Trajtimi i mjeteve juridike popullore osteoarthritis


Trajtimi i osteoarthritis në shtëpi: receta.

Para trajtimin e osteoarthritis duhet të trajtohen në mënyrë gjithëpërfshirëse, inteligjente kombinuar terapi të drogës me mjekësi tradicionale.

Vetëm ndikimi në kohë dhe të plotë në nyje prekura nuk do të fillojë në përparimin e sëmundjes, parandalimit të një operacioni të mundshëm.

Shkaqet dhe simptomat e osteoarthritis e nyjeve ^


Arthrosis ose osteoarthritis është një sëmundje që dëmton nyjeve dhe ngadalë duke shkatërruar kërc brenda.

Arsyet për këtë proces dhe jo të dhimbshme janë:

 • Çrregullimeve metabolike;
 • Plagosje;
 • Ngarkesa e tepërt apo të parregullt, me kusht nyje;
 • Mosha të avancuara;
 • Trashëgim.

Llojet më të zakonshme të artritit:

 • Koksaartroz ose arthrosis e hip përbashkët;
 • Gonarthrosis - Osteoarthritis e gju;
 • Deformimeve Arthrosis;
 • Rheumatoid arthritis;
 • Proksimal osteoarthritis ose sustavchikov skajor interphalangeal;
 • Spondylosis - Departamenti kurrizore artrit;
 • Polyarthrosis - mbulon disa nyje.

Pavarësisht nga lloji per osteoarthritis ka simptomat e mëposhtme:

 • Dhimbja që ndodh në të përbashkët të prekur gjatë lëvizjes;
 • Crunching;
 • Reduktuar lëvizshmërinë dhe gjymtim të saj të përbashkët, rritje kockëmadh se shtrirjes dhe ndryshojnë pamjen e saj.

Trajtimi Folk e osteoarthritis dhe oferta të ndryshme në dispozicion teknikat - imponimi i një rajoni të sëmurë apo aplikimet fasha, fërkim, përfundon, banja, masazhet ose përdorin një sasi të caktuar të tinctures alkoolit.

Duke përdorur mjete të tilla popullore të thjeshta për trajtimin e osteoarthritis si mjaltë, Propolisi, decoctions, tinktura alkoolit, bimëve të ndryshme, bimë, perime dhe vajra me sukses mund të ndaluar shkatërrimin e mëtejshëm në nyje. Megjithatë, trajtimi në shtëpi e osteoarthritis duhet të shoqërohet me ushqim diete, kufizimin e kripë, e ëmbël, miell, yndyra dhe enët djegëse.

Trajtim efektiv e osteoarthritis në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i mjeteve juridike popullore osteoarthritis, recetave.

Për të trajtuar mjetet juridike artrit në shtëpi ishin më efektive, është e rekomandueshme që të kombinojnë atë me fizioterapi dhe metodat terapeutike. Trajtimi i shtëpisë osteoarthritis është një terapi shtesë që synojnë reduktimin e dhimbje, inflamacion dhe për të përmirësuar metabolizmin.

Trajtimi i osteoarthritis e gju të përbashkët (gju të përbashkët artroze)

Terapeutik compress natë:

 • Muzik shkumës të bardhë (shkolla) dhe plotëso atë me kos;
 • Aplikoni përzierje në gju, të mbuluar me mbyllur plastike dhe do ta lidhë një top leckë.

Ekstrakt xhelatinoz:

 • Xhelatinë (tsp) hedh ujë të ngrohtë (100 ml) dhe të lënë gjatë natës;
 • Në mëngjes, shtoni xhelatinë fryrë 150 ml ujë të ngrohtë me një lugë mjaltë, llokoçis dhe të marrë në një stomak bosh.

Trajtimi i osteoarthritis hip përbashkët (koksaartroz)

Tretësirë ​​Hudhër:

 • Mix lëng hudhër (1) vaj ulliri (10), dhe për të marrë një lugë para mëngjes;

Vaj:

 • Merrni pjesë të barabarta të jodit, glicerinë, fërkim alkool, mjaltë të freskët, përzierje mirë dhe të insistojnë 03:00;
 • Përfunduar vaj rubbed në zonën e prekur nga lart poshtë.

Trajtimi i osteoarthritis e sup përbashkët

 • 3 Dhjetor. zbutur mumje në një lugë ujë të nxehtë dhe përzierje me 80 oz. mjaltë. Përfunduar vaj duhet të rubbed në zonën sup natës;
 • Në një termos për të mbushur 2 tbsp lule Calendula, hithër, lë thupër dhe pour valë ujë gjatë natës. Infuzion të marrë një muaj për 0.5 gota katër herë në ditë.

Trajtimi i osteoarthritis e përbashkët bërryl

Birch vaj:

 • Buds thupër dhe gjalpë në pjesë të barabarta të përcaktuara shtresat në bankë;
 • Banka e mbyllur fort dhe vendosen në furrë për gjysmë ore;
 • Atëherë përzierje është ftohur, presion dhe lidhet me alkool kamfor;
 • Vaj terapeutik rubbed bërryl dhe rroba të lartë uteplyuyetsya.

Trajtimi i osteoarthritis kyçin e këmbës

 • Para se të shkojnë në shtrat me lëng të freskët lakër përmbyt pëlhurë leshi, aplikuar të përflakur dhe vend të caktuar me anë të fashë;
 • Mix 0.5 litra vodka lugë tbsp kripë mjaltë dhe 250 ml lëng të rrepkë. Masë që rezulton është vendosur në një vend të errët të ftohtë për 15 ditë. Infuzion është përdorur si rastyrky dy herë në ditë (në mëngjes, në mbrëmje).

Trajtimi i osteoarthritis e këmbë

 • Gjethet e rodhe, lyhet me mjaltë, aplikuar në këmbë dhe të sigurt. Në krye të vënë në një çorapë leshi dhe të lënë gjatë natës.
 • Mix tre lugë nenexhik me baltë dhe derdh 5 cc. ujë të vluar për 4 orë. Përdorni supë të nxehtë si një dush njëzet këmbë para fasha apo rastyrkamy.

Trajtimi i osteoarthritis e gishtat dhe duart

 • Shtrydh mbi gjethe të freskëta të një fier tre lugë lëng dhe përzierje me 2-3 oz. Propolisi shkrirë. Kjo përzierje është rubbed me lëvizjet e butë masazh në dorë dhe gishtat;
 • Si një pesëmbëdhjetë banja e nxehtë për duart përdorur hay infuzion veshur: truha derdhi ujë dhe infused vluar rreth një orë.

Trajtimi i osteoarthritis e shpinë

 • Shuma e kërkuar të Propolisi në një banjë me ujë të shkrihet dhe përzierje me vaj ulliri. Një përzierje e ftohtë dhe fshij natën në pacientët me rajonin vertebral. Si fërkim ditë mund të përdoret vaj bredh;
 • Mix rrënjë rodhe, acaroj, Heather, Kastrati moçal dhe gjethet dhe të krijoj ujë të valë. Infuzion rezultuar në çdo sasi të nevojshme për të shtoni ujë në banjë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore artrit.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për lehtësimin e dhimbjeve të përbashkët në pacientët me Arthrosis ^

Në rast dhimbje të forta dhe akute në zonat e prekura mjekësi tradicionale ofron ndihmë në formën e terapisë fizike, terapi magnetike, emërimin akupunkturë ose drogës anti-inflamator me analgesics. Megjithatë, varg e teknikave të shëndetit përbëhet jo vetëm nga të trajtimit dhe popullore mjete mjekësore, por gjithashtu përfshin një dietë të veçantë me terapi fizike.

Ushqim dietik luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e osteoarthritis. Rreptësisht i kufizuar dietë nuk ofrojnë pacientëve me arthrosis, por kërkon të ushqyerit ndiqni këto rregulla:

 • Ju duhet eleminuar nga dieta e mish, mish yndyrore, ushqimet pikante, pijeve alkoolike dhe ushqim të konservuar;
 • Minimizuar përdorimin e kripës, erëza, produktet e ëmbël;
 • Shkruani menu fruta të freskëta, perime, produkte të qumështit, mish pa dhjamë, ushqim drithërave dhe produkteve;
 • Çdo ditë, të sjellë numrin e lëngshme dehur në 2 litra.

Terapeutik zgjedhur domosdoshmërisht mjeku në varësi të fazën dhe llojin e sëmundjes. Ajo mund të jetë e thjeshtë gjimnastikë, not, ose duke përdorur të caktuar pajisje sportive.

Parandalimi i Arthrosis sëmundjes:

 • Eliminimi ushtrim të tepruar apo të gjatë mbi nyje;
 • Vëzhgoni ushqyerit e duhur;
 • Shmangni fituar peshë të tepërt;
 • Duke u përpjekur për të lëvizur më shumë - ecje, gjimnastikë mëngjes ose sportive;
 • Për të shmangur situata të mundshme traumatike.