Trajtimi i grykët grykët mjetet juridike popullore


Trajtimi i dhimbje të fytit në mjetet juridike popullore në shtëpi shpejt heq dhimbjen dhe inflamacion në fyt.

Trajtimin pectoris duke përdorur mjete të ndryshme popullore shpesh tregon rezultatet më të efektshme, të sigurt dhe të shpejtë se sa përdorimin e ilaçeve.

Shkaqet dhe simptomat e angina (grykët) ^


Dhimbje të fytit (grykët) - një sëmundje infektive që është i shoqëruar me një proces të fortë inflamator, duke mbuluar bajamet (bajamet) dhe faringut Mukoza.

Shkaqet kryesore të grykët:

 • Chill;
 • Tendenca për dhimbje të fytit për shkak të imunitetit të ulët;
 • Prania e proceseve inflamatore purulent në zgavrën hundës;
 • Kontaktoni me pacientët;
 • Sëmundjet infektive - sëmundjet e frymëmarrjes, gripit.

Simptomat e dhimbshme që shoqërojnë pectoris, në vijim:

 • Fever - 38 ° C dhe mbi të;
 • Dhimbje e fortë e thumbim, që përshkon në fyt kur marrjes të ushqimit;
 • Dridhura, lodhje, gjendje e sëmurë dhe ndjesi të thyer nyje;
 • Zona e fortë të kuqe e gjuhës, harqe qiellzor dhe bajamet. Ndonjëherë shoqërohet me skuqje ose qelb akumulime të pustules të vogla;
 • Ngjirurit e zërit;
 • Rritja e nyjave limfatike.

Grykët është e ndarë në kronike, purulent, folikulare dhe formë herpesit.

Trajtimi Folk pectoris ofron shumë mënyra të ndryshme për të ndikuar menjëherë në zonat e prekura, uljen e inflamacionit ndodhin. Mjetet juridike popullore për trajtimin e shpejtë të pectoris nuk kërkojnë shpenzime të mëdha të holla dhe të performancës jo inferiore për shumë drogë.

Në mjekësinë popullore për të trajtuar kërkesën pectoris të veçantë duke përdorur mjetet dhe metodat e mëposhtme:

 • Propolisi, mjaltë;
 • Lëng panxhar dhe limon;
 • Sode, kripë, jod dhe mangan;
 • Paketa, mbytje dhe poloskatelnye procedurat;
 • Lëng Aloe;
 • Oil - buckthorn detit dhe bredhi;
 • Decoctions bimor.

Trajtim i shpejtë dhe efektiv i pectoris në shtëpi: receta popullore ^

Receta për trajtimin kombëtar të grykët në shtëpi.

Pectoris, pavarësisht rrjedhës dhe mosha e pacientit, është simptoma po aq e dhimbshme.

Trajtimi i dhimbje të fytit në të rriturit

Trajtimi i dhimbje të fytit në të rriturit me anë të mjekësisë tradicionale përfshin përdorimin e shumë mjete në dispozicion dhe efektive.

 • Një nga metodat e para të trajtimit kombëtar, e cila është e rekomanduar për të përdorur kur simptomat fillestare e dhimbje të fytit - gargarë në 4 herë në ditë zgjidhje të fortë sode. Kjo procedurë është krejtësisht lan patogjene, duke parandaluar riprodhimin e tyre.
 • Në mes të larjes mund të bëj një copë Propolisi, por jo më shumë se 5 gram në ditë ose përdorim lëng limoni.

Trajtimi i dhimbje të fytit në fëmijë

Trajtimi i dhimbje të fytit në fëmijët e përfshin pjesën tjetër krevat, mbytje, përdorimin e shpeshtë të lëngshme bimore dhe pije. Fëmija gjatë sëmundjes, përveç simptomat themelore zakonisht janë vërejtur zbehje, humbje e oreksit, gjumë të dobët dhe blu rreth syve.

Objektiv kryesor në trajtimin e angina - jo vetëm për uljen e inflamacionit, por gjithashtu rritjen e imunitetit.

 • Për një efekt tonik duhet të përgatisë lëng rrepkë me mjaltë. Për ta bërë këtë ju duhet të prerë në krye të rrepkë, hiqni thelbin, të vendosur në vrimë të lëngshme mjaltë dhe e mbylli pjesën e prerë. Atëherë vihet rrepkë për 3-4 orë në një vend të ngrohtë. Gati për të marrë lugë lëng 4 herë në ditë.
 • Një efekt të mirë në trajtimin e angina sigurojë fyt bimor pije e bagëtisë, lisi leh, Wort Shën Gjonit ose kumak.
 • Pas vakt është e dëshirueshme për të dhënë fëmijën për të bëj Propolisi.
 • Thithur përdorur eukalipt dhe vajra bredh rekomanduara për përdorim vetëm në kohën e gjumit.

Trajtimi i pectoris në shtatzëni

Shtatzënia është i njohur të jetë periudhë jashtëzakonisht të rëndësishëm në jetën e një gruaje kur trajtimin e ftohjet ilaçe jashtëzakonisht të dëshirueshme. Prandaj, shtatzënë me sëmundje me angina, trajtim më të sigurta - përdorimin e metodave popullore dhe mjetet.

 • Si concoctions për gargarë me anginë mund të përdorni urtë, nenexhik, gjethe delli dhe Calendula, marigolds dhe bimëve të tjera anti-inflamator.
 • Në pirë lëngjet do të përfshijë boronicë të ngrohtë apo pije frutash boronicë, çaj të dobët me lëng limoni dhe qumësht të ngrohtë me mjaltë.
 • Rajoni bajamet përflakur dobishme lubrifikuar me vaj buckthorn detit.

Trajtimi i purulent grykët mjetet juridike popullore

 • Kalanchoe lëng Aloe ose përzierje me ujë të ngrohtë të pastër (1/1) dhe gargarë disa herë;
 • Kripë është ndezur në një tigan, të përfundojë në leckë dhe të mbyllë fytin. Compress ngrohjes mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve;
 • Inhalimi Bimor ndihmë e madhe të përshpejtojë trajtimin dhe ndarjen e formacioneve purulent.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore pectoris kronike

Trajtimi i pectoris kronike dëshirueshme për të filluar me forcimin e sistemit imunitar duke përdorur të sezonit, konsumin e pijeve të bollshme agrume dhe ushqim të fortifikuar.

Njerëzit teknikë ofron trajtimin e mëposhtme efektiv të pectoris,

 • Në një gotë me ujë të ngrohtë për të shpërndarë Permanganat kalium për formimin e kuq dhe shtoni 5 pika jod. Rezulton zgjidhja duhet të gargarë në 5 herë në ditë;
 • Pas procedurës pije dhimbje të fytit lyhet me aloe mjaltë (3/1);
 • Frutat e anise lugë çaji derdh një gotë me ujë të vluar për një orë. Rezultuar infuzion të marrë 50 ml 4 herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore herpes pectoris

Në trajtimin kombëtar të herpesit fytit rekomanduar përdorimin e detyrueshëm të djersitje të tepruar, pije anti-inflamator dhe tonik - çaj me limon butë, ose u rrit hips, detit buckthorn, boronicë dhe pije frutash boronicë, TEAS rrush pa fara i zi, gëlqere dhe seri.

 • Mos përdorni në formën e herpesit grykët kompresa të nxehta dhe mbytje, pasi ata mund të shkaktojë komplikime të padëshiruara.
 • Nëse gargling është e nevojshme për të përdorur TEAS bimor dhe sode ose zgjidhje mangan.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore grykët folikulare

Trajtimi i metodave grykët folikulare tradicionale përfshijnë të gjitha metodat e përdorura për heqjen më të shpejtë të inflamacionit. Këto përfshijnë:

 • Hot fasha të thatë, të naftës, alkoolit ose kripë përzierjet;
 • Çaj të ngrohtë Pranimi me balsam limon, karamele mente, kamomil ose urtë mjaltë dhe lëng limoni;
 • Gargling me antiseptik dhe antibacterial zgjidhje - kripë, mangan, sode, tinctures alkool, lëng e aloe apo Kalanchoe dhe të tjerët;
 • Përtypet Propolisi;
 • Hudhër të rregullt, vaj apo inhalimi bimor.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin undead mjete popullit Mjekimi.

Këshilla të dobishme se si për të zbutur gjendjen e pacientit me anginë ^

Për të shmangur komplikime të rrezikshme të simptomeve inflamatore fillojnë grykët duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për këto këshilla, se si për të ndihmuar pacientin me fyt pectoris:

 • Mos e merrni ushqime shumë të nxehtë dhe të përafërt;
 • Shmangni skica dhe hipotermi;
 • Merrni një shumë të ngrohjes fortifikuar të lëngshme - çaj, TEAS bimor dhe pije frutash;
 • Periodikisht (çdo dy orë) gargarë zgjidhje të ngrohtë;
 • Para se të shkojnë në shtrat për të kryer trajtime mbytje dhe kompresa të ngrohjes.