Mjete Alergji Mjekimi popullore


Trajtimi i alergjive në shtëpi: receta popullore

Alergji është një sëmundje e zakonshme autoimune që rrjedh nga ekspozimi ndaj substancave të caktuara - alergeneve.

Për të shtypur simptomat kryesore të kësaj sëmundjeje nuk janë vetëm ilaçe, por edhe metodat e njerëzve, të cilat janë të bazuara kursyer, natyrore dhe të sigurt për komponentët e trupit.

Çfarë është alergji: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Alergji - një hypersensitivity e trupit të shkaktuara nga kontakti i afërt me një nga këto substanca - alergene:

 • Polen, push plepi;
 • Pështymë, lëkurë, kafshët lesh;
 • Rruga ose shtëpi pluhur;
 • Ticks - parazitëve;
 • Ushqim;
 • Kafshon e bletëve, pleshtat, Grerëzat, mizat dhe insektet tjera;
 • Food - frutave agrume, prodhimet e qumështit dhe kështu me radhë .;
 • Sintetike;
 • Droga të caktuara;
 • Ftohtë ose diell.

Varësisht nga faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e sëmundjes, alergji mund të ndahet në mjekësor, nervor, të ftohtë, ushqim, të frymëmarrjes, të lëkurës, insekteve, infektive dhe kimike.

Simptomet e alergjisë varur nga forma alergjen dhe etiologjisë së sëmundjes:

 • Lëkurës alergji karakterizohet me kruarje, lëkurë, skuqje të lëkurës, dermatit, urtikaria, dhe skuqje të tjera;
 • Alergji shoqërohet me ënjtje të fytyrës dhe skuqje, kruajtje, ënjtje, teshtitjes dhe mukozën e hundës (formë të frymëmarrjes), formimi i nxituar të ndryshme të vogla;
 • Duart alergji - skuqje, kruarje dhe skuqje të lëkurës;
 • Alergji Syri duket lacrimation vazhdueshme, fotofobi, kruajtje të rënda në shekullin, ënjtje, skuqje dhe acarim të syve.

Lloji më i zakonshëm i kësaj sëmundjeje është një reaksion alergjik për kafshët shtëpiake nuk Pet flokët dhe grimcat e lëkurës ose zbokth, pështymë dhe urina. Për të hequr qafe alergjen nuk është e nevojshme për të pastruar manar shtëpi, dhe duhet vetëm të ndjekin rregulla të thjeshta:

 • Eliminimi draftet;
 • Prodhimi pastrim të rregullt dhomë;
 • Një herë në javë, lahet manar tuaj;
 • Mos lejoni kafshët qëndrojnë në divan, karrige apo shtrat;
 • Install ajrit të pastër.

Trajtimi i alergjive tek fëmijët

Kur një fëmijë shenja karakteristike të reaksioneve alergjike për të treguar mjekun e tij - një allergist për të diagnostikuar sëmundjen dhe llojin e alergjen.

Trajtimin e alergjive në fëmijëri duhet të përbëhet nga disa fusha:

 • Qëllimi i drogës (pika, ointments, tableta) që në lehtësimin e simptomave të mëdha;
 • Alergjen përjashtim (nëse është e mundur);
 • Qëllimi dietë hypoallergenic;
 • Përdorimi i concoctions bimor për lehtësimin inflamacion, ënjtje dhe kruarje.

Trajtimi alergji në shtatzëni

Një nga manifestimet më të përhapura të reaksioneve alergjike në shtatzëni është urtikaria me hundë alergjik lëngshëm (rinitit). Përdorimi i kësaj periudhe droga antiallergic farmaceutike janë jashtëzakonisht të padëshirueshme, sepse nënat e ardhshme duhet të ndiqni këto rekomandime:

 • Shko tek ushqim hypoallergenic;
 • Shmangni kontakt me ato alergeneve, e cila shërbeu si një reaksion alergjik;
 • Rregullisht trajtuar zonat e prekura zierje e bimëve që janë plotësisht të sigurt për shëndetin e gruas shtatzënë.

Mjetet juridike Alergji Mjekimi popullore, receta shtëpi ^

Getting shpëtoj e alergjive: receta popullore

Ftohtë Alergji Mjekimi

 • Shoots pisha rinj të lidheni me vaj perimesh 1: 1, të lënë për 4 muaj në një vend të errët dhe të përdoret më pas për fërkim në lëkurë.
 • 50 oz. purpur rrënjët larë, derdh 0.5 litra ujë, vlim për 30 minuta, pastaj thahet dhe të miratojë supë për dy ditë.

Trajtimi i alergji ushqimore

 • Përgatitja e mbledhjes mëposhtme - leh buckthorn, fruta, kopër, rrënjë rodhe, jamball, luleradhiqe.
 • Pesë lugë Mbledhja e vënë në një termos, derdh 0.5 litra valë ujë gjatë natës. Në mëngjesin e infuzionit duhet të thahet dhe të marrin para ngrënies për ½ filxhan.

Alergji drogës (deri antibiotikëve)

 • Dy lugë hips pres, vënë në një termos, pastaj derdh dy gota me ujë të valë dhe le të qëndrojë për disa orë.
 • Kjo vitaminë infuzion duhet të merret gjatë ditës në vend të çajit.

Trajtimi i alergjive për kafshët shtëpiake

Mix disa prej këtyre bimëve:

 • 4 h - Wort Shën Gjonit, u rrit hips;
 • 5 orë - centaury;
 • 3 orë - rrënjë luleradhiqe;
 • 1 orë - stigmat misri.

Lugë gatuar mbledhjen pour 200 ml ujë, vlim për 20 minuta në një banjë me ujë, atëherë le të qëndrojë 30 minuta. Merrni mjekim juaj duhet të jetë 50 ml tri herë në ditë.

Trajtimi i alergjive në pluhur

 • Vëllimi leh kulpër dy lugë vlim një gotë ujë 20 minuta, pastaj të lënë për një orë e gjysmë.
 • Rezulton supë duhet të jetë i holluar me ujë (300 ml) dhe të marrë gjatë gjithë ditës.

Trajtimi i alergjive të ragweed

 • Hidh një lugë gjelle lisi leh ujë të zier për disa orë, pastaj tendosje infuzion, njomet atë trehsloynuyu napë dhe të bashkangjisë në lokalizimin e alergjisë për 30-40 minuta.

Trajtimi i alergjive në barërat e këqija

 • Gram mumje pastër natyrore holluar në një litër ujë të ngrohtë ose qumësht dhe për të marrë zgjidhje tani është normë në mëngjes e ardhshme - të rriturit 100 ml dhe fëmijët nga 4 vitet e 50-70 ml.

Trajtimi i alergji qymyr

 • Merrni qymyr në normën e 1 tabletë për 10 kg trupit i grimcuar, të ndarë në disa pjesë.
 • Merrni gjatë ditës, duke pirë shumë ujë të ngrohtë.

Banjot trajtimit Alergji

 • Përgatitja komponentët e mëposhtëm - 100 gr. rrënjë calamus, një litër ujë.
 • Rrënjët flamurin e ëmbël duhet të jetë e thatë, pres dhe i hedh ujë të vluar për 30-40 minuta, pastaj infuzion tendosura derdh në banjë me ujë.

Trajtimi i ointments alergjike

 • Connect një vaj të pastër natyrore të fëmijës krem ​​detit buckthorn në për 100 gram. tre lugë krem vaj.
 • Nëse vaj marrë dy herë në ditë vende shkarravit alergji.

Bimor alergji Trajtimi

 • Kile në një rrënjë rodhe mortaja nga rrënja luleradhiqe, pastaj dy lugë në volum vënë ato në ujë (tre gota) në natën valë, në ulcerë në mëngjes për 10 minuta dhe do të lejojë të freskët.
 • Për të përdorur supë medicinale duhet t'i jepet dy herë - në mëngjes, në drekë, në mbrëmje para ngrënies dhe në kohën e gjumit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe trajtimin stomatiti artikull në shtëpi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar zhvillimin dhe përparimin e alergjisë ^

Ushqimi në alergji është një teknikat kryesore që nxisin duke u shpëtoj prej reaksioneve negative. Para së gjithash, nga dietë gjatë trajtimit krejtësisht eliminuar produktet e mëposhtme:

 • Varietetet e kuqe e perime, fruta dhe manaferrat;
 • Agrume;
 • "agresive" produkte - hudhër, qepë, rrikë, mustardë, seasonings djegëse dhe salcat.
 • Nëse një reaksion alergjik të shkaktuar nga produktet e qumështit, menu është eliminuar plotësisht të gjitha të qumështit dhe produktet e qumështit, duke përfshirë Enët e bazuara në to.

Lista dietik terapi përbëhet kryesisht nga produktet e mëposhtme - drithërave, këngët, supave, produkte furre (unsweetened), gjalpë, perimet jeshile, bimeve dhe frutave - banane, mollë jeshile.

Nevoja për pastrimin e zorrëve për të rivendosur microflora normale ndodh gjatë zhvillimit të alergjive ushqimore, kur ka shkelje të integritetit të indeve të zorrëve dhe të fluksit të gjakut në alergjen.

Për pastrimin e procedurave dhe përmirësimin e microflora zorrëve më të mira për të përdorur metoda natyrale janë të sigurta - ditë agjërimi, duke ngrënë ushqime të lartë në fibra, qumësht dhe produktet e qumështit (në mungesë të alergjive).

Për të parandaluar shfaqjen dhe përparimin e reaksioneve alergjike duhet të respektojnë këto masa parandaluese:

 • Nëse është e mundur, të eliminojnë alergjen;
 • Përdorni doreza gome kur punojnë me detergjente;
 • Hold ventilim të rregullt dhe pastrimi i lagësht;
 • Përdorni kozmetike hypoallergenic dhe detergjenteve.