopër të freskëta.
 • Dy lugë para pour rekomanduar dy gota ujë të vluar, vlim për pesë minuta.
 • Ilaç duhet të largohen për dy orë dhe tendosje.
 • Bury sy tre pika dy herë në ditë.

Trajtimi shëmti hirit

Hiri për të trajtuar shëmti ende përdoret kohë shumë të gjatë. Përkundër faktit se procedura e hirit shkakton dhimbje, ajo është shumë efikas.

 • Ju duhet të përgatisë pijeve dhe përzierje me krem ​​në një raport prej 1: 1.
 • Bury lënduar në sy çdo ditë në kohën e gjumit.

Trajtimi shëmti kripë

E njëjta sasi e kripës dhe sheqerit duhet të bluaj në pluhur. Pluhur rezulton duhet të injektuar një sy i lënduar.

 • Në fletë të pastër e letrës duhet të derdh pluhur.
 • Pastaj ju pyesni dikë që të pluhur shpërtheu larg syrin e leykoma.
 • Pas procedurës është e rekomanduar për të varrosur pika mjaltë.
 • Numri i seancave varet tërësisht mbi gjendjen e shëndetit të pacientit.

Trajtimi shëmti bredhi

Rrëshirë bredhi ose pishe mund të përdoren vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Kjo procedurë është shumë e dhimbshme, por në mungesë të contraindications në masë të madhe përshpejton shërimin.

 • Oleoresin e bredh rekomanduar futur një rënie një herë në ditë.

Herbs trajtim shëmti

Bimor ka ndihmuar gjithmonë për të kuruar sëmundjet e syve. Ka një numër të recetave efektive popullore bimor.

Ovchanka - bimore, e cila është zierje medicinale e përgatitur për fasha:

 • Një lugë gjelle e bimëve të derdh 200 ml ujë të valë, dhe thahet.
 • Duhet përdorim mbushje pambuku, para-lagur me një ilaç në tabelën tre herë në ditë.
 • Përgatitur infuzion mund të përdoret brenda Gjirin e ujë të zier një lugë çaji herbs. Pini filxhan ¼ tri herë në ditë me ushqim.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore blepharitis.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur leykoma (shëmti) ^

Leykoma Parandalimi përfshin masat e mëposhtme:

 • Mbajtja e jetesës duhur: një dietë të ekuilibruar, mënyrë jetese aktive, nuk ka zakone të këqija.
 • Parandalohen lëndimet sy.
 • Trajtimi i duhur dhe në kohë i sëmundjeve të syrit.

Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e mjekësisë ardhshëm kurative për parandalimin e sëmundjeve të syrit:

 • Mix ovchanku, Arnica, elderberry zezë dhe lule misri blu në pjesë të barabarta.
 • Një lugë gjelle e bimor duhet të bëjë një gotë me ujë të valë, dy orë dhe tendosje.
 • Këto ilaçe mund të lani sytë ose të bëjë fasha për natën.