Mjete aritmia Trajtimi popullore


Trajtimi i aritmisë në shtëpi: mjetet juridike popullore

Mirë mirëqenia varet kryesisht në shëndetin e kardio - vaskulare sistemit. Aritmia është një dështim të caktuar në zemër të qëndrueshme dhe të manifestimit të enëve të gjakut të cilat nuk duhet të injorohet.

Trajtimi i kësaj sëmundjeje duhet të bëhet jo vetëm i drogës, por edhe mënyra popullore që në mënyrë të konsiderueshme rrisin procesin e shërimit në dridhje.

Çfarë është një aritmi kardiake, shkaqet, llojet, simptomat ^


Aritmia është një gjendje patologjike e cila karakterizohet nga abuzimi ritëm, shpeshtësinë dhe të reduktuar zemrën.

Arsyet dridhje:

 • Humbja e muskulit të zemrës (miokardit, infarkt, myokarditisi);
 • Ndryshimi përmbajtjen e magnez, kalcium dhe kalium në gjak;
 • Sëmundje kronike të mushkërive, dështimi i zemrës;
 • Stresi, çrregullime nervore, depresion të zgjatur;
 • CNS;
 • Ekspozimi i zgjatur ndaj toksinave.

Simptomet e aritmi të zemrës - një ndjenjë të palpitations, marramendje, humbje të vetëdijes (të rralla), dhimbje koke dhe gulçim.

Për të diagnostikuar arrhythmias duke përdorur këto metoda:

 • Studimi EKG;
 • ECHO - Ekzaminimi kardiohrafichnyh;
 • Studim electrophysiological Intracardiac.

Aritmia kardiake është i ndarë në llojet e mëposhtme - atrial, sinus, extrasystolic, paroksizmal, ventricular, monotopnaya, dhe politopna atrial.

Folk trajtim aritmia kryesisht përbëhet nga bimë medicinale, herbs, rrënjët, produktet e bletëve, lëngje të freskëta, manaferrat dhe droga të tjera medicinale me origjinë bimore.

Trajtimi i aritmia në shtëpi në lidhje me një normë mjek ndihmon në krijimin e mjedisit më të mirë për zemrën, përmirësim të dukshëm në furnizimin e saj të oksigjenit, kaliumit në gjak dhe jonet e kalciumit. Në këtë terapi komplekse ndikon pozitivisht në sistemin nervor, normalizes presionin e gjakut, pulsin dhe shkalla e zemrës.

Trajtimi i arrhythmias në fëmijë

Kjo patologji manifestohet në fëmijëri në formën e ankthit pashkak apo shqetësimet, ankesat në palpitations fëmijëve dhe dhimbje koke, rritja e djersitjes, lëkurë të zbehtë dhe lodhje.

Trajtimi i aritmisë në një fëmijë është shumë problematike, pasi në këtë moshë është i kundërindikuar turistik për shumë drogë. Prandaj, përdorimi i çdo drogës duhet të jetë dakord me pediatër dhe kardiolog.

Përveç terapi të drogës është e dëshirueshme për të krijuar një fëmijë disa ushqime, të mbrojtur nga overstimulation nervor dhe rregullisht monitoruar gjendjen e tij.

Mjetet juridike aritmia Mjekimi popullore, receta shtëpi ^

Trajtimi i mjeteve juridike atriale popullore dridhje, recipes shtëpi

Trajtimi i dridhje atrial

 • Manaferrat kulpër me gjysmë gotë, derdh një gotë me ujë, vlim për 8 minuta, pastaj të marrë supë gjatë ditës.
 • Vendin gjatë natës në një termos murriz, të egra u rrit, qen acaroj me lugë gjelle, derdh një litër ujë të valë. Në mëngjes, tendosje infuzion dhe zbatimin e marrjes të ushqimit për 50 ml.

Trajtimi i sinus arrhythmia

 • Në një gotë me ujë për të vënë rrënjë sanëz (tbsp), le vlim dhe cool. Merrni një supë qetësues duhet të jetë për një ditë për pesë pritje.
 • Daily për të zëvendësuar konvencionale infuzion të marrë çaj ose zierje me gjethe nenexhik, pas duke shtuar në të një pjesë të vogël të limon.

Trajtimi i arrhythmias extrasystolic

 • Blue lule misri lidheni me ujë të valë (1 lugë çaji per filxhan), të lënë disa orë, pastaj filtruar.
 • Infuzion i gatshëm të merret 20 minuta para ngrënies tre herë në ditë ¼ filxhan.

Trajtimi i dridhje paroksizmal

 • 200 gr. limon, lëkurë integruar të përzierje me 200 gr. Maj mjaltë 10 kajsi dhe arra terren.
 • Merrni përzierje të jetë tsp tri herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i ventricular arrhythmia

 • Për të përgatitur infuzion duhet shëndetësor lugë Melissa thata vendosen në 400 ml ujë të vluar për dy orë.
 • Ekstrakti pastruar e barishte është marrë në gjysmën e një gotë tri herë në ditë për dy muaj.

Trajtimi i arrhythmias murriz

 • Në pesë gram. Fruta murriz duhet të marrë një gotë me ujë, pastaj të vihet në zjarr. Pasi supë pokipyatit 10 minuta, ajo duhet të thahet, pastaj të marrë një gjysmë filxhan tri herë në ditë.
 • Në 100 ml vend të pastër vodka më 10 dhjetor. fruta të freskëta murriz, insistojnë 10 ditë në errësirë, pastaj të marrë të hahet tri herë 10 pika.

Trajtimi i aritmi hudhër

 • Banka vendosi tre litra vëllim katër krerët e hudhër grimcuar, lëng të katër limon dhe i zier dy litra ujë të ftohtë.
 • Banka të mbyllë garzë tre-shtresa dhe vendin e saj në 2 ditë në frigorifer, pastaj të qartë.
 • Marrë një infuzion shërimit duhet të jetë në formë të nxehtësisë 50 ml në ditë.

Trajtimi i Propolisi arrhythmias

 • Lidhu tretësirë ​​alkoolit e Propolisi me të njëjtën sasi të tretësirë ​​të frutave të kuqe të murriz.
 • Merrni ilaç duhet të merret si një zgjidhje - 20 pika në një gotë me ujë të ngrohtë.
 • Numri i marrjes së përditshme - jo më shumë se tre.

Trajtimi i qepëve arrhythmias

 • Merrni qepë të vogël, lëvore dhe bluaj në një mulli mishit. Qull me miell misri tej qepë duhet të lidheni me ndonjë mollë integruar.
 • Përzierje përfunduar duhet të konsumohen në mes të ngrënies për një muaj për dy orë.

Trajtimi i mjaltit arrhythmias

 • Limon zhvishem pres, të kombinuar me të njëjtën sasi të mjaltit dhe të marrë dy lugë gjelle me stomak bosh.
 • Honey (lugë), për të kombinuar me lëng e rrepkë (lugë gjelle), dhe për të marrë ushqim.

Trajtimi i bimëve arrhythmias

 • Cook këto përbërësit - 3 oz. trëndafila lepestochkov, 13 oz. Repeshko, 7 oz. Melissa, 13 oz. Shën Gjonit Wort, 35 oz. gjethe dhe manaferrat murriz, 100 ml ujë të valë.
 • Lugë mbledhjen zhvillohet në ujë të vluar për një orë, pastaj të pastër infuzion e bimëve dhe për të marrë pas ngrënies.

Trajtimi i ushtrimit arrhythmias

Ushtrimet e duhura dhe sistematike fizike të ndihmojë në forcimin e zemrës dhe të oksigjenit mbushje, rritur normën e zemrës dhe përhapje të enëve të gjakut.

Njerëzit me aritmi të zemrës duhet të ndjekin trajnimin fizik nën mbikëqyrjen e kujdesshme të një kardiolog dhe specialist në terapi fizike.

Në ushtrime në mëngjes dhe terapi të veçantë fizike mund të përdorë për të ecje ose vrapim të lehta, not dhe udhëtim të skive.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore arteriosklerozës.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar aritmi të zemrës ^

Ushqimi për aritmia qëllim kryesisht në sigurimin e pacientit me kalium, kalcium dhe magnez, të cilat janë pjesë e produktet e mëposhtme:

 • Kalciumi - deti, peshk, lakër, panxhar, misër, prodhimet e qumështit, arra dhe fara kungulli;
 • Kaliumi - fruta të thata, manaferrat të freskëta, banane, majdanoz, patate;
 • Magnezi - arra, bishtajore (fasule, bizele), hikërror, spinaq, krunde, kastravec dhe avokado.

Nga menuja deri në përjashtimin e rreptë të produkteve në vijim:

 • Kripë, sheqer, erëza;
 • Fried, ushqimet yndyrore (të lejuar të përdorin enët në formë të zier, steamed dhe të pjekur);
 • Marinades, mish, turshi, ruan dhe produkte gjysëm-të gatshme;
 • Alkooli, sodas.
 • Mish yndyrore.

Parandalimi i aritmisë përbëhet nga rekomandimet e mëposhtme:

 • Ushqim të shëndetshëm (fruta, perime, drithërat, produktet e qumështit, mish pa dhjamë, lëngjeve të pijshëm natyrore);
 • Mbajtja e një peshë të shëndetshme;
 • Reduktimin maksimal rrezik stresi nervor dhe emocional;
 • Refuzimi i shprehive të këqija;
 • Ekzaminimi i rregullt nga një kardiolog;
 • Kontrolli i niveleve të glukozës në gjak dhe presionin e gjakut;
 • Prania e aktivitetit fizik të lehta çdo ditë.